Drew Jankord Stars During CCS Event At Blackhawk Farms Raceway

Drew Jankord Stars During CCS Event At Blackhawk Farms Raceway

© 2019, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By ASRA/CCS:.

Drew Jankord displayed his versatility winning multiple races on his Kawasaki ZX-10R and Ninja 400 in wet and dry conditions at the penultimate round of the Championship Cup Series’ (CCS) Midwest region this past weekend, Aug 17-18, on the 1.95 mile, seven turn course of Blackhawk Farms Raceway, in South Beloit, Illinois.

Early Sunday the skies turned dark and a torrential downpour saturated the track during morning practice. However, as the day went on, the track dried up and racers were treated to a sunny afternoon with great track conditions. In the Unlimited category Jankord went undefeated and set the fastest lap of the weekend, a 1:09.511, riding his Motorcycle Supply supported Kawasaki ZX-10R on Pirelli tires. The premier race of the weekend, Unlimited GP, saw Zac Schumacher take the early lead with Jankord and Tom Girard close behind. On lap three, Jankord took the lead heading into turn one. Wasting no time, Girard moved under Schumacher two turns later and latched onto the rear Jankord. The two pulled away from the rest of the field, and Jankord held the lead to finish the race ahead of Girard a scant 0.284 seconds at the line. In the amateur ranks Bradley Elrod set the pace on his Kawasaki ZX-10R winning Unlimited Supersport and Unlimited Superbike.

Nate Minster won all five of his races and set the quickest Middleweight lap time of 1:09.621 riding his TSE Racing backed Yamaha YZF-R6 on Michelin tires. Ricardo Valdez won the 25 minute GTU race on his Dunlop equipped Yamaha YZF-R6. For the amateurs, Kyle Haltinner went undefeated aboard his Yamaha YZF-R6 and recorded the fastest amateur lap time of a 1:13.382

In the Lightweight expert division there were several winners, but none more impressive than “retired” racer Kevin Van Engen. Van Engen set a blistering fast pace in the 1:12s and took victories in Lightweight Superbike and Lightweight GP on his Pirelli shod Suzuki SV650. In the Amateur category Ike Ozurumba led the field, racking up four wins on his Bridgestone mounted Suzuki SV650.

For the Ultra-light races, Jankord and Damian Jigalov both stood on the top step riding their Pirelli backed Kawasaki Ninja 400s. Jigalov won the 25 Minute GT500 race and Jankord took the checkers in 500 Supersport and 500 Superbike.

The final round of CCS Midwest region will be held at Blackhawk Farms Raceway in South Beloit, Illinois, www.asraracing.com or www.ccsracing.us or call us at (817) 246-1127. Join CCS and ASRA in the greatest road racing experience available today!

Drew Jankord (2) and Tom Girard (16). Photo by , courtesy of CCS.

Race Results Sunday (in chronological order):

GTU Expert:

1. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

3. Jacob Van Ryzin (Kaw ZX-6R)

4. Charles Burton IV(Kaw ZX-6R)

5. David Collins (Yam YZF-R6)

GTU Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Steven Weaver (Yam YZF-R6)

3. Raymond Rathjen (Yam YZF-R6)

4. Wyatt Karl (Day 675)

5. Chris Denley (Day 675)

6. Chris Ireland (Suz GSX-R600)

GT Lights Expert:

1. Zach Mixon (Suz SV650) , 12 laps

2. Anthony Lambert (Yam FZ07)

3. Ryan Nolan (Suz SV650)

4. Jesse VanderWeide (Suz SV650)

5. Alan Hubb (Suz SV650)

GT Lights Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 12 laps

GT500 Expert:

1. Damian Jigalov (Kaw 400), 12 laps

2. Drew Jankord (Kaw 400)

3. Theodore Honan (Kaw 400)

4. Terry Martin (Kaw 400)

5. Justin Miest (Yam YZF-R3)

6. Ryan Music (Kaw 400)

GT500 Amateur:

1. David Guimond (Yam YZF R-3), 12 laps

2. Chris Fenter (Yam YZF-R3)

3. Brent Racine (Kaw 300)

4. Jeffery Whittemore (KTM 390)

5. David Wolfe (Kaw 250)

6. Harlan Bullard (Yam YZF-R3)

GTO Expert:

1. Drew Jankord(Kaw ZX-10R), 15 laps

2. Zac Schumacher (Yam YZF-R1)

3. Jacob Whitham (Kaw ZX-10R)

4. Robert Loose (Kaw ZX-10R)

5. Michael Butler (Yam YZF-R1)

6. Samuel Kok(Kaw ZX-10R)

GTO Amateur:

1. Robert Kelly (Suz GSX-R 750), 2 laps

Unlimited Supersport Expert:

1. Drew Jankord (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Tom Girard (Yam YZF-R1)

3. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

4. Greg Avello (KTM RC8)

5. Stefan Dolipski (BMW S1000RR)

6. Robert Loose Jr. (Kaw ZX-10R)

Unlimited Supersport Amateur:

1. Bradley Elrod (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

3. Jesse Hwilka (EBR 1190)

Lightweight Supersport Expert:

1. Nick Uselmann (Suz SV650), 7 laps

2. Brian Hebeisen (Suz SV650)

3. Ryan Nolan (Suz SV650)

4. Zach Mixon (Suz SV650)

5. Bryan Rieck (Suz SV650)

6. Jesse VanderWeide (Suz SV650)

Lightweight Supersport Amateur:

1. David Lee (Suz SV650), 7 laps

2. Gerald Terrell (Suz SV650)

3. Tyne Rieck (Suz SV650)

4. Tracy Racine (Suz SV650)

300 Supersport Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 6 laps

2. Justin Miest (Yam YZF-R3)

300 Supersport Amateur:

1. Brent Racine (Kaw 300), 6 laps

2. Dane Fickel (Kaw 300)

3. Jake Vandal (KTM 390)

4. Marr Ritucci (Kaw 300)

5. Tina Greenfield (Kaw 300)

Heavyweight Supersport Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

3. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

4. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

5. Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

6. Jessica Capizzi (Kaw ZX-6R)

Heavyweight Supersport Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

3. Matthew Schumitsch (Yam YZF-R6)

4. Amanda Nadboralski (Kaw ZX-6R)

Ultralight Superbike Expert:

1. Shannon Anderson (Suz SV650), 4 laps

2. Nick Uselmann (Suz SV650)

3. Zach Mixon (Suz SV650)

4. Ryan Nolan (Suz SV650)

5. Bryan Rieck (Suz SV650)

6. Randy Mahr (Suz SV650)

Ultralight Superbike Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 7 laps

2. Colin Wurster (Suz SV650)

3. Brady Fors (Yam YZF-R3)

4. Jeffery Whittemore (Suz SV650)

5. David Lee (Suz SV650)

500 Supersport Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 400), 4 laps

2. Damian Jigalov (Kaw 400)

3. Theodore Honan (Kaw 400)

4. Terry Martin (Kaw 400)

5. Justin Miest (Yam YZF-R3)

6. Ryan Music (Kaw 400)

500 Supersport Amatuer:

1. Brady Fors (Yam YZF-R3), 4 laps

2. David Guimond (Yam YZF-R3)

3. Brent Racine (Kaw 300)

4. Jeffery Whittemore (KTM RC390)

5. Dane Fickel (Kaw 300)

6. Jake Vandal (KTM RC390)

Middleweight Supersport Expert:

1.Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

3. David Collins (Yam YZF-R6)

4. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

5. Charles Burton IV (Kaw ZX-6R)

6. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

Middleweight Supersport Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 7 laps

2. August Nord (Yam YZF-R6)

3. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

4. Matthew Ganske (Kaw ZX-6R)

5. Wyatt Karl (Daytona 675)

6. Chris Ireland (Suz GSX-R600)

Lightweight Superbike Expert:

1. Kevin Van Engen (Suz SV650), 7 laps

2. Shannon Anderson (Suz SV650)

3. Brian Hebeisen (Suz SV650)

4. Zach Mixon (Suz SV650)

5. Terry Wilkinson (Suz SV650)

6. Nick Uselmann (Suz SV650)

Lightweight Superbike Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 7 laps

2. Jeffery Whittemore (Suz SV650)

3. Gerald Terrell (Suz SV650)

4. Tyne Rieck (Suz SV650)

5. Tracy Racine (Suz SV650)

500 Superbike Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 400), 7 laps

2. Damian Jigalov (Kaw 400)

3. Theodore Honan (Kaw 400)

4. Terry Martin (Kaw 400)

5. Ryan Music (Kaw 400)

500 Superbike Amateur:

1. Jonathan James (KTM 390), 7 laps

2. Brady Fors (Yam YZF-R3)

3. Brent Racine (Kaw 300)

4. David Wolfe (Kaw 250)

5. Dane Fickel (Kaw 300)

6. Jake Vandal (KTM RC390)

Middleweight Superbike Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. David Collins (Yam YZF-R6)

3. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

4. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

5. Charles Burton IV (Kaw ZX-6R)

6. Justin Miest (Yam YZF-R6)

Middleweight Superbike Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Jayson Henderson (Yam YZF-R6)

3. August Nord (Yam YZF-R6)

3. Chris Ireland (Suz GSX-R600)

4. Wyatt Karl (Day 675R)

6. Eric Bruntjen (Yam YZF-R6)

Unlimited Superbike Expert:

1. Drew Jankord (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Tom Girard (Yam YZF-R1)

3. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

4. Stefan Dolipski (BMW S1000RR)

5. Omid Namdari (Kaw ZX-10R)

6. Greg Avello (KTM RC8)

Unlimited Superbike Amateur:

1. Bradley Elrod (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Jesse Hwilka (EBR 1190)

Lightweight GP Expert:

1. Kevin Van Engen (Suz SV650), 7 laps

2. Shannon Anderson (Suz SV650)

3. Brian hebeisen (Suz SV650)

4. Terry Wilkinson (Suz SV650)

5. Zach Mixon (Suz SV650)

6. Jared Herbig (Suz SV650)

Lightweight GP Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 7 laps

2. Jeffery Whittemore (Suz SV650)

3. Gerald Terrell (Suz SV650)

300 Superbike Expert:

1. Dave Rosno (Kaw 250), 6 laps

2. Ryan Music (Kaw 300)

3. Justin Miest (Yam YZF-R3)

300 Superbike Amateur:

1. Chris Fenter (Kaw 300), 7 laps

2. Brent Racine (Kaw 300)

3. David Wolf (Kaw 300)

4. Jake Vandal (KTM RC390)

5. Dane Fickel (Kaw 300)

6. Marr Ritucci (Kaw 300)

Middleweight GP Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

3. David Collins (Yam YZF-R6)

3. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

4. Charlie Nichols (Kaw ZX-6R)

5. Chalres Burton IV (Kaw ZX-6R)

6. Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Middleweight GP Amateur:

1. August Nord (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Eric Bruntjen (Yam YZF-R6)

3. Wyatt Karl (Day 675R)

4. Matthew Schumitsch (Yam YZF-R6)

5. Ken Oanes (Kaw ZX-6R)

6. Matthew Ganske (Kaw ZX-6R)

Unlimited GP Expert:

1. Drew Jankord (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Tom Girard (Yam YZF-R1)

3. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

4. Jeff Schumacher (Yam YZF-R1)

5. Stefan Dolipski (BMW S1000RR)

6. Michael Butler (Yam YZF-R1)

Unlimited GP Amateur:

1. Jesse Hwilka (EBR 1190), 7 laps

Heavyweight Superbike Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

4. Jessica Capizzi (Kaw ZX-6R)

5. Todd Murray (Duc 848)

6. Terry Martin (Duc 899)

Heavyweight Superbike Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 7 laps

2.Wyatt Karl (Day 675)

3. Matthew Schumitsch (Yam YZF-R6)

4. Amanda Nadboralski (Kaw ZX-6R)

Moto 3 Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 7 laps

2. Terry Martin (Kaw 400)

Moto 3 Amateur:

1. Brady Fors (Yam YZF-R3), 7 laps

2. Chris Fenter (Kaw 300)

3. David Guimond (Yam YZF-R3)

4. Jeffery Whittemore (KTM 390)

5. David Wolfe (Kaw 250)

6. Jake Vandal (KTM RC390)

Latest Posts

MotoAmerica Live+ Now Available At Mid-Season Price

Midseason Pricing Special For MotoAmerica Live+ Five Rounds And 10...

MotoAmerica: The Final Press Releases From Ridge Motorsports Park

3D Motorsports’ Power claims top-five finish Sunday in MotoAmerica...

Canadian MiniSBK: Lalande Sweeps At Lombardy Raceway

Lalande continues perfect season in Canadian MiniSBK with victory...

MotoAmerica Mini Cup: More From The Ridge

By Shawn Smith A total of 24 young racers from...

American Flat Track: Smith Filling In For Royal Enfield’s Injured Lewis

Cameron Smith to Fill In For Injured Johnny Lewis Moto...