OMRRA: DiBrino, Walbon Win In Season-Opener At PIR

OMRRA: DiBrino, Walbon Win In Season-Opener At PIR

© 2021, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By OMRRA:

OMRRA Series

Portland International Raceway, Portland

April 24-25, 2021


Motorcycle racing returns to Oregon, with the Oregon Motorcycle Road Racing Association (OMRRA) hosting its first round of the 2021 season at Portland International Raceway (PIR).

 

Saturday was a rainy affair with the weather, which not only brought out the rain tires, but also saw a large contingency of riders hitting the asphalt in the tricky conditions. Luckily, the weather improved on Sunday, with cold but dry conditions throughout the day.

On the big bikes, it was a battle between last year’s champion, Andy DiBrino, and the Pacific Northwest’s fastest teacher, Kevin Pinkstaff, with DiBrino able to take the victory each time. Kevin’s brother Brian rounds out the Top 3 for the OMRRA Title Championship standings.
In the lower classes, the races were just as hard-fought, but it was Dustin Walbon who stood above the rest of the field. The Washington “superman” made his mark with a strong weekend of results, and leads the OMRRA Clubman Championship with 98 points in total.
Only a handful of our vintage riders braved the blustery conditions, but those who did were rewarded with some precious championship points, which could be a factor as the season continues onward. As such, our favorite Dane, Theis Corneliussen, leads the OMRRA Vintage Championship Standings, though the top three vintage riders are separated by only four points.

 

OMRRA racers return to the track on May 8th, to The Ridge Motorsports Park, with a co-hosted round the Washington Motorcycle Road Racing Association (WMRRA).


Geneva Financial Overall Championship Standings – Round 1 of 6

1.    Kevin Pinkstaff – 47 pts
2.    Andy DiBrino – 40 pts 
3.    Brian Pinkstaff – 30 pts
4.    Chris Sarbora – 28 pts
5.    Kevin LaFavor – 32 pts

MotoCorsa Clubman Championship Standings – Round 1 of 6

1.    Dustin Walbon – 98 pts
2.    Chase Farthing – 81 pts
3.    Josh McKay – 74 pts
4.    Jon Campbell – 70 pts
5.    Nathan Aldrich – 64 pts

Langlitz Leathers Vintage Championship Standings – Round 1 of 6

1.    Theis Corneliussen – 8 pts
1.    Ryan Shanahan – 6 pts
3.    Alex Clarke – 4 pts

OMRRA, incorporated in 1972 as a non-profit, volunteer run organization, has members ranging in age from 12 to over 70, racing motorcycles of many brands, sizes and ages. OMRRA operates at Portland International Raceway, a city park and world class track. For more information, visit www.omrra.com and join us at www.facebook.com/omrra.racing.

Autumn Coffee Roasting 600 Supersport

  1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
  2. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)
  3. Josh McKay (Yam YZF-R6)
  4. Harry Brehm (Kaw ZX-6R)
  5. Mallory Dobbs (Kaw ZX-6R)
  6. Chris Burgess (Yam YZF-R6)

 

 

Bob Lanphere’s Beaverton Motorcycles Novice 1000

  1. Seth Isaacs (BMW S1000RR)
  2. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
  3. Maggie Browne (Suz GSX-R750)
  4. Joshua Gonzalez (Yam YZF-R1)

 

 

Novice 600

  1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
  2. Logan Oster (Yam YZF-R6)
  3. Ben Rockwood (Kaw ZX-6R)

 

 

Racer Gloves USA Ultra-Lightweight GP

  1. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
  2. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
  3. Justin Carr (Yam YZF-R3)
  4. Anthony Giglio (Kaw Ninja 300)
  5. Clifford Griffin (Kaw Ninja 300)
  6. Colin James (Kaw Ninja 250R)

 

 

Trackside Support Services Lightweight Superbike

  1. Adam Faussett (-)
  2. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)

 

 

Cycletune 450 Superbike

  1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
  2. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
  3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
  4. Austen Brown (Suz SV650)
  5. Jon Campbell (Suz SV650)
  6. Darin Wade (Yam YZF-R6)

 

SFRC 160 Vintage

  1. Ryan Shanahan (Hon CB175)
  2. Alex Clarke (Hon CB160)

 

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

  1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
  2. Pete Markey (Kaw Ninja 250R)
  3. Loren DeShon (Kaw Ninja 250R)
  4. Jolene Janacek (Kaw Ninja 250R)
  5. Colin James (Kaw Ninja 250R)
  6. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)

 

 

2 Wheel Dyno Works Formula Ultra

  1. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
  2. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
  3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
  4. Kevin LaFavor (Yam YZF-R1)
  5. Keith DiBrino (Suz GSX-R1000)

 

 

Brap Talk Middleweight Supersport

  1. Jon Campbell (Suz SV650)
  2. Austen Brown (Suz SV650)
  3. Danny Houghton (Suz SV650)
  4. Joe Rocha (Suz SV650)
  5. Daniel Silvis (Suz SV650)

 

 

Kramer Middleweight Superbike

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
  2. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
  3. Darin Wade (Yam YZF-R6)
  4. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
  5. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
  6. Seth Richardson (Yam FZR400)

 

 

EDR Performance Open Sportsman

  1. Seth Isaacs (BMW S1000RR)
  2. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)

 

 

Gore Electric Company 600 Sportsman

  1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
  2. Gavin Soderholm (-)
  3. Ben Rockwood (Kaw ZX-6R)
  4. Shane Baker (Suz GSX-R600)
  5. Jolene Janacek (-)

 

 

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

  1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
  2. Pete Markey (Kaw Ninja 250R)
  3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
  4. Colin James (Kaw Ninja 250R)
  5. Loren DeShon (Kaw Ninja 250R)
  6. Jolene Janacek (Kaw Ninja 250R)

 

 

SFRC 160 Vintage

  1. Ryan Shanahan (Hon CB175)

 

 

Ever True Tattoo Middleweight GP

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
  2. Darin Wade (Yam YZF-R6)
  3. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
  4. Jon Campbell (Suz SV650)
  5. Joe Rocha (Suz SV650)
  6. Drat Diestler (Kra Evo2 R)

 

 

Hot & Hazardous Performance Ultra Lightweight Supersport

  1. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
  2. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
  3. Justin Carr (Yam YZF-R3)
  4. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
  5. Anthony Giglio (Kaw Ninja 300)
  6. Colin James (Kaw Ninja 250R)

 

 

Lightweight Supersport

  1. Adam Faussett (-)
  2. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
  3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)

 

 

KP12 Graphix 600 Superbike

  1. Josh McKay (Yam YZF-R6)
  2. Micah Kudo (YamYZF-R6 )
  3. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
  4. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)
  5. Mallory Dobbs (Kaw ZX-6R)
  6. Chris Burgess (Yam YZF-R6)

 

 

See See Motor Coffee Open Supersport

  1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
  2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
  3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX10-R)
  4. Kevin LaFavor (Yam YZF-R1)

 

Gore Electric Company 600 Sportsman

  1. Gavin Soderholm (-)
  2. Matt Snipes (Duc 848 EVO)
  3. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
  4. Shane Baker (Suz GSX-R600)
  5. Joshua Clarizio (Yam YZF-R6)
  6. Jolene Janacek (-)

 

 

Asphalt & Rubber Middleweight Sportsman

  1. Darin Wade (Yam YZF-R6)
  2. Danny Houghton (Suz SV650)
  3. Austen Brown (Suz SV650)
  4. Daniel Silvis (Suz SV650)
  5. Damon Schaefer (Suz SV650)
  6. Brad Pinkstaff (Suz SV650)

 

 

750 Vintage

  1. Theis Corneliussen (Yam RZ350)

 

 

EDR Performance Open Sportsman

  1. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
  2. Seth Isaacs (BMW S1000RR)
  3. Maggie Browne (Suz GSX-R750)

 

 

Hot & Hazardous Performance Ultra Lightweight Supersport

  1. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
  2. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
  3. Clifford Griffin (Kaw Ninja 300)
  4. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
  5. Justin Carr (Yam YZF-R3)
  6. Anthony Giglio (Kaw Ninja 300)

 

 

Lightweight Supersport

  1. Adam Faussett (-)
  2. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
  3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)

 

 

Autumn Coffee Roasting 600 Supersport

  1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
  2. Josh McKay (Yam YZF-R6)
  3. Mallory Dobbs (Kaw ZX-6R)
  4. Gavin Soderholm (Yam YZF-R6)
  5. Joel Ohman (Yam YZF-R6)
  6. Micah Kudo (Yam YZF-R6)

 

 

Heavyweight Classic Superbike

1.Theis Corneliussen (Yam RZ350)

 

 

Brap Talk Middleweight Supersport

  1. Jon Campbell (Suz SV650)
  2. Joe Rocha (Suz SV650)
  3. Daniel Silvis (Suz SV650)
  4. Danny Houghton (Suz SV650)
  5. Adam Faussett (- )
  6. Austen Brown (Suz SV650)

 

 

Kramer Middleweight Superbike

  1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
  2. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
  3. Darin Wade (Yam YZF-R6)
  4. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
  5. Jacob Keiner (Yam YZF-R4.5)
  6. Hunter (Teng) Ma (Yam 450)

 

 

Formula Female

  1. Jolene Janacek (Suz GSX-R600)

 

 

Formula 40

  1. Kevin LaFavor (-)
  2. Keith DiBrino (Suz GSX-R1000)
  3. Joshua Gonzalez (Yam YZF-R1)

 

 

Go for Broke 250 Vintage

  1. Alex Clarke (Hon CB160)

 

 

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

  1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
  2. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
  3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
  4. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
  5. Loren DeShon (Kaw Ninja 250R)
  6. Jolene Janacek (Kaw Ninja 250R)

 

 

2 Wheel Dyno Works Formula Ultra

  1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
  2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
  3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX10-R)
  4. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
  5. Keith DiBrino (Suz GSX-R1000)

 

 

Racer Gloves USA Ultra-Lightweight GP

  1. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
  2. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
  3. Clifford Griffin (Kaw Ninja 300)
  4. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
  5. Justin Carr (Yam YZF-R3)
  6. Anthony Giglio (Kaw Ninja 300)

 

 

Trackside Support Services Lightweight Superbike

  1. Adam Faussett (-)
  2. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)

 

 

Cycletune 450 Superbike

  1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
  2. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
  3. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
  4. Jon Campbell (Suz SV650)
  5. Jacob Keiner (Yam YZF-R4.5)
  6. Darin Wade (Yam YZF-R6)

 

 

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

  1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
  2. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
  3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
  4. Colin James (Kaw Ninja 250R)
  5. Loren DeShon (Kaw Ninja 250R)
  6. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)

 

 

KP12 Graphix 600 Superbike

  1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
  2. Josh McKay (Yam YZF-R6)
  3. Mallory Dobbs (Kaw ZX-6R)
  4. Joel Ohman (Yam YZF-R6)
  5. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)
  6. Micah Kudo (Yam YZF-R6)

 

 

Ever True Tattoo Middleweight GP

  1. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
  2. Jon Campbell (Suz SV650)
  3. Darin Wade (Yam YZF-R6)
  4. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
  5. Joe Rocha (Suz SV650)
  6. Daniel Silvis (Suz SV650)

 

 

Bob Lanphere’s Beaverton Motorcycles Novice 1000

  1. Seth Isaacs (Bmw S1000RR)
  2. Joshua Gonzalez (Yam YZF-R1)
  3. Cory Desouza (Kaw ZX-10R)

 

 

Novice 600

  1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
  2. Joshua Clarizio (-)

 

Zlock Racing Open Superbike

  1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
  2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
  3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
  4. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
  5. Keith DiBrino (Suz GSX-R1000)

Latest Posts

WERA And N2 Racing At Roebling Road Raceway This Weekend

WERA AT ROEBLING ROAD WITH N2 PRACTICE, N2 WERA...

MotoGP: Miller Says “I’ve Got A Score To Settle With Le Mans”

"I've got a score to settle with Le Mans":...

Personal Bikes: Geoff Cesmat’s 2006 YZF-R1 Streetfighter

"Oh Yeah, This Thing Pulls!" By Michael Gougis Geoff Cesmat has...

MIC: New Motorcycle Sales Up Double Digits In All Categories

First-Quarter Motorcycle Sales Way Up - Double-Digit Increases in Every...

FIM MotoE World Cup Continues This Weekend At Le Mans

"Here is another story": MotoE™ charged up for more...