Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Nov 1, 2017

David Anthony, Andrew Lee Star During CVMA Event At Chuckwalla Valley Raceway

David Anthony (25) and Andrew Lee (14) during the CVMA Shootout race October 29 at Chuckwalla Valley Raceway. Photo by CaliPhotography.com, courtesy of CVMA.

LEE AND ANTHONY SET NEW LAP RECORDS AT CHUCKWALLA VALLEY RACEWAY

Anthony lowers the Open Supersport class record, 18-year-old Lee sets a new record in The Shootout with a slipping clutch.

Andrew Lee has been racing motorcycles since he was six, but didn’t try his hand at roadracing until he was 13 and didn’t jump on a liter bike until recently. Now, at the age of 18, he’s lapped Chuckwalla Valley Raceway faster than anyone else in competition last weekend, cranking out an amazing 1:46.154 lap during Sundays Shootout race presented by TrackDaz and SoCal Trackdays.

“We made some changes in the morning,” says Lee of the setup on his Kawasaki ZX-10R, “and in the races I just felt really comfortable on the bike.” Lee was reeling in regular race-winner David Anthony on his ZX-10R when Lee set the fast lap, but then his laptimes began to slow. “The clutch started slipping, actually,” says Lee. “It was slipping at the start and I babied it as long as I could.” Lee maintained second place behind Anthony, but crossed the finish line 6 seconds behind his competitor. Third place went to Nicholas Ciling on a Yamaha YZF-R1.

David Anthony had a massively successful weekend with the win in Sunday’s Shootout race plus victories in Formula Open as well as Motorsport Exotica Open Supersport, where he lowered the class record for the counter-clockwise direction to 1:46.707.

The race weekend highlighted the speed potential of Tanner Giao, who just bumped up into the expert ranks after snagging two amateur championships last season. Riding his Yamaha YZF-R6 Giao scored three second-place finishes in the middleweight classes while mixing it up with Andrew Ortola and Randy Smith, also on Yamahas. The three riders were never far apart, and Ortola and Smith each claimed wins during the weekend. “I ran my personal best lap time of a 1:50.6,” says Giao, “which was amazing considering I hadn't been able to get out of the 52's before this round.” The middleweight classes—and Giao, Ortola, and Smith in particular—should prove to be quite exciting this season.

Attack Performance Hole Shot awards went to Pittman Wallace and Jeremey Simmons.

Racing resumes at Chuckwalla on December 2-3. CVMA offers two full days of racing every race weekend and also includes Saturday qualifying for grid position in all classes, amateur and expert, as well as a wide variety of classes to choose from.

Additionally, CVMA offers free reciprocity as a means of encouraging racers from other clubs to come out and compete. Log on to www.cvmaracing.com for more information.

CVMA. It’s club racing done right.

Round 2 Results:

Motorsport Exotica Supersport Open

Saturday:

1. David Anthony (Kaw ZX-10R)

2. Andrew Lee (Kaw ZX-10R)

3. Alex Fuller (Yam YZF-R1)

4. Nicholas Ciling (Yam YZF-R1)

5. Dustin Coyner (Yam YZF-R1)

6. Kris Aldeman (Yam YZF-R1)

Sunday:

1. David Anthony (Kaw ZX-10R)

2. Nicholas Ciling (Yam YZF-R1)

3. Alex Fuller (Yam YZF-R1)

4. Kris Aldeman (Yam YZF-R1)

5. Dustin Coyner (Yam YZF-R1)

6. John Menzie (Kaw ZX-10R)


Amateur Supersport Open

Saturday:

1. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

2. Wes Farnsworth (Apr RSV4)

3. Hassan Alawadhi (Yam YZF-R1)

4. Tom Webb (Yam YZF-R6)

5. Shaun Blake (Yam YZF-R6)

6. Keoni Yap (Hon CBR1000RR)

Sunday:

1. Wes Farnsworth (Apr RSV4)

2. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

3. Hassan Alawadhi (Yam YZF-R1)

4. Tom Webb (Yam YZF-R6)

5. Leonard Guidry (Yam YZF-R1)

6. Neil Nucup (BMW S1000RR)


Ultra Lightweight Shootout

Saturday:

1. Torin Collins (Mor MD250H)

2. Ari Henning (Yam YZF-R3)

3. Toby Khamsouk (Yam YZF-R3)

4. Cody Newman (Yam YZF-R3)

5. Rafael DaSilva (Yam YZF-R3)

6. Ruben Casarez (KTM RC390)

Sunday:

1. Torin Collins (Mor MD250H)

2. Jeffery Tigert (Yam YZF-R3)

3. Ari Henning (Yam YZF-R3)

4. Rafael Revelo (Kaw 300R)

5. Seth Hauer (Yam YZF-R3)

6. Ruben Casarez (KTM RC390)


Formula Twins:

Saturday:

1. Quinn Swift (Suz SV650)

2. Pittman Wallace (Suz SV650)

3. Alex Uhl (Suz SV650)

4. Nathan Shipman (Suz SV650)

5. Jon Glaefke (KTM 690)

6. James Dobson (Yam FZ07)

Sunday:

1. Quinn Swift (Suz SV650)

2. Alex Uhl (Suz SV650)

3. Nathan Shipman (Suz SV650)

4. Jon Glaefke (KTM 690)

5. James Dobson (Yam FZ07)

6. Pittman Wallace (Suz SV650)


350 Supersport

Saturday:

1. Jeffrey Tigert (Yam YZF-R3)

2. Ari Henning (Yam YZF-R3)

3. Toby Khamsouk (Yam YZF-R3)

4. Cody Newman (Yam YZF-R3)

5. Rafael DaSilva (Yam YZF-R3)

6. Ruben Casarez (KTM RC390)

Sunday:

1. Jeffrey Tigert (Yam YZF-R3)

2. Ari Henning (Yam YZF-R3)

3. Rafael Revelo (Kaw 300R)

4. Cody Newman (Yam YZF-R3)

5. Ruben Casarez (KTM RC390)

6. Seth Hauer (Yam YZF-R3)


Amateur 350 Supersport

Saturday:

1. Torin Collins (Mor MD250H)

2. Paul Geldziler (Yam YZF-R3)

3. Sebastian Bechtold (Yam YZF-R3)

4. Russell Rioux (Yam YZF-R3)

5. Hunter Ciling (Yam YZF-R3)

6. Ed Bergsbaken (Kaw 300R)

Sunday:

1. Torin Collins (Mor MD250H)

2. Paul Geldziler (Yam YZF-R3)

3. Sebastian Bechtold (Yam YZF-R3)

4. Russell Rioux (Yam YZF-R3)

5. Ed Bergsbaken (Kaw 300R)

6. Edgardo Aldahondo (Yam YZF-R3)


Formula Middleweight

Saturday:

1. Kory Cowan (Yam YZF-R6)

2. Tanner Giao (Yam YZF-R6)

3. Andrew Artola (Yam YZF-R6)

4. Randy Smith (Yam YZF-R6)

5. Rory McNinch (Yam YZF-R6)

6. Tyler Olmstead (Yam YZF-R6)

Sunday:

1. Randy Smith (Yam YZF-R6)

2. Tanner Giao (Yam YZF-R6)

3. Andrew Artola (Yam YZF-R6)

4. Rory McNinch (Yam YZF-R6)

5. Tyler Olmstead (Yam YZF-R6)

6. Dennis Stowers (Tri 675)


Amateur Formula Middleweight

Saturday:

1. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

2. Cole Fugate (Yam YZF-R6)

3. Kon Shuyeninov (Yam YZF-R6)

4. Casey Souza (Kaw ZX-6R)

5. Dan Hinton (Yam YZF-R6)

6. Jim Hornaday (Yam YZF-R6)

Sunday:

1. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

2. Cole Fugate (Yam YZF-R6)

3. Casey Souza (Kaw ZX-6R)

4. Kon Shuyeninov (Yam YZF-R6)

5. Jack Bakken (Kaw ZX-6R)

6. John Richey (Yam YZF-R6)


250 Supersport

Saturday:

1. Matt Cavarlez (Kaw 250R)

2. Donald Williams (Kaw 250R)

3. Chase Lyons (Kaw 250R)

4. Ken Nguyen (Kaw 250R)

5. Price Allen (Kaw 250R)

6. Christopher Binker (Kaw 250R)

Sunday:

1. Matt Cavarlez (Kaw 250R)

2. Donald Williams (Kaw 250R)

3. Chase Lyons (Kaw 250R)

4. Ken Nguyen (Kaw 250R)


Amateur 250 Supersport

Saturday:

1. Conner Funk (Kaw 250R)

2. James Lyons (Kaw 250R)

3. Jonathan Wilson (Kaw 250R)

4. Jennifer Bauer (Kaw 250R)

5. Miguel Munoz (Kaw 250R)

Sunday:

1. Conner Funk (Kaw 250R)

2. James Lyons (Kaw 250R)

3. Jonathan Wilson (Kaw 250R)

4. Miguel Munoz (Kaw 250R)

5. Jennifer Bauer (Kaw 250R)


Formula Open

Saturday:

1. Andrew Lee (Kaw ZX-10R)

2. David Anthony (Kaw ZX-10R)

3. Nicholas Ciling (Yam YZF-R1)

4. Alex Fuller (Yam YZF-R1)

5. Dustin Coyner (Yam YZF-R1)

6. Duncan Biles (Yam YZF-R1)

Sunday:

1. David Anthony (Kaw ZX-10R)

2. Nicholas Ciling (Yam YZF-R1)

3. Andrew Lee (Kaw ZX-10R)

4. Alex Fuller (Yam YZF-R1)

5. Dustin Coyner (Yam YZF-R1)

6. Duncan Biles (Yam YZF-R1)


Amateur Formula Open

Saturday:

1. Wes Farnsworth (Apr RSV4)

2. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

3. Witon Garcia (Suz GSX-R750)

4. Shawn Sessions (Hon CBR1000RR)

5. Christopher Moreno (Suz GSX-R750)

6. Sean Taitt (BMW S1000RR)

Sunday:

1. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

2. Wes Farnsworth (Apr RSV4)

3. Tony Flippelli (Yam YZF-R6)

4. Witon Garcia (Suz GSX-R750)

5. Shawn Sessions (Hon CBR1000RR)

6. Sean Taitt (BMW S1000RR)


Supersport Middleweight

Saturday:

1. Kory Cowan (Yam YZF-R6)

2. Tanner Giao (Yam YZF-R6)

3. Andrew Artola (Yam YZF-R6)

4. Randy Smith (Yam YZF-R6)

5. Tyler Olmstead (Yam YZF-R6)

6. Jeremy Simmons (Yam YZF-R6)

Sunday:

1. Andrew Artola (Yam YZF-R6)

2. Randy Smith (Yam YZF-R6)

3. Tyler Olmstead (Yam YZF-R6)

4. Ryan Harper (Yam YZF-R6)

5. Rory McNinch (Yam YZF-R6)

6. Ed Siemer (Tri 675)


Formula 2

Saturday:

1. Quinn Swift (Suz SV650)

2. Alex Uhl (Suz SV650)

3. Torin Collins (Mor MD250H)

4. Nathan Shipman (Suz SV650)

5. Jon Glaefke (KTM 690)

6. Toby Khamsouk (Yam YZF-R3)

Sunday:

1. Quinn Swift (Suz SV650)

2. Torin Collins (Mor MD250H)

3. Nathan Shipman (Suz SV650)

4. James Dobson (Yam FZ07)

5. Simon Barrett (Yam FZ07)


CT Racing Femmewalla

Saturday:

1. Sofia Amadio (Suz GSX-R600)

2. Emily Grana (Suz GSX-R600)

3. Elaine Carpenter (Yam YZF-R6)

4. Bonnie Chiurazzi (Kaw ZX-6R)

5. Daniella Malena (Suz GSX-R600)

6. Malinda Carey (Hon CBR600RR)

Sunday:

1. Sofia Amadio (Suz GSX-R600)

2. Elaine Carpenter (Yam YZF-R6)

3. Emily Grana (Suz GSX-R600)

4. Bonnie Chiurazzi (Kaw ZX-6R)

5. Malinda Carey (Hon CBR600RR)

6. Kate Heffernan (Suz GSX-R600)


Femmewalla Lightweight

Saturday:

1. Shannon Deane (Yam YZF-R3)

Sunday:

1. Shannon Deane (Yam YZF-R3)


Amateur Supersport Middleweight

Saturday:

1. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

2. Cole Fugate (Yam YZF-R6)

3. Casey Souza (Kaw ZX-6R)

4. Kon Shuyeninov (Yam YZF-R6)

5. Dan Hinton (Yam YZF-R6)

6. Tony Filippelli (Yam YZF-R6)

Sunday:

1. Alejandro Thermiotis (Yam YZF-R6)

2. Cole Fugate (Yam YZF-R6)

3. Kon Shuyeninov (Yam YZF-R6)

4. Jack Bakken (Kaw ZX-6R)

5. Austin Phillips (Yam YZF-R6)

6. John Richey (Yam YZF-R6)


Ultra Lightweight Shootout

Saturday:

1. Torin Collins (Mor MD250H)

2. Ari Henning (Yam YZF-R3)

3. Toby Khamsouk (Yam YZF-R3)

4. Cody Newman (Yam YZF-R3)

5. Rafael DaSilva (Yam YZF-R3)

6. Ruben Casarez (KTM RC390)

Sunday:

1. Torin Collins (Mor MD250H)

2. Jeffery Tigert (Yam YZF-R3)

3. Ari Henning (Yam YZF-R3)

4. Rafael Revelo (Kaw 300R)

5. Seth Hauer (Yam YZF-R3)

6. Ruben Casarez (KTM RC390)


Formula 40

Saturday:

1. Larry Sprock (Yam YZF-R1)

2. Quinn Swift (Kaw ZX-10R)

3. Wes Farnsworth (Apr RSV4)

4. Dustin MOrse (Yam YZF-R1)

5. Jonathan Neeter (Kaw ZX-10R

6. Rich McGee (Yam YZF-R1)

Sunday:

1. Larry Sprock (Yam YZF-R1)

2. Quinn Swift (Kaw ZX-10R)

3. Wes Farnsworth (Apr RSV4)

4. Jonathan Neeter (Kaw ZX-10R

5. Rich McGee (Yam YZF-R1)

6. Jefferson Laureles (Suz GSX-R1000)


Formula 40 Middleweight

Saturday:

1. Dan Sharp (Hon CBR600RR)

2. Jeremey Simmons (Yam YZF-R6)

3. Dan McCormack (Yam YZF-R6)

4. Ed Siemer (Tri 675)

5. Bryan Kovarick (Yam YZF-R6)

6. Elaine Carpenter (Yam YZF-R6)

Sunday:

1. Jeremey Simmons (Yam YZF-R6)

2. Dan McCormack (Yam YZF-R6)

3. Dan Sharp (Hon CBR600RR)

4. Radford Pajita (Kaw ZX-6R)

5. Bryan Kovarick (Yam YZF-R6)

6. Ed Siemer (Tri 675)


Formula 40 Lightweight

Saturday:

1. Donald Williams (Suz SV650)

2. Jon Glaefke (KTM 690)

3. James Dobson (Yam FZ07)

4. Simon Barrett (YAM FZ07)

5. Sy Zazif (Suz SV650)

Sunday:

1. James Dobson (Yam FZ07)

2. Donald Williams (Suz SV650)

3. Jon Glaefke (KTM 690)

4. Simon Barrett (YAM FZ07)


TrackDaz / SoCal Trackdays CVMA Shootout:

1. David Anthony (Kaw ZX-10R)

2. Andrew Lee (Kaw ZX-10R)

3. Nicholas Ciling (Yam YZF-R1)

4. Alex Fuller (Yam YZF-R1)

5. Dustin Coyner (Yam YZF-R1)

6. Duncan Biles (Yam YZF-R1)


Lightweight Shootout:

1. Pittman Wallace (Suz SV650)

2. Jon Glaefke (KTM 690)

3. Donald Williams (Suz SV650)

4. James Dobson (Yam FZ07)

Top 5 This Week