Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Oct 27, 2013

Sunday's Race Results From The 41st WERA Grand National Finals, At Barber Motorsports Park

41st WERA Grand National Finals, at Barber Motorsports Park. The WERA/Open Superbike Expert podium: race winner Reese Wacker (center), runner-up Sean Dwyer (left) and third-place finisher Oleg Pianykh (right). Photo by David Swarts, copyright Roadracing World Publishing, Inc.

41st WERA Grand National Finals Michelin/WERA National Challenge Series Barber Motorsports Park Birmingham, Alabama October 27, 2013 Provisional Race Results (listed in chronological order):

WERA Mini 50cc Fun Race: 1. Gabriel Da Silva (Hon NSF100), 6 laps 2. Joshua Jovi (Suz) 3. Garrett Parker (Hon 63) 4. Damian Jigalov (Hon 50) 5. Philip Gross, Jr. (Hon 63)

WERA Mini 80cc Fun Race: 1. Jackson Blackmon (Hon 150), 6 laps 2. Ashton Yates (Hon CRF150)

Open Superstock Expert: 1. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000), 8 laps 2. James Dellinger (Suz GSX-R1000) 3. Andy White (Kaw ZX-10R) 4. Chris Steele (Kaw ZX-10R) 5. Jon Couch (Suz GSX-R1000) 6. Dr. Jeffrey Purk (Duc 1199R) 7. Mark Edwards (Suz GSX-R1000) 8. Chris Broome (Apr RSV4) 9. Anantha Seetharaman (Kaw ZX-10R) 10. Gary Scot Marlow (Suz GSX-R1000) 11. Jon Foy (Kaw ZX-10R) 12. Oleg Pianykh (Suz GSX-R1000), -3 laps, DNF 13. Shane Horton (Suz GSX-R1000), -6 laps, DNF 14. Matt Carr (Duc 1199), -8 laps, DNF 15. Reese Wacker (Suz GSX-R1000), DQ, failed post-race technical inspection 16. Sean Dwyer (Suz GSX-R1000), DQ, declined post-race technical inspection

Open Superstock Novice: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 8 laps 2. Clint Austin (BMW S1000RR) 3. Mark Patterson (Apr RSV4) 4. Jesse James (Hon CBR1000RR) 5. Todd Stephens (Hon CBR1000RR) 6. Andrew Fahsholtz (Suz GSX-R1000), -5 laps, DNF, crash 7. Calvin Crosslin (Suz GSX-R1000), DQ, failed post-race technical inspection

Heavyweight Twins Superbike Expert: 1. Dr. Jeffrey Purk (Duc 1199R), 8 laps 2. Giovanni Rojas (Tri Daytona 675) 3. Robert McLendon, III (Tri Daytona 675) 4. Chad Lintner (Duc 848) 5. Christian Pettit (Duc 848) 6. Ray Hofman (Suz SV650) 7. Jody Barry (Suz SV650) 8. Ben Napier (Duc 848) 9. Brian Mullins (Duc 1098)

Heavyweight Twins Superbike Novice: 1. Bryon Dumas (Duc 1198), 8 laps 2. Stephen Tsotsoros (Buell 1125) 3. Carlos Gonzalez (Tri Daytona 675) 4. Michael L. Sanders (Tri Daytona 675) 5. David Majzun (Tri Daytona 675) 6. Ryan Damm (Duc 1199) 7. Ian Stuart (Tri Daytona 675) 8. Yaunce Long (Buell 1125)

600cc Superstock Novice: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 8 laps 2. Gilis Glidewell (Yam YZF-R6) 3. Anne Roberts (Yam YZF-R6) 4. Zachary Uithoven (Suz GSX-R600) 5. Ryan Dickerson (Yam YZF-R6) 6. Gabe Miller (Tri Daytona 675) 7. Michael Ferro (Yam YZF-R6) 8. Mark Patterson (Yam YZF-R6) 9. Christian Reynolds (Kaw ZX-6R) 10. Eden Weston (Suz GSX-R600) 11. Kevin Heil (Suz GSX-R600) 12. Craig Camp (Duc 848) 13. Patrick Hough (Hon CBR600RR)

600cc Superstock Expert: 1. Jimmy Merck (Suz GSX-R600), 12 laps 2. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR) 3. Ian Tetrick (Kaw ZX-6R) 4. David Grey (Tri Daytona 675) 5. Curtis Murray (Suz GSX-R600) 6. Gavin Elstad (Yam YZF-R6) 7. Giovanni Rojas (Tri Daytona 675) 8. Michael Ruditys (Suz GSX-R600) 9. Ryan Christian (Yam YZF-R6) 10. Christian Crosslin (Suz GSX-R600) 11. Frank Babuska, Jr. (Suz GSX-R600) 12. Gavin Herrin (Yam YZF-R6) 13. Bart DeRosa (Hon CBR600RR) 14. Isinovy Calvo (Yam YZF-R6) 15. Brandon Faulkner (Suz GSX-R600) 16. David Purcell (Yam YZF-R6) 17. Kurt Miller (Yam YZF-R6) 18. Matt Zimmerman (Hon CBR600RR) 19. Jeremy Dunn (Yam YZF-R6) 20. Kat Zimpel (Yam YZF-R6) 21. Jon Foy (Kaw ZX-6R) 22. Chris Broome (Yam YZF-R6), -7 laps, DNF 23. Tucker Lancaster (Yam YZF-R6), -9 laps, DNF, crash

Kenny Anderson Formula Three (combined Expert and Novice): 1. Caleb Smith (Mor MD250H), 8 laps 2. Matthew Wallace (Hon RS125) 3. Ashton Yates (GPtech/Yam 250) 4. Nicholas Swensgard (Mor MD250H) 5. Nolan Lamkin (Mor MD250H) 6. Jackson Blackmon (Hon 150)

750cc Superstock Expert: 1. Tucker Lancaster (Yam YZF-R6), 8 laps 2. Jimmy Merck (Suz GSX-R750) 3. Michael Ruditys (Suz GSX-R750) 4. David A. Brown (Suz GSX-R750) 5. Curtis Murray (Suz GSX-R600) 6. Gavin Elstad (Yam YZF-R6) 7. Ryan Christian (Yam YZF-R6) 8. Frank Babuska, Jr. (Suz GSX-R600) 9. Patrick Jernigan (Suz GSX-R750) 10. Brandon Faulkner (Suz GSX-R600) 11. David Purcell (Yam YZF-R6) 12. Jon Foy (Kaw ZX-6R) 13. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR), -5 laps, DNF 14. Chris Broome (Yam YZF-R6), -7 laps, DNF

750cc Superstock Novice: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 8 laps 2. Anne Roberts (Yam YZF-R6) 3. Gabe Miller (Tri Daytona 675) 4. Michael Ferro (Yam YZF-R6) 5. Mark Patterson (Yam YZF-R6) 6. Eden Weston (Suz GSX-R600) 7. Heather Szymanik (Yam YZF-R6) 8. Craig Camp (Duc 848)

Lightweight Twins Superstock Expert: 1. Xavier Zayat (Suz SV650), 8 laps 2. Brian Kcraget (Suz SV650) 3. Jody Barry (Suz SV650) 4. Harrison Ringel (Suz SV650) 5. Darrell Emerson (Suz SV650) 6. Justin Maas (Suz SV650) 7. Jerry Reeves (Suz SV650) 8. Greg Reisinger (Suz SV650) 9. Kenneth Gresham (Duc 750)

Lightweight Twins Superstock Novice: 1. Tristan Avery (Suz SV650), 8 laps 2. Darren Crooks (Suz SV650) 3. Clay Ernsberger (Suz SV650) 4. Pat Wurst (Suz SV650) 5. William Coats (Suz SV650) 6. Edward Scammon (Suz SV650) 7. Joe Barton (Suz SV650)

600cc Superbike Expert: 1. Jimmy Merck (Suz GSX-R600), 8 laps 2. Tucker Lancaster (Yam YZF-R6) 3. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR) 4. Curtis Murray (Suz GSX-R600) 5. Giovanni Rojas (Tri Daytona 675) 6. Michael Ruditys (Suz GSX-R600) 7. David Grey (Tri Daytona 675) 8. Ryan Christian (Yam YZF-R6) 9. Frank Babuska, Jr. (Suz GSX-R600) 10. Christian Crosslin (Suz GSX-R600) 11. Bart DeRosa (Hon CBR600RR) 12. Isinovy Calvo (Yam YZF-R6) 13. Gavin Herrin (Yam YZF-R6) 14. Robert McLendon, III (Tri Daytona 675) 15. Brandon Faulkner (Suz GSX-R600) 16. Kurt Miller (Yam YZF-R6) 17. Christian Pettit (Duc 848) 18. Matt Zimmerman (Hon CBR600R) 19. Jeremy Dunn (Yam YZF-R6) 20. Kat Zimpel (Yam YZF-R6) 21. Jon Foy (Kaw ZX-6R), -7 laps, DNF

600cc Superbike Novice: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 8 laps 2. Gilis Glidewell (Yam YZF-R6) 3. Anne Roberts (Yam YZF-R6) 4. Ryan Dickerson (Yam YZF-R6) 5. Michael Ferro (Yam YZF-R6) 6. Gabe Miller (Tri Daytona 675) 7. Michael Sanders (Tri Daytona 675) 8. Zachary Uithoven (Suz GSX-R600) 9. Cristian Capote (Suz GSX-R600) 10. Carlos Gonzalez (Tri Daytona 675) 11. Michael O’Malley (Yam YZF-R6) 12. Kevin Heil (Suz GSX-R600) 13. Christian Reynolds (Kaw ZX-6R) 14. Craig Camp (Duc 848)

Formula Two Expert: 1. Xavier Zayat (Suz SV650), 8 laps 2. Ray Hofman (Suz SV650) 3. Palmer Kling (Suz SV650) 4. Jody Barry (Suz SV650) 5. Harrison Ringel (Suz SV650) 6. Michael Copoulos (Suz SV650) 7. Justin Maas (Suz SV650) 8. Jon Crawford (Suz SV650) 9. Jerry Reeves (Suz SV650) 10. Caleb Smith (Mor MD250H) 11. Greg Reisinger (Suz SV650) 12. Geoff Maloney (GPtech/Yam 250) 13. Robert McLendon, III (Suz SV650)

Formula Two Novice: 1. Tristan Avery (Suz SV650), 8 laps 2. Cristian Capote (Suz SV650) 3. Darren Crooks (Suz SV650) 4. William Coats (Suz SV650) 5. Clay Ernsberger (Suz SV650) 6. Matthew Wallace (Hon RS125) 7. Nicholas Swensgard (Mor MD250H) 8. Edward Scammon (Suz SV650)

750cc Superbike Expert: 1. Jimmy Merck (Suz GSX-R750), 8 laps 2. Tucker Lancaster (Yam YZF-R6) 3. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR) 4. Curtis Murray (Suz GSX-R600) 5. Ryan Christian (Yam YZF-R6) 6. Patrick Jernigan (Suz GSX-R750) 7. Christian Pettit (Duc 848) 8. Michael Ruditys (Suz GSX-R750), -5 laps, DNF, crash 9. David A. Brown (Suz GSX-R750), -6 laps, DNF

750cc Superbike Novice: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 8 laps 2. Ryan Dickerson (Yam YZF-R6) 3. Michael Ferro (Yam YZF-R6) 4. Gabe Miller (Tri Daytona 675) 5. Michael O’Malley (Yam YZF-R6) 6. David Majzun (Tri Daytona 675) 7. Yaunce Long (Buell 1125) 8. Carlos Gonzalez (Tri Daytona 675), -4 laps, DNF

WERA/Open Superbike Expert: 1. Reese Wacker (Suz GSX-R1000), 12 laps 2. Sean Dwyer (Suz GSX-R1000) 3. Oleg Pianykh (Suz GSX-R1000) 4. James Dellinger (Suz GSX-R1000) 5. Chris Steele (Kaw ZX-10R) 6. Dr. Jeffrey Purk (Duc 1199R) 7. Robert McLendon, III (Tri Daytona 675) 8. Chris Broome (Apr RSV4) 9. Andy White (Kaw ZX-10R), -7 laps, DNF 10. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000), -8 laps, DNF, crash