Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   3-Month Trial Subscription >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Jul 19, 2011

Wrobel Wins Two, Posts Fastest Lap During MotoSeries Fasttrax Event At Nelson Ledges

NELSONS LEDGES, Ohio Jeff Wrobel scored two firsts and a second and had the fastest lap of the day (1:10.120) in a MotoSeries' Fasttrax Road Racing Championship Series event Sunday, July 17 at Nelson Ledges Road Course.

Proving a crowd pleaser Sunday were the battles in the two Twin Superbike races in both the expert and novice classes.

Moto Series is a family-oriented club racing, track day and performance riding education organization with its home track at Nelsons Ledges, Ohio. For information on all of Moto Series' events and programs visit www.motoseries.com.

Results from Sunday's races are:

750 GT
1. Jeff Wrobel (Yam YZF-R6)
2. Andrew Sexton (Duc 999)
3. Tyler Butts (Yam YZF-R6)
4. Kurt Russman (Hon CBR600RR)
5. Tony Ruggiero (Suz GSX-R750)
6. Matt Russell (Kaw ZX6R)

Twin 650 Superbike Expert Race 1
1. Tim Kennedy (Suz SV650)
2. Tim Batten (Suz SV650)
3. Scott Nelson (Suz SV650)
4. Todd Narduzzi (Suz SV650)
5. Randy Grove (Suz SV650)
6. Steve Nero (Suz SV650)

Twin 650 Superbike Novice Race 1
1. Jeremy Haynes (Suz SV650)
2. Justin Pennella (Suz SV650)
3. Paul Gatto (Suz SV650)
4. Brian Flickinger (Suz SV650)
5. Daniel Missig (Suz SV650)
6. Ian O'Neal (Suz SV650)

1000 Superbike Race 1
1. Eric Pinson (Kaw ZX-10R)
2. Jeff Wrobel (Yam YZF-R6)
3. Michael Farmer (Suz GSX-R1000)
4. Greg Massie (Suz GSX-R1000)
5. Bryan Rastok (Suz GSX-R1000)
6. Kurt Garver (Suz GSX-R750)

600 Superbike Expert Race 1
1. Jeff Wrobel (Yam YZF-R6)
2. Jason Stiver (Yam YZF-R6)
3. Tyler Butts (Yam YZF-R6)
4. Kurt Russman (Hon CBR600RR)

600 Superbike Novice Race 1
1. Jay Hodge (Yam YZF-R6)
2. Ron Greenlee (Kaw ZX6R)
3. John Hall (Suz GSX-R600)
4. Raymond Monk (Suz GSX-R600)
5. Matt Russell (Hon CBR600RR)
6. Jeremy Breitner (Yam YZF-R6)

1000 Superbike Race 2
1. Justin Neyra ((Kaw ZX-10R)
2. Michael Farmer (Suz GSX-R1000)
3. Bryan Rastok (Suz GSX-R1000)
4. Rob Grabowski (GSX-R1000)
5. Greg Massie (Suz GSX-R1000)
6. Kurt Garver (Suz GSX-R750)

600 Superbike Expert Race 2
1. Jason Stiver (Yam YZF-R6)
2. Kurt Russman (Hon CBR600RR)
3. Tyler Butts (Yam YZF-R6)
4. Jeff Wrobel ((YZF-R6)

600 Superbike Novice Race 2
1. Jay Hodge (Yam YZF-R6)
2. Robert Kovach (Yam YZF-R6)
3. John Hall (Suz GSX-R600)
4. Ron Greenlee (Kaw ZX6R)
5. Raymond Monk (Suz GSX-R600)
6. Jeremy Breitner (Yam YZF-R6)

Twin 650 Superbike Expert Race 2
1. Tim Batten (Suz SV650)
2. Randy Grove (Suz SV650)
3. Tim Kennedy (Suz SV650)
4. Todd Narduzzi (Suz SV650)
5. Quentin Mize (Yam FZR600)
6. Steve Nero (Suz SV650)

Twin 650 Superbike Novice Race 2
1. Justin Pennella (Suz SV650)
2. Paul Gatto (Suz SV650)
3. Brian Flickinger (Suz SV650)
4. Daniel Missig (Suz SV650)

250 Superbike Race 1
1. Sam Wang (Hon CBR250)
2. John Teacoach (Aprilia RD125)
3. Sam Farmer (Kaw EX250)
4. Allen Jones (Kaw EX250)
5. Siu Yan Scott (Kaw EX250)

Vintage Classic
1. Sam Williams (Kaw KZ1000ELR)
2. Bill Bloom ((Kaw Z1-900)
3. Randy Grove (Hon Single 600)
4. Jerry Dudley (Hon CB350)

1000 GT
1. Eric Pinson (Kaw ZX-10R)
2. Rob Grabowski (Suz GSX-R1000)
3. Bryan Rastock (Suz GSX-R1000)
4. Michael Farmer (GSX-R1000)
5. Andrew Sexton (Duc 999)
6. Tyler Butts (Yam YZF-R6)

250 Superbike Race 2
1. Sam Wang (Hon CBR250)
2. John Teacoach (Aprilia RD125)
3. Allen Jones (Kaw EX250)
4. Sam Farmer (Kaw EX250)
5. Dorjan Scott (Kaw EX250)

Vintage Light
1. Bill Bloom (Kaw GPz550)

Vintage Ultra-light
1. Sam Williams (Kaw F5-350)