OMRRA: Jeremy Coffey Wins Formula Ultra Races In Portland

OMRRA: Jeremy Coffey Wins Formula Ultra Races In Portland

© 2019, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By OMRRA:.

OMRRA

Portland International Raceway, Portland, OR

June 22 – 23

Blue skies and mid 70’s in the afternoons created perfect track conditions for the fourth round of OMRRA. Andy DiBrino flew in from his victory in the Superhooligan races to go head to head with Jeremy Coffey and Kevin Pinkstaff in all the races for the APEX Overall Championship. Jeremy proved to be unbeatable this weekend on his BMW S1000RR and is firmly in the championship lead.

The chicane configuration was used for all Lightweight and Middleweight bikes which made for close racing and exciting viewing in all those classes. All the 600 classes had the biggest grids of the club for the weekend with competitive racing at the front in every race between MacKenzie Ancien and Oliver Jervis.

OMRRA celebrated OMRRA racer #105 Pearce Lutz on Saturday with Laps of Honor. Pearce unfortunately passed away from complications from a crash he had at the Ridge in early June while racing with our sister club WMRRA. OMRRA will deeply miss him.

APEX Overall Championship Standings – Round 4 of 7

Jeremy Coffey – 231 pts

Andy DiBrino – 174 pts

Kevin Pinkstaff – 171 pts

Brian Pinkstaff– 129 pts

Christopher Ancien – 80 pts

CycleTune Clubman Championship Standings – Round 4 of 7

Alex Taylor – 333 pts

Oliver Jervis – 309 pts

Hannah Johnson – 218 pts

Jon Campbell – 187 pts

Mackenzie Ancien – 173 pts

Langlitz Leathers Vintage Championship Standings – Round 4 of 7

Daric Cheshire – 113 pts

Mica Grohn – 98 pts

Andy Hudock – 32 pts

Sam Kaufman – 30.5 pts

Ryan Shanahan – 21 pts

OMRRA, incorporated in 1972 as a non-profit, volunteer run organization, has members ranging in age from 12 to over 70, racing motorcycles of many brands, sizes and ages. OMRRA operates at Portland International Raceway, a city park and world class track. For more information, visit www.omrra.com and join us at www.omrra.com

Race Results:

Ultra Lightweight Supersport – Saturday

1. Paxton Gray (KTM RC 390)

2. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

3. Andy Halbert (Yam YZF-R3)

4. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

5. Dave Pearce (Yam YZF R3)

6. Gary Ninman (KTM RC 390)

Open Sportsman – Saturday

1. Brandon Floyd (Apr RSV4 RF)

2. Tony Bennington (BMW S1000RR)

3. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)

4. G. Brian Tallant (Yam YZF-R1)

5. Nicholas Schaffer (Yam YZF-R1)

6. Keith DiBrino (Suz GSX-R1000)

600 Sportsman – Saturday

1. Andrew Lane (Yam YZF-R6)

2. Aditya Tantry (Yam YZF-R6)

3. Nate Abell (Yam YZF-R6)

5. Emmanuel Tavan (Yam YZF-R6)

6. Kevin Jones (Yam YZF-R6)

Lightweight Superbike – Saturday

1. Jon Munns (KRA HKR EVO2 R)

2. Jensen Beeler (KRA HKR EVO2 R)

450 Superbike – Saturday

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)

2. Josh McKay (Suz GSX-R4.5)

3. Drat Diestler (KRA HKR EVO2 R)

4. Tullio Celano (Yam YZF-R4.5)

5. Jon Campbell (Suz SV650)

6. Nathan Aldrich (Yam YZF-R4.5)

160 Vintage

1. Mica Grohn (Hon CB 160)

2. Daric Cheshire (Hon CB160)

3. Travis Johnson (Hon CB 160)

4. Andy Hudock (Hon CL175)

5. Nick Taylor (Hon CB 160)

250 Ninja Cup – Saturday

1. Hannah Johnson (Kaw EX250)

2. Jason Iverson (Kaw EX250)

3. Kumpy Kump (Kaw EX250)

4. Todd Eugene (Kaw EX250)

5. Nathan Aldrich (Kaw EX250)

6. Bobby Thurman (Kaw EX250)

Middleweight Supersport – Saturday

1. Jon Campbell (Suz SV650)

2. Ian Mills (Suz SV650)

3. Brian Moe (Suz SV650)

4. Daniel Silvis (Suz SV650)

5. Danny Houghton (Suz SV650)

6. Travis Johnson (Suz SV650)

Middleweight Superbike – Saturday

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)

2. Drat Diestler (KRA HKR EVO2 R)

3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R4.5)

4. Tullio Celano (Yam YZF-R4.5)

5. Jensen Beeler (KRA HKR EVO2 R)

6. Austen Brown (Suz SV650)

Formula Ultra – Saturday

1. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)

2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

3. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)

4. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

5. Christopher Ancien (Yam YZF-R1)

6. Chris Sarbora (Yam YZF YZF-R1)

Ultra-Lightweight GP – Saturday

1. Paxton Gray (KTM RC 390 R)

2. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

3. Andy Halbert (Yam YZF-R3)

4. Dave Pearce (Yam YZF-R3)

5. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

6. Gary Ninman (KTM RC 390 R)

600 Supersport – Saturday

1. Mackenzie Ancien (Yam YZF-R6)

2. Oliver Jervis (Suz SV650)

3. Chris Sarbora (Yam YZF-R6)

4. Josh McKay (Suz GSX-R600)

5. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)

6. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)

Novice 1000 – Saturday

1. Nicholas Schaffer (Yam YZF-R1)

Novice 600 – Saturday

1. Nate Abell (Yam YZF-R6)

2. Shane Baker (Suz GSX-R600)

3. Justin Carr (Kaw ZX-6R)

Middleweight GP – Saturday

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)

2. Drat Diestler (KRA HKR EVO2 R)

3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R4.5)

4. Jon Campbell (Suz SV650)

5. Jensen Beeler (KRA HKR EVO2 R)

6. Tullio Celano (Yam YZF-R4.5)

600 Superbike – Saturday

1. Mackenzie Ancien (Yam YZF-R6)

2. Josh McKay (Suz GSX-R600)

3. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)

4. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)

5. Chris Page (Yam YZF-R6)

Open Supersport – Saturday

1. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)

2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

4. Christopher Ancien (Yam YZF-R1)

5. Chris Sarbora (Yam YZF-R1)

Formula 40

1. G. Brian Tallant (Yam YZF-R1)

2. Keith DiBrino (Suz GSX-R1000)

3. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)

4. Kevin Jones (Yam YZF-R6)

5. Andrew Pfiffer (Kaw ZX6R)

6. Fox Schaffer (Tri Daytona 675R)

Middleweight Sportsman

1. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)

2. Danny Houghton (Suz SV650)

3. Daniel Silvis (Suz SV650)

4. Travis Johnson (Suz SV650)

5. Mike Mcintosh (Suz SV650)

6. Kris Le (Yam YZF-R6)

750 Vintage

1. Theis Corneliussen (Yam RZ350)

Formula III

1. Herb Wagner (Hon RS125)

Lightweight Supersport

1. Kumpy Kump (Kaw EX250)

Ultra Lightweight Supersport – Sunday

1. Paxton Gray (KTM RC 390 R)

2. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

3. Andy Halbert (Yam YZF-R3)

4. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

5. Dave Pearce (Yam YZF-R3)

6. Gary Ninman (KTM RC 390 R)

Lightweight Classic Superbike

1. Dana Clark (Hon FT 500)

600 Supersport – Sunday

1. Mackenzie Ancien (Yam YZF-R6)

2. Oliver Jervis (Suz SV650)

3. Chris Sarbora (Yam YZF-R6)

4. Josh McKay (Suz GSX-R600)

5. Aditya Tantry (Yam YZF-R6)

6. Chris Page (Yam YZF-R6)

Middleweight Supersport – Sunday

1. Jon Campbell (Suz SV650)

2. Ian Mills (Suz SV650)

3. Danny Houghton (Suz SV650)

4. Brian Moe (Suz SV650)

5. Travis Johnson (Suz SV650)

6. Daniel Silvis (Suz SV650)

Heavyweight Classic Superbike

1. Theis Corneliussen (Yam RZ350)

Middleweight Superbike – Sunday

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)

2. Nathan Aldrich (Yam YZF-R4.5)

3. Drat Diestler (KRA HKR EVO2 R)

4. Tullio Celano (Yam YZF-R4.5)

5. Jensen Beeler (KRA HKR EVO2 R)

6. Jacob Keiner (Yam YZF-R4.5)

250 Ninja Cup – Sunday

1. Hannah Johnson (Kaw EX250)

2. Jason Iverson (Kaw EX250)

3. Kumpy Kump (Kaw EX250)

4. Todd Eugene (Kaw EX250)

5. Nathan Aldrich (Kaw EX250)

6. Bobby Thurman (Kaw EX250)

250 Vintage – Sunday

1. Daric Cheshire (Hon CB160)

2. Mica Grohn (Hon CL175)

3. Ryan Shanahan (Hon CB175)

4. Travis Johnson (Hon CB160)

5. Andy Hudock (Hon CB160)

6. Alex Clarke (Hon CB160)

600 Sportsman – Sunday

1. Andrew Lane (Yam YZF-R6)

2. Emmanuel Tavan (Yam YZF-R6)

3. Bill Youngblood (Yam YZF-R6)

4. Kris Le (Yam YZF-R6)

5. Daniel Bricker (Yam YZF-R6)

6. Anton Brown (Kaw ZX-6R)

Formula Ultra – Sunday

1. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)

2. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)

3. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

4. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

5. Chris Sarbora (Yam YZF-R1)

6. Chris Page (Yam YZF-R6)

Open Sportsman – Sunday

1. Tony Bennington (BMW S1000RR)

2. Nate Abell (Yam YZF-R6)

3. Aditya Tantry (Yam YZF-R6)

4. Justin Boyd (Yam YZF-R1)

5. Chris McVay (BMW S1000RR)

6. Cary Cadonau (Yam YZF-R1)

Ultra-Lightweight GP – Sunday

1. Paxton Gray (KTM RC 390 R)

2. Hannah Johnson (Yam YZF-R3)

3. Andy Halbert (Yam YZF-R3)

4. Piotr Buchholz (Kaw EX300)

5. Dave Pearce (Yam YZF-R3)

6. Gary Ninman (KTM RC 390 R)

450 Superbike – Sunday

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)

2. Josh McKay (Suz GSX-R4.5)

3. Tullio Celano (Yam YZF-R4.5)

4. Nathan Aldrich (Yam YZF-R4.5)

5. Jon Campbell (Suz SV650)

6. Jacob Keiner (Yam YZF-R4.5)

Lightweight Superbike – Sunday

1. Jensen Beeler (KRA HKR EVO2 R)

600 Superbike – Sunday

1. Mackenzie Ancien (Yam YZF-R6)

2. Oliver Jervis (Kaw ZX-6R)

3. Josh McKay (Suz GSX-R600)

Open Superbike – Sunday

1. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)

2. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)

3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

4. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

5. Chris Sarbora (Yam YZF-R1)

6. Cody Cochran (BMW S1000RR)

Novice 600 – Sunday

1. Nate Abell (Yam YZF-R6)

2. Shane Baker (Suz GSX-R600)

Novice 1000 – Sunday

1. Tony Bennington (BMW S1000RR)

2. Nicholas Schaffer (Yam YZF-R1)

3. Cary Cadonau (Yam YZF-R1)

Middleweight GP – Sunday

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)

2. Drat Diestler (KRA HKR EVO2 R)

3. Jensen Beeler (KRA HKR EVO2 R)

4. Jacob Keiner (Yam YZF-R4.5)

5. Jon Campbell (Suz SV650)

6. Ian Mills (Suz SV650)

Latest Posts

Suzuki GSX-S750 Models Returning In 2022

Suzuki Announces More Exciting 2022 Streetbikes Brea, CA (December 1, 2021) – The...

MotoGP: Guidotti Named Team Manager Of KTM Factory Team

KTM WELCOME FRANCESCO GUIDOTTI BACK INTO THE MOTOGP FOLD KTM...

Honda Signs McGuinness For Isle Of Man TT & North West 200

McGuinness back on the Blade as he leads Honda’s...

KTM Announces Its 2022 Adventure Motorcycle Lineup

KTM UNVEILS ITS 2022 RANGE OF ADVENTURE MOTORCYCLES –...

One-Millionth Hinckley-Built Triumph Rolls Out Of The Factory

ONE MILLIONTH HINCKLEY TRIUMPH KICKS OF THE ICONIC BRITISH...