OMRRA: DiBrino, Taylor Win Multiple Races At PIR

OMRRA: DiBrino, Taylor Win Multiple Races At PIR

© 2021, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By OMRRA:

The fastest motorcycle riders in the Pacific Northwest convened in Oregon this past weekend, with the Oregon Motorcycle Road Racing Association (OMRRA) hosting its fourth round of the 2021 season, at the Portland International Raceway (PIR).

This round was the third of four planned joint-rounds with the Washington Motorcycle Road Racing Association (WMRRA), which meant large grids and close racing for the two clubs.

For the Middleweight and smaller bikes, Round #4 was the second race this year using the chicane course at PIR, after its absence during the 2020 season. This configuration bifurcates PIR’s nearly mile-long straightaway and adds to the on-track action for the smaller bike classes.

For the first time this racing season, the rain did not come to the Pacific Northwest, which meant sunshine and moderate temperatures for racers, which lead to fast lap times and hard-fought podiums.

On the big bikes, Andy DiBrino was imperious at the Oregon track, sweeping both Formula Ultra races on his Kawasaki Ninja ZX-6R, as well as the Open Superbike and Open Supersport races. He now leads the Geneva Financial OMRRA Title Championship by a comfortable 61 points, with just two more rounds remaining in the season. DiBrino also made his season debut in the 600cc Superbike class, racing his KTM 890 Duke R with some success against the faster inline-fours.

In the lower classes, we saw a new leader emerge in the MotoCorsa OMRRA Clubman Championship standings, as Alex Taylor scored four podiums on his Yamaha YZF-R6 “cripple triple” race bike, including three wins in the Middleweight class races. The competition in the Clubman Championship remains tight though, with four Middleweight riders vying for the top spot, along with Kawasaki Ninja ZX-6R racer Chris Sarbora, who shot-up the ranks with four 600 Superbike and 600 Supersport podiums.

Meanwhile, Ryan Shanahan continues his lead in the Langlitz Leathers OMRRA Vintage Championship, pulling some distance in the points against Matthew Winter, after his back-to-back wins in the 160 Vintage races.

OMRRA racers return to the track August 14th-15th, this time at the Ridge Motorsports Park, for another a co-hosted round with the Washington Motorcycle Road Racing Association (WMRRA).

OMRRA, incorporated in 1972 as a non-profit, volunteer run organization, has members ranging in age from 12 to over 70, racing motorcycles of many brands, sizes and ages. OMRRA operates at Portland International Raceway, a city park and world class track. For more information, visit www.omrra.com and join us at www.facebook.com/omrra.racing and @omrra.pdx on social media.

Geneva Financial Title Championship Standings – Round 4 of 6
1.    Andy DiBrino – 245 pts
2.    Kevin Pinkstaff – 184 pts 
3.    Chris Sarbora – 127 pts
4.    Adam Robarts – 97 pts
5.    Brian Pinkstaff – 95 pts
MotoCorsa Clubman Championship Standings – Round 4 of 6
1.    Alex Taylor – 262 pts
2.    Jon Campbell – 246 pts
3.    Chris Sarbora – 240 pts
4.    Nathan Aldrich – 229 pts
5.    Joe Rocha – 216 pts
Langlitz Leathers Vintage Championship Standings – Round 4 of 6
1.    Ryan Shanahan – 27 pts
2.    Matthew Winter – 18 pts
3.    Howard Nusbaum – 17 pts
4.    Alex Clarke – 12 pts
5.    Dick Willoughby – 12 pts
Autumn Coffee Roasting 600 Supersport
1. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
2. Ryan Doherty (Yam YZF-R6)
3. Mallory Dobbs (Kaw ZX-6R)
4. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)
5. Micah Kudo (Yam YZF-R6)
6. Nate Abell (Yam YZF-R6)
Bob Lanphere’s Beaverton Motorcycles Novice 1000
1. Keith Radcliff (Suz GSX-R1000)
2. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
3. Kevin O’Neill (BMW S1000RR)
4. Cory Desouza (Kaw ZX-10R)
5. Joshua Gonzalez (Yam YZF-R1)
Novice 600
1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
2. Logan Oster (Yam YZF-R6)
3. Naoufal El Atlassi (Suz GSX-R600)
4. Dawson Hart (Yam YZF-R6)
5. Cory Balma (Yam YZF-R6)
6. Joshua Clarizio (Yam YZF-R6)
Cycletune 450 Superbike
1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
2. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
4. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
5. Jon Campbell (Suz SV650)
6. Brandon Floyd (Apr RS660)
Trackside Support Services Lightweight Superbike
1. Shannon Lang (Hon RS125)
2. Ben Montgomery (Kaw EX250)
3. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
4. Rob Tatom (Hon RS125)
Racer Gloves USA Ultra-Lightweight GP
1. Paxton Gray (KTM RC390)
2. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
3. Ian Mills (Kaw Ninja 300)
4. Clifford Griffin (Kaw Ninja 300)
5. Justin Carr (Yam YZF-R3)
6. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
Lawrence Farm 250 Ninja Cup
1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
2. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
3. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
4. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
5. Todd Eugene (Kaw Ninja 250R)
6. Brian Burchill (Kaw Ninja 250R)
SFRC 160 Vintage
1. Ryan Shanahan (Hon CB175)
2. Dean Willoughby (Hon CB160)
2 Wheel Dyno Works Formula Ultra
1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Adam Robarts (BMW S1000RR)
3. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
4. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
5. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10RR)
6. Jason Doody (Yam YZF-R1)
Gore Electric Company 600 Sportsman
1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
2. Naoufal El Atlassi (Suz GSX-R600)
3. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
4. Bill Youngblood (Yam YZF-R6)
5. Matt Snipes (Duc 848 EVO)
6. Dawson Hart (Yam YZF-R6)
EDR Performance Open Sportsman
1. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
2. Keith Radcliff (Suz GSX-R1000)
3. Gene Brown (Hon CBR600RR)
4. Cary Cadonau (Yam YZF-R1)
5. Cory Desouza (Kaw ZX-10R)
Brap Talk Middleweight Supersport
1. Jon Campbell (Suz SV650)
2. Joe Rocha (Suz SV650)
3. Daniel Silvis (Suz SV650)
4. Ian Mills (Suz SV650)
5. Danny Houghton (Suz SV650)
6. Mike Mcintosh (Suz SV650)
Kramer Middleweight Superbike
1. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
2. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
3. Brappy Little Stepsister (Kra HKR EVO2 R)
4. Brandon Floyd (Apr RS660)
5. Joshua Davis (Suz SV650)
6. Dion LaBlue (Yam YZF-R6)
Hot & Hazardous Performance Ultra Lightweight Supersport
1. Paxton Gray (KTM RC390)
2. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
3. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
4. Clifford Griffin (Kaw Ninja 300)
5. Scott Harris (Yam YZF-R3)
6. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
Lightweight Supersport
1. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
2. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
Lawrence Farm 250 Ninja Cup
1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
2. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
4. Brian Burchill (Kaw Ninja 250R)
5. Todd Eugene (Kaw Ninja 250R)
6. Adam Black (Kaw Ninja 250R)
SFRC 160 Vintage
1. Ryan Shanahan (Hon CB175)
2. Dean Willoughby (Hon CB160)
Ever True Tattoo Middleweight GP
1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
2. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
4. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
5. Brandon Floyd (Apr RS660)
6. Jon Campbell (Suz SV650)
See See Motor Coffee Open Supersport
1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX10RR)
4. Jason Doody (Yam YZF-R1)
5. Steven Campbell (Kaw ZX-10R)
6. Volga Mermut (BMW S1000RR)
KP12 Graphix 600 Superbike
1. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
2. Ryan Doherty (Yam YZF-R6)
3. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)
4. Mallory Dobbs (Kaw ZX-6R)
5. Anthony Peaslee (Yam YZF-R6)
6. Nate Abell (Yam YZF-R6)
WMRRA F2
1. Adam Robarts (Kaw ZX-6R)
2. Steven Campbell (Kaw ZX-6R)
3. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
4. Andy DiBrino (KTM 890 Duke R)
5. Garret Visser (Yam YZF-R6)
6. Jacob Brown (Yam YZF-R6)
Asphalt & Rubber Middleweight Sportsman
1. Brandon Floyd (Apr RS660)
2. Daniel Silvis (Suz SV650)
3. Austen Brown (Suz SV650)
4. Mike Mcintosh (Suz SV650)
5. Travis Johnson (Suz SV650)
6. Danny Houghton (Suz SV650)
Lightweight Supersport
1. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
2. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
Hot & Hazardous Performance Ultra Lightweight Supersport
1. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
2. Paxton Gray (KTM RC390)
3. Chase Farthing (Yam YZF-R3)
4. Scott Harris (Yam YZF-R3)
5. Ian Mills (Kaw Ninja 300)
6. Ryan Kroelinger (Yam YZF-R3)
Formula 40
1. Jason Doody (Yam YZF-R1)
2. Monta Knudson (BMW S1000RR)
3. Gene Brown (Hon CBR600RR)
4. Eric Dorn (Hon CBR1000RR)
5. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
6. Bill Youngblood (Yam YZF-R6)
WMRRA Classic Superbike
1. Miles McElhany (Yam YZF-R6)
Formula Female
1. Mallory Dobbs (Kaw ZX-6R)
2. Jolene Janacek (Kaw Ninja ZX-6R)
Autumn Coffee Roasting 600 Supersport
1. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
2. Adam Robarts (Kaw ZX-6R)
3. Steven Campbell (Kaw ZX-6R)
4. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)
5. Garret Visser (Yam YZF-R6)
6. Nate Abell (Yam YZF-R6)
Brap Talk Middleweight Supersport
1. Jon Campbell (Suz SV650)
2. Joe Rocha (Suz SV650)
3. Daniel Silvis (Suz SV650)
4. Mike Mcintosh (Suz SV650)
5. Danny Houghton (Suz SV650)
6. Ian Mills (Suz SV650)
Kramer Middleweight Superbike
1. Dave Heinricks (Hon RSF450)
2. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
4. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
5. Cedric Smith (Hon CRF450R)
6. Brandon Floyd (Apr RS660)
Lawrence Farm 250 Ninja Cup
1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
2. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
3. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
4. Ryan Henry (Kaw Ninja 250R)
5. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
6. Todd Eugene (Kaw Ninja 250R)
Gore Electric Company 600 Sportsman
1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
2. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
3. Logan Oster (Yam YZF-R6)
4. Naoufal El Atlassi (Suz GSX-R600)
5. Dawson Hart (Yam YZF-R6)
6. Colin Carrihill (Tri Daytona 675R)
EDR Performance Open Sportsman
1. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
3. Gene Brown (Hon CBR600RR)
2 Wheel Dyno Works Formula Ultra
1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Adam Robarts (BMW S1000RR)
3. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
4. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
5. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10RR)
6. Volga Mermut (BMW S1000RR)
Racer Gloves USA Ultra-Lightweight GP
1. Paxton Gray (KTM RC390)
2. Dave Pearce (Yam YZF-R3)
3. Clifford Griffin (Kaw Ninja 300)
4. Justin Carr (Yam YZF-R3)
5. Ryan Kroelinger (Yam YZF-R3)
6. Alex Clarke (Kaw Ninja 300)
Ever True Tattoo Middleweight GP
1. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
2. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
3. Brandon Floyd (Apr RS660)
4. Hannah Johnson (Kra HKR EVO2 R)
5. Jon Campbell (Suz SV650)
6. Joe Rocha (Suz SV650)
Lawrence Farm 250 Ninja Cup
1. Darrin Griffin (Kaw Ninja 250R)
2. Ben Montgomery (Kaw Ninja 250R)
3. Kumpy Kump (Kaw Ninja 250R)
4. Jason Iverson (Kaw Ninja 250R)
5. Adam Black (Kaw Ninja 250R)
6. Ryan Henry (Kaw Ninja 250R)
KP12 Graphix 600 Superbike
1. Adam Robarts (Kaw ZX-6R)
2. Chris Sarbora (Kaw ZX-6R)
3. Steven Campbell (Kaw ZX-6R)
4. Andy DiBrino (KTM 890 Duke R)
5. Garret Visser (Yam YZF-R6)
6. Ramses Hernandez (Yam YZF-R6)
Novice 600
1. Phillip Hranicka (Yam YZF-R6)
2. Logan Oster (Yam YZF-R6)
3. Naoufal El Atlassi (Suz GSX-R600)
4. Dawson Hart (Yam YZF-R6)
5. Cory Balma (Yam YZF-R6)
6. Drew Lenihan (Suz GSX-R600)
Bob Lanphere’s Beaverton Motorcycles Novice 1000
1. Kevin O’Brien (Hon CBR1000RR)
2. Kevin O’Neill (BMW S1000RR)
3. Michael Macias (Suz GSX-R750)
Zlock Racing Open Superbike
1. Andy DiBrino (Kaw ZX-10R)
2. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
3. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10RR)
4. Chris Sarbora (BMW S1000RR)
5. Volga Mermut (BMW S1000RR)
6. Steven Campbell (Kaw ZX-10R)
Trackside Support Services Lightweight Superbike
1. Joe Pittman (Kaw Ninja 400)
2. Shannon Lang (Hon RS125)
3. Todd Eugene (Kaw Ninja 400)
Cycletune 450 Superbike
1. Drat Diestler (Kra Evo2 R)
2. Alex Taylor (Yam YZF-R4.5)
3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R6)
4. Dave Heinricks (Hon RSF450)
5. Cedric Smith (Hon CRF450R)
6. Brandon Floyd (Apr RS660)

Latest Posts

World Superbike: Sykes Remains Hospitalized With Severe Concussion

Severe concussion: Tom Sykes to remain in hospital in...

World Superbike: Motul Sponsoring Three Events

Motul announced as Event Main Sponsor for the Spanish,...

AHRMA: Vintage Cup To Be Decided Oct. 8-9 At Barber MotoFest

500 Premier Showdown to be Main Event at Barber...

ASRA: Sprint Race Results From Blackhawk Farms Raceway

Editorial Note: Use the scroll and zoom tools in...

World Endurance: Bol d’Or 24-Hour Race Results

    More, from a press release issued by Eurosport Events: YOSHIMURA...