LRRS: Doucette Captures #1 Plate

LRRS: Doucette Captures #1 Plate

© 2020, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By LRRS:

Father & Son Capture Series Championships

Rick Doucette has been racing the Loudon Road Race Series for  30 seasons, and is the winningest rider in the history of the series.  At the final round of the 2020 LRRS championship he added to his impressive list of accomplishments as he secured the 2020 Overall #1 plate with podium finishes in over 10 classes while riding three different motorcycles.  Doucette has long been known for his ability to ride a variety of motorcycles, and this season he campaigned on three different Yamahas (R6, a 565cc “R5” and and R3) as well as on a Suzuki SV650.  A mid-season update to the tuning of both his R6 and R5 helped him with concerted push to the front this season, particularly to the R5 that is campaigned in the highly competitive LRRS Expert Lightweight Classes.  Doucette was able to cement his 3rd consecutive overall #1 plate with wins over longtime rival Jesse Sandoz in the GTL, LWGP and Formula 40 Lights classes.

The battle for the prestigious Vanson Leathers Rookie of the Year award was the most hotly contested it has been in years.  This award is given to a rider starts the season as a Novice and the advances the furthest during the course of the season.  If multiple riders advance from Novice to Amateur and then to Expert status, then the rider who accumulates the most Expert points is declared the winner.  For the first time in many years three riders (Renee Franco, Jacob Crossman and Lukas Doucette) made the leap from Novice to Expert.  Franco had advanced one weekend prior to the season finale and as such had a leg up on her two competitors, but with double points being awarded for the last race of the season the race was wide open.

All three of three young riders (Franco is 16, Crossman is 15 and Doucette is 17) sought to take advantage of the double points and entered some extra classes to improve their chances of winning the award (and the custom Vanson suit that comes with it).  Multiple strategies were employed to look for opportunities to gather the most points possible, but the most interesting stories came from the races in which the three young competitors all raced head-to-head on their Ninja 400’s.  Race 1,Race 2.  In the final head-to-head race of the weekend Doucette has something to prove.  He had entered more classes than his two rivals and as a result had taken solid lead in the ROY competition.  In order to feel like a really earned the award, Doucette felt like he needed to dig deep and beat Crossman and Franco straight up.  When the green flag dropped, Franco got a poor start and would spend the duration of the race working to catch her two fellow competitors – making ground but never getting within striking distance.  Up front it was shaping up to be an epic battle. After trading spots several times during the event as the pair of riders dealt with traffic, Doucette used a fine bit of race craft to make a pass on Crossman on the last lap and beat him for the first time all weekend.  The feeling of accomplishment was palpable as he celebrated with his father Rick and mother Noelle on pit lane.  All three of these racers have bright futures in our sport, and we’re sure that this will not be the last time we’ll see them squaring off for a championship!

There were several other notable performances from Expert riders over the weekend.  Scott Greenwood won 7 races on the way to winning 7 championships on his Argo Cycles Yamaha R6, but two of those wins were extremely close.  Greenwood missed a race mid season and as a result had won by virtue of a tiebreaker against both Tyler Wasserbauer in the Middleweight Superbike class.  Eric Wood won 4 races on his way to winning 4 championships on his Woodcraft/Penguin Racing Kawasaki ZX10 – a bike which was sold before the event thereby opening the possibility of Wood moving out of the Unlimited classes for 2021.  Jesse Sandoz won 3 races and captured 6 championships on his Seacoast Sport Cycles Ducati Monster 1100, and Elijah Block won 4 races as he won 4 championships on his Manchester Honda/KTM sponsored Husqvarna 450 and Kawasaki Ninja 400’s.

In the Amateur ranks the championships were spread among several riders – most of whom will move on to the Expert class in 2021.  This will leave the Amateur class championships open to a whole new group of riders as we enter next season.  The top performing Amateur racer of 2020 was Drew Bailey who captured an impressive 5 Amateur titles on his Seacoast Sport Cycles Suzuki SV650.  Other notable performances came from Brian Wardius on his AK Racefab Yamaha R6 (3 championships), Lincoln Gottier on his Yamaha R6 (3 championships), Thomas Sands on his KTM 390 (3 championships) and Tom Law on his Motorsports Nation Husqvarna 450.

The Loudon Road Race Series will be releasing a 2021 schedule in the coming months.  The series is looking forward to continuing to build on the success of 2020 and to introduce some new classes geared towards track day level riders.  Riders can expect a continued partnership with CCS and the opportunity to have at least one LRRS series “away” event in conjunction with a CCS date at a different facility.

 

Rookie Race Wave 1

1. Patrick Gallo

2. Thomas Dixon (Duc 1199r)

3. Harrison Co (Yam R6)

4. Peter Sulc (tri 675R Daytona)

5. Michele Pierro (Kaw Ninja)

6. Travis Fields (Kaw Ninja 400)

 

Rookie Race Lightweight 3 & 4

1. Ryan Imbeault (Kaw Ninja)

2. Victoria Darcy (Kaw Ninja)

 

Rookie Race Heavyweight 1 & 2

1. Kyle Cleveland (CBR 600)

 

Amateur GTL

1. Joshua Kruse (Suz SV)

2. John Lear (Kaw Ninja 500)

3. Drew Bailey (Suz SV650)

4. Matthew Paternoster (Suz SV 650)

5. Kevin Wimble (Suz SV650)

6. Edward Forer (Suz SV650)

 

Firsttrax Combined GT 500

1. Elijah Block (Kaw Ninja 400)

2. Shane Lewis (Kaw Ninja 400)

3. Brianna McHugh (Kaw Ninja 400)

4. Michael Zoner (Kaw Ninja 400)

5. Renee Franco (Kaw Ninja)

6. Jacob Crossman (Kaw Ninja 400)

 

#74 GTL

1. Rick Doucette (Yam R5)

2. Charles Sandoz (Duc 1100)

3. Bill Coolahan (KTM Duke 790)

4. Harlan Hildebrand (KTM Duke)

5. Brett Guyer (HKR EVO 2 R)

6. Nick Leighton (Suz SV650)

 

GTO

1. Cory Hildebrand (Kaw ZX-10R)

2. David Dayon (Kaw ZX-10R)

3. Eric Shaw (Apr RSV4 Factory)

4. Robert S Briody (Kaw ZX-10R)

5. Lukas Doucette (Kaw 400)

 

Dunlop Tires GTU

1. Scott Greenwood (Yam YZF-R6)

2. Paul Duval (Yam YZFR6L)

3. Tyler Wasserbauer (Yam YZF-R6)

4. Alexander Guilbeault (Yam YZF-R6-12)

5. Jesse Burnett (Kaw ZX6R)

 

Woodcraft Amateur GTU

1. Lincoln Gottier (Yam YZF-R6 )

2. Anthony DiCecca (Yam YZF-R6)

3. Jane Kennedy (Duc 749)

4. Anthony Wells (Kaw ZX-6R)

5. Jeff Gray (Yam YZF-R6)

6. AJ Pyne (Suz GSXR 600)

 

Amateur GTO

1. Kamran Pelkey (BMW S1000RR)

2. David Mink (Kaw ZX6R)

3. Bryan Wardius (Yah YZF-R6)

 

Amateur Super Singles

1. Levi Lilly (KTM SXF 450)

2. E Thomas Law (Hus Fs450)

3. Christopher Girard (Hus FS450)

4. Matthew Lilly (KTM SXF 450)

5. Miles Allen (Hus FS450)

6. Michael Dimond (KTM XCW 500)

 

300 Supersport

1. Jason Downs (Yam R3)

2. Rick Doucette (Yam YZF-R3)

3. Lukas Doucette (Yam R3)

 

Super Singles

1. Gunnar Ouellette (Hus FS450)

2. Anthony Franco (Hus FS450)

3. Adam Clark (Hon CRF450R)

4. Lee Schmidt (Hus FS450)

5. David Gelerter (KTM 450 SXF)

6. J.C. Bernier (Hon CRF450R)

 

MTAG Pirelli Amateur 300 Supersport

1. Roy Whitson (Yam R3)

2. Brendan Moriarty (Kaw EX300)

3. Mark Bierschied (KTM RC390)

4. Cassie Cuppek (KTM RC390)

5. Russell Beaudette (Kaw Ninja 300)

6. Thomas Sands (KTM 390)

 

Atham Motorsports HW Supersport

1. Scott Greenwood (Yam YZF-R6)

2. Samuel Greenwood (Yam YZF-R6)

3. Justin Landry (Yam YZF-R6)

4. Kip Peterson (Yam YZF-R6)

5. Ian Beam (Tri 675)

6. Lukas Doucette (Kaw 400)

 

MTAG Pirelli Formula 40 Unlimited

1. Eric Wood (Kaw ZX-10)

2. David Dayon (Kaw ZX-10R)

3. Eric Shaw (Kaw ZX-10R)

4. Robert S Briody (Kaw ZX-10R)

5. Tim Hogan (Duc 749R)

6. Christopher Woodman (Yam YZF-R1M)

 

Amateur Formula 40 Unlimited

1. Ron Gimondo (Kaw ZX6R)

2. Lloyd Palmer (Yam YZF-R6)

3. Christian Trudeau (Yam YZF-R6)

4. David Mink (Kaw ZX6R)

5. Anthony Wells (Kaw ZX-6R)

6. Tsuyoshi Honjo (Suz GSX-R750)

 

Antham gloves Amateur HW Supersport

1. Paul Hosue (Yam YZF-R6)

2. Bryan Wardius (Yah YZF-R6)

3. Kevin Custer (Suz GSXR 600)

4. Owen Feeney (Suz GSXR 600)

5. Joe Ammendolia (Yam YZF-R6)

6. Michael Chase (Yam R6)

 

Amateur LW Superbike

1. Drew Bailey (Suz SV650)

2. Matthew Paternoster (Suz SV 650)

3. Edward Forer (Suz SV650)

4. Joshua Kruse (Suz SV)

5. Kevin Fogg (Suz SV650)

6. Dan Pletea (Suz SV650)

 

Freedom Cycle LW Superbike

1. Harlan Hildebrand (KTM Duke)

2. Charles Sandoz (Duc 1100)

3. Bill Coolahan (KTM Duke 790)

4. John Donald (KTM 790 Duke)

5. Adam Guyer (Duc 1000DS)

6. Nick Leighton (Suz SV650)

 

Novice Formula 3

1. Benjamin Claman (Suz SV650)

2. Bradley Paisker (KTM SMR 525)

3. Michele Pierro (Kaw Ninja)

4. Peter Sulc (tri 675R Daytona)

5. John Frayne (Suz 650)

6. Donnie Allen (Yam FZ-R7)

 

Novice Formula 1

1. Thomas Dixon (Duc 1199r)

2. Kyle Cleveland (CBR 600)

3. Harrison Co (Yam R6)

4. John Corey (Kaw ZX600)

5. Ronald Baughman (Yam YZF-R6)

 

Seacoast Sport Cycle LW Grand Prix

1. Charles Sandoz (Duc 1100)

2. Rick Doucette (Yam R5)

3. Harlan Hildebrand (KTM Duke)

4. Elijah Block (KTM 450)

5. Brett Guyer (Duc 748)

6. Adam Guyer (Duc 1000DS)

 

Amateur LW Grand Prix

1. Drew Bailey (Suz SV650)

2. Dan Pletea (Suz SV650)

3. Matthew Paternoster (Suz SV 650)

4. Kevin Fogg (Suz SV650)

5. Edward Forer (Suz SV650)

6. Joshua Kruse (Suz SV)

 

Street & Competition Unlimited Grand Prix

1. Eric Wood (Kaw ZX-10)

2. David Dayon (Kaw ZX-10R)

3. Cory Hildebrand (Kaw ZX-10R)

4. Eric Shaw (Kaw ZX-10R)

5. Robert S Briody (Kaw ZX6RR)

6. Jesse Burnett (Kaw ZX6R)

 

Amateur Unlimited Grand Prix

1. Lincoln Gottier (Yam YZF-R6 )

2. Jason Fairclough (Yam YZF-R6)

3. Jeff Gray (Yam YZF-R6)

4. Joe Ammendolia (Yam YZF-R6)

5. Lloyd Palmer (Yam YZF-R6)

6. LeRoy Cort (Kaw ZX-6R)

 

Sportbike Track Gear 500 Supersport

1. Elijah Block (Kaw Ninja 400)

2. Brianna McHugh (Kaw Ninja 400)

3. Shane Lewis (Kaw Ninja 400)

4. Michael Zoner (Kaw Ninja 400)

5. Jacob Crossman (Kaw Ninja 400)

6. Lukas Doucette (Kaw 400)

 

Amateur 500 Supersport

1. John Lear (Kaw Ninja 500)

2. Frank Vollkommer (Kaw Ninja 400)

3. Roy Whitson (Yam R3)

4. Brendan Moriarty (Kaw EX300)

5. Thomas Sands (KTM 390)

6. Cassie Cuppek (KTM RC390)

 

Amateur Formula 50 Lights

1. E Thomas Law (Hus Fs450)

2. Matthew Lilly (KTM SXF 450)

3. Stephen Biehl (Suz SV650)

4. Michael Dimond (Hus FS450)

5. Bruce Marshall (Suz SV650)

 

Brian Fernald Construction Formula 50 Lights

1. Rick Doucette (Yam R5)

2. Brett Guyer (Duc 748)

3. John Donald (KTM 790 Duke)

4. Jerry Randall (Yam YZF-R5)

5. John Grush (Yam R5)

6. Bill Morey (Hus FS450)

 

Novice Formula 2

1. Patrick Gallo (Duc 848 Evo)

2. Benjamin Claman (Suz SV650)

3. Kyle Cleveland (CBR 600)

4. Issac Davis (Suz GSXR 600)

5. Harrison Co (Yam R6)

6. Ronald Baughman (Yam YZF-R6)

 

Novice Formula 4

1. Bradley Paisker (KTM SMR 525)

2. Scott Arzamarski (Kaw Ninja 400)

3. Michele Pierro (Kaw Ninja)

4. Travis Fields (Kaw Ninja 400)

5. Steven Oeschger (Kaw 2014 Kawasaki EX300)

6. Ryan Imbeault (Kaw Ninja)

 

Amateur Ultralight Superbike

1. Levi Lilly (KTM SXF 450)

2. Drew Bailey (Suz SV650)

3. Matthew Paternoster (Suz SV 650)

4. Matthew Lilly (KTM SXF 450)

5. Christopher Girard (Kaw KX450F)

6. Dan Pletea (Suz SV650)

 

Apex Design Ultralight Superbike

1. Steven Heider (Suz SV650)

2. Gunnar Ouellette (Hus FS450)

3. Nick Leighton (Suz SV650)

4. Peter Kates (Suz SV650)

5. Isaac Maycotte (Suz SV650)

6. Jacob Crossman (Kaw Ninja 400)

 

Michelin Motorace Amateur MW Grand Prix

1. Bryan Wardius (Yah YZF-R6)

2. Lincoln Gottier (Yam YZF-R6 )

3. Jason Fairclough (Yam YZF-R6)

4. Anthony DiCecca (Yam YZF-R6)

5. Paul Hosue (Yam YZF-R6)

6. Kevin Custer (Suz GSXR 600)

 

Michelin Motorace MW Grand Prix

1. Scott Greenwood (Yam YZF-R6)

2. Samuel Greenwood (Yam YZF-R6)

3. Rick Doucette (Yam YZF-R6)

4. Alexander Guilbeault (Yam YZF-R6-12)

5. Paul Duval (Yam YZFR6L)

6. Kip Peterson (Yam YZF-R6)

 

Souhegan Valley Motorsports HW Superbike

1. Scott Greenwood (Yam YZF-R6)

2. Samuel Greenwood (Yam YZF-R6)

3. Rick Doucette (Yam YZF-R6)

4. Alexander Guilbeault (Yam YZF-R6-12)

5. Ian Beam (Tri 675)

6. Kip Peterson (Suz GSX-R600)

 

Amateur HW Superbike

1. Lincoln Gottier (Yam YZF-R6 )

2. Anthony DiCecca (Suz GSX-R600)

3. Jason Fairclough (Yam YZF-R6)

4. Michael Chase (Yam R6)

5. Kevin Custer (Suz GSX-R600)

6. LeRoy Cort (Kaw ZX-6R)

 

Novice Racer 4

1. Michele Pierro (Kaw Ninja)

2. Scott Arzamarski (Kaw Ninja 400)

3. Travis Fields (Kaw Ninja 400)

4. Colm Costello (Hus Fs450)

5. Victoria Darcy (Kaw Ninja)

6. Adrienne Greenlaw (KTM RC390)

 

Novice Racer 1

1. John Corey (Kaw ZX600)

2. Thomas Dixon (Duc 1199r)

 

Novice Racer 2

1. Patrick Gallo (Duc 848 Evo)

2. Harrison Co (Yam R6)

3. John Frayne (Yam YZF-R6)

 

Novice Racer 3

1. Donnie Allen (Yam FZ-R7)

2. Jamie Mantini (Duc 748)

 

Souhegan Valley Motorsports MW Formula 40

1. Scott Greenwood (Yam YZF-R6)

2. Paul Duval (Yam YZFR6L)

3. Kip Peterson (Yam YZF-R6)

 

Amateur MW Formula 40

1. Paul Hosue (Yam YZF-R6)

2. Kevin Custer (Suz GSXR 600)

3. Joe Ammendolia (Yam YZF-R6)

4. Anthony Wells (Kaw ZX-6R)

5. John Murray (Duc 848 Evo)

6. Christian Trudeau (Yam YZF-R6)

 

Amateur Formula 40 Lights

1. Dan Pletea (Suz SV650)

2. Kevin Fogg (Suz SV650)

3. Bruce Marshall (Suz SV650)

4. Stephen Biehl (Suz SV650)

5. Todd Fanciullo (Kaw Ninja 650)

6. Mike Wankum (KTM 790 Duke)

 

Innovative Motorsports Formula 40 Lights

1. Rick Doucette (Yam R5)

2. Charles Sandoz (Duc 1100)

3. Brett Guyer (Duc 748)

4. John Grush (Yam R5)

5. Jerry Randall (Yam YZFR-5)

6. Kevin Calder (Suz SV650)

 

MTAG Pirelli Amateur 300 Superbike

1. Roy Whitson (Yam R3)

2. Brendan Moriarty (Kaw EX300)

3. Thomas Sands (KTM 390)

 

Amateur Motard

1. Levi Lilly (KTM SXF 450)

2. Matthew Lilly (KTM SXF 450)

3. Miles Allen (Hus FS450)

4. Alexander Kates (KTM SMR)

5. Christopher Girard (Hus FS450)

6. Kevin Wimble (Hon CRF450R)

 

Bell Helmets Motard

1. Elijah Block (KTM 450)

2. Gunnar Ouellette (Hus FS450)

3. Benjamin Gloddy (KTM 450)

4. Anthony Franco (Hus FS450)

5. Adam Clark (Hon CRF450R)

6. Sergio Di Molfetta (Hus FS 450)

 

300 Superbike

1. Rick Doucette (Yam YZF-R3)

2. Jason Downs (Yam R3)

3. Christopher Woodman (KTM RC390)

4. Lukas Doucette (Yam R3)

 

Combined Ultralight GP

1. Wesley Lakis (Kra HKR EVO2)

2. Clarence Beaudette Jr (Kra 690)

3. Renee Franco (Kaw Ninja)

4. Jacob Crossman (Kaw Ninja 400)

5. James Smith (Duc Scrambler Sixty2)

6. Gregory Wolf (Yam FZR400)

 

Adrenaline Motorsports Unlimited Supersport

1. Eric Wood (Kaw ZX-10)

2. Cory Hildebrand (Kaw ZX-10R)

3. David Dayon (Kaw ZX-10R)

4. Eric Shaw (Kaw ZX-10R)

5. Robert S Briody (Kaw ZX-10R)

6. Christopher Woodman (Yam YZF-R1M)

 

Amateur Unlimited Supersport

1. Joe Ammendolia (Yam YZF-R6)

2. John Murray (Duc 848 Evo)

3. Anthony Wells (Kaw ZX-6R)

4. LeRoy Cort (Kaw ZX-6R)

 

Computrack Boston MW Superbike

1. Scott Greenwood (Yam YZF-R6)

2. Rick Doucette (Yam YZF-R6)

3. Justin Landry (Yam YZF-R6)

4. Tyler Wasserbauer (Yam YZF-R6)

5. Ian Beam (Tri 675)

6. Lukas Doucette (Kaw 400)

 

Amateur Moto 3

1. Frank Vollkommer (Kaw Ninja 400)

2. Thomas Sands (KTM 390)

 

Rising Sun Cycles Moto 3

1. Bill Morey (Hus FS450)

2. Anthony Franco (Hus FS450)

3. Adam Clark (Hon CRF450)

4. Sergio Di Molfetta (Hus FS 450)

5. Brianna McHugh (Kaw Ninja 400)

6. Jacob Crossman (Kaw Ninja 400)

 

REB Graphics Combined SuperTwins

1. Charles Sandoz (Duc 1100)

2. Harlan Hildebrand (KTM Duke)

3. Brett Guyer (Duc 748)

4. Bill Coolahan (KTM Duke 790)

5. Jane Kennedy (Duc 749)

6. Dennis Levesque (Duc 1199R)

 

Combined Formula 60 Lights

1. John Donald (KTM 790 Duke)

2. John Grush (Yam R5)

3. Jerry Randall (Yam YZFR-5)

4. Bart Chamberlain (Suz SV650)

 

Ktech Suspension MW Supersport

1. Scott Greenwood (Yam YZF-R6)

2. Tyler Wasserbauer (Yam YZF-R6)

3. Ian Beam (Tri 675)

4. Lukas Doucette (Kaw 400)

 

Motoholders Amateur MW Supersport

1. Anthony DiCecca (Yam YZF-R6)

2. Michael Chase (Yam R6)

3. LeRoy Cort (Kaw ZX-6R)

4. Anthony Wells (Kaw ZX-6R)

5. AJ Pyne (Suz GSXR 600)

6. Megan Desmarais (Tri Daytona)

 

Maxima Amateur LW Supersport

1. Drew Bailey (Suz SV650)

2. Kevin Wimble (Suz SV650)

3. Matthew Paternoster (Suz SV 650)

4. Dan Pletea (Suz SV650)

5. Stephen Biehl (Suz SV650)

6. Bruce Marshall (Suz SV650)

 

Novice Starter 4

1. John Frayne (Suz 650)

2. Michele Pierro (Kaw Ninja)

3. Ryan Imbeault (Kaw Ninja)

4. Victoria Darcy (Kaw Ninja)

 

Evans Coolant Amateur LW Sportsman

1. Christopher Girard (Hus FS450)

2. James Smith (Duc Scrambler Sixty2)

3. Alexander Kates (KTM SMR)

4. Thomas Sands (0 0)

 

Plaistow Powersports 500 Superbike

1. Elijah Block (Kaw Ninja 400)

2. Shane Lewis (Kaw Ninja 400)

3. Michael Zoner (Kaw Ninja 400)

4. Brianna McHugh (Kaw Ninja 400)

5. Rick Doucette (Yam YZF-R3)

6. Lukas Doucette (Kaw 400)

 

Orient Express Amateur 500 Superbike

1. John Lear (Kaw Ninja 500)

2. James Smith (Duc Scrambler Sixty2)

3. Frank Vollkommer (Kaw Ninja 400)

4. Thomas Sands (KTM 390)

 

Evans Coolant LW Sportsman

1. Wesley Lakis (Kra HKR EVO2)

2. Bill Morey (Hus FS450)

3. Lee Schmidt (Hus Fs450)

4. Sergio Di Molfetta (Hus FS 450)

5. J.C. Bernier (Hon CRF450R)

6. David Gelerter (KTM 450 SX-F)

 

Yoyodyne Slipper Clutches LW Supersport

1. Bill Coolahan (KTM Duke 790)

2. Steven Heider (Suz SV650)

3. John Donald (KTM 790 Duke)

4. Nick Leighton (Suz SV650)

5. Isaac Maycotte (Suz SV650)

6. Timothy DiLorenzo (Suz SV650)

 

Thunderbike

1. Charles Sandoz (Duc 1100)

2. Brett Guyer (Duc 748)

3. Adam Guyer (Duc 1000DS)

4. Benjamin Gloddy (Suz Suzuki)

5. Kevin Calder (Suz SV650)

6. Adam Kells (Duc M1100EVO)

 

Amateur Thunderbike

1. Edward Forer (Suz SV650)

2. Matthew Paternoster (Suz SV 650)

3. Kevin Fogg (Suz SV650)

4. Mike Wankum (KTM 790 Duke)

 

Unlimited Superbike

1. Eric Wood (Kaw ZX-10R)

2. David Dayon (Kaw ZX-10R)

3. Robert S Briody (Kaw ZX-10R)

4. Jim Rich (Duc 1199 Panigale R)

5. Lukas Doucette (Kaw 400)

 

Novice Starter 1

1. Thomas Dixon (Duc 1199 R)

 

Superbike Supply Amateur MW Superbike

1. Lincoln Gottier (Yam YZF-R6 )

2. Michael Chase (Yam YZF-R6)

3. LeRoy Cort (Kaw ZX-6R)

4. Anthony Wells (Kaw ZX-6R)

5. AJ Pyne (Suz GSX-R600)

6. Christian Trudeau (Yam YZF-R6)

 

Amateur Unlimited Superbike

1. Joe Ammendolia (Yam YZF-R6)

2. Lloyd Palmer (Yam YZF-R6)

3. Bryan Wardius (Duc 749)

 

Novice Starter 2

  1. Patrick Gallo (Duc 848 Evo)
  2. Issac Davis (Suz GSX-R600)

Latest Posts

WERA GNF: Running Race Results From Friday At Barber (Updated)

Editorial Note: Use the zoom and scrolling tools in the...

MotoAmerica: Kelly Quickest In Tight Supersport QP1 At Laguna

This weekend’s results are brought to you by 6D...

Red Bull MotoGP Rookies Cup: Muñoz On Pole At Motorland Aragon II

David Muñoz takes Aragón 2 Rookies pole with best ever lap It...

MotoAmerica: Newcomer Toth On Provisional Jr. Cup Pole At Laguna

This weekend’s results are brought to you by 6D...

MotoAmerica: O’Hara Tops Bagger QP2 At Laguna

This weekend’s results are brought to you by 6D...