CCS: Ashton Yates Goes Undefeated, Wins Six Races At Blackhawk Farms Raceway

CCS: Ashton Yates Goes Undefeated, Wins Six Races At Blackhawk Farms Raceway

© 2019, Roadracing World Publishing, Inc. From a press release issued By Drew Jankord on behalf of ASRA/CCS:.

Ashton Yates Wins 6 Races During CCS Double-Header Event At Blackhawk Farms Raceway

Ashton Yates won every race he entered at round five of the Championship Cup Series’ (CCS) Midwest region this past weekend, July 20-21, on the 1.95 mile, seven turn course of Blackhawk Farms Raceway, in South Beloit, Illinois.

Ashton Yates was the class of the field throughout the continually changing track conditions all weekend. Saturday saw hot and humid weather with a heat index of 116, however an afternoon thunderstorm left racers trying to decide which tires to run as the track rapidly dried out after the storm. Sunday the temperatures were more favorable and the lap times reflected that as the pace was quicker than the day before. Yates set the fastest lap of the weekend, a 1:08.8, on his Vic Fasola Racing supported Yamaha YZF-R1 equipped with Dunlop tires after swapping positions for the lead with local racer Drew Jankord in Sundays Unlimited Supersport race. In the amateur ranks Kyle Berwald continued his dominance on his Kawasaki ZX-10R. Berwald set the fastest amateur lap of the weekend running a 1:12.929 in Sundays Unlimited GP race.

In the 600cc races, Nate Minster was the winingest expert, taking top honors in seven of his ten races. Minster set the fastest 600 lap time, a 1:09.695, riding his TSE Racing backed Yamaha YZF-R6 on Michelin tires. The middleweight racing was hotly contested all weekend long seeing experts David Collins, Ricardo Valdez and Patrick Coleman each taking wins as well.

In the lightweight division Shannon Anderson on her SV650 and Shawn Hill riding his FZ-07 regularly fought for the top step. Both riders won multiple times over the weekend on their Dunlop shod machines. In the Amateur category Ike Ozurumba led the field, notching several wins on his Bridgestone-equipped SV650.

For the ultralight classes, Drew Jankord set the pace taking seven victories on his Motorcycle Supply-supported Kawasaki Ninja running Pirelli tires.

The next round of CCS Midwest region will be held at Blackhawk Farms Raceway in South Beloit, Illinois, www.asraracing.com or www.ccsracing.us or call us at (817) 246-1127. Join CCS and ASRA in the greatest road racing experience available today!

Race Results Saturday (in chronological order):

GTO Expert:

1. Drew Jankord(Kaw ZX-10R), 17 laps

2. Zac Schumacher (Yam YZF-R1)

3. Samuel Kok(Kaw ZX-10R)

4. Robert Loose (Kaw ZX-10R)

5. Jacob Whitham (Kaw ZX-10R)

6. Douglass Lincoln (Hon CBR1000RR)


GTO Amateur:

1. Kyle Berwald (Kaw ZX-10R), 17 laps

2. David Husek II (Kaw ZX-6R)

3. Robert Kelly (Suz GSX-R750)

4. Jesse Lehman (Kaw ZX-10R)


500 Superbike Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 400), 7 laps

2. Theodore Honan (Kaw 400)

3. Ryan Music (Kaw 400)


500 Superbike Amateur:

1. Jonathan James (KTM 390), 7 laps

2. David Wolfe (Kaw 250)

3. Robert Wood (Suz DR-Z400)

4. Brent Racine (Kaw 300)


Middleweight Superbike Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

3. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

4. Charlie Nichols (Kaw ZX-6R)

5. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

6. Charles Burton IV (Kaw ZX-6R)


Middleweight Superbike Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 6 laps

2. August Nord (Yam YZF-R6)

3. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

4. Amanda Nadbroalski (Kaw ZX-6R)

5. Jayson Henderson(Yam YZF-R6)

6. David Husek II (Kaw ZX-6R)


Unlimited Superbike Expert:

1. Ashton Yates (Yam YZF-R1), 7 laps

2. Tom Girard (Yam YZF-R1)

3. Drew Jankord (Kaw ZX-10R)

4. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

5. Sameul Kok (Kaw ZX-10R)

6. Mike Jozwiak (Kaw ZX-10R)


Unlimited Superbike Amateur:

1. Kyle Berwald (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Jesse Hwilka (EBR 1190)

3. Bradley Elrod (Kaw ZX-10R)


Middleweight GP Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. David Collins (Yam YZF-R6)

3. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

4. Charlie Nichols (Kaw ZX-6R)

5. Chalres Burton IV (Kaw ZX-6R)

6. Same Graves (Yam YZF-R6)


Middleweight GP Amateur:

1. August Nord (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

3. David Husek II (Kaw ZX-6R)

4. Wyatt Karl (Kaw ZX-6R)

5. Tim Lenahan (Yam YZF-R6)

6. Eric Bruntjen (Yam YZF-R6)


Ultralight Superbike Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 650), 7 laps

2. Shannon Anderson (Suz SV650)

3. Ryan Nolan (Suz SV650)

4. Theodore Honan (Kaw 400)

5. Terry Wilkinson (Suz SV650)

6. Marek Swierczewski (Suz SV650)


Ultralight Superbike Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 7 laps

2. David Lee (Suz SV650)

3. Jeffery Whittemore (Suz SV650)

4. Brad Carlisle (Husq 701SM)

5. Colin Wurster (Suz SV650)


300 Superbike Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 2 laps


300 Superbike Amateur:

1. Brent Racine (Kaw 300), 6 laps

2. Chris Fenter (Kaw 300)

3. David Wolf (Kaw 300)

4. James Koonce (Kaw 300)

5. Robert Koonce (Kaw 300)

6. Justin Nuckolls (Kaw 300)


Heavyweight Superbike Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

3. Mitch Walz (Yam YZF-R6)


Heavyweight Superbike Amateur:

1. Casey Lombard (Suz GSX-R600), 7 laps

2. Amanda Nadboralski (Kaw ZX-6R)

3. Wyatt Karl (Day 675R)

4. Tim Lenahan (Yam YZF-R6)

5. David Husek II (Kaw ZX-6R)

6. Jesse Hwilka (Suz GSX-R750)


Lightweight Supersport Expert:

1. Zach Mixon (Suz SV650), 7 laps

2. Ryan Nolan (Suz SV650)

3. Bryan Rieck (Suz SV650)

4. Terry Wilkinson (Suz SV650)


Lightweight Supersport Amateur:

1. David Lee (Suz SV650), 7 laps

2. Gerald Terrell (Suz SV650)

3. Tyne Rieck (Suz SV650)


Moto 3 Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 2 laps


Moto 3 Amateur:

1. Jonathan James (KTM 390), 7 laps

2. David Guimond (Yam YZF-R3)

3. Jeffery Whittemore (KTM 390)

4. David Wolfe (Kaw 250)

5. James Koonce (Kaw 300)

6. Justin Nuckolls (Kaw 300)


Unlimited GP Expert:

1. Ashton Yates (Yam YZF-R1), 7 laps

2. Tom Girard (Yam YZF-R1)

3. Drew Jankord (Kaw ZX-10R)

4. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

5. Jeff Schumacher (Yam YZF-R1)

6. Jacob Whitham (Kaw ZX-10R)


Unlimited GP Amateur:

1. Kyle Berwald (Kaw ZX-10R), 7 laps


Middleweight Supersport Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 6 laps

2. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

3. David Collins (Yam YZF-R6)

4. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

5. Charlie Nichols (Kaw ZX-6R)

6. Sam Graves (Yam YZF-R6)


Middleweight Supersport Amateur:

1. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R), 6 laps

2. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6)

3. Jayson Henderson (Yam YZF-R6)

4. Chris Denley (Tri Daytona 675)

5. August Nord (Yam YZF-R6)

6. Matthew Schumitsch (Yam YZF-R6)


Lightweight Superbike Expert:

1. Shawn Hill (Yam FZ-07), 5 laps

2. Shannon Anderson (Suz SV650)

3. Ryan Nolan (Suz SV650)


Lightweight Superbike Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 5 laps

2. Jeffery Whittemore (Suz SV650)


500 Supersport Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 400), 5 laps

2. Ryan Music (Kaw 400)


500 Supersport Amatuer:

1. Jeffery Whittemore (KTM RC390), 5 laps

2. Brent Racine (Kaw 300)

3. David Guimond (Yam YZF-R3)

4. Robert Wood (Suz DR-Z400)


Heavyweight Supersport Expert:

1. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6), 5 laps

2. Nate Minster (Yam YZF-R6)

3. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

4. Mitch Walz (Yam YZF-R6)

5. Jacob Van Ryzin (Kaw ZX-6R)


Heavyweight Supersport Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 5 laps

2. Tim Lenahan (Kaw ZX-6R)

3. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

4. Matthew Schumitsch (Yam YZF-R6)


Lightweight GP Expert:

1. Shannon Anderson (Suz SV650), 5 laps

2. Shawn Hill (Yam FZ-07)

3. Zach Mixon (Suz SV650)

4. Ryan Nolan (Suz SV650)


Lightweight GP Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 5 laps

2. Jeffery Whittemore (Suz SV650)


300 Supersport Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 2 laps


300 Supersport Amateur:

1. Chris Fenter (Kaw 300), 5 laps

2. Brent Racine (Kaw 300)

3. Justin Nuckolls (Kaw 300)


Unlimited Supersport Expert:

1. Ashton Yates (Yam YZF-R1), 5 laps

2. Drew Jankord (Kaw ZX-10R)

3. Samuel Kok (Kaw ZX-10R)


Unlimited Supersport Amateur:

1. Bradley Elrod (Kaw ZX-10R), 5 laps


Race Results Sunday (in chronological order):

GT Lights Expert:

1. Shawn Hill (Yam FZ-07), 16 laps

2. Zach Mixon (Suz SV650)

3. Terry Wilkinson(Suz SV650)

4. Jason Knudsen (Suz SV650)

5. Ryan Nolan (Suz SV650)

6. Marek Swierczewski (Suz SV650)


GT Lights Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 15 laps

2. Colin Wurster (Suz SV650)


GT500 Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 400), 15 laps

2. Theodore Honan (Kaw 400)

3. Ryan Music (Kaw 400)

GT500 Amateur:

1. David Guimond (Yam YZF-R3), 15 laps

2. Brent Racine (Kaw 300)

3. Jeffery Whittemore (KTM 390)

4. David Wolfe (Kaw 250)

5. Brad Carlisle (Husq 701SM)

6. Robert Wood (Suz DR-Z400)

GTU Expert:

1. David Collins (Yam YZF-R6), 8 laps

2. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

3. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

4. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

5. Charles Burton IV (Kaw ZX-6R)

6. Carl J Shefchik (Yam YZF-R6)


GTU Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 8 laps

2. Eric Bruntjen (Yam YZF-R6)

3. Jayson Henderson (Yam YZF-R6)

4. Chris Denley (Day 675)

5. Tim Lanahan (Kaw ZX-6R)

6. Casey Lombard (Suz GSX-R600)


Unlimited Supersport Expert:

1. Ashton Yates (Yam YZF-R1), 7 laps

2. Drew Jankord (Kaw ZX-10R)

3. Tom Girard (Yam YZF-R1)

4. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

5. Jonathan White (Suz GSX-R1000)

6. Mike Jozwiak (Kaw ZX-10R)


Unlimited Supersport Amateur:

1. Kyle Berwald (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Bradley Elrod (Kaw ZX-10R)

3. Ken Oanes (Kaw ZX-6R)


Lightweight Supersport Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 650), 7 laps

2. Zach Mixon (Suz SV650)

3. Ryan Nolan (Suz SV650)

4. Bryan Rieck (Suz SV650)

5. Terry Wilkinson (Suz SV650)


Lightweight Supersport Amateur:

1. Colin Wurster (Suz SV650), 7 laps

2. David Lee (Suz SV650)

3. Gerald Terrell (Suz SV650)

4. Tyne Rieck (Suz SV650)


Moto 3 Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 2 laps


Moto 3 Amateur:

1. Jonathan James (KTM 390), 7 laps

2. David Guimond (Yam YZF-R3)

3. Jeffery Whittemore (KTM 390)

4. David Wolfe (Kaw 250)

5. Marr Ritucci (Kaw 300)

6. Justin Nuckolls (Kaw 300)


Heavyweight Supersport Expert:

1. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R), 7 laps

2. Nate Minster (Yam YZF-R6)

3. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

4. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

5. James Monson (Yam YZF-R6)

6. Jacob Van Ryzin (Kaw ZX-6R)


Heavyweight Supersport Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

3. Casey Lombard (Suz GSX-R600)

4. Tim Lenahan (Kaw ZX-6R)

5. Amanda Nadboralski (Kaw ZX-6R)

6. Matthew Schumitsch (Yam YZF-R6)

Lightweight GP Expert:

1. Shawn Hill (Yam FZ-07), 7 laps

2. Shannon Anderson (Suz SV650)

3. Zach Mixon (Suz SV650)

4. Terry Wilkinson (Suz SV650)

5. Ryan Nolan (Suz SV650)

6. Jason Knudsen (Suz SV650)


Lightweight GP Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 7 laps

2. David Lee (Suz SV650)

3. Jeffery Whittemore (Suz SV650)

4. Kirk Fox (Suz SV650)


300 Supersport Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 3 laps


300 Supersport Amateur:

1. Brent Racine (Kaw 300), 5 laps

2. Chris Fenter (Kaw 300)

3. Justin Nuckolls (Kaw 300)

4. Marr Ritucci (Kaw 300)


Middleweight Supersport Expert:

1. David Collins (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

3. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)

4. Nate Minster (Yam YZF-R6)

5. Sam Graves (Yam YZF-R6)

6. Charles Burton IV (Kaw ZX-6R)


Middleweight Supersport Amateur:

1. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

3. Jayson Henderson (Yam YZF-R6)

4. August Nord (Yam YZF-R6)

5. David Husek II (Kaw ZX-6R)

6. Chris Denley (Tri Daytona 675)


Unlimited GP Expert:

1. Ashton Yates (Yam YZF-R1), 7 laps

2. Drew Jankord (Kaw ZX-10R)

3. Tom Girard (Yam YZF-R1)

4. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

5. Jeff Schumacher (Yam YZF-R1)

6. Omid Namdari (Kaw ZX-10R)


Unlimited GP Amateur:

1. Kyle Berwald (Kaw ZX-10R), 7 laps


500 Superbike Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 400), 7 laps

2. Theodore Honan (Kaw 400)

3. Ryan Music (Kaw 400)

500 Superbike Amateur:

1. Jonathan James (KTM 390), 7 laps

2. Brent Racine (Kaw 300)

3. Brad Carlisle (Husq 701SM)

4. Robert Wood (Suz DR-Z400)

5. David Wolfe (Kaw 250)


Middleweight GP Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

3. David Collins (Yam YZF-R6)

4. Chalres Burton IV (Kaw ZX-6R)

5. Jeff Kowalchuk Jr. (Yam YZF-R6)

6. Same Graves (Yam YZF-R6)


Middleweight GP Amateur:

1. August Nord (Yam YZF-R6), 7 laps

2. David Husek II (Kaw ZX-6R)

3. Tim Lenahan(Yam YZF-R6)

4. Wyatt Karl (Day 675R)

5. Matthew Ganske (Kaw ZX-6R)

6. Robert Wood (Kaw ZX-6R)


Unlimited Superbike Expert:

1. Ashton Yates (Yam YZF-R1), 7 laps

2. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

3. Drew Jankord (Kaw ZX-10R)

4. Tom Girard (Yam YZF-R1)

5. Jonathan White (Suz GSX-R1000)

6. Sameul Kok (Kaw ZX-10R)


Unlimited Superbike Amateur:

1. Kyle Berwald (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Jesse Hwilka (EBR 1190)

3. Bradley Elrod (Kaw ZX-10R)

Lightweight Superbike Expert:

1. Shawn Hill (Yam FZ-07), 7 laps

2. Shannon Anderson (Suz SV650)

3. Zach Mixon (Suz SV650)

4. Terry Wilkinson (Suz SV650)

5. Ryan Nolan (Suz SV650)

6. Jason Knudsen (Suz SV650)

Lightweight Superbike Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 7 laps

2. Kirk Fox (Suz SV650)

3. Jeffery Whittemore (Suz SV650)


500 Supersport Expert:

1. Drew Jankord (Kaw 400), 7 laps

2. Theodore Honan (Kaw 400)

3. Ryan Music (Kaw 400)


500 Supersport Amatuer:

1. Jeffery Whittemore (KTM RC390), 7 laps

2. Brent Racine (Kaw 300)

3. Brad Carlisle (Husq 701SM)

4. Robert Wood (Suz DR-Z400)


Heavyweight Superbike Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

3. Mitch Walz (Yam YZF-R6)


Heavyweight Superbike Amateur:

1. David Husek II (Kaw ZX-6R), 7 laps

2. Casey Lombard (Suz GSX-R600)

3. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6)

4. Tim Lenahan (Yam YZF-R6)

5. Amanda Nadboralski (Kaw ZX-6R)

6. Jesse Hwilka (Suz GSX-R750)


Ultralight Superbike Expert:

1. Shannon Anderson (Suz SV650), 7 laps

2. Drew Jankord (Kaw 650)

3. Zach Mixon (Suz SV650)

4. Terry Wilkinson (Suz SV650)

5. Marek Swierczewski (Suz SV650)

6. Theodore Honan (Kaw 400)


Ultralight Superbike Amateur:

1. Ike Ozurumba (Suz SV650), 7 laps

2. David Lee (Suz SV650)

3. Kirk Fox (Suz SV650)

4. Colin Wurster (Suz SV650)

5. Jeffery Whittemore (Suz SV650)


300 Superbike Expert:

1. Ryan Music (Kaw 300), 5 laps


300 Superbike Amateur:

1. Chris Fenter (Kaw 300), 7 laps

2. Brent Racine (Kaw 300)

3. David Wolf (Kaw 300)

4. Marr Ritucci (Kaw 300)


Middleweight Superbike Expert:

1. Nate Minster (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

3. David Collins (Yam YZF-R6)

4. Charles Burton IV (Kaw ZX-6R)

5. Charlie Nichols (Kaw ZX-6R)

6. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6)


Middleweight Superbike Amateur:

1. Jayson Henderson(Yam YZF-R6), 7 laps

2. Kyle Haltinner (Yam YZF-R6)

3. David Husek II (Kaw ZX-6R)

4. August Nord (Yam YZF-R6)

5. Tim Lenahan (Yam YZF-R6)

6. Wyatt Karl (Day 675R)

Latest Posts

MotoGP: More From The Red Bull Grand Prix Of The Americas

Maverick Vinales made it a perfect weekend of pole...

MotoGP: World Championship Race Results From COTA

Maverick Vinales won the FIM MotoGP World Championship race,...

Moto2 World Championship: Race Results From Circuit Of The Americas

Spaniard Sergio Garcia won the FIM Moto2 World Championship...

Erik Buell Releasing Album “Dust Settles” On June 7

SINGER/SONGWRITER/MULTI-INTRUMENTALIST ERIK BUELL SET TO RELEASE FIRST ALBUM IN...

Moto3: World Championship Race Results From COTA

Colombia's David Alonso won the FIM Moto3 World Championship...