Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   3-Month Trial Subscription >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
May 14, 2014

Stall Wins Seven CRA Races At Brainerd International Raceway

SCHMIDT, STALL AND KRAMBECK TAKE MULTIPLE WINS AT CRA SEASON OPENER

The 2014 Central Roadracing Association season got underway May 9-11 on Brainerd International Raceway's Competition Course.

The Unlimited class provided some of the closest racing during the weekend with Scott Stall prevailing in two very tight battles over Pat Stewart. The Unlimited Superbike race showed everyone how aggressive Stall is willing to be to take the victory with a bold, but fair, pass in turn 6 on the last lap. Stewart looked set to make a last lap pass of his own in the Unlimited Grand Prix race but was unable to get enough drive out of the final corner to make the pass on the run to the finish line.

The Middleweight and Heavyweight Expert classes were dominated by Scott Stall. Taking home victory in all three Middleweight races and two of the three Heavyweight races, the only other winner was Kaleb DeKeyrel. Former race winner Cole Speer increased his competitiveness through the weekend and was preparing to mount a challenge on Stall in the Heavyweight Superbike race but ran out of laps to do so.

The Lightweight and Ultralight Expert races were all about Christian Schmidt who was in a class of his own in all three races in each class. Showing the same type of domination across multiple classes in 2011, Schmidt looks set to make a run on the 2014 championship and will be a rider to watch as he tries to get similar results in the Middleweight and Heavyweight classes in the coming rounds.

The Middleweight and Heavyweight Novice races featured great battles between Dan Krambeck and Clark Davis, with Krambeck taking four victories throughout the weekend. Davis brought home two first place finishes and James Michaelson was able to notch his first career win in a strong start to his 2014 season.

Lightweight Novice saw David Burke and Dave Pederson both take their first victories in a field somewhat depleted by injuries. Will the confidence Burke and Pederson be enough to take the fight to Luke Trombley and Drew Sivertsen when they return in June?

To find out, join us June 13-15 on Brainerd International Raceway's incredibly fast Donnybrooke Course!

Race Results:

Unlimited SS Expert

1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)

2 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

4 Zach Hughes (Yam YZF-R1)

5 Scott Stall (Kaw ZX-10R)

6 Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

Unlimited SB Expert

1 Scott Stall (Kaw ZX-10R)

2 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

4 Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

5 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

6 Zach Hughes (Yam YZF-R1)

Unlimited GP Expert

1 Scott Stall (Kaw ZX-10R)

2 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

4 Zach Hughes (Yam YZF-R1)

5 Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

6 Chase Sellers (Yam YZF-R6)

Heavyweight SS Expert

1 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

4 Aaron Anderson (Suz GSX-R750

5 Jake Schmotter (Yam YZF-R6)

6 Chase Sellers (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Expert

1 Scott Stall (Kaw ZX-6R)

2 Cole Speer (Yam YZF-R6)

3 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

4 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

5 Christian Schmidt (Yam YZF-R6)

6 Jordan Imrie (Duc 848)

Heavyweight GP Expert

1 Scott Stall (Kaw ZX-6R)

2 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

3 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

4 Jordan Imrie (Duc 848)

5 Christian Schmidt (Yam YZF-R6)

6 Christian Alvarado (Kaw ZX-6R)

Middleweight SS Novice

1 Clark Davis (Suz GSX-R600)

2 Dan Krambeck (Tri Daytona 675)

3 Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

4 Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

5 James Michaelson (Yam YZF-R6)

6 Brandon Connett (Tri 675)

Middleweight SS Expert

1 Scott Stall (Kaw ZX-6R)

2 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

3 Cole Speer (Yam YZF-R6)

4 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

5 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

6 Jake Schmotter (Yam YZF-R6)

Middleweight GP Expert

1 Scott Stall (Kaw ZX-6R)

2 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

3 Cole Speer (Yam YZF-R6)

4 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

5 Jordan Imrie (Duc 848)

6 Christian Alvarado (Kaw ZX-6R)

Lightweight SS Expert

1 Christian Schmidt (Suz SV650)

2 Kyle Knutson (Suz SV650)

3 Aaron Collins (Duc Monster 800)

4 Chris Henkel (Suz SV650)

5 Corey Haag (Suz SV650)

6 Jeff Touhey (Suz SV650)

Lightweight SS Novice

1 David Burke (Suz SV650)

2 Dave Pederson (Suz SV650)

3 Merrill Ferguson (Suz SV650)

4 Bill Plucky (Suz SV650)

5 Pamela Dupont (Suz SV650)

Vintage Novice

1 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

Lightweight SB Expert

1 Christian Schmidt (Suz SV650)

2 Kyle Dahl (Kaw 650R)

3 Kyle Knutson (Suz SV650)

4 Chris Henkel (Suz SV650)

5 Tom Swager (Suz SV650)

6 JT Noehre (Suz SV650)

Lightweight SB Novice

1 David Burke (Suz SV650)

2 Dave Pederson (Suz SV650)

3 Bryan Lachmiller (Suz SV650)

4 Pamela Dupont (Suz SV650)

Lightweight GP Expert

1 Christian Schmidt (Suz SV650)

2 Kyle Dahl (Kaw 650R)

3 Kyle Knutson (Suz SV650)

4 Chris Henkel (Suz SV650)

5 Tom Swager (Suz SV650)

6 Jack Barton (Kaw 650R)

Lightweight GP Novice

1 Dave Pederson (Suz SV650)

2 David Burke (Suz SV650)

3 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

4 Bryan Lachmiller (Suz SV650)

5 Merrill Ferguson (Suz SV650)

Formula 40 - F2

1 Dwayne Stroman (Apr RSV4)

2 Scott Luckiesh (Kaw ZX-6R)

3 John Anderson (Yam YZF-R6)

4 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

5 Matthew Nardo (Suz GSX-R750)

6 Scott Nelson (Hon CBR600RR)

Formula 40 - F1

1 Kyle Knutson (Suz SV650)

2 Barry Schmidt (Suz GSX-R600)

3 JT Noehre (Suz SV650)

4 David Burke (Suz SV650)

5 Tom Swager (Suz SV650)

6 Mark Praska (Kaw ZX-6R)

Ultralight SB Expert

1 Christian Schmidt (Kaw 300R)

2 Barry Schmidt (KTM 450)

Ultralight SB Novice

1 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

2 Jonathon Graus (Yam YZ450F)

3 Timothy Ring (Duc M620)

4 John Roswick (KTM 1290)

5 Matt Cina (KTM 450)

Ninja 250 Expert - Race 2

1 Sam Miller (Kaw 250R)

2 Mark Dargis (Kaw 250R)

Ninja 250 Novice - Race 2

1 Bryan Lachmiller (Kaw 250R)

2 Wali Feshir (Kaw 250R)

3 Ashley Stansberry (Kaw 250R)

4 Jeffrey Quam (Kaw 250R)

Supertwins Expert

1 Jordan Imrie (Duc 848)

2 Christian Schmidt (Suz SV650)

3 Kyle Dahl (Hon RC51)

4 Kyle Knutson (Suz SV650)

5 Chris Henkel (Suz SV650)

6 Tom Swager (Suz SV650)

Supertwins Novice

1 David Burke (Suz SV650)

2 Dave Pederson (Suz SV650)

Sportsman Lightweight Novice

1 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

2 John Roswick (KTM 1290)

Middleweight SB Novice

1 Dan Krambeck (Tri Daytona 675)

2 Clark Davis (Suz GSX-R600)

3 Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

4 Mathew Wiest (Yam YZF-R6)

5 Jonathon Graus (Yam YZF-R6)

6 Mark Praska (Kaw ZX-6R)

New Rider Race

1 Mathew Wiest (Yam YZF-R6)

2 Kurt Ohnsorg (Yam YZF-R6)

3 Scott Masterton (Yam YZF-R6)

4 Merrill Ferguson (Suz SV650)

5 Shane Johnson (Kaw ZX-6R)

6 Blake Kirchner (Tri 675)

Ultralight GP Expert

1 Christian Schmidt (Kaw 300R)

Ultralight GP Novice

1 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

2 Jonathon Graus (Yam YZ450F)

3 Timothy Ring (Duc Monster 620)

Ninja 250 Expert - Race 3

1 Mark Dargis (Kaw 250R)

2 Sam Miller (Kaw 250R)

Ninja 250 Novice - Race 3

1 Bryan Lachmiller (Kaw 250R)

2 Ashley Stansberry (Kaw 250R)

3 Wali Feshir (Kaw 250R)

4 Jeffrey Quam (Kaw 250R)

Ultralight SS Expert

1 Christian Schmidt (Kaw 300)

2 Barry Schmidt (KTM 450)

Ultralight SS Novice

1 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

2 Timothy Ring (Duc M620)

3 John Roswick (KTM 1290)

4 Matt Cina (KTM 450)

Ninja 250 Expert - Race 1

1 Sam Miller (Kaw 250R)

2 Mark Dargis (Kaw 250R)

Ninja 250 Novice - Race 1

1 Bryan Lachmiller (Kaw 250R)

2 Ashley Stansberry (Kaw 250R)

3 Wali Feshir (Kaw 250R)

4 Jeffrey Quam (Kaw 250R)

5 William Miller (Kaw 250R)

Middleweight SB Expert

1 Scott Stall (Kaw ZX-6R)

2 Cole Speer (Yam YZF-R6)

3 Jordan Imrie (Duc 848)

4 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

5 Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

6 Chase Sellers (Yam YZF-R6)

Trophy Dash GP2 Expert

1 Christian Schmidt (Yam YZF-R6)

2 Kyle Dahl (Kaw 650R)

3 Chris Henkel (Suz SV650)

4 Aaron Collins (Duc M800)

5 Myles Rickbeil (Suz SV650)

6 Sam Miller (Suz SV650)

Trophy Dash GP2 Novice

1 David Burke (Suz SV650)

2 Bryan Lachmiller (Suz SV650)

Trophy Dash GP1 Expert

1 Barry Schmidt (KTM 450)

Trophy Dash GP1 Novice

1 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

Trophy Dash GP4 Expert

1 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

Trophy Dash GP3 Expert

1 Bart Brejcha (Suz GSX-R600)