Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   3-Month Trial Subscription >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Mar 11, 2013

Bruno Silva Wins CCS Unlimited GP At Roebling Road Raceway

Bruno Silva in action at Roebling Road Raceway. Photo by Lisa Theobald, courtesy of CCS Florida.

CCS/ASRA/USGPRU – Sunday Recap Roebling Road Raceway Bloomingdale, GA March 10, 2013

USGPRU:

Palmer Kling nabbed an early lead in the 250cc GP class and won the race on his Moriwaki MD250H. Stu Aitken-Cade worked his way through traffic to finish in second place.

Kling was out front early again in the Moto3 race, with Anthony Mazziotto and Aitken-Cade in pursuit. The three swapped positions several times during the race, each holding the front spot for some time in a close battle for first. Mazziotto claimed the victory.

USGPRU RESULTS:

250cc GP: 1. Palmer Kling (Mor MD250H); 2. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 3. Adrian Jasso (Yam TZ250); 4. Casey Tobolewski (Mor MD250H); 5. Anthony Mazziotto III (Mor MD250H).

MOTO 3: 1. Anthony Mazziotto III (Mor MD250H); 2. Palmer Kling (Mor MD250H); 3. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 4. Casey Tobolewski (Mor MD250H); 5. Bruce Barry (Kaw 250); 6. Adrian Jasso (Yam 125).

ASRA RESULTS:

SUPERSTOCK EXPERT: 1. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 2. Paul Manuel (Suz GSX-R1000); 3. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 4. Eric Helmbach (BMW S1000RR); 5. Dave Ebben (Kaw ZX-10R); 6. Terry Taylor (Suz GSX-R1000).

SUPERSTOCK AMATEUR: 1. Robert Woodworth (Yam YZF-R6); 2. Jeremy Krasny (BMW S1000RR); 3. Benjamin Seville (Suz GSX-R750).

SPORTBIKE EXPERT: 1. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6); 2. Ryan Jones (Suz GSX-R600); 3. Mark Miller Jr (Yam YZF-R6); 4. Curtis Murray (Suz GSX-R600); 5. Daniel Heverly (Hon CBR600RR); 6. Nick McFadden (Suz GSX-R600).

SPORTBIKE AMATEUR: 1. Robert Wodoworth (Yam YZF-R6); 2. Darron Fuller (Duc 848); 3. Savaltore Ruffino (Yam YZF-R6); 4. Paul Dougherty (Duc 848); 5. Sean Dougherty (Tri Daytona 675).

THUNDERBIKE EXPERT: 1. Ray Hofman (Duc 749); 2. Darrell Emerson (Suz SV650); 3. Russell Masecar (Suz SV650); 4. Maximilian Grant (Duc 749); 5. Douglas Fogg (Bue XB12R)6. Jeff Gochenour (Bue XB12R).

THUNDERBIKE AMATEUR: 1. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 2. Brian Mullen (Suz SV650).

CCS:

Bruno Silva won the Expert Unlimited Grand Prix class on his Prieto Performance prepped Kawasaki ZX-10R after starting from behind. The race was red-flagged on the second lap and restarted with Silva methodically moving his way through traffic and closing in on the leaders. With only one lap to go, Silva passed early leader Tim Bemisderfer’s Suzuki GSX-R1000 to take the victory. John Delargy won the Amateur Unlimited Grand Prix class after nabbing an early lead on his Aprilia and holding off the competition to the checkered flag.

Amateur Clint Russell was the day’s biggest winner with six first-place finishes, The Champion Motorcycles-backed rider won the Lightweight Supersport, Lightweight Superbike, and Ultralight Superbike on his Suzuki SV650, and Heavyweight Superbike, Middleweight Superbike, and Middleweight Supersport on his Suzuki GSX-R600.

RESULTS:

ROOKIES CUP GTO AMATUER: 1. Jonathan Landwer Jr (Yam YZF-R1); 2. Jeremy Krasny (BMW S1000RR); 3. Salvatore Ruffino (Yam YZF-R6); 4. Tawfik Khalil, Jr (Hon CBR1000RR); 5. James Wallace (Suz GSX-R750); 6. Shawn Lather (Suz GSX-R1000).

ROOKIES CUP GTU AMATEUR: 1. Stephen Hoffman (Yam YZF-R6); 2. Kevin Grahm (Yam YZF-R6); 3. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 4. Keith McNeil (Kaw ZX-6R); 5. Jonathan Wilson (Kaw ZX-6R).

ROOKIES CUP GTL AMATEUR: 1. Jane Eubank (Duc 800).

ULTRALIGHT THUNDERBIKE: 1. Ray Hofman (Kaw 250R); 2. Bruce Barry (Kaw 250R); 3. Joseph Lonon (Yam 450); 4. Anthony Mazziotto III (Kaw 250R); 5. Miguel Chirino (Kaw 250R); 6. Ryan Cabrera (Kaw 250R).

MOTO 3: 1. Palmer Kling (Mor MD250H); 2. Stu Aitkin-Cade (Hon RS125); 3. Adrian Del Alcazar (Hon 125); 4. Morten Frederiksen (Hon 125); 5. Adrian Jasso (Yam 125); 6. Tembo Da Cruz (Hon 125).

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Darrin Klemens (Kaw 650R); 2. Jason Zelibor (Suz SV650); 3. Anthony Mazziotto III (Suz SV650); 4. Charlie Mavros (Duc 1000); 5. Mark Evry (Suz SV650); 6. Thomas Eubank (Duc 1000);

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Clint Russell (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Jordan Strange (Suz SV650); 4. Jonathan Farmer (Suz SV650); 5. Brian Mullen (Suz SV650); 6. Phil Wagner (Suz SV650).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6); 3. Paul Manuel (Suz GSX-R750); 4. Fernando Silva (Yam YZF-R6); 5. Stephan Bodedi (Yam YZF-R6); 6. Anthony Fania (Yam YZF-R6).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Yusel Cespedes (Yam YZF-R6); 2. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 3. Jason Lawson (Hon CBR600RR); 4. Jason Dai (Yam YZF-R6); 5. Tyler Walterkens (Hon CBR600RR); 6. Spencer Cole (Suz GSX-R600).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 EXPERT: 1. Anthony Fania (Yam YZF-R6); 2. Jon Couch (Suz GSX-R600); 3. Darrin Klemens (Kaw ZX-6R); 4. Lance Yeager (Hon CBR600RR); 5. Bob Robbins (Duc 749); 6, Christopher Dopke (Hon CBR600RR).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Darron Fuller (Duc 848); 2. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 3. Bruce Higgs (Yam YZF-R6); 4. Julio Vallette (Yam YZF-R6); 5. Ian Gaffner (Yam YZF-R6); 6. Kevin Farrell (Duc 848).

ULTRALIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Darrell Emerson (Suz SV650); 2. Jason Zelibor (Suz SV650); 3. Tracy Church (Suz SV650); 4. Al Smith (Suz SV650); 5. Mark Evry (Suz SV650); 6. Charlie Mavros (Duc 800).

ULTRALIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Clint Russell (Suz SV650); 2. Jordan Strange (Suz SV650); 3. Jorge Acosta (Suz SV650); 4. Jonathan Farmer (Suz SV650); 5. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 6. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650).

UNLIMITED GRAND PRIX EXPERT: 1. Bruno Silva (Kaw ZX-10R); 2. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 3. Paul Manuel (Suz GSX-R1000); 4. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 5. Michael Garner (Kaw ZX-10R); 6. Andy White (Suz GSX-R1000).

UNLIMITED GRAND PRIX AMATEUR: 1. John Delargy (Apr RSV1000R); 2. Shawn Lather (Suz GSX-R1000); 3. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1); 4. Lazaro Barco (Suz GSX-R1000).

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX EXPERT: 1. Chris Dodd (Duc 1000); 2. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 3. Jon Glaefke (Pierobon 1100); 4. Al Smith (Suz SV650); 5. Mark Evry (Duc 1000).

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX AMATEUR: 1. Kevin Farrell (Duc 1000); 2. Clint Russell (Suz SV650); 3. Jordan Strange (Suz SV650); 4. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 5. Jorge Acosta (Suz SV650); 6. Jonathan Farmer (Suz SV650).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6); 2. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 3. Greg Melka (Yam YZF-R6); 4. Stephan Bodedi (Yam YZF-R6); 5. Anthony Fania (Yam YZF-R6); 6. Andrew Hiller (Suz GSX-R600).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Clint Russell (Suz GSX-R600); 2. Yusel Cespedes (Yam YZF-R6); 3. Darwin Rodriguez (Yam YZF-R6); 4. Darron Fuller (Duc 848); 5. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 6. Jason Lawson (Hon CBR600RR).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Chris Dodd (Duc 1000); 2. Al Smith (Suz SV650); 3. Jon Glaefke (Pierobon (1100); 4. Mark Evry (Duc 1000); 5. Charlie Mavros (Duc 1000); 6. Mitchell Lachowitz (Duc 1000).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Clint Russell (Suz SV650); 2. Kevin Farrell (Duc 1000); 3. Jeri Blackwood (Suz SV650); 4. Jordan Strange (Suz SV650); 5. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 6. Jonathan Farmer (Suz SV650).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Ronny Frias (Yam YZF-R6); 3. Fernando Silva (Yam YZF-R6); 4. Greg Melka (Yam YZF-R6); 5. Stephan Bodedi (Yam YZF-R6); 6. Daniel Heverly (Hon CBR600RR).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Clint Russell (Suz SV650); 2. Yusel Cespedes (Yam YZF-R6); 3. Sloan West (Yam YZF-R6); 4. Robert Woodworth (Yam YZF-R6); 5. Stephan Hoffman (Yam YZF-R6); 6. Spencer Cole (Suz GSX-R600).

UNLIMITED SUPERBIKE EXPERT: 1. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 2. Bruno Silva (Kaw ZX-10R); 3. Michael Garner (Kaw ZX-10R); 4. Kiurys Martinez (Suz GSX-R1000); 5. Nikk Rogers (Suz GSX-R1000); 6. Eric Helmbach (BMW S1000RR).

UNLIMITED SUPERBIKE AMATEUR: 1. John Delargy (Apr RSV1000R); 2. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1); 3. Lazaro Barco (Suz GSX-R1000); 4. Jeremy Krasny (BMW S1000RR); 5. Shawn Lather (Suz GSX-R1000); 6. James Wallace (Suz GSX-R750).

SUPERTWINS EXPERT: 1. Kiurys Martinez (Duc 1199); 2. James Gillespie (KTM RC8); 3. Jody Barry (Suz SV650); 4. Doug Stufflebeam (Duc 748).

SUPERTWINS AMATEUR: 1. Edward Foy (Duc 1199); 2. Tawfik Khalil, Jr (Hon RC51); 3. Bruce Higgs (Hon RC51).

LIGHTWEIGHT FORMULA 40 EXPERT: 1. Jon Glaefke (Pierobon 1100); 2. Mark Tenn (Duc 748); 3. Darrin Klemens (Kaw 650R); 4. Al Smith (Suz SV650); 5. Mitchell Lachowitz (Duc 1000); 6. Doug Stufflebeam (Duc 749).

LIGHTWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Jeri Blackwood (Suz SV650); 2. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 3. Scott Donn (Duc 800); 4. Jane Eubank (Duc 800).

FORMULA 40 EXPERT: 1. Paul Manuel (Suz GSX-R1000); 2. Jose Fernandez (Hon CBR1000RR); 3. Rick Johnson (Suz GSX-R1000); 4. Jon Foy (Kaw ZX-10R); 5. Alan Knitter (Suz GSX-R750); 6. Lance Yeager (Hon CBR600RR).

FORMULA 40 AMATEUR: 1. John Delargy (Apr RSV1000R); 2. Lazaro Barco (Suz GSX-R1000); 3. Ian Gaffner (Yam YZF-R1); 4. Bruce Higgs (Hon CBR1000RR); 5. Jonathan Thomas (Suz GSX-R1000); 6. Greg L’Heureux (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT FEMMOTO: 1. Kat Zimpel (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Ricardo Valdez (Yam YZF-R6); 2. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 3. Fernando Silva (Yam YZF-R6); 4. Daniel Heverly (Hon CBR600RR); 5. Stephan Bodedi Yam YZF-R6); 6. Ronny Frias (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Clint Russell (Suz GSX-R600); 2. Sloan West (Yam YZF-R6); 3. Yusel Cespedes (Yam YZF-R6); 4. Robert Woodworth (Yam YZF-R6); 5. Brian Oyon-Grover (Suz GSX-R600); 6. Stephen Hoffman (Yam YZF-R6).