Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
May 23, 2018

Tony Storniolo Wins CCS Unlimited Grand Prix At Blackhawk Farms Raceway

Josh Rom (6) and David Collins (24) in action during the CCS Middleweight Supersport Expert race at Blackhawk Farms Raceway. Photo by Matthew Collison/www.b4film.com, courtesy of CCS.

A morning rain shower made varying conditions for the Championship Cup Series’ (CCS) second round of the Midwest region this past Sunday May 20th. Racers took to the 1.95 mile, seven turn course of Blackhawk Farms Raceway, in South Beloit Illinois to showcase their adaptability. The day started under full rain conditions, but when the rain stopped the track surface dried slowly and racers started to switch from rain tires to race slicks. Tense racing ensued and saw numerous victors throughout the day’s events.

In the Unlimited category, Expert racers Tony Storniolo, Brian Filipiak and Zachary Schumacher all took wins on their Pirelli-shod machines. Veteran club racer Tom Girard put down the fastest lap of the day with at 1:11.150 en route to multiple podiums finishes on his Pirelli mounted ZX-10R. In the Amateur ranks, Michael Butler was the one to beat turning the fastest Amateur lap time of the day at 1:14.928 and winning three races.

In the 600cc races experts Jody Barry, Peter Bernacchi, David Collins, and Josh Rom, all took home wins on their respective middleweight equipment. Amateurs Zach Butler, Kevin Hu, Nicholas Johnson, and Jacob Van Ryzin each stood on the top step of the podium throughout the day.

The lightweight division was split between Experts Anthony Lambert on his FZ-07, and Jared Herbig riding a SV650, each winning multiple races on Bridgestone tires. The ultralight races where a great display of youthful talent between Jody Barry on his Pirelli backed Ninja 300 and Nate Minster on his Dunlop equipped YZF-R3.

The next round of CCS Midwest region will be held in conjunction with Central Roadracing Association (CRA) at Brainerd International Raceway in Brainerd, Minnesota on June 16-17. This will be a twin sprints event with a two full days of racing Saturday and Sunday.

The American Sportbike Racing Association (ASRA) is the parent organization to the Championship Cup Series (CCS), the largest Amateur motorcycle road racing organization in the United States issuing over 2800 licenses per year. ASRA promotes eight AMA sanctioned Sprint Series and seven AMA sanctioned Team Challenge road racing events for 2018. The CCS Series sanctions 40 events at popular tracks around the United States, including Daytona International Speedway, New Hampshire Motor Speedway, Homestead Miami Speedway, Road America, New Jersey Motorsports Park and Virginia International Raceway among other fine venues. In 2018 ASRA and CCS will provide riders with access to millions of dollars of sponsorship awards through participation in its sanctioned events.

For more racing information, complete results, and standings visit www.asraracing.com or www.ccsracing.us or call us at (817) 246-1127. Join CCS and ASRA in the greatest road racing experience available today!


Race Results (in chronological order):

GTO Expert:

1. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

2. Tony Storniolo (Kaw ZX-10R), 11 laps

3. Jacob Whitham (Kaw ZX-10R)

4. Drew Jankord (Kaw ZX-10R)


GTO Amateur:

1. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750), 11 laps

2. Robert Loose Jr. (Hon CBR1000RR)

3. Byron Merriweather (Yam YZF-R1)

4. Lawrence Mayhew (Suz GSX-R750)

5. Michael Butler (Duc 1199 Panigale)


GT Lights Expert:

1. Anthony Lambert (Yam FZ-07), 8 laps

2. Ryan Nolan (Suz SV650)


GT Lights Amateur:

1. Delaney Ritchie (Yam YZF-R3), 11 laps

2. Mason Kemen (Suz SV650)

3. Derek Thorpe (Suz SV650)

4. Randy Mahr (Suz SV650)

5. Nick Hutter (Suz SV650)


GT500 Combined:

1. Jody Barry (Kaw 300), 11 laps

2. Nate Minster (Yam YZF-R3)

3. Bruce Barry (Kaw 250)

4. David Wolfe (Kaw 300)

5. Brady Fors (Kaw 300)

6. Jim Berard (Duc 600)


GTU Expert:

1. Jody Barry (Kaw ZX-6R), 9 laps

2. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

3. Josh Rom (Kaw ZX-6R).

4. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

5. Peter Bernacchi (Yam YZF-R6)

6. Roy Hefner (Day 657)


GTU Amateur:

1. Zach Butler (Yam YZF-R6), 9 laps

2. Nicholas Johnson (Yam YZF-R6)

3. Samm Povich (Yam YZF-R6)

4. Dan Seifert (Yam YZF-R6)

5. Kevin Hu (Suz GSX-R600)

6. Casey Lombard (Suz GSX-R600)


Unlimited Supersport Expert:

1. Brian Filipiak (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

3. Tony Storniolo (Kaw ZX-10R)

4. Greg Avello (KTM RC8)

5. Robert Pirog (EBR 1190)

6. Jacob Whitham (Kaw ZX-10R)


Unlimited Supersport Amateur:

1. Michael Butler (Yam YZF-R1), 7 laps

2. Dustin Bramstedt (Kaw ZX-10R)

3. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750)

4. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

5. Roert Loose Jr. (Hon CBR1000RR)


Lightweight Supersport Expert:

1. Ryan Nolan (Suz SV650), 7 laps

2. Jesse Vanderweide (Suz SV650)


Lightweight Supersport Amateur:

1. Derek Thorpe (Suz SV650), 7 laps

2. Jonathan Kipp (Suz SV650)

3. Nick Hutter (Suz SV650)


300 Supersport Combined:

1. Jason Kehoe (Kaw 300), 7 laps

2. Brady Fors (Kaw 250)

3. Ryan Music (Kaw 300)

4. Brent Racine (Kaw 250)

5. Justin Nuckolls (Kaw 300)


Heavyweight Supersport Expert:

1. Peter Bernacchi (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)

3. Ryan Alvar (Yam YZF-R6)


Heavyweight Supersport Amateur:

1. Kevin Hu (Suz GSX-R600), 7 laps

2. Dan Seifert (Yam YZF-R6)

3. Adam Lundstrom (Kaw ZX-6R)

4. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750)

5. Casey Lombard (Suz GSX-R600)


Ultralight Superbike Expert:

1. Jared Herbig (Suz SV650), 7 laps

2. Kyle Himes (Suz SV650)

3. Ryan Nolan (Suz SV650)

4. Jesse Vanderweide (Suz SV650)

5. Joe Donovan (Kaw 300)


Ultralight Superbike Expert:

1. Randy Mahr (Suz SV650), 7 laps

2. Derek Thorpe (Suz SV650)

3. Nick Hutter (Suz SV650)

4. William Edwards (Suz SV650)


500 Supersport Combined:

1. Nate Minster (Yam YZF-R3), 7 laps

2. Jim Berard (Duc 600)

3. Delaney Ritchie (Yam YZF-R3)

4. Ryan Music (Kaw 300)

5. Brady Fors (Kaw 250)

6. Brent Racine (Kaw 250)


Middleweight Supersport Expert:

1. Josh Rom (Kaw ZX-6R), 7 laps

2. David Collins (Yam YZF-R6)

3. Jody Barry (Kaw ZX-6R)

4. Peter Bernacchi (Yam YZF-R6)

5. Tony Storniolo (Kaw ZX-6R)

6. Jonathan Schweiger (Yam YZF-R6)


Middleweight Supersport Amateur:

1. Zach Butler (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Nicholas Johnson (Yam YZF-R6)

3. Kevin Hu (Suz GSX-R600)

4. Samm Povich (Yam YZF-R6)

5. Dan Seifert (Yam YZF-R6)

6. Chris Denley (Day 675)


Lightweight Superbike Expert:

1. Jared Herbig (Suz SV650), 7 laps

2. Anthony Lambert (Yam FZ07)

3. Jeremy Sparks (Suz SV650)

4. Ryan Nolan (Suz SV650)

5. Jason Knudsen (Suz SV650)

6. Jesse Vanderweide (Suz SV650)


Lightweight Superbike Amateur:

1. Jeffery Whittemore (Suz SV650), 7 laps

2. Mason Kemen (Suz SV650)


500 Superbike Combined:

1. Nate Minster (Yam YZF-R3), 7 laps

2. Bruce Barry (Kaw 250)

3. Joe Donovan (Kaw 300)

4. Jim Berard (Duc 600)

5. Ryan Music (Kaw 300)

6. Delaney Ritchie (Yam YZF-R3)


Middleweight Superbike Expert:

1. Jody Barry (Kaw ZX-6R), 7 laps

2. David Collins (Yam YZF-R6)

3. Tony Storniolo (Kaw ZX-6R)

4. Josh Rom (Kaw ZX-6R)

5. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

6. Frank Lockom (Suz GSX-R600)


Middleweight Superbike Amateur:

1. Nicholas Johnson (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Samm Povich (Yam YZF-R6)

3. Kevin Hu (Suz GSX-R600)

4. Nicholas Lundgreen (Hon CBR600RR)

5. Chris Denley (Day 675)

6. Robert Wood (Yam YZF-R6)


Unlimited Superbike Expert:

1. Tony Storniolo (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Tom Girard (Kaw ZX-10R)

3. Omid Namdari (Kaw ZX-10R)

4. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

6. Brian Filipiak (Kaw ZX-10R)

5. Ron Maturo (Yam YZF-R1)


Unlimited Superbike Amateur:

1. Michael Butler (Duc 1199 Panigale), 7 laps

2. Dustin Bramstedt (Kaw ZX-10R)

3. Douglass Lincoln (Hon CBR1000RR)

4. Robert Loose Jr. (Hon CBR1000RR)


Middleweight Formula 40 Expert:

1. Carl J Shefchik (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Jeff Schumacher (Yam YZF-R6)

3. Derick Burgad (Yam YZF-R6)

4. David Campbell (Hon CBR600RR)


Middleweight Formula 40 Amateur:

1. Joseph Ortman (Kaw ZX-6R), 7 laps

2. Paul McIntire (Kaw ZX-6R)

3. Jordan Santiago (Yam YZF-R6)

4. Gerald Terrell (Yam YZF-R6)

5. Matthew Schumitsch (Yam YZF-R6)

6. Steve De Sha (Yam YZF-R6)


Lightweight GP Expert:

1. Anthony Lambert (Yam FZ07), 7 laps

2. Ryan Nolan (Suz SV650)

3. Jesse Vanderweide (Suz SV650)


Lightweight GP Expert:

1. Mason Kemen (Suz SV650), 7 laps

2. Jeffery Whittemore (Suz SV650)


300 Superbike Combined:

1. Bruce Barry (Kaw 250), 7 laps

2. Jody Barry (Kaw 300)

3. Joe Donovan (Kaw 300)

4. David Wolfe (Kaw 300)

5. Ryan Music (Kaw 300)

6. Brent Racine (Kaw 250)


Middleweight GP Expert:

1. David Collins (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Josh Rom (Kaw ZX-6R)

3. Tony Storniolo (Kaw ZX-6R)

4. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

5. Frank Lockom (Suz GSX-R600)

6. Carl J Shefchik (Suz GSX-R600)


Middleweight GP Amateur:

1 Nicholas Johnson (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Kevin Hu (Suz GSX-R600)

3. Samm Povich (Yam YZF-R6)

4. Dan Seifert (Yam YZF-R6)

5. Rafael Roamalho (Kaw ZX-6R)

6. Robert Wood (Yam YZF-R6)


Formula 40 Expert:

1. Omid Namdari (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Jeff Schumacher (Yam YZF-R1)

3. Ron Maturo (Yam YZF-R1)

4. Brian Filipiak (Kaw ZX-10R)

5. Zach Mixon (Kaw ZX-10R)

6. Greg Avello (KTM RC8)


Formula 40 Amateur:

1. Michael Butler (Duc 1199 Panigale), 7 laps

2. Douglas Lincoln (Hon CBR1000RR)

3. Robert Loose Jr. (Hon CBR1000RR)

4. Steve De Sha (Yam YZF-R6)


Thunderbike Expert:

1. Kyle Himes (Suz SV650), 7 laps

2. John Morrow (Suz SV650)


Thunderbike Amateur:

1. Mason Kemen (Suz SV650), 7 laps

2. Jonathan Kipp (Suz SV650)


Classic Vintage Combined:

1. Jason Knudsen (Suz SV650)


Heavyweight Superbike Expert:

1. Peter Bernacchi (Yam YZF-R6), 7 laps

2. Patrick Coleman (Kaw ZX-6R)

3. David Campbell (Hon CBR600RR)

4. Ryan Alvar (Yam YZF-R6)


Heavyweight Superbike Amateur:

1. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750), 7 laps

2. Rafael Ramalho (Kaw ZX-6R)


Lightweight Formula 40 Expert:

1. Anthony Lambert (Yam FZ07), 7 laps

2. John Morrow (Suz SV650)


Lightweight Formula 40 Amateur:

1. Randy Mahr (Suz SV650), 7 laps

2. Jeffery Whittemore (Suz SV650)


Moto 3 Combined:

1. Nate Minster (Yam YZF-R3), 7 laps

2. Bruce Barry (Ninja 250)

3. Joe Donovan (Kaw 300)

4. David Wolfe (Kaw 300)

5. Ryan Music (Kaw 300)


Unlimited GP Expert:

1. Tony Storniolo (Kaw ZX-10R), 7 laps

2. Tom Girard (Kaw ZX-10R)

3. Zachary Schumacher (Yam YZF-R1)

4. Jeff Schumacher (Yam YZF-R1)

5. Brian Filipiak (Kaw ZX-10R)

6. Ron Maturo (Yam YZF-R1)

Unlimited GP Amateur:

1. Michael Butler (Duc 1199 Panigale), 7 laps

2. Dustin Bramstedt (Kaw ZX-10R)

3. Jacob Van Ryzin (Suz GSX-R750)

4. Robert Loose Jr. (Hon CBR1000RR)

Top 5 This Week