Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Feb 26, 2014

Anderson, Anthony Win CVMA Races, Set Records At Chuckwalla Valley Raceway

"Aussie Dave" Anthony (25) leads Rob Christman (191), Marcel Irnie (174) and Kenny Olson (87) during a CVMA race at Chuckwalla Valley Raceway.

Grids Grow As Racers Join the Amateur Ranks and Pros Prepare for Daytona 

The race action was at the rev limiter at round 5 of Chuckwalla Valley Motorcycle Association’s Winter Series, held February 22-23 at Chuckwalla Valley Raceway in Desert Center, CA. The event saw a record number of entries, which included a growing number of amateur racers and plenty of AMA Pros getting in some last-minute testing before the Daytona 200 in early March.

“We’ve got over 400 entries, from 161 riders,” said CVMA Race Director Jay Tanner. “That’s compared to the 120 or 130 we usually see. There are 42 amateurs running in the Middleweight class, so that’s a clear sign of growth, and something we’re excited about.”

While new racers were cutting their teeth on Chuckwalla’s 17-turn, 2.68-mile circuit, the local fast guys and visiting AMA Pros were setting new lap records.

David “Aussie Dave” Anthony netted three wins on his MotoSport.com Suzuki GSX-R1000, and in the process turned the fastest lap ever recorded during a CVMA-sanctioned event, a scorching 1:45.685 during the Formula Open race presented by Dunlop/Jim Cox Racing.

Young gun Daytona Anderson also had a tremendously successful weekend aboard his Pirelli-shod Yamaha YZF-R6, winning five races and setting two new class records, including a 1:47.066 in Formula Middleweight presented by Attack Performance and a 1:47.275 in the CVMA Middleweight Shootout presented by TrackDaz.

“I’ve wanted to win for a long time,” said Anderson. “We got some stuff figured out with the bike and things just clicked. I had a bad year last year so this is good, and we’re happy with this weekend’s results. We’re just trying to get time on the bike.”

Although Daytona snagged all the middleweight expert wins, the fastest 600 of the weekend was the Dunlop-shod Yamaha YZF-R6 of Chad Lewin. Lewin secured several hard-earned second place finishes, setting a new class lap record of an impressive 1:46.962 .

Anderson and Lewin were two of several pro-level racers in attendance during the weekend. Attack Performance and Danny Eslick were on site with the Rider’s Discount Triumph Daytona 675R. When Eslick unexpectedly left the premises on Saturday, local legend Steve Rapp was happy to take his place. Rapp raced in numerous classes and ran as high as third, but always pulled off on the last lap out of respect for the regulars competing for championship points.

“I haven’t been on a bike in a while,” said Rapp. “I’m just happy to be out here. I’m actually supposed to race a 675R at Daytona next month, so it’s good to get some seat time on this bike.”

Racing resumes at Chuckwalla Valley Raceway the weekend of March 15th and 16th, as racers scramble for points as the Winter Series winds down. CVMA offers two full days of racing every race weekend and also includes Saturday qualifying for grid positions in all, as well as a wide variety of classes to choose from. Additionally, CVMA offers free reciprocity as a means of encouraging racers from other clubs to come out and compete.

Log on to www.cvmaracing.comfor the full schedule, past results and lap times, and more information.CVMA. It’s club racing done right.


Round 5 Results:

250 Supersport
Saturday:
1. Ari Henning (Hon CBR250R)
2. Josh Fogle (Kaw 250R)
3. Jonathan Hong (Kaw 250R)
4. Matt Cavarlez (Kaw 250R)
5. Shane Liberty (Kaw 250R)
6. Elaine Carpenter (Kaw 300R)

Sunday:
1. Jonathan Hong (Kaw 250R)
2. Matt Cavarlez (Kaw 250R)
3. Shane Liberty (Kaw 250R)
4. Ari Henning (Hon CBR250R)
5. Bryan Hagenaur (Kaw 250R)
6. Darren Simms Kaw 250R)

Amateur Formula Middleweight
Saturday:
1. Anthony Harness (Hon CBR600RR)
2. Arthur Chen (Yam YZF-R6)
3. Marcus DeMichele (Yam YZF-R6)
4. Phillip Blake (Suz GSX-R600)
5. Jesse Norton (Yam YZF-R6)
6. Thomas Boge (Yam YZF-R6)

Sunday:
1. Arthur Chen (Yam YZF-R6)
2. Anthony Harness (Hon CBR600RR)
3. Ryan Kessel (Suz GSX-R600)
4. Brendon Bolin (Hon CBR600RR)
5. Efrain Corpio (Kaw ZX-6R)
6. Marcus DeMichele (Yam YZF-R6)

Amateur Formula Open
Saturday:
1. Martin Guzman (Kaw ZX-10R)
2. John Menzie (BMW S1000RR)
3. Tyler Shelton (Suz GSX-R750)
4. Mike Asimakis (Yam YZF-R1)
5. Dustin Morse (Yam YZF-R1)
6. Oliver Kho (Suz GSX-R1000)

Sunday:
1. Martin Guzman (Kaw ZX-10R)
2. John Menzie (BMW S1000RR)
3. Mike Asimakis (Yam YZF-R1)
4. Oliver Kho (Suz GSX-R1000)
5. Brendon Bolin (Hon CBR600RR)

Amateur Formula Twins
Saturday:
1. TJ Hathaway (Suz SV650)
2. Henry Yip (Suz SV650)
3. Kenneth Hsiueh (Suz SV650)

Sunday:
1. TJ Hathaway (Suz SV650)
2. Henry Yip (Suz SV650)

Amateur Middleweight Supersport
Saturday:
1. Alex Villarreal (Kaw ZX-6R)
2. Arthur Chen (Yam YZF-R6)
3. Jesse Norton (Yam YZF-R6)
4. Joseph Villarreal (Kaw ZX-6R)
5. Thomas Boge (Yam YZF-R6)
6. Mark Longo (Yam YZF-R6)

Sunday:
1. Anthony Harness (Hon CBR600RR)
2. Arthur Chen (Yam YZF-R6)
3. Marcus McMillan (Tri 675)
4. Ryan Kessel (Suz GSX-R600)
5. Thomas Boge (Yam YZF-R6)
6. Efrain Corpio (Kaw ZX-6R)

Amateur Open Supersport
Saturday:
1. John Menzie (BMW S1000RR)
2. Martin Guzman (Kaw ZX-10R)
3. Tyler Shelton (Suz GSX-R750)
4. Alex Villarreal (Kaw ZX-6R)
5. Dustin Morse (Yam YZF-R1)
6. Oliver Kho (Suz GSX-R1000)

Sunday:
1. John Menzie (BMW S1000RR)
2. Arthur Chen (Yam YZF-R6)
3. Martin Guzman (Kaw ZX-10R)
4. Tyler Shelton (Suz GSX-R750)
5. Oliver Kho (Suz GSX-R1000)
6. Michael Robert (Suz GSX-R1000)

Femmewalla
Saturday:
1. Joanna Bitter (Yam YZF-R6)
2. Patricia Fernandez (Yam YZF-R6)
3. Kate Heffernam (Yam YZF-R6)
4. Samantha Brown (Yam YZF-R6)

Sunday:
1. Joanna Bitter (Yam YZF-R6)
2. Patricia Fernandez (Yam YZF-R6)
3. Sofia Amadio (Suz SV650)
4. Kate Heffernam (Yam YZF-R6)
5. Lea Cutshall (Yam YZF-R6)

Formula 2
Saturday:
1. Vincent Rolleri (Yam TZ250)
2. Ralph Staropoli (Hon RS250)
3. Christian Readyhoff (Suz SV650)
4. John Reynolds (Suz SV650)
5. Kalvin Kwong (Suz SV650)
6. Kevin Winter (Yam TZ250)

Sunday:
1. Christian Readyhoff (Suz SV650)
2. Kevin Winter (Yam TZ250)
3. Kalvin Kwong (Suz SV650)
4. Stephen Ludwig (Suz SV650)
5. Jason Catching (Suz SV650)
6. Sofia Amadio (Suz SV650)

Formula 40
Saturday:
1. Rob Christman (Suz GSX-R1000)
2. Bill McCoy (BMW S1000RR)
3. Lenny Beckman (BMW S1000RR)
4. James Romero III (BMW S1000RR)
5. Stuart Smith (Yam YZF-R1)
6. Michael Robert (Suz GSX-R1000)

Sunday:
1. Lenny Beckman (BMW S1000RR)
2. James Romero III (BMW S1000RR)
3. Bill McCoy (BMW S1000RR)
4. Stuart Smith (Yam YZF-R1)
5. Michael Robert (Suz GSX-R1000)

Formula 40 Lightweight
Saturday:
1. John Reynolds (Suz SV650)
2. Dan Sewell (Suz SV650)
3. Walter Nitto Sr. (Duc 650)
4. Brian Herzfeldt (Kaw 650R)
5. Stephen Ludwig (Suz SV650)
6. Kevin Winter (Yam TZ250)

Sunday:
1. Jason Catching (Suz SV650)
2. Stephen Ludwig (Suz SV650)
3. John Reynolds (Suz SV650)
4. Brian Herzfeldt (Kaw 650R)
5. Zoran Vujasinovic (Suz SV650)
6. Richard Stampp (Suz SV650)

Formula 40 Middleweight
Saturday:
1. Dan Sharp (Hon CBR600RR)
2. Joanna Bitter (Yam YZF-R6)
3. Jim King (Yam YZF-R6)
4. Ron Gentile (Yam YZF-R6)
5. Chris Lacey (Yam YZF-R6)
6. Cristobal Rivera (Kaw ZX-6R)

Sunday:
1. Dan Sharp (Hon CBR600RR)
2. Joanna Bitter (Yam YZF-R6)
3. Jim King (Yam YZF-R6)
4. Lea Cutshall (Yam YZF-R6)
5. Cristobal Rivera (Kaw ZX-6R)
6. Simon Barrett (Tri 675)

Formula Middleweight
Saturday:
1. Daytona Anderson (Yam YZF-R6)
2. Chad Lewin (Yam YZF-R6)
3. Ryan Matter (Yam YZF-R6)
4. Benny Solis Jr (Hon CBR600RR)
5. Steve Rapp (Duc 749)
6. Brian Short (Yam YZF-R6)

Sunday:
1. Daytona Anderson (Yam YZF-R6)
2. Ryan Matter (Yam YZF-R6)
3. Chad Lewin (Yam YZF-R6)
4. Andrew Zabzdyr (Yam YZF-R6)
5. Luis Quinones (Yam YZF-R6)
6. Ryan Harper (Yam YZF-R6)

Formula Open
Saturday:
1. David Anthony (Suz GSX-R1000)
2. Robert Christman (Suz GSX-R1000)
3. Marcel Irnie (BMW S1000RR)
4. Oleg Pianykh (Suz GSX-R1000)
5. Nahun Alvarez (BMW S1000RR)
6. Bill McCoy (BMW S1000RR)

Sunday:
1. David Anthony (Suz GSX-R1000)
2. Robert Christman (Suz GSX-R1000)
3. Marcel Irnie (BMW S1000RR)
4. Kenny Olson (Suz GSX-R1000)
5. Bill McCoy (BMW S1000RR)
6. Dustin Coyner (Yam YZF-R6)

Formula Twins
Saturday:
1. Christian Readyhoff (Suz SV650)
2. Kalvin Kwong (Suz SV650)
3. Stephen Ludwig (Suz SV650)
4. Dan Sewell (Suz SV650)
5. Walter Nitto Sr. (Duc 650)
6. Sofia Amadio (Suz SV650)

Sunday:
1. Christian Readyhoff (Suz SV650)
2. Kalvin Kwong (Suz SV650)
3. Jason Catching (Suz SV650)
4. Sofia Amadio (Suz SV650)
5. John Reynolds (Suz SV650)
6. Stephen Ludwig (Suz SV650)

Modern Vintage Lightweight
Saturday:
1. Christian Readyhoff (Suz SV650)
2. Ramin Ershadi (Hon CBR600RR)
3. Marcus DeMichele (Yam YZF-R6)
4. Dan Sewell (Suz SV650)

Sunday:
1. Christian Readyhoff (Suz SV650)
2. Marcus DeMichele (Yam YZF-R6)

Lightweight Shootout
Sunday only:
1. Christian Readyhoff (Suz SV650)
2. Kalvin Kwong (Suz SV650)
3. Jason Catching (Suz SV650)
4. Brian Herzfeldt (Kaw 650R)
5. Tommy Woodbury (Suz SV650)
6. Brian Lensch (Suz SV650)

TrackDaz Middleweight Shootout
Sunday only:
1. Daytona Anderson (Yam YZF-R6)
2. Chad Lewin (Yam YZF-R6)
3. Ryan Matter (Yam YZF-R6)
4. Michael Gilbert (Hon CBR600RR)
5. Andrew Zabzdyr (Yam YZF-R6)
6. Austin Harness (Yam YZF-R6)

SoCal Trackdays Open Shootout
Sunday only:
1. David Anthony (Suz GSX-R1000)
2. Daytona Anderson (Yam YZF-R6)
3. Bill McCoy (BMW S1000RR)
4. Kenny Olson (Suz GSX-R1000)

Middleweight Supersport
Saturday:
1. Daytona Anderson (Yam YZF-R6)
2. Benny Solis Jr (Hon CBR600RR)
3. Michael Gilbert (Hon CBR600RR)
4. Andrew Zabzdyr (Yam YZF-R6)
5. Austin Harness (Yam YZF-R6)
6. Ryan Harper (Yam YZF-R6)

Sunday:
1. Daytona Anderson (Yam YZF-R6)
2. Chad Lewin (Yam YZF-R6)
3. Michael Gilbert (Hon CBR600)
4. Andrew Zabzdyr (Yam YZF-R6)
5. Luis Quinones (Yam YZF-R6)
6. Jorge Covarrubias (Yam YZF-R6)

Open Supersport
Saturday:
1. Marcel Irnie (BMW S1000RR)
2. Nahun Alvarez (BMW S1000RR)
3. Oleg Pianykh (Suz GSX-R1000)
4. Justin Knapik (Kaw ZX-10R)
5. Lenny Beckman (BMW S1000RR)
6. James Romero III (BMW S1000RR)

Sunday:
1. Marcel Irnie (BMW S1000RR)
2. Lenny Beckman (BMW S1000RR)
3. Justin Knapik (Kaw ZX-10R)
4. James Romero III (BMW S1000RR)
5. Stuart Smith (Yam YZF-R1)
6. Anton Sohn (Hon CBR1000RR)

Open Twins GP
Saturday:
1. Dan McCormack (Duc 1199)
2. Casey Holloway (Duc 749R)
3. Brian Lensch (Suz SV650)
4. Kyle Isaac (Duc 848)

Sunday:
1. Dan McCormack (Duc 1199)
2. Casey Holloway (Duc 749R)
3. Kyle Isaac (Duc 848)
4. Brian Lensch (Suz SV650)

Ultra Lightweight Shootout
Saturday:
1. Ari Henning (Hon CBR250R)
2. Josh Fogle (Kaw 250R)
3. Jonathan Hong (Kaw 250R)
4. Shane Liberty (Kaw 250R)
5. Matt Cavarlez (Kaw 250R)
6. Elaine Carpenter (Kaw 300R)

Sunday:
1. Josh Fogle (Kaw 250R)
2. Ari Henning (Hon CBR250R)
3. Jonathan Hong (Kaw 250R)
4. Shane Liberty (Kaw 250R)
5. Elaine Carpenter (Kaw 300R)
6. Sean Landess (Kaw 250R)

Vintage Lightweight
Saturday:
1. Patrick Wilkening (Redcraft)
2. Scott Fabbro (Hon Ascot)
3. Jerome Brown

Sunday:
1. Patrick Wilkening (Redcraft)
2. Scott Fabbro (Hon Ascot)
3. Jerome Brown