Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Oct 17, 2014

Friday's AHRMA Race Results From Daytona International Speedway (Updated)

CPL Systems AHRMA National Road Race Series

Daytona International Speedway

Daytona Beach, Florida

October 17, 2014

Provisional Race Results (as provided by AHRMA):

Sportsman 350cc:

1. Michael Mathews (Honda)

2. Scott Turner (Honda)

3. Kevin Hipp (Honda)

4. Stephen Hipp (Honda)

200cc GP:

1. Dennis Poneleit (Honda)

2. Ross Tuffli (Honda)

3. Michael Perry (Yamaha)

4. Sakis Vasilopoulos (Yamaha)

5. Jack Parker (Yamaha)

Novice Historic Production Lightweight:

1. Mike Kirby (Honda)

2. Cynthia Hill

3. John Miller (Honda)

Pre-1940:

1. Ralph Wessell (Indian)

2. Doc Batsleer (Indian)

3. Alex McLean (Norton)

4. Beno Rodi (Norton)

Formula 125cc:

1. Ernest Csizsmar (Honda)

Battle of Twins Formula One:

1. Barrett Long (Ducati 1199 Panigale S)

2. Darren James (Buell 1125R)

3. Tim Ivanoff (Buell 1125R)

4. David Hanig (Ducati)

5. Pat Mooney (Buell 1125R)

6. Steve Johnston (Suzuki)

Vintage Superbike Heavyweight:

1. Arthur Kowitz (Kawasaki)

2. Will Brint (Honda)

3. Andrew Cowell (Moto Guzzi)

4. Doug Brandon (Honda)

Formula 750cc:

1. Ken Nemoto (Moto Guzzi)

2. John Ellis (Yamaha)

Formula 500cc:

1. Henry Syphers (Honda)

2. Courtney Allaert (Kawasaki)

500cc Premier:

1. Tim Joyce (Norton)

2. Pat Mooney (Norton)

3. Larry Poons (Seely)

350cc GP:

1. David Roper (Harley-Davidson)

2. Richard Hollingsworth (Harley-Davidson)

3. Paul Germain (Yamaha)

Sportsman 500cc:

1. Brad Phillips (Ducati)

2. Kevin Hipp (Honda)

3. Stephen Hipp (Honda)

4. Scott Turner (Honda)

Classic 1960s:

1. Alex McLean (Norton)

Classic 1960s 650cc:

1. Wesley Goodpaster (Norton)

2. Luke Conner (Harley-Davidson)

Battle of Twins Formula Two:

1. Frank Shockley (Ducati)

2. Charlie Mavros (Ducati)

3. David Hanig (Ducati)

4. Carl Cohen (Ducati)

5. Gino Angella (Ducati)

Next Gen Superbike:

1. Chris Bush (Kawasaki)

2. Robert Picinich

3. Geoffrey Gilmore (Yamaha)

4. Edward Barna (Honda)

5. Robert Steele (Suzuki)

6. Rich Bergin (Kawasaki)

Motard:

1. Gary Dipietro (Honda)

2. Hanni Berger (Honda)

Thruxton TransAtlantic Challenge:

1. John Beldock (Triumph)

2. David Rhinehart (Triumph)

3. Fred Willink (Triumph)

4. Martin Milanese (Triumph)

5. Don Lamkin (Triumph)

6. Leland Tieszen (Triumph)

BEARS:

1. Rich Heritage (BMW)

2. Wesley Goodpaster (Norton)

Vintage Superbike Middleweight:

1. Paul Germain (Yamaha)

2. Chris Carr (Kawasaki)

3. Richard Richter (Kawasaki)

4. Courtney Allaert (Kawasaki)

5. Paul Elledge (Yamaha)

6. Erich Thomas (Moto Guzzi)

Formula 250cc:

1. Mike Lipscomb

Vintage Superbike Lightweight:

1. William Brian Wells (Honda)

2. Paul Elledge (Yamaha)

3. Wendy Newton (Ducati)

4. Todd Ruprecht (Suzuki)

5. Steve Staser (Honda)

6. Thomas Sanders (Honda)

250cc GP:

1. Don Hollingsworth (Harley-Davidson)

2. Ross Tuffli (Honda)

3. Larry Poons (Ducati)

4. John Kern (Ducati)

5. Paul Germain (Yamaha)

6. Jack Parker (Yamaha)

Class C Foot Shift:

1. Alex McLean (Norton)

2. Beno Rodi (Norton)

3. Fred Mork (Norton)

Class C Hand Shift:

1. David Bourbeau (Harley-Davidson)

2. Ralph Wessell (Indian)

3. Luke Conner (Triumph)

4. Steve Coe (Harley-Davidson)

Battle Of Twins Formula Three:

1. Charlie Mavros (Ducati)

2. Jack Hendryx (Suzuki)

3. JP De La Houssaye (Suzuki)

4. John Beldock (Triumph)

5. Malcolm Wilkinson (Suzuki)

6. Anthony Burke (Suzuki)

Sound Of Singles Three:

1. John Long 

2. Henry Syphers (Honda)

3. Gary Dipietro (Honda)

Sportsman 750cc:

1. Jeff Hargis (Yamaha)

2. Michael Dixon (Yamaha)

3. Mark Nadelkov (Yamaha)

4. Rich Heritage (BMW)

5. Steven Enter (Yamaha)

eSuperSport:

1. Arthur Kowitz (Brammo)

2. Andrew Cowell

3. David Sadowski (Brammo)

4. Murrae Haynes (Brammo)

500cc GP:

1. Alex McLean (Norton)

2. Dennis Poneleit (Triumph)

3. Michael Mathews (Honda)

Sound Of Thunder:

1. Barrett Long (Ducati 1199 Panigale S)

2. Pat Mooney (Buell 1125R)

3. Tim Ivanoff (Buell 1125R)

4. JP De La Houssaye (Suzuki)

Open Two-Stroke:

1. Ray Smith (Yamaha)

2. Joseph Rutherford (Yamaha)

3. Michael Perry (Yamaha)

Formula Vintage:

1. Doug Brandon (Honda)

2. Alan Perry 

Sound Of Singles Two:

1. Wendy Newton (Ducati)

2. Charles Miller

3. Richard Richter (Kawasaki)