WERA Grand National Finals/AMA Road Race Grand Championship: Saturday’s Race Results From Barber Motorsports Park

WERA Grand National Finals/AMA Road Race Grand Championship: Saturday’s Race Results From Barber Motorsports Park

© 2019, Roadracing World Publishing, Inc. By David Swarts.

47th WERA Grand National Finals (GNF)

WERA Sportsman Series National Championship/Pirelli WERA National Challenge Series/AMA Road Race Grand Championship

Barber Motorsports Park

Birmingham, Alabama

October 26, 2019

Provisional Race Results (all in wet conditions, listed in chronological order):

SPORTSMAN A SUPERSTOCK EXPERT: 1. Christian Guffy (Suz GSX-R1000); 2. Jesse Ruehling (Kaw ZX-10R); 3. Jeremy Kolewski (Kaw ZX-10R); 4. Samuel Fugate (BMW S1000RR); 5. Mark Keown (Yam YZF-R1); 6. Gary Virgin (Kaw ZX-10R), -4 laps, DNF, crash.

SPORTSMAN A SUPERSTOCK NOVICE: 1. David Shadduck (Yam YZF-R1); 2. Bo Bin (BMW S1000RR); 3. Rogerio Sabino (BMW S1000RR); 4. Ryan Arona (Yam YZF-R1); 5. Edwin Cosme (BMW S1000RR); 6. Allan Kersey, Jr. (Yam YZF-R1).

GROM CUP: 1. Kayla Yaakov (Hon 125); 2. Michael Killian (Hon 125); 3. Heather Hickerson (Hon 125); 4. Colin Gast (Hon 125).

MINI 80: 1. Eli Banish (Ohvale 160); 2. Christian Dooley (Hon 125); 3. Jenna C. Wiggington (Hon 125).

NATIONAL 600cc SUPERSTOCK EXPERT: 1. Gabriel DaSilva (Yam YZF-R6); 2. Connor Funk (Yam YZF-R6); 3. John Hawkins (Yam YZF-R6); 4. Gary Yoncoskie (Kaw ZX-6R); 5. Nicholas M. Johnson (Yam YZF-R6); 6. Daniel M. Wallace (Hon CBR600RR); 7. Garrett O’Brien (Yam YZF-R6); 8. Greg Melka (Yam YZF-R6); 9. Thomas McQuigg (Yam YZF-R6); 10. Nolan Lamkin (Yam YZF-R6); 11. Matt Burdett (Yam YZF-R6); 12. Dante Witter (Suz GSX-R600); 13. Kevin Whaley (Yam YZF-R6), -1 lap; 14. Andrew Lamoureux (Tri Daytona 675), -2 laps, DNF, crash; 15. Daniel Paine (Yam YZF-R6), -5 laps, DNF, crash; 16. Caleb Odom (Yam YZF-R6); -5 laps, DNF, crash; 17. Isiah DeBusk (Yam YZF-R6), -9 laps, DNF.

NATIONAL 600cc SUPERSTOCK NOVICE: 1. T. Christopher Jackman (Kaw ZX-6R); 2. Edwin Cosme (Yam YZF-R6); 3. Hugo Silva (Yam YZF-R6); 4. Nathan Seethaler (Yam YZF-R6); 5. Andy Rudolph (Yam YZF-R6); 6. Micah Puscheck (Tri Daytona 675); 7. Robby Ringnalda (Yam YZF-R6); 8. Drew Everett (Hon CBR600RR), -1 lap; 9. Trace Atchison (Hon CBR600RR), -1 lap; 10. Jody Moore (Suz GSX-R600), -1 lap; 11. Yaunce Long (Suz GSX-R600), -1 lap; 12. John E. Talley, Jr. (Yam YZF-R6), -1 lap; 13. Cory Lang (Yam YZF-R6); -1 lap; 14. Dominique Perry (Yam YZF-R6), -2 laps; 15. Patrick Hannigan (Suz GSX-R600), -1 lap, DNF.

SPORTSMAN FORMULA TWO EXPERT: 1. Kayla Yaakov (Hon NSF250R); 2. Trevor Standish (Suz SV650); 3. Greg Reisinger (Suz SV650); 4. Jamie Astudillo (Kaw Ninja 400); 5. Blake Davis (Kaw Ninja 400); 6. Tristan Konneker (Suz SV650).

SPORTSMAN FORMULA TWO NOVICE: 1. Rodney Vest (Suz SV650); 2. Aden Thao (Kaw Ninja 400); 3. Lance Molnar (KTM 690 Duke); 4. Paul Schroeder (Duc 1000); 5. Chris Jokisch (KTM 690 Duke), -1 lap, DNF.

SPORTSMAN FORMULA ONE EXPERT: 1. Vasiliy Zhulin (Yam YZF-R1); 2. Christian Guffy (Suz GSX-R1000); 3. Jesse Ruehling (Kaw ZX-10R); 4. Samuel Fugate (BMW S1000RR); 5. Trace Stafford (Duc 1199).

SPORTSMAN FORMULA ONE NOVICE: 1. Bennett Donan (BMW S1000RR); 2. David Shadduck (Yam YZF-R1); 3. Rogerio Sabino (BMW S1000RR); 4. Allan Kersey, Jr. (Yam YZF-R1); 5. Chase Alewine (Suz GSX-R1000); 6. Bo Bin (BMW S1000RR), -5 laps, DNF.

VINTAGE EIGHT HEAVYWEIGHT COMBINED: 1. John Hvizdak (Kaw ZX-6R); 2. Kyle S. Brosius (Suz GSX-R600); 3. Ryan Krafft (Suz GSX-R750); 4. John James (Hon CBR600), -1 lap.

SPORTSMAN CLUBMAN EXPERT: 1. Kayla Yaakov (Hon NSF250R); 2. Damian Jigalov (Kaw Ninja 400); 3. Colin Gast (Yam YZF-R3); 4. Heather Trees (Yam YZF-R3); 5. Michael Killian (Yam YZF-R3); 6. Toni Sharpless (Yam YZF-R3).

SPORTSMAN CLUBMAN NOVICE: 1. Chris Jokisch (KTM 690 Duke); 2. Lance Molnar (KTM 690 Duke); 3. Adan Thao (Kaw Ninja 400); 4. Nicole Karamichael (Yam YZF-R3); 5. Eric Reed (Yam 450); 6. Max Van Den Brouck (Kaw Ninja 400), -7 laps, DNF.

SPORTSMAN F SUPERSTOCK EXPERT: 1. J.J. Davis (Kaw Ninja 250).

SPORTSMAN F SUPERSTOCK NOVICE: 1. Eli Banish (Kaw Ninja 250).

VINTAGE THREE COMBINED: 1. David Clark (Suz 500); 2. Jim Hinshaw (Kaw 500).

VINTAGE FOUR COMBINED: 1. Dick Gruhn (Yam RD400).

VINTAGE 500cc GP COMBINED: 1. Jerry Duke (Duc 350); 2. Jack Houman (Hon 335).

NATIONAL 600cc SUPERBIKE EXPERT: 1. Gary Yancoskie (Kaw ZX-6R); 2. John Hawkins (Yam YZF-R6); 3. Greg Melka (Yam YZF-R6); 4. Connor Funk (Yam YZF-R6); 5. Garrett O’Brien (Yam YZF-R6); 6. Daniel M. Wallace (Hon CBR600RR); 7. Matt Burdett (Yam YZF-R6); 8. Dante Witter (Suz GSX-R600); 9. Richard Kay (Kaw ZX-6R); 10. Thomas McQuigg (Yam YZF-R6); 11. Justin Bourland (Yam YZF-R6); 12. Kevin Whaley (Yam YZF-R6); 13. Kurt Miller (Yam YZF-R6), -1 lap; 14. Isiah DeBusk (Yam YZF-R6), -6 laps, DNF; 15. Nolan Lamkin (Yam YZF-R6), -7 laps, DNF, crash; 16. Andrew Lamoureux (Tri Daytona 675), -8 laps, DNF, crash; 17. Gabriel DaSilva (Yam YZF-R6), -8 laps, DNF, crash.

NATIONAL 600cc SUPERBIKE NOVICE: 1. Hugo Silva (Yam YZF-R6); 2. Andy Rudolph (Yam YZF-R6); 3. T. Christopher Jackman (Kaw ZX-6R); 4. Drew Everett (Hon CBR600RR); 5. Edwin Cosme (Yam YZF-R6); 6. Cory Lang (Yam YZF-R6); 7. Robby Ringnalda (Yam YZF-R6); 8. Jody Moore (Suz GSX-R600); 9. Micah Puscheck (Tri Daytona 675); 10. Yaunce Long (Suz GSX-R600), -1 lap; 11. John E. Talley, Jr. (Yam YZF-R6); 12. Cameron Landers (Suz GSX-R600), 7 laps, DNF.

AMA LIGHTWEIGHT TWINS SUPERSTOCK EXPERT: 1. Tyler Freeman (Suz SV650); 2. Kayla Yaakov (Hon NSF250R); 3. Kevin Boda (Suz SV650); 4. Alex Shackelford (Suz SV650); 5. Blake Davis (Kaw Ninja 400); 6. Israel Gillette (Suz SV650); 7. Toni Sharpless (Yam YZF-R3), -1 lap; 8. Jared Trees (Suz SV650), -7 laps, DNF; 9. Damian Jigalov (Kaw Ninja 400), -7 laps, DNF.

AMA LIGHTWEIGHT TWINS SUPERSTOCK NOVICE: 1. Rodney Vest (Suz SV650); 2. Adan Thao (Kaw Ninja 400); 3. Chris Jokisch (KTM 690 Duke); 4. Lance Molnar (KTM 690 Duke); 5. Eric Reed (Suz SV650); 6. Max Van Den Brouck (Kaw Ninja 400), -1 lap.

SPORTSMAN A SUPERBIKE EXPERT: 1. Christian Guffy (Suz GSX-R1000); 2. Samuel Fugate (BMW S1000RR); 3. Jesse Ruehling (Kaw ZX-10R), -8 laps, DNF; 4. Vasiliy Zhulin (Yam YZF-R1), -8 laps, DNF; 5. Trace Stafford (Duc 1199), -8 laps, DNF; 6. Mark Keown (Yam YZF-R1), -8 laps, DNF.

SPORTSMAN A SUPERBIKE NOVICE: 1. Roy Horrigan (Suz GSX-R1000); 2. Allan Kersey, Jr. (Yam YZF-R1); 3. Rogerio Sabino (BMW S1000RR).

AMA 600cc SUPERSTOCK EXPERT: 1. Connor Funk (Yam YZF-R6); 2. Nicholas M. Johnson (Yam YZF-R6); 3. Colin Gast (Tri Daytona 675); 4. Doug Royce (Yam YZF-R6), DNF, crash; 5. Andrew Lamoureux (Tri Daytona 675), -1 lap, DNF, crash; 6. Justin Bourland (Yam YZF-R6), -1 lap, DNF; 7. Garrett O’Brien (Yam YZF-R6), -1 lap, DNF; 8. Thomas McQuigg (Yam YZF-R6), -2 laps, DNF.

AMA 600cc SUPERSTOCK NOVICE: 1. Will Ray (Yam YZF-R6); 2. Andy Rudolph (Yam YZF-R6); 3. T. Christopher Jackman (Kaw ZX-6R); 4. Drew Everett (Hon CBR600RR); 5. Edwin Cosme (Yam YZF-R6); 6. Robby Ringnalda (Yam YZF-R6); 7. Cory Lang (Yam YZF-R6); 8. Patrick Hannigan (Suz GSX-R600), -2 laps, DNF.

AMA LIGHTWEIGHT TWINS SUPERBIKE EXPERT: 1. Kayla Yaakov (Hon NSF250R); 2. Tyler Freeman (Suz SV650); 3. Trevor Standish (Suz SV650); 4. Kevin Boda (Suz SV650); 5. Israel Gillette (Suz SV650); 6. Greg Reisinger (Suz SV650).

AMA LIGHTWEIGHT TWINS SUPERBIKE NOVICE: 1. Aden Thao (Kaw Ninja 400); 2. Chris Jokisch (KTM 690 Duke); 3. Rodney Vest (Suz SV650); 4. Lance Molnar (KTM 690 Duke); 5. Eric Reed (Suz SV650).

Latest Posts

MotoGP: Brno Is A Special Place For Rossi

MONSTER ENERGY YAMAHA MOTOGP BACK ON THE THROTTLE FOR...

World Superbike: Rea Says Portimao Suits His Kawasaki

Portuguese Round Next For KRT Just a few days after...

MotoGP: Dorna Sets The Stage For Brno

Race, race, repeat: the reigning Champion returns to face...

Podcast: Greg’s Garage Pod With Jason Pridmore Episode 86

Greg's Garage Pod with Co-Host Jason Pridmore p/b ARAI Helmets - A motorcycle...

World Superbike: Will There Be A New Winner In Portugal?

Wide open: WorldSBK expects the unexpected at Portimao  Six different...