Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Jun 19, 2013

WMRRA Race Results From Pacific Raceways

DeLong Returns; Conquers All!

WMRRA Round 3-June 15/16, Pacific Raceways, Kent, WA

Washington Motorcycle Road Racing Associations Round 3 saw the return of former club champion and Pacific Raceways lap record holder, Ross Delong, to action after a yearlong absence from the club racing scene. Delong dominated both of the Formula Ultra races to come out as the weekends big winner on his new KFG Racing sponsored Suzuki GSX-R1000.

After a rain-soaked, cold start to the 2013 season, Sean Galt summed up the round three weekend at Pacific Raceways by simply stating, “It didn’t rain!”

Despite the sunshine, the track was still “green,” and lap times were consistently two seconds slower than those set at the end of last year.

The first Novice race was a tense fight all the way to the checkered flag, with Keith Robert prevailing over Tim Wartchow.

In Saturday’s Formula Ultra class, Ross DeLong stole and maintained a lead all the way to the checkered flag to stand on the top step of the podium. Ryan Sutton was able to put his Yamaha R6 on the second step, and Allister MacKinnon finished just ahead of the number one plate of Mark DeGross.

In Sunday’s 600 Superbike, Kyle Staples finished shortly behind Ryan Sutton, with Wes Stults charging hard on his tail.

The second Formula Ultra race on Sunday turned out to be another win for GSX-R1000-mounted Ross DeLong. He lurked in second place, just behind Mark Degross, before taking the lead. Allister MacKinnon fended off Ryan Sutton’s attempted passes, and came across the line in second after DeGross was pushed wide in turn four. Adam Robarts passed Sutton to take the final spot on the podium.

Please also keep in your thoughts and prayers Lash Mullen and David Fallon, two of our riders who are now in medical care.

Formula Ultra Saturday
1. Ross DeLong ( Suz GSX-R1000 )
2. Ryan Sutton ( Yam R6 )
3. Allister MacKinnon ( Suz GSX-R1000 )
4. Mark DeGross ( Hon CBR1000 )
5. Adam Robarts ( Hon CBR1000 )
6. Sam Verderico ( Suz GSX-R1000 )

Novice
1. Keith Robert ( Suz GSX-R600 )
2. Tim Wartchow ( Suz GSX-R600 )
3. Jason Boyle ( Hon CBRR600RR )
4. Tyler Devoy ( Suz GSX-R750 )
5. Blake Jarvis ( Suz GSX-R600 )
6. JR Guse ( Kaw ZX-6R )

750 Supersport
1. Ryan Sutton ( Yam R6 )
2. Kyle Staples ( Yam R6 )
3. Brad DeLong ( Suz GSX-R750 )
4. Wes Stults ( Yam R6 )
5. Kevin Klemmer ( Yam R6 )
6. Mike Alton ( Suz GSX-R750 )

600 Supersport
1. Ryan Sutton ( Yam R6 )
2. Kyle Staples ( Yam R6 )
3. Andrew Rogers ( Yam R6 )
4. Wes Stults ( Yam R6 )
5. Kevin Klemmer ( Yam R6 )
6. Mark DeGross ( Yam R6 )

Middleweight Grand Prix Twins
1. Barry Carlson ( Suz SV650 )
2. Rhett Halpin ( Suz SV650 )
3. Paul Gienau ( Suz SV650 )
4. Cliff Beebe ( Suz SV650 )
5. Neil Heineman ( Suz SV650 )
6. Preston Kendrick ( Suz SV650 )

Clubman Qualifier
1. Jonathan Friesen ( Yam R6 )
2. Don Brockett ( Tri 675 )
3. Matthew Chater ( Yam R6 )
4. Dan Cordon ( Yam R6 )
5. Jeremy Johnson ( Yam R6 )
6. Chris Mann ( Suz GSX-R750 )

Open Supersport
1. Ross DeLong ( Suz GSX-R1000 )
2. Mark DeGross ( Hon CBR1000 )
3. Sam Verderico (GSX-R1000 )
4. Jacob Rower ( Apr RSV4 )
5. Douglas Hillius ( Yam R6 )
6. Jerry Kassebaum ( Suz GSX-R1000 )

Ultra Lightweight Sportsman
1. Adam Faussett ( Kaw 250R )
2. Bill Cameron ( Kaw 250R )
3. Philip Melnyk ( Kaw 250R )
4. John Stevens ( Kaw 250R )
5. Jack Stevens ( Kaw 250R )
6. Preston Kendrick ( Kaw 250R )

Novice
1. Keith Robert ( Suz GSX-R600 )
2. Jason Boyle ( Hon CBRR600RR )
3. Dan Manheimer ( Suz GSX-R750 )
4. JR Guse ( Kaw ZX-6R )
5. Morgan Strobel ( Apr RSV4 )
6. David Wanzer ( Hon CBR1000 )

600 Superbike
1. Ryan Sutton ( Yam R6 )
2. Kyle Staples ( Yam R6 )
3. Wes Stults ( Yam R6 )
4. Kevin Klemmer ( Yam R6 )
5. Mark DeGross ( Yam R6 )
6. Andrew Rogers ( Yam R6 )

160 Vintage
1. Mick Hart ( Hon CB175 )
2. Thomas Deem ( Hon CB175 )
3. Neil Jensen ( Hon CL175 )
4. Tim Fowler ( Hon CB160 )
5. Gunnar Jensen ( Hon CL175 )

750 Vintage
1. Duncan Craick ( See Weslake )
2. John Nilsson ( Hon CR750 )
3. Paul Brodie ( Exc )
4. Joseph Wright ( BMW )
5. Gary Ryder (Nor Commando)

500 Vintage
1. Jim West ( Hon CB350K0 )
2. Miles Andrist ( Hon CB350K0 )

125 Grand Prix
1. Sean Galt ( Mor MD250H )
2. Mick Hart ( Hon RS125 )

750 Superbike
1. Ryan Sutton ( Yam R6 )
2. Kyle Staples ( Yam R6 )
3. Allister MacKinnon ( Suz GSX-R750 )
4. Wes Stults ( Yam R6 )
5. Jared Barnes ( Suz GSX-R750 )
6. Brad DeLong ( Suz GSX-R750 )

Heavyweight Early Grand Prix
1. Jerry Kassebaum ( Suz GSX-R1000 )
2. Brad Huhta ( Hon CBR1000 )
3. Matthew Chater ( Yam R6 )
4. Donny Schultz ( Suz GSX-R1000 )
5. Dan Cordon ( Yam R6 )
6. Jeremy Johnson ( Yam R6 )

Formula Thunder
1. Don Brockett ( Tri 675 )
2. Brandon Knowles ( Suz SV650 )
3. Rhett Halpin ( Suz SV650 )
4. Raymond Parsons ( Duc 848 evo )
5. Paul Gienau ( Suz SV650 )
6. Cliff Beebe ( Suz SV650 )

Ninja 250 Cup
1. Adam Faussett ( Kaw 250R )
2. Philip Melnyk ( Kaw 250R )
3. Bill Cameron ( Kaw 250R )
4. Jack Stevens ( Kaw 250R )
5. John Stevens ( Kaw 250R )
6. Preston Kendrick ( Kaw 250R )

Open Superbike
1. Ross DeLong ( Suz GSX-R1000 )
2. Adam Robarts ( Hon CBR1000 )
3. Mark DeGross ( Hon CBR1000 )
4. Allister MacKinnon ( Suz GSX-R1000 )
5. Sam Verderico ( Suz GSX-R1000 )
6. Steve Kidd ( Kaw ZX-10R )

Formula Ultra Sunday
1. Ross DeLong ( Suz GSX-R1000 )
2. Allister MacKinnon ( Suz GSX-R1000 )
3. Adam Robarts ( Hon CBR1000 )
4. Ryan Sutton ( Yam R6 )
5. Sam Verderico ( Yam R6 )
6. Steve Kidd ( Kaw ZX-10R )

600 TFS
1. Matthew Chater ( Yam R6 )
2. Dan Cordon ( Yam R6 )
3. Jeremy Johnson ( Yam R6 )
4. Martin Rogers ( Yam 600 )
5. Scott Teuton ( Kaw ZX-6R )
6. Damon Wells ( Suz GSX-R600 )