OMRRA: 2019 Champions Crowned During Season Finale At Portland International Raceway

OMRRA: 2019 Champions Crowned During Season Finale At Portland International Raceway

© 2019, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By OMRRA:

The final round of OMRRA’s 2019 season ended on a high note. OMRRA hosted WMRRA, our sister racing organization in Washington, for a dual club event. The grids were full and the racing close. Saturday was a perfect fall day and Sunday brought in rain to remind us that the season was coming to a close.

 

 

 

Jeremy Coffey sewed up the Overall Championship over all his competitors on his BMW 1000 RR. Congratulations to Alex Taylor for his Clubman championship and Daric Cheshire for his Vintage Championship.

 

 

 

Thanks to all the racers, volunteers, and sponsors for all their support and hard work this season.

 

 

 

APEX Overall Championship Standings – Round 7 of 7

 

 

 

  1. Jeremy Coffey – 373 pt

 

  1. Andy DiBrino – 315 pts

 

  1. Kevin Pinkstaff – 281 pts

 

  1. Brian Pinkstaff– 200 pts

 

  1. Christopher Ancien – 112 pts

 

 

 

CycleTune Clubman Championship Standings – Round 7 of 7

 

 

 

  1. Alex Taylor – 548 pts

 

  1. Oliver Jervis – 535 pts

 

  1. Hannah Johnson – 452 pts

 

  1. Jon Campbell – 411 pts

 

  1. Drat Diestler – 362 pts

 

 

 

Langlitz Leathers Vintage Championship Standings – Round 7 of 7

 

 

 

  1. Daric Cheshire – 207 pts

 

  1. Mica Grohn – 184 pts

 

  1. Matthew Winter – 92 pts

 

  1. Andy Hudock – 79.5 pts

 

  1. Sam Kaufman – 61 pts

 

 

 

OMRRA, incorporated in 1972 as a non-profit, volunteer run organization, has members ranging in age from 12 to over 70, racing motorcycles of many brands, sizes and ages. OMRRA operates at Portland International Raceway, a city park and world class track. For more information, visit www.omrra.com and join us at www.facebook.com/omrra.racing.

 

 

 

Ultra Lightweight Supersport Saturday

 

  1. Dylan Boehner (KTM RC 390)

 

  1. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

 

  1. Chase Farthing (Yam YZF-R3)

 

  1. Dave Pearce (Yam YZF R3)

 

  1. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

 

  1. Ryan Cresap (Yam YZF-R3)

 

 

 

500 Vintage

 

  1. Stephen Phillips (Yam DS7)

 

 

 

Open Sportsman Saturday

 

  1. Ramses Hernandez (Yam R6)

 

  1. Cody Padilla (Yam YZF-R1)

 

  1. Kirtan Hayes (BMW S1000RR)

 

  1. Jacob Monson (BMW S1000RR)

 

  1. Billy White (Kaw ZX-6R)

 

  1. Charles “CJ” Hobbs (Yam YZF-R1)

 

 

 

600 Sportsman Saturday

 

  1. Pawel Boguszewski (Yam YZF-R6)

 

  1. Kris Porntharavongse (Kaw ZX-6R)

 

  1. Emmanuel Tavan (Yam YZF-R6)

 

  1. Matthew Wichgers (Suz GSX-R750)

 

  1. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)

 

  1. Kris Le (Yam YZF-R6)

 

 

 

450 Superbike Saturday

 

  1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)

 

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)

 

  1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)

 

  1. Jacob Keiner (Yam YZF-R4.5)

 

  1. Jon Campbell (Suz SV650)

 

  1. Joe Rocha (Suz SV650)

 

 

 

Lightweight Superbike Saturday

 

  1. Dave Heinricks (Hon RSF450)

 

  1. Matt ORourke (Kra EVO-R)

 

  1. Andrew Pignataro (Kra HKR EVO2 R)

 

  1. Ryan Cresap (Yam YZF-R3)

 

  1. Jonathan Friesen (Hon CRF 450R)

 

 

 

250 Ninja Cup Saturday

 

  1. Darrin Griffin (Kaw EX250)

 

  1. Mitch Coleman (Kaw Ninja 250)

 

  1. Clifford Griffin (Kaw EX250)

 

  1. Jason Iverson (Kaw Ninja 250)

 

  1. Hannah Johnson (Kaw EX250)

 

  1. Todd Eugene (Kaw Ninja 250)

 

 

 

160 Vintage Saturday

 

  1. Mica Grohn (Hon CB160)

 

  1. Matthew Winter (Hon CB175)

 

  1. Daric Cheshire (Hon CB160SSTK)

 

  1. Howard Nusbaum (Hon CB175)

 

  1. Tico Sandoval (Hon CB175)

 

  1. Andy Hudock (Hon CL175)

 

 

 

Middleweight Supersport

 

  1. Jon Campbell (Suz SV650)

 

  1. Ian Mills (Suz SV650)

 

  1. Joe Rocha (Suz SV650)

 

  1. Brian Moe (Suz SV650)

 

  1. Hunter “Teng” Ma (Suz SV650)

 

  1. Danny Houghton (Suz SV650)

 

 

 

WMRRA 250 GP

 

  1. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)

 

  1. Jolene Janacek (Kaw Ninja)

 

 

 

Middleweight Superbike Saturday

 

  1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)

 

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)

 

  1. Jacob Keiner (Yam YZF-R6/4.5)

 

  1. Emmanuel Tavan (Yam YZF-R6)

 

  1. Lucas Brown (Suz SV650)

 

  1. Pawel Boguszewski (Yam YZF-R6)

 

 

 

Open Superbike

 

  1. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

 

  1. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)

 

  1. Adam Robarts (BMW S1000RR)

 

  1. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

 

  1. Cody Cochran (BMW S1000RR)

 

  1. Mark DeGross (Hon CBR1000RR)

 

 

 

Ultra-Lightweight GP Saturday

 

  1. Dylan Boehner (KTM RC 390)

 

  1. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

 

  1. Chase Farthing (Yam YZF-R3)

 

  1. Dave Pearce (Yam YZF-R3)

 

  1. Max Farthing (Yam YZF-R3)

 

  1. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

 

 

 

600 Supersport

 

  1. Adam Robarts (Kaw ZX-6R)

 

  1. Oliver Jervis (Kaw ZX-6R)

 

  1. Mackenzie Ancien (Yam YZF-R6)

 

  1. Chris Sarbora (Yam YZF-R6)

 

  1. Philip Melnyk (Yam YZF-R6)

 

 

 

Novice 1000 Saturday

 

  1. Jacob Monson (BMW S1000RR)

 

  1. Kirtan Hayes (BMW S1000RR)

 

  1. Scott Harris (Yam YZF-R1S)

 

 

 

Novice 600 Saturday

 

  1. Pawel Boguszewski (Yam YZF-R6)

 

  1. Joel Ohman (Suz GSX-R600)

 

  1. Damon Poor (Yam YZF-R6)

 

  1. Dion LaBlue (Yam YZF-R6)

 

  1. Reece Bonenfant (Suz GSX-R600)

 

  1. Matthew White (Hon CBR600RR)

 

 

 

Middleweight GP Saturday

 

  1. Dave Heinricks (Hon RSF450)

 

  1. Alex Taylor (Yam YZF-R6/4.5)

 

  1. Jon Campbell (Suz SV650)

 

  1. Jacob Keiner (Yam YZF-R6/4.5)

 

  1. Joe Rocha (Suz SV650)

 

  1. John Gebbers (Suz SV650)

 

 

 

600 Superbike

 

  1. Adam Robarts (Kaw ZX-6R)

 

  1. Oliver Jervis (Kaw ZX-6R)

 

  1. Mackenzie Ancien (Yam YZF-R6)

 

  1. Chris Sarbora (Yam YZF-R6)

 

  1. Philip Melnyk (Yam YZF-R6)

 

  1. Matt O’Rourke (Yam YZF-R6)

 

 

 

WMRRA 750 Supersport

 

  1. Emmanuel Tavan (Yam YZF-R6)

 

  1. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)

 

  1. Kris Le (Yam YZF-R6)

 

  1. Kevin Jones (Yam YZF-R6)

 

  1. Dereck Turner (Suz GSX-R750)

 

 

 

600 Sportsman

 

  1. Anton Brown (Kaw ZX-6R)

 

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)

 

  1. Cam Winterman (Suz GSX-R600)

 

  1. Reece Bonenfant (Suz GSX-R600)

 

  1. Pawel Boguszewski (Yam YZF-R6)

 

 

 

Formula III

 

  1. Shannon Lang (Hon RS125)

 

  1. Rob Tatom (Hon RS125)

 

  1. Herb Wagner (Hon RS125)

 

 

 

Lightweight Supersport

 

  1. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)

 

  1. Chase Farthing (Yam YZF-R3)

 

 

 

Middleweight Sportsman

 

  1. Danny Houghton (Suz SV650)

 

  1. Daniel Silvis (Suz SV650)

 

  1. Hunter “Teng” Ma (Suz SV650)

 

  1. Kris Le (Yam YZF-R6)

 

  1. Randy Harris (Suz SV650)

 

 

 

Open Sportsman

 

  1. Jacob Monson (BMW S1000RR)

 

  1. Christopher Altis (Apr RSV4)

 

  1. David Anderson (BMW S1000RR)

 

  1. Kirtan Hayes (BMW S1000RR)

 

  1. Pawel Boguszewski (Yam YZF-R6)

 

  1. Shane Baker (Suz GSX-R600)

 

 

 

Ultra Lightweight Supersport Sunday

 

  1. Andy Halbert (Yam YZF-R3)

 

  1. Dylan Boehner (KTM RC 390)

 

  1. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

 

  1. Chase Farthing (Yam YZF-R3)

 

  1. Cynthia CJ Strauss (Kaw EX300)

 

  1. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

 

 

 

WMRRA 600 Classic SBK

 

  1. Steven Campbell (Kaw ZX-6R)

 

  1. Cam Winterman (Suz GSX-R600)

 

  1. Rich Kim (Hon CBR600RR)

 

 

 

600 Supersport Sunday

 

  1. Oliver Jervis (Kaw ZX-6R)

 

  1. Chris Sarbora (Yam YZF-R6)

 

  1. Anton Brown (Kaw ZX-6R)

 

  1. Kevin Jones (Yam YZF-R6)

 

  1. Philip Melnyk (Yam YZF-R6)

 

  1. Chris Burgess (Tri Daytona 675R)

 

 

 

Middleweight Superbike Sunday

 

  1. Doug Lenz (Yam YZF-R6)

 

  1. Dave Heinricks (Hon RSF450)

 

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)

 

  1. Austen Brown (Suz SV650)

 

  1. Randy Harris (Suz SV650)

 

  1. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

 

 

 

Heavyweight Classic Superbike

 

  1. Tony Bennington (Hon CBR1000RR)

 

 

 

Middleweight Supersport Sunday

 

  1. Danny Houghton (Suz SV650)

 

  1. Jon Campbell (Suz SV650)

 

  1. Ian Mills (Suz SV650)

 

  1. Daniel Silvis (Suz SV650)

 

  1. Brian Moe (Suz SV650)

 

  1. Damon Schaefer (Suz SV650)

 

 

 

Formula Ultra

 

  1. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)

 

  1. Adam Robarts (BMW S1000RR)

 

  1. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

 

  1. Tony Bennington (BMW S1000RR)

 

  1. Mark DeGross (Hon CBR1000RR)

 

  1. Jeff Lane (BMW S1000RR)

 

 

 

250 Vintage

 

  1. Daric Cheshire (Hon CB160SBK)

 

  1. Mica Grohn (Hon CL175)

 

  1. Matthew Winter (Hon CB175)

 

  1. Ryan Shanahan (Hon CB175)

 

  1. Alex Clarke (Hon CB160)

 

  1. Rodney Bender (Hon CL175)

 

 

 

250 Ninja Cup Sunday

 

  1. Hannah Johnson (Kaw Ninja 250)

 

  1. Todd Eugene (Kaw Ninja 250)

 

  1. Jolene Janacek (Kaw Ninja)

 

 

 

WMRRA Open Classic Superbike

 

  1. Brittany Dickson (Kaw ZX-10R)

 

 

 

Formula 40

 

  1. Keith DiBrino (Suz GSX-R1000)

 

  1. Jeff Lane (BMW S1000RR)

 

  1. Kevin Jones (Yam YZF-R6)

 

  1. Brandon Floyd (Apr RSV4 RF)

 

  1. Andrew Pfiffer (Kaw ZX-6R)

 

 

 

Formula Female

 

  1. Christine Cooper (BMW S1000RR)

 

  1. Brittany Dickson (Kaw ZX-10R)

 

  1. Cynthia CJ Strauss (Suz GSX-R600)

 

  1. Jessica Lenz (Yam YZF-R6)

 

 

 

Ultra-Lightweight GP Sunday

 

  1. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)

 

  1. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

 

  1. Justin Carr (Kaw Ninja 300)

 

 

 

WMRRA Ultra-Lightweight SBK

 

  1. Dylan Boehner (Kaw Ninja 250)

 

  1. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)

 

  1. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

 

 

 

450 Superbike

 

  1. Dave Heinricks (Hon RSF450)

 

  1. Cedric Smith (Hon CRF450R)

 

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)

 

  1. Jon Campbell (Suz SV650)

 

  1. Danny Houghton (Suz SV650)

 

  1. Austen Brown (Suz SV650)

 

 

 

600 Superbike

 

  1. Oliver Jervis (Kaw ZX-6R)

 

  1. Jeff Lane (Yam YZF-R6)

 

  1. Philip Melnyk (Yam YZF-R6)

 

  1. Chris Burgess (Tri Daytona 675R)

 

  1. Steven Campbell (Kaw ZX-6R)

 

 

 

Middleweight GP Sunday

 

  1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)

 

  1. Danny Houghton (Suz SV650)

 

  1. Jacob Keiner (Yam YZF-R6/4.5)

 

  1. Daniel Silvis (Suz SV650)

 

  1. Ian Mills (Suz SV650)

 

  1. Jon Campbell (Suz SV650)

 

 

 

Novice 1000 Sunday

 

  1. Jacob Monson (BMW S1000RR)

 

  1. Kirtan Hayes (BMW S1000RR)

 

  1. Scott Harris (Yam YZF-R1S)

 

 

 

Novice 600 Sunday

 

  1. Damon Poor (Yam YZF-R6)

 

  1. Dion LaBlue (Yam YZF-R6)

 

  1. Joel Ohman (Suz GSX-R600)

 

  1. Pawel Boguszewski (Yam YZF-R6)

 

  1. Matthew White (Hon CBR600RR)

 

  1. Reece Bonenfant (Suz GSX-R600)

 

 

 

Open Supersport

 

  1. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

 

  1. Tony Bennington (BMW S1000RR)

 

  1. Jeff Lane (BMW S1000RR)

 

  1. Steven Campbell (Kaw ZX-10R)

 

  1. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

 

  1. Christopher Altis (Apr RSV4)

Latest Posts

MotoAmerica: Escalante Undergoes Successful Surgery In Mexico

Richie Escalante, the 2020 MotoAmerica Supersport Champion, underwent successful...

World Superbike: Will Baz Get GoEleven Ducati Seat For 2022?

Baz Finishes Top Independent Rider at Jerez, “The Best...

MotoGP Analysis: Tough Guy Alberto Puig, In The September Issue

Featured In the September 2021 issue of Roadracing World:     (EXCERPT) "...when...

MotoGP: World Championship Coming To America

Bagnaia. Quartararo. Marquez? MotoGP™ saddles up stateside It's getting close...

Team MotoUP Auctioning PRS Guitar Package To Support Action Fund

Team MotoUP MotoUP is a 501(c)3 non-profit charity incubator. We...