ASRA/CCS Race Of Champions: Sunday’s Race Results From Daytona International Speedway

ASRA/CCS Race Of Champions: Sunday’s Race Results From Daytona International Speedway

© 2018, Roadracing World Publishing, Inc.

ASRA/CCS Race of Champions

Daytona International Speedway

Daytona Beach, Florida

October 21, 2018

Provisional CCS Race Results (in chronological order, as provided by CCS):

Middleweight Formula 40 Expert:

1. Jason Edmonds (Yam YZF-R6), 5 laps

2. Ed Sullivan (Yam YZF-R6), -1.000 seconds

3. David McPherson (Yam YZF-R6)

4. Darrin Klemens (Kaw ZX-6R)

5. Gary Yancoskie (Kaw ZX-6R)

6. Julio Vallette (Tri Daytona 675)

Middleweight Formula 40 Amateur:

1. Peter Strack (Yam YZF-R6), 5 laps

2. Anthony Sabbatino (Yam YZF-R6), -6.174 seconds

3. Andrea Diutallevi (Yam YZF-R6)

4. Nicholas Cicci (Yam YZF-6)

5. Robert Briody (Kaw ZX-6RR)

Premier Vintage Combined:

1. Chris Onwiler (Suz GSX-R750), 5 laps

2. Marcos Martinez (Hon CB400), -2 laps

3. Michael Perry (Yam RZ350), -4 laps

ThunderBike Expert:

1. Ray Hofman (Duc 749RS), 5 laps

2. Clint Russell (Suz SV650), -10.816 seconds

3. Tyson Williams (Duc 749S)

4. Marcos Martinez (Duc 749)

ThunderBike Amateur:

1. Derek Sutton (Suz SV650), 5 laps

2. Andrew Gold (Suz SV650). -39.693 seconds

3. Chris Lenart (Suz SV650)

4. Paul Tuckley (KTM Duke 690)

300 SuperSport Combined:

1. Mark Dickerson (Kaw Ninja 300), 4 laps

2. Ryan Music (Kaw Ninja 300), -4.041 seconds

3. Ryne Snooks (Kaw Ninja 300)

4. Andre Lavoie (Hon CBR300R)

5. Luc Lamoureux (Hon CB250R)

6. Nicolas Meunier (Kaw Ninja 300)

Heavyweight SuperSport Expert:

1. Christian Miranda (Yam YZF-R6), 5 laps

2. Greg Melka (Yam YZF-R6), -0.118 second

3. Nate Minster (Yam YZF-R6)

4. David Willis (Kaw ZX-6R)

5. Julio Vallete (Tri Daytona 675)

6. Paul Guy (Tri Daytona 675)

Heavyweight SuperSport Amateur:

1. Tyler Wasserbauer (Kaw ZX-6R), 5 laps

2. Andrew Snyder (Hon CBR600RR), -12.638 seconds

3. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750)

4. Pete Schweitzer (Suz GSX-R750)

5. Dustin Richards (Yam YZF-R6)

6. Andrew Gold (Suz GSX-R750)

Lightweight Grand Prix Expert:

1. John Linder (Yam YZF-R6/565), 5 laps

2. Seth Starnes (Duc M1100), -1.228 seconds

3. Gino Angella (Duc M1100)

4. John Grush (Yam YZF-R6/565)

5. Benjamin Matheson (Suz GSX-R600/565

6. Jonathan Pelinitz (Suz SV650)

Lightweight Grand Prix Amateur:

1. Derek Sutton (Suz SV650), 5 laps

2. CJ Czaia (Duc M1100), -17.467 seconds

3. Chad Holm (Suz SV650)

4. Andrew Gold (Suz SV650)

5. Robert Pease, Jr. (Kaw Ninja 650)

6. Ike Ozurumba (Suz SV650)

Classic Vintage Combined:

1. Chris Onwiler (Suz GSX-R750), 5 laps

2. Paul Schwemmer (Hon VFR750), -1.194 seconds

3. Albert Charles (Yam TZ250)

4. Marcos Martinez (Hon CB400), -2 laps

Formula 40 Expert:

1. Lloyd Bayley (Kaw ZX-10R), 5 laps

2. David Loikits (Suz GSX-R1000), -0.684 second

3. Jeffrey Purk (Yam YZF-R1)

4. Jeff Schumacher (Yam YZF-R1)

5. Earl Spellman (Yam YZF-R1)

6. David Van Dyke, Jr. (Yam YZF-R1)

Formula 40 Amateur:

1. Ehud Shuker (Yam YZF-R1M), 5 laps

2. Thomas Kindley (Yam YZF-R1)

3. Robert Briody (Kaw ZX-6RR)

4. Jason Beauchamp (Suz GSX-R750)

5. Pete Schweitzer (Suz GSX-R750)

6. CJ Cohen (Suz GSX-R600)

500 SuperBike Combined:

1. Teagg Hobbs (Kaw Ninja 400), 5 laps

2. Mark Evry (Yam FZR400RR), -10.215 seconds

3. William Kaszer (Kaw Ninja 400)

4. Jonathan Grow (Kaw Ninja 300)

5. Alex Ferreira (Yam YZF-R3)

6. Bart Rogowski (Yam YZF-R3)

Middleweight Vintage Combined:

1. Benjamin Matheson (Yam FZR400/489), 5 laps

2. Albert Charles (Yam TZ250), -60.191 seconds

3. Marcos Martinez (Hon CB400), -1 lap

Middleweight SuperBike Expert:

1. Ryan Jones (Kaw ZX-6R), 5 laps

2. Greg Melka (Yam YZF-R6), -0.030 second

3. Christian Miranda (Yam YZF-R6)

4. Ed Sullivan (Yam YZF-R6)

5. Bradley Moser (Kaw ZX-6R)

6. Joel McCune (Yam YZF-R6)

Middleweight SuperBike Amateur:

1. Tyler Wasserbauer (Kaw ZX-6R), 5 laps

2. Nicolas Meunier (Kaw ZX-6R), -0.001 second

3. Andrew Snyder (Hon CBR600RR)

4. Dustin Richards (Yam YZF-R6)

5. Peter Strack (Yam YZF-R6)

6. Andrea Diutallevi (Yam YZF-R6)

Ultralight SuperBike Expert:

1. Ray Hofman (Suz SV650), 5 laps

2. Clint Russell (Suz SV650), -0.042 second

3. John Linder (Suz SV650)

4. Daniel Pelletier (Suz SV650)

5. Ian Nicholas (Suz SV650)

6. Gerald Young III (Suz SV650)

Ultralight SuperBike Amateur:

1. Derek Sutton (Suz SV650), 5 laps

2. Andrew Gold (Suz SV650), -37.844 seconds

3. Robert Pease, Jr. (Kaw Ninja 650)

4. Chris Lenart (Suz SV650)

5. Ike Ozurumba (Suz SV650)

6. Paul Tuckley (KTM Duke 690)

300 SuperBike Combined:

1. Mark Dickerson (Kaw Ninja 300), 5 laps

2. Jonathan Grow (Kaw Ninja 300), -0.414 second

3. Alex Ferreira (Yam YZF-R3)

4. Ryne Snooks (Kaw Ninja 300)

5. William Kaszer (Kaw Ninja 300)

6. Andre Lavoie (Hon CBR300R)

Unlimited Grand Prix Expert:

1. Geoff May (BMW S1000RR), 5 laps

2. Stefano Mesa (BMW S1000RR), -0.015 second

3. Seth Starnes (Kaw ZX-10R)

4. Ryan Jones (BMW S1000RR)

5. Felipe MacLean (Suz GSX-R1000)

6. Jeffrey Purk (Yam YZF-R1)

Unlimited Grand Prix Amateur:

1. Ehud Shuker (Yam YZF-R1M), 5 laps

2. Antonio Rodriguez (Kaw ZX-10RR), -0.201 second

3. Zachary Parker (Yam YZF-R1)

4. Thomas Kindley (Yam YZF-R1)

5. Zale Tutein (Kaw ZX-10R)

6. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750)

Middleweight Grand Prix Expert:

1. Greg Melka (Yam YZF-R6), 5 laps

2. Ed Sullivan (Yam YZF-R6), -0.871 second

3. Nate Minster (Yam YZF-R6)

4. Bradley Moser (Kaw ZX-6R)

5. Joel McCune (Yam YZF-R6)

6. Jason Dai (Yam YZF-R6)

Middleweight Grand Prix Amateur:

1. Tyler Wasserbauer (Kaw ZX-6R), 5 laps

2. Andrew Snyder (Hon CBR600RR), -12.448 seconds

3. Nicolas Meunier (Kaw ZX-6R)

4. Peter Strack (Yam YZF-R6)

5. Justin Riley (Yam YZF-R6)

6. Dustin Richards (Yam YZF-R6)

Lightweight Formula 40 Expert:

1. Ray Hofman (Duc 749RS), 5 laps

2. John Linder (Yam YZF-R6/565), -3.104 seconds

3. Benjamin Matheson (Suz GSX-R600/565)

4. John Grush (Yam YZF-R6/565)

5. Doug Stufflebeam (Duc 1100)

6. Chris Onwiler (Suz GSX-R750)

Lightweight Formula 40 Amateur:

1. CJ Czaia (Duc M1100), 5 laps

2. Chad Holm (Suz SV650), -1.203 seconds

3. Robert Pease, Jr. (Kaw Ninja 650)

4. Paul Tuckley (Duc M1100)

5. Thomas McMaster (Kaw Ninja 300)

Unlimited SuperBike Expert:

1. Geoff May (Kaw ZX-10R), 5 laps

2. Stefano Mesa (Kaw ZX-10R), -0.111 second

3. Felipe MacLean (Suz GSX-R1000)

4. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

5. David Van Dyke, Jr. (Yam YZF-R1)

6. Jaimie Cortez (BMW S1000RR)

Unlimited SuperBike Amateur:

1. Antonio Rodriguez (Kaw ZX-10RR), 5 laps

2. Zachary Parker (Yam YZF-R1), -2.846 seconds

3. Ehud Shuker (Yam YZF-R1M)

4. Zale Tutein (Kaw ZX-10R)

Lightweight SuperBike Expert:

1. Seth Starnes (Duc M1100), 5 laps

2. Ray Hofman (Suz SV650), -2.542 seconds

3. Clint Russell (Suz SV650)

4. Mark Evry (Suz SV650)

5. Daniel Pelletier (Suz SV650)

6. Ian Nichols (Suz SV650)

Lightweight SuperBike Amateur:

1. Derek Sutton (Suz SV650), 5 laps

2. CJ Czaia (Duc M1100), -6.496 seconds

3. Andrew Gold (Suz SV650)

4. Ike Ozurumba (Suz SV650)

5. Chris Lenart (Suz SV650)

6. Chad Holm (Suz SV650)

Heavyweight SuperBike Expert:

1. Keith Woods (Yam YZF-R6)

Heavyweight SuperBike Amateur:

1. Tyler Wasserbauer (Kaw ZX-6R), 5 laps

2. Andrew Snyder (Hon CBR600RR), -0.817 second

3. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750)

4. Dustin Richards (Yam YZF-R6)

5. Anthony Sabbatino (Yam YZF-R6)

6. Jason Beauchamp (Suz GSX-R750)

Latest Posts

British Superbike: Skinner Quickest In Practice At Knockhill

      More, from a press release issued by MotorSport Vision...

MotoAmerica: Gillim Breaks Record In Baggers Q1 At Brainerd

KurveyGirl.com brings you the results of this weekend's events.   At...

MotoAmerica: Chapin Leads Junior Cup Q1 At Brainerd

KurveyGirl.com brings you the results of this weekend's events.   At...

MotoAmerica: Gillim Breaks Record During Stock 1000 Q1 At Brainerd

KurveyGirl.com brings you the results of this weekend's events.   At...

MotoAmerica: Fong Takes Superbike Provisional Pole At Brainerd

KurveyGirl.com brings you the results of this weekend's events.   At...