Toye, Rapp, Beck On Podium For WSMC Formula 1 Race

Toye, Rapp, Beck On Podium For WSMC Formula 1 Race

© 2006, Roadracing World Publishing, Inc. By Michael Gougis.

WSMC Regional Championship Willow Springs International Raceway Rosamond, California September 16-17 Official Results (listed in chronological order)

SATURDAY

FASTRACK RIDERS OPEN SUPERBIKE: 1. Jeremy Toye (Suz GSX-R1000) 2. Jason Perez (Yam YZF-R1) 3. Michael Beck (Kaw ZX-10R) 4. Jack Pfeifer (Kaw ZX-10R) 5. Robbie Dowie (Kaw ZX-10R) 6. Chris Duran (Yam YZF-R1)

RACERS EDGE 750cc SUPERSTOCK: 1. Karl Lowry (Suz GSX-R750) 2. Jeff Stern (Suz GSX-R750) 3. Ryan Gagliano (Suz GSX-R750) 4. Dustin Coyner (Kaw ZX-6R 636) 5. Ken Kramer (Suz GSX-R750) 6. Andy Palmer (Suz GSX-R750)

L&L MOTORSPORTS/GP SUSPENSION 600cc MODIFIED PRODUCTION: 1. Jack Pfeifer (Kaw ZX-10R) 2. Bradley Adams (Suz GSX-R600) 3. Blair Sullenger (Yam YZF-R6) 4. Brant Wiwi (Yam YZF-R6) 5. Stan Bates (Yam YZF-R6) 6. John Dang (Suz GSX-R600)

FORMULA TWINS LIGHTWEIGHT: 1. Jay Avansino (Suz SV650) 2. Tim Martinez (Suz SV650) 3. Kurt Whittington (Suz SV650) 4. Kyle Indermuehle (Suz SV650) 5. Kevin Jump (Kaw Ninja 650R) 6. John-Thomas Wood (Suz SV650)

500cc SUPERSTOCK: 1. Eric Angel (Yam FZR400) 2. Ryan Sturz (Yam FZR400) 3. JC Gibbs (Yam FZR400) 4. Chris Speights (Kaw 500) 5. Warren Spraldin Jr. (Yam FZR400)

660cc SINGLES 1. Jim Rau (MZ) 2. Steven Brefka (MZ) 3. Patrick McGinley (Buell)

500cc SINGLES 1. Larry Cochran (Hon) 2. Tim Hurley (Buell) 3. Eric Compton (Hon) 4. James Provencher (Buell) 5. Cody Burton (Hon)

TIGERSHARK RACING OPEN MODIFIED PRODUCTION: 1. Robbie Dowie (Kaw ZX-10R) 2. Jason Caldwell (Suz GSX-R1000) 3. Chris Duran (Yam YZF-R1) 4. Jonathan Bluker (Kaw ZX-10R) 5. Mike Martin (Yam YZF-R1) 6. Anthony Lanzara (Suz GSX-R1000)

TRACK DAZ 650cc SUPERBIKE: 1. Jason Perez (Yam YZF-R6) 3. Jack Pfeifer (Kaw ZX-6RR) 2. Blair Sullenger (Yam YZF-R6) 4. Bradley Adams (Suz GSX-R600) 5. Brant Wiwi (Kaw ZX-6R) 6. Matt McMenemy (Kaw ZX-6R)

ROADRACINGWORLD.COM 250cc GRAND PRIX: 1. Mark Watts (Yam TZ250) 2. Eddy Brunet (Hon RS250R) 3. Jeff Hanford (Hon RS250R) 4. Alex White (Yam TZ250) 5. Jesus Amezcua (Hon RS250R) 6. Matthew Cooper (Hon RS250R) 7. John Ulrich (Yam TZ250) 8. Derek Dutt (Yam TZ250) 9. Andy Edwards (Apr RSV250) 10. Steve Lambrick (Yam TZ250) 11. Bruce Lind (Yam TZ250) 12. Zachry Lee (Hon RS250R 13. Peter Esquivel (Yam TZ250) 14. Marty Lindley (Yam TZ250) 15. Britt Arechiga (Hon RS125) 16. Theis Corneliussen (Hon RS250R) 17. Gorden Wood (Yam TZ250) 18. Anthony Digati (Apr RS250)

DUKE 22 PHOTOGRAPHY/ADVANCED KAWASAKI OPEN SUPERSTOCK: 1. Jason Perez (Yam YZF-R1) 2. Robbie Dowie (Kaw ZX-10R) 3. Jason Caldwell (Suz GSX-R1000) 4. Jonathan Bluker (Kaw ZX-10R) 5. Matthew Lapaglia (Suz GSX-R1000) 6. Mike Martin (Yam YZF-R1)

750cc MODIFIED PRODUCTION: 1. Karl Lowry (Suz GSX-R750) 2. Jeff Stern (Suz GSX-R750) 3. Ryan Gagliano (Suz GSX-R750) 4. Dustin Coyner (Kaw ZX-6R 636) 5. Ken Kramer (Suz GSX-R750) 6. Rocky Caceres (Suz GSX-R750)

TIRE PROS FORMULA TWINS: 1. Claudio Szyszkowski (Duc 999R) 2. Marlon Ibarra (Duc) 3. Norman Roy (Duc) 4. Eric Nolan (Duc) 5. Don Erickson (Apr RSV1000) 6. Jeff Dixon (H-D)

500cc MODIFIED PRODUCTION: 1. Eric Angel (Yam FZR400) 2. JC Gibbs (Yam FZR400) 3. Chris Speights (Kaw 500) 4. Warren Spraldin Jr. (Yam FZR400)

FORMULA SINGLES: 1. Lloyd Johnson (Yam) 2. Jim Rau (MZ) 3. Tony Moniz (KTM) 4. Steve Brefka (Apr) 5. Larry Cochran (Hon) 6. James Provencher (Buell Blast)

TOYOTA CUP UNLIMITED FORMULA 1: 1. Jeremy Toye (Suz GSX-R1000) 2. Steve Rapp (Suz GSX-R1000) 3. Michael Beck (Kaw ZX-10R) 4. Robbie Dowie (Kaw ZX-10R) 5. Jason Caldwell (Suz GSX-R1000) 6. Chris Duran (Yam YZF-R1) 7. Jerry Mendzer (Yam YZF-R1) 8. David Conger (Suz GSX-R1000) 9. Jeff Stern (Suz GSX-R1000) 10. Anthony Lanzara (Suz GSX-R1000) 11. Eric Pinson (Suz GSX-R1000) 12. Eric Haugo (Yam YZF-R1) 13. Jack Pfeifer (Kaw ZX-10R), DNF 14. Corey Sarros (Suz GSX-R1000), DNF 15. Matthew Lapaglia (Suz GSX-R1000), DNF 16. Jason Perez (Yam YZF-R1), DNS

LITTLE BIG SERVICES 550cc SUPERBIKE: 1. James Dobson (Yam FZR400) 2. Kyle Indermuehle (Suz SV650) 3. Tim Martinez (Suz SV650) 4. Kurt Whittington (Suz SV650) 5. Jay Avansino (Suz SV650) 6. JC Gibbs (Yam FZR400)

HEAVYWEIGHT TWINS: 1. Claudio Szyszkowski (Duc 999R) 2. Michael Baird (Duc) 3. Eric Nolan (Duc) 4. Don Erickson (Apr RSV1000) 5. Chris Castillon (Duc) 6. Carlos Arzola (Hon)

RACE TECH 750cc SUPERBIKE: 1. Karl Lowry (Suz GSX-R750) 2. Ryan Gagliano (Suz GSX-R750) 3. Eric Nolan (Duc) 4. Norman Roy (Duc) 5. Rocky Caceres (Suz GSX-R750) 6. Carlos Arzola (Hon)

VINTAGE HEAVYWEIGHT DINOSAURS: 1. Lloyd Johnson (Duc) 2. Russ Lomanto (Hon) 3. Scott Fabbro (Suz)

LIGHTWEIGHT TWINS: 1. Zoran Vujasinovic (Suz SV500) 2. Jim Rau (MZ) 3. Chris Speights (Kaw) 4. Micheal Gougis (Suz SV500) 5. Tony Moniz (KTM) 6. Steven Brefka (MZ)

RACERLOANS.COM 2-STROKE PRODUCTION: 1. Kris Provost (Apr RS250) 2. Jamie Lenore (Apr RS250) 3. Robert Gosney (Apr RS250) 4. Richard Barnett III (Apr RS250) 5. Marlena Conger (Apr RS250) 6. Randy Jugi (Hon)

GOLDEN CANTINA/MOTOTARD.COM FORMULA 40 HEAVYWEIGHT: 1. David Conger (Suz GSX-R1000) 2. Claudio Szyszkowski (Duc 999R) 3. Jeff Stern (Suz GSX-R1000) 4. Ken Kramer (Suz GSX-R1000) 5. Anthony Lanzara (Suz GSX-R1000) 6. James Davis (Yam YZ-R1)

TRACK RIDERS TAX SERVICE FORMULA 50: 1. Mitchell Wissner (Suz GSX-R1000) 2. David Molitor (Suz GSX-R1000) 3. David McLarty (Suz) 4. Douglas Newhouse (Kaw) 5. Brett Riley (Kaw) 6. Charlie Coyner (Suz SV650)

FORMULA 40 LIGHTWEIGHT: 1. Stan Bates (Yam YZF-R6) 2. Eddy Brunet (Hon RS250R) 3. John Ulrich (Yam TZ250) 4. Clint Diaz (Hon CB600RR) 5. James Dobson (Yam) 6. Andy Edwards (Apr RSV250)

GOLDEN WEST TRAILERS FORMULA 2: 1. John Dang (Suz) 2. Lloyd Magruder (Yam) 3. Matt Quigley (Kaw) 4. Eric Haugo (Yam) 5. James Brown (Hon) 6. Brandon Davies (Suz)

125cc GRAND PRIX: 1. Kevin Murray (Yam TZ125) 2. Josh Alverson (Yam TZ125) 3. Barrett Meeker (Hon RS125)

H-D BUELL OF GLENDALE BOTT MIDDLEWEIGHT: 1. Marlon Ibarra (Duc) 2. Norman Roy (Duc) 3. Jeff Dixon (H-D) 4. Tim Martinez (Suz SV650) 5. Michael Biard (Duc) 6. Chris Rogers (Suz SV650)

VINTAGE LIGHTWEIGHT DINOSAURS: 1. Larry Cochran (Hon) 2. Warren Spraldin Jr. (Yam) 3. Eric Compton (Hon) 4. Cody Burton (Hon)

SPORT TIRE SERVICE 600cc SUPERSTOCK: 1. Bradley Adams (Suz GSX-R600) 2. Blair Sullinger (Yam YZF-R6) 3. Jack Pfeifer (Kaw ZX-6RR) 4. Brant Wiwi (Yam YZF-R6) 5. Stan Bates (Yam YZF-R6) 6. Lloyd Magruder (Yam YZF-R6)

SUNDAY

500cc LIGHTWEIGHT NOVICE: 1. Randy Jugi (Hon) 2. Ken Ryder (Apr) 3. Thomas Breuer (Kaw) 4. Joseph Robedeau (Kaw) 501-650CC MIDDLEWEIGHT NOVICE: 1. James Morse (Yam) 2. Alec Dare (Yam) 3. Ruben Mehren (Hon) 4. Paul Economou (Yam) 5. Marc Scizak (Suz) 6. Kevin Suwantararungsri (Suz)

651cc-OPEN HEAVYWEIGHT NOVICE: 1. Tige Daane (Kaw) 2. Heth Masters (Kaw) 3. Michael Allen (Suz) 4. Ruben Mehren (Hon) 5. Robert Bright (Suz) 6. Jason Walden (Hon)

Latest Posts

ASRA Adds August 2-4 Event At VIR

ASRA Adds Premier Motorcycle Race Event at VIR to...

MotoAmerica: Honda Posts Contingency In Mini Cup

Honda to Support MotoAmerica Mini Cup   April 17, 2024 — ALPHARETTA,...

MotoAmerica: How To Watch All The Action From Road Atlanta

MotoAmerica: How To Watch MotoAmerica Superbikes at Road Atlanta It's...

MotoAmerica Previews The 2024 Steel Commander Superbike Championship

Road Atlanta Preview: 10th Anniversary Season Set To Begin...

MotoAmerica: Gagne And Petersen Riding Yamaha Superbikes Again In 2024

Yamaha Reveals 2024 MotoAmerica Superbike Team Attack Performance Progressive Yamaha...