DiBrino Captures OMRRA Overall Championship

DiBrino Captures OMRRA Overall Championship

© 2021, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By OMRRA:

The fastest motorcycle riders in the Pacific Northwest convened in Oregon this past weekend [September 25-26], with the Oregon Motorcycle Road Racing Association (OMRRA) hosting its final racing round of the 2021 season at the Portland International Raceway.

The sixth round on the OMRRA calendar, this past weekend was met with perfect weather, with only sunshine and clear skies on the docket for the petrol heads of the PNW.

To make things interesting, OMRRA featured no less than eight class-titles that would be decided by a handful of points on the weekend. Unsurprisingly then, the lap times in Oregon were fast, and the racing was hard-fought.

Securing the 2021 OMRRA Title Championship on Saturday, Andy DiBrino swept the weekend’s four 1000cc class races on his Kawasaki Ninja ZX-10R, putting his name once again on the club’s top cup.

Having secured his claim to OMRRA’s #1 plate, DiBrino spent Sunday proving that he can race anything with two wheels (and sometimes only one wheel), entering the 600 Superbike race on a KTM 890 Duke R, as well as the Ultra-Lightweight Supersport race on a Ninja 300, earning two more podiums in the process.

Meanwhile, the closely contested OMRRA Clubman Championship did not disappoint this September, with one final lead change coming from Saturday’s races, as Chris Sarbora surpassed Alex Taylor in the points, after Taylor’s “cripple triple” Yamaha YZF-R6 took the affectionate term rather too seriously and ate a valve in the day’s 450 Superbike race.

Sarbora sealed the deal on Sunday with a flawless run in the two 600cc races, bringing his weekend’s total to four dominating wins onboard his Kawasaki Ninja ZX-6R. Sarbora will now have the privilege of running the “1c” plate next season, as OMRRA’s reigning Clubman Champion.

Enduring the crucible of the 2021 OMRRA season, our racers now return to the slumber of the north’s cold dark winter, to dream of next year’s racing victories. All racers are welcome to join us on the track next year and to help keep it weird in the pits.

OMRRA, incorporated in 1972 as a non-profit, volunteer run organization, has members ranging in age from 12 to over 70, racing motorcycles of many brands, sizes and ages. OMRRA operates at Portland International Raceway, a city park and world-class track. For more information, visit www.omrra.com and join us at www.facebook.com/omrra.racing and @omrra.pdx on social media.
 
Geneva Financial Title Championship Standings – Round 6 of 6
1.    Andy DiBrino – 351 pts
2.    Kevin Pinkstaff – 281 pts 
3.    Chris Sarbora – 185 pts
4.    Adam Robarts – 117 pts
5.    Brian Pinkstaff – 111 pts
MotoCorsa Clubman Championship Standings – Round 6 of 6
1.    Chris Sarbora – 413 pts
2.    Alex Taylor – 398 pts
3.    Jon Campbell – 378 pts
4.    Drat Diestler – 354 pts
5.    Joe Rocha – 341 pts
Langlitz Leathers Vintage Championship Standings – Round 6 of 6
1.    Matthew Winter – 37 pts
2.    Ryan Shanahan – 35 pts
3.    Alex Clarke – 24 pts
4.    Howard Nusbaum – 17 pts
5.    Theis Corneliussen – 16 pts
 
Individual Race Results from September 25-26, 2021 at Portland International Raceway:
 
Autumn Coffee Roasting 600 Supersport

1. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
2. Nate Abell (Yam YZF-R6)
3. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)
4. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)
5. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
6. Micah Kudo (Yam YZF-R6)

Bob Lanphere’s Beaverton Motorcycles Novice 1000

1. Dawson Hart (Kaw ZX-10R)
2. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
3. Joshua Gonzalez (Yam YZF-R1)
4. JD Bucklin (Yam YZF-R1 LE)

Novice 600

1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
2. Vanessa Walters (Suz GSX-R600)
3. Ben Rockwood (Kaw ZX-6R)
4. Cory Desouza (Yam YZF-R6)
5. Lou Bragg (Tri Daytona 675R)
6. Patrick Morrison (Suz GSX-R600)

Racer Gloves USA Ultra-Lightweight GP

1. Paxton Gray (KTM RC 390)
2. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
3. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
4. Ryan Kroelinger (Yam YZF-R3)
5. Justin Carr (Yam YZF-R3)
6. Aria Minu-Sepehr (Yam YZF-R3)

Trackside Support Services Lightweight Superbike

1. Joe Pittman (Kaw Ninja 400)
2. Adam Faussett (Kaw Ninja 400)
3. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
4. Rob Tatom (Hon RS125)
6. Gene Brown (Yam TZ250)

Cycletune 450 Superbike

1. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
2. Drat Diestler (Kra HKR EVO2 R)
3. Brandon Floyd (Apr RS660)
4. Jon Campbell (Suz SV650)
5. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
6. Joe Rocha (Suz SV650)

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

1. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
2. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
3. Ryan Henry (Kaw Ninja 250R)
4. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
5. Adam Black (Kaw Ninja 250R)
6. Conner Runia (Kaw Ninja 250R)

SFRC 160 Vintage

1. Ryan Shanahan (Hon CB175)
2. Alex Clarke (Hon CB160)

2 Wheel Dyno Works Formula Ultra

1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
3. Shawn Roberti (Hon CBR1000RR-R)
4. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
5. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10RR)
6. Scott Decker (Yam YZF-R1M)

Brap Talk Middleweight Supersport

1. Jon Campbell (Suz SV650)
2. Joe Rocha (Suz SV650)
3. Travis Johnson (Suz SV650)
4. Danny Houghton (Suz SV650)
5. Mike Mcintosh (Suz SV650)
6. Damon Schaefer (Suz SV650)

Kramer Middleweight Superbike

1. Brandon Floyd (Apr RS 660)
2. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
3. Drat Diestler (Kra HKR EVO2 R)
4. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
5. Joshua Davis (Suz SV650)
6. Brad Pinkstaff (Kaw ZX-6R)

EDR Performance Open Sportsman

1. Gene Brown (Hon CBR1000RR)
2. Dawson Hart (Kaw ZX-10R)
3. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
4. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)
5. Cary Cadonau (Yam YZF-R1)
6. Ladja Sucik (MV F3)

Gore Electric Company 600 Sportsman

1. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
2. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
3. Colin Carrihill (Tri Daytona 675R)
4. Hunter (Teng) Ma (Yam YZF-R6)
5. Joshua Clarizio (Yam YZF-R6)
6. Emmanuel Tavan (Yam YZF-R6)

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

1. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
2. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
3. Ryan Henry (Kaw Ninja 250R)
4. Adam Black (Kaw Ninja 250R)
5. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
6. Conner Runia (Kaw Ninja 250R)

SFRC 160 Vintage

1. Ryan Shanahan (Hon CB175)
2. Alex Clarke (Hon CB160)

Ever True Tattoo Middleweight GP

1. Drat Diestler (Kra HKR EVO2 R)
2. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
3. Jon Campbell (Suz SV650)
4. Joe Rocha (Suz SV650)
5. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
6. Danny Houghton (Suz SV650)

Lightweight Supersport

1. Adam Faussett (Kaw Ninja 400)
2. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)

Hot & Hazardous Performance Ultra Lightweight Supersport

1. Paxton Gray (KTM RC 390)
2. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
3. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
4. Justin Carr (Yam YZF-R3)
5. Ryan Kroelinger (Yam YZF-R3)
6. Ryan Henry (Kaw Ninja 250R)

KP12 Graphix 600 Superbike

1. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
2. Jon Hudak (Kaw ZX-6R)
3. Nate Abell (Yam YZF-R6)
4. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)
5. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)
6. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)

See See Motor Coffee Open Supersport

1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10RR)
4. Scott Decker (Yam YZF-R1M)
5. Gene Brown (Hon CBR1000RR)
6. Cary Cadonau (Yam YZF-R1)

Gore Electric Company 600 Sportsman

1. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
2. Joshua Clarizio (Yam YZF-R6)
3. Hunter (Teng) Ma (Yam YZF-R6)
4. Matt Snipes (Duc 848 EVO)
5. Emmanuel Tavan (Yam YZF-R6)
6. Vanessa Walters (Suz GSX-R600)

750 Vintage

1. Theis Corneliussen (Yam RZ350)

Asphalt & Rubber Middleweight Sportsman

1. Danny Houghton (Suz SV650)
2. Austen Brown (Suz SV650)
3. Hunter (Teng) Ma (Yam 450)
4. Damon Schaefer (Suz SV650)
5. Chris Johnson (Yam YZF-R6)
6. Randy Harris (Suz SV650)

EDR Performance Open Sportsman

1. Dawson Hart (Kaw ZX-10R)
2. Keith Radcliff (Suz GSX-R1000)
3. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
4. Gene Brown (Hon CBR1000RR)
5. Ladja Sucik (MV F3)
6. Cary Cadonau (Yam YZF-R1)

Lightweight Classic Superbike

1. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)

Lightweight Supersport

1. Adam Faussett (Kaw Ninja 400)
2. Nobi Iso (Yam YZF-R3)
3. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)

Hot & Hazardous Performance Ultra Lightweight Supersport

1. Paxton Gray (KTM RC 390)
2. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
3. Andy DiBrino (Kaw Ninja 300)
4. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
5. Justin Carr (Yam YZF-R3)
6. Ryan Kroelinger (Yam YZF-R3)

Autumn Coffee Roasting 600 Supersport

1. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
2. Nate Abell (Yam YZF-R6)
3. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)
4. Micah Kudo (YamYZF-R6 )
5. Matt Snipes (Duc 848 EVO)
6. Colin Carrihill (Tri Daytona 675R)

Heavyweight Classic Superbike

1. Theis Corneliussen (Yam RZ350)

Brap Talk Middleweight Supersport

1. Jon Campbell (Suz SV650)
2. Joe Rocha (Suz SV650)
3. Austen Brown (Suz SV650)
4. Danny Houghton (Suz SV650)
5. Mike Mcintosh (Suz SV650)
6. Damon Schaefer (Suz SV650)

Kramer Middleweight Superbike

1. Alex Taylor (Yam FZ-07)
2. Drat Diestler (Kra HKR EVO2 R)
3. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
4. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
5. Brandon Floyd (Apr RS 660)
6. Simon-Pierre Smith (Yam FZ-07)

Formula 40

1. Scott Decker (Yam YZF-R1M)
2. Gene Brown (Hon CBR1000RR)
3. Cary Cadonau (Yam YZF-R1)
4. G. Brian Tallant (Yam YZF-R1)
5. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
6. Matt Snipes (Duc 848 EVO)

Formula Female

1. Vanessa Walters (Suz GSX-R600)
2. Jolene Janacek (Suz GSX-R600)
3. Star Herrmann (Yam YZF-R6)

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

1. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
2. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
4. Adam Black (Kaw Ninja 250R)
5. Ryan Henry (Kaw Ninja 250R)
6. Colin James (Kaw Ninja 250R)

2 Wheel Dyno Works Formula Ultra

1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
3. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
4. Scott Decker (Yam YZF-R1M)
5. Nate Abell (Yam YZF-R6)

Racer Gloves USA Ultra-Lightweight GP

1. Paxton Gray (KTM RC 390)
2. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
3. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
4. Justin Carr (Yam YZF-R3)
5. Ryan Kroelinger (Yam YZF-R3)
6. Clete Schmitke (KTM RC 390)

Trackside Support Services Lightweight Superbike

1. Adam Faussett (Kaw Ninja 400)
2. Joe Pittman (Kaw Ninja 400)
3. Nobi Iso (Yam YZF-R3)
4. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
5. Rob Tatom (Hon RS125)

Cycletune 450 Superbike

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
2. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
3. Brandon Floyd (Apr RS 660)
4. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
5. Jon Campbell (Suz SV650)
6. Joe Rocha (Suz SV650)

Lawrence Farm 250 Ninja Cup

1. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
2. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
4. Ryan Henry (Kaw Ninja 250R)
5. Colin James (Kaw Ninja 250R)
6. Adam Black (Kaw Ninja 250R)

KP12 Graphix 600 Superbike

1. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
2. Nate Abell (Yam YZF-R6)
3. Andy DiBrino (KTM 890 Duke R)
4. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)
5. Micah Kudo (Yam YZF-R6)

Ever True Tattoo Middleweight GP

1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
2. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
3. Drat Diestler (Kra HKR EVO2 R)
4. Brandon Floyd (Apr RS660)
5. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
6. Jon Campbell (Suz SV650)

Novice 600

1. Vanessa Walters (Suz GSX-R600)
2. Ben Rockwood (Kaw ZX-6R)
3. Patrick Morrison (Suz GSX-R600)
4. Cory Desouza (Yam YZF-R6)
5. Sam Moursalian (Yam YZF-R6)

Bob Lanphere’s Beaverton Motorcycles Novice 1000

1. Dawson Hart (Kaw ZX-10R)
2. Keith Radcliff (Suz GSX-R1000)
3. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
4. Joshua Gonzalez (Yam YZF-R1)
5. JD Bucklin (Yam YZF-R1 LE)

Zlock Racing Open Superbike

1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
3. Scott Decker (Yam YZF-R1M)
4. Ladja Sucik (MV F3)

Latest Posts

R.I.P.: Superbike Champion Wes Cooley

Two-time AMA Pro Superbike Champion Wes Cooley died Saturday,...

MotoGP: RNF MotoGP Team To Field Yamahas, Darryn Binder

YAMAHA MOTOR COMPANY AND RNF MOTOGP TEAM SIGN AGREEMENT...

MotoE: Ducati Will Be Sole Manufacturer Starting In 2023

Ducati begins its electric era: it will produce the...

Podcast: Greg’s Garage Pod With Jason Pridmore, Episode 146

Greg's Garage Pod with Co-Host Jason Pridmore P/B Bike911.com - A...

MotoGP: Quartararo Says His Mindset Has Changed

MONSTER ENERGY YAMAHA MOTOGP RETURN TO MISANO FOR FIRST...