CMRA: Redline Racing Wins ULW Endurance Race At MSR Houston

CMRA: Redline Racing Wins ULW Endurance Race At MSR Houston

© 2020, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By Walter Walker on behalf of CMRA:

Redline Racing Takes Overall at CMRA 2020 Season opener at MSR Houston!

The CMRA kicked off its 2020 Race Season this past weekend at MSR Houston. Saturday morning’s CMRA Championship Sprints started under clear skies and cool temperatures. Walter Walker III picked up the first of five top five finishes for the weekend with a win in D Superstock Expert aboard an SV650. Damian Falcon took the win in D Superstock Novice also on an SV650.

Alex Soto scored a big win in the Junior Motard class with his Yamaha TTR110.

The Raceworx A Superstock Expert race started what turned out to be a weekend long battle between #91 JC Camacho, #69 Doug Frenchack, and #62 Alan Phillips. All three riders on Kawasaki ZR-10Rs were all into the mid 1:30s despite of the cool track temperatures. JC Camacho came out on top with a best time of 1:33.883 with Frenchack close behind in second and Phillips in third.

#18 Luis Gouveia took the win in Solo 30 Heavyweight Expert and #812 Jeff Foushee grabbed the Novice division win. #291 Brandon Altmeyer picked up the win in Solo 30 Middleweight Expert with #555 David Gonzalez taking first place in the Novice division.

The Solo 30 Lightweight Expert win was collected by # 789 Steven Smith and #555 David took the Novice win. #240 Shawn Treadaway took the Solo 30 500 Superstock Expert win with #169 Hayden Bicknese coming home in first place in the Novice class.

The final race of the day was the 4 hour CMRA Ultra Lightweight Endurance Season Opener. 26 teams started the race. Defending Champion #1 Redline Racing completed 108 laps to capture the Overall win and first place in the Von Hertell Racing Services 500 Superstock Class. # 7 TMP Motorcycle Parts took second Overall and second in 500 Superstock. #19 Village Idiots rounded out the top three Overall with 107 laps and third place in 500 Superstock. All of the top three teams were on Kawasaki ZX400s. in the 500 Classic class #50 RACN Relics took the class win and 17th overall with 90 laps riding a Kawasaki EX500. #2 HBR Racing picked up the win in the 300 Superstock Class and 8th place overall with 103 laps aboard their Yamaha YZF-R3. #55 Purple helmets was the 250 Superstock class winner and 15th overall with 95 total laps riding a Kawasaki EX250.

For a more complete list of weekend results and standings, please visit www.cmraracing.com.

February 15, 2020 CMRA Championship Sprint Results

500 CLASSIC

  1. Sean Brown (Kaw EX500)

 

250 SUPPERBIKE EXPERT

  1. Rusty Grant (Kaw EX250)
  2. Dean Webster (Yam RD350)
  3. Steve Wilson (Kaw EX250)

 

250 SUPERBIKE NOVICE

  1. Michael DeSimone (Kaw EX250)
  2. Robert Wyper (Kaw EX250)

 

D SUPERSTOCK EXPERT

  1. Walter Walker III (Suz SV650)
  2. Jeremy Harvey (Duc 1000DS)
  3. Derek Thomas (Kaw 400)
  4. Andrew Forsythe (Suz SV650)
  5. Reid Hall (Yam YZF-R3)

 

CLASSIC

  1. David Wilson (Hon CBR600)
  2. Sean Brown (Kaw EX500)

 

D SUPERSTOCK NOVICE

  1. Damian Falcon (Suz SV650)
  2. Zach Didier (Yam YZF-R3)
  3. Eli Todich (Suz SV650)
  4. James Hanson (Kaw EX300)
  5. Marco Soto (Yam RD350)
  6. Ronald Ducharme (Suz SV650)

 

B SUPERSTOCK EXPERT

  1. Kyloe Coles (Yam YZF-R6)
  2. Micheal Klesel (Yam YZF-R6)
  3. Brandon Altmeyer (Yam YZF-R6)
  4. Kyle Fox (Yam YZF-R6)
  5. Shane Zelm (Suz GSX-R750)
  6. Alonzo Contreras (Suz GSX-R600)

 

B SUPERSTOCK NOVICE

  1. Dustin Chacon (Suz GSX-R750)
  2. ]Jonathan Childers (Yam YZF-R6)
  3. Brian Zortman (Yam YZF-R6)
  4. Caden McdQuhae (Yam YZF-R6)
  5. Carlyle Small (Yam YZF-R6)
  6. Obade Ogunlola (Yam YZF-R6)

 

500 SUPERBIKE EXPERT

  1. JC Camacho (Kaw 400)
  2. Jesse Smartt (Kaw 400)
  3. Derek Thomas (Kaw 400)
  4. John Orchard (Kaw 400)
  5. Steven Shakespeare (Kaw 400)
  6. Branden Chaisorn (Yam YZF-R3)

 

500 SUPERBIKE NOVICE

  1. Hayden Bicknese (Kaw 400)
  2. Zach Didier (Yam YZF-R3)
  3. Cale Essman (Yam YZF-R3)
  4. Brandon McLean (Yam YZF-R3)
  5. Scott Cummins (Yam YZF-R3)
  6. David Roth Jr. (Yam YZF-R3)

 

GROM CHALLENGE

  1. Peyton Daughhetee (Hon RS85)
  2. Tony Generali (Hon Grom)
  3. Steven Smith (Mtac MX 125)
  4. JT Rivera (Hon Grom)
  5. Derek Dawson (Hon Grom)

 

FORMULA 5

  1. Jayden Fernandez (Ohvale GP110)
  2. Aiden Sneed (KTM 65)
  3. Juliana Fernandez (Ohvale GP110)

 

FORMULA 6

  1. Aiden Sneed (KTM 65)

 

JUNIOR MOTARD

  1. Alex Soto (Yam TT-R110)
  2. Jordan Clark (Yam TT-R110)
  3. Jacob Clark (Kaw KLX110)

 

RACEWORX A SUPERSTOCK EXPERT

  1. JC Camacho ( Kaw ZX-10R)
  2. Doug Frenchack (Kaw ZX-10R)
  3. Alan Phillips (Kaw ZX-10R)
  4. Luis Gouveia (Yam YZF-R1)
  5. Shane Zelm (Suz GSX-R750)
  6. Paul Garcia (Kaw ZX-10R)

 

RIDESMART MOTORCYCLE SCHOOL A SUPERSTOCK NOVICE

  1. Damian Falcon (Kaw ZX-10R)
  2. Jeff Foushee (Hon CBR1000RR)
  3. Saurabh Sudhakaran (Yam YZF-R1)
  4. Ross Brady (Hon CBR1000RR)
  5. Davide Aue (BMW S1000RR)
  6. Carlyle Small (Yam YZF-R6)

 

RIDESMART MOTORCYCLE SCHOOL 300 SUPERSTOCK EXPERT

  1. Rusty Grant (KTM RC 390)
  2. Brandon Clark (Yam YZF-R3)
  3. Steven Shakespeare (Yam YZF-R3)
  4. Enrique Hernandez (Kaw EX250)
  5. Brande Chaisorn (Yam YZF-R3)
  6. JoJo Anaya (Yam RD350)

 

FORMULA 2 NOVICE

  1. Topher Simmons (Suz SV650)
  2. Ronald Ducharme (Suz SV650)

 

300 SUPERSTOCK NOVICE

  1. Hayden Bicknese (Yam YZF-R3)
  2. Cale Essman (Yam YZF-R3)
  3. Marco Soto (Yam RD350)
  4. James Hanson (Kaw Ex300)
  5. Brandon McLean ( Yam YZF-R3)
  6. David Roth Jr. (Yam RD350)

 

Solo 30 Heavyweight

  1. Luis Gouveia (Yam YZF-R1)
  2. Danny Dominguez (Kaw ZX-10R)
  3. Paul Garcia (Kaw ZX-10R)
  4. Brian Young (Hon CBR1000RR)
  5. Jeff Foushee (Hon CBR1000RR)
  6. Ross Brady (Hon CBR1000RR)

 

Solo 30 Middleweight

  1. Brandon Altmeyer (Yam YZF-R6)
  2. Kyle Fox (Yam YZF-R6)
  3. Jeff Wrobel (Yam YZF-R6)
  4. David Gonzalez (Suz GSX-R600)
  5. Brendan Lawson (Suz GSX-R600)
  6. Robin Lawson (Suz GSX-R600)

Solo 30 Lightweight

  1. David Gonzalez (Suz SV650)
  2. Steven C. Smith        (Suz GSX-R600)
  3. Marco Soto (Yam RD350)
  4. Joshua Hardin (Kaw EX300)
  5. Ryan Max Johnson (Yam MT07)

Solo 30 500 Superstock

  1. Hayden Bicknese (Kaw 400)
  2. Cale Essman (Yam YZF-R3)
  3. David Roth Jr. (Yam RD350)
  4. Shawn Treadaway (Kaw EX250)
  5. Brandon McLean (Yam YZF-R3)
  6. Scott Cummins (Yam YZF-R3)

February 16, 2020 4-hr CMRA Ultra Lightweight Endurance Results

OVERALL

  1. Redline Racing (Kaw ZX400)
  2. TMP Motorcycle Parts (Kaw 400)
  3. Village Idiots (Kaw 400)

500 CLASSIC ENDURANCE

  1. Racn Relics (Kaw EX500)

 

VON HERTELL RACING SERVICES 500 SUPERSTOCK ENDURANCE

  1. Redline Racing (Kaw ZX400)
  2. TMP Motorcycle Parts (Kaw 400)
  3. Village Idiots (Kaw 400)
  4. LawDawg Racing (Kaw ZX400)
  5. The Skidmarks (Kaw ZX400)
  6. 212 Decals (Kaw 400)

 

300 SUPERSTOCK ENDURANCE

  1. HBR (Yam YZF-R3)
  2. FMD Racing (YAM YZF-R3)
  3. WristTwisters (Yam YZF-R3)
  4. Bye Felicia (Yam RD350)
  5. Leather and Lace (Kaw EX300)
  6. Get Off My Lawn Racing (Yam YZF-R3)

 

250 Superstock Endurance

  1. Purple Helmets (Kaw EX250)
  2. TMP Racing (Kaw EX250)
  3. Speed Wheelie! (Hon RS125)
  4. Los Ochos Locos (Kaw EX250)
  5. Minion Racing (Kaw EX250

Latest Posts

American Flat Track: Springfield Mile Doubleheader Returning In 2021

2021 Springfield Mile to Repeat as Labor Day Weekend...

Volcon Launches Public Investment Round

Volcon Invites Powersports Community to Join First All-Electric, Off-Road...

Daytona Announcer Chambers Saved From Cancer Timebomb

Richard Chambers was disappointed that the pandemic-delayed 2020 Daytona...

MotoGP: Monster Energy Sponsoring Team Suzuki ECSTAR

MONSTER ENERGY GIVES TEAM SUZUKI ECSTAR A BOOST IN...

Suzuki International Series Starts Next Weekend In New Zealand

SUZUKI BACK ON CIRCUIT IN NEW ZEALAND The 2020 Suzuki...