Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   3-Month Trial Subscription >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Oct 26, 2013

Saturday's Race Results From The 41st WERA Grand National Finals, At Barber Motorsports Park

WERA racers in action Saturday at Barber Motorsports Park, Anne Roberts (181) leading Daniel Marsh (888), Zachary Uithoven (121) and Gilis Glidewell (442) during the C Superstock Novice race. Photo by Brian J. Nelson.

41st WERA Grand National Finals Pirelli/WERA Sportsman Series National Championships Barber Motorsports Park Birmingham, Alabama October 26, 2013 Provisional Race Results (listed in chronological order):

Mini 50cc Fun Race: 1. Gabriel Da Silva (Hon NSF100), 6 laps 2. John Cohorn (Hon) 3. Scott Parker (Suz 65) 4. Damian Jigalov (Hon 50) 5. Philip Gross, Jr. (Hon 63) 6. Garrett Parker (Hon NSR63), -2 laps, DNF

Mini 80cc Fun Race: 1. Jackson Blackmon (Hon 150), 6 laps 2. Ashton Yates (Hon 150)

A Superstock Expert: 1. Reese Wacker (Suz GSX-R1000), 8 laps 2. Sean Dwyer (Suz GSX-R1000) 3. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000) 4. James Dellinger (Suz GSX-R1000) 5. Chris Steele (Kaw ZX-10R) 6. Dr. Jeffrey Purk (Duc 1199)

A Superstock Novice: 1. Andrew Fahsholtz (Suz GSX-R1000), 8 laps 2. Robert Woodworth (Hon CBR600RR) 3. Chris King (Suz GSX-R750) 4. Clint Austin (BMW S1000RR) 5. Ernie Miller (Hon CBR1000RR) 6. Mark Patterson (Apr RSV4)

Lightweight Twins Superbike Expert: 1. Brian Kcraget (Suz SV650), 8 laps 2. Xavier Zayat (Suz SV650) 3. Ray Hofman (Suz SV650) 4. Chris Parrish (Suz SV650) 5. Jody Barry (Suz SV650) 6. Palmer Kling (Suz SV650)

Lightweight Twins Superbike Novice: 1. Darren Crooks (Suz SV650), 8 laps 2. Tristan Avery (Suz SV650) 3. Clay Ernsberger (Suz SV650) 4. Pat Wurst (Suz SV650) 5. Matt Charles (Suz SV650) 6. Edward Scammon (Suz SV650)

D Superstock Expert: 1. Benjamin Vest (Duc 800SS), 8 laps 2. Kenneth Gresham (Duc 750) 3. Brian Mullins (Kaw 250R) 4. Bruce Berry (Kaw 250R) 5. Kurt Kessler (Kaw 250R) 6. Tristan Konneker (Hon CBR250R)

D Superstock Novice: 1. Brad Dodd (Duc 800SS), 7 laps 2. Joshua Jovi (Kaw 250R) 3. Grady Anderson (KTM 690)

C Superstock Expert: 1. Tucker Lancaster (Yam YZF-R6), 8 laps 2. Jimmy Merck (Suz GSX-R600) 3. Ian Tetrick (Kaw ZX-6R) 4. David Grey (Tri Daytona 675) 5. Giovanni Rojas (Tri Daytona 675) 6. David A. Brown (Suz GSX-R600)

C Superstock Novice: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 8 laps 2. Gilis Glidewell (Yam YZF-R6) 3. Zach Jacobs (Hon CBR600RR) 4. Anne Roberts (Yam YZF-R6) 5. Zachary Uithoven (Suz GSX-R600) 6. Michael Ferro (Yam YZF-R6)

Formula Two Expert: 1. Brian Kcraget (Hon RS250), 8 laps 2. Xavier Zayat (Suz SV650) 3. Ray Hofman (Suz SV650) 4. Robert McLendon, III (Suz SV650) 5. Palmer Kling (Suz SV650) 6. Jody Barry (Suz SV650)

Formula Two Novice: 1. Tristan Avery (Suz SV650), 8 laps 2. Darren Crooks (Suz SV650) 3. Charles Huffstetter (Yam 490) 4. Matt Charles (Suz SV650) 5. Ashton Yates (GPtech/Yam 250) 6. Nicholas Swensgard (Mor MD250H)

C Superbike Expert: 1. Tucker Lancaster (Yam YZF-R6), 8 laps 2. Jimmy Merck (Suz GSX-R600) 3. Giovanni Rojas (Tri Daytona 675) 4. Ian Tetrick (Kaw ZX-6R) 5. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR) 6. David Grey (Tri Daytona 675)

C Superbike Novice: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 8 laps 2. Daniel Marsh (Yam YZF-R6) 3. Anne Roberts (Yam YZF-R6) 4. Zachary Uithoven (Suz GSX-R600) 5. Gabe Miller (Tri Daytona 675) 6. Gilis Glidewell (Yam YZF-R6)

Formula Three (combined Expert and Novice): 1. Palmer Kling (Mor MD250H), 8 laps 2. Caleb Smith (Mor MD250H) 3. Matthew Wallace (Hon RS125) 4. Ashton Yates (GPtech/Yam 250) 5. Nicholas Swensgard (Mor MD250H) 6. Nolan Lamkin (Mor MD250H)

Clubman Expert: 1. Mitchell Bruce (Suz RM-Z450), 8 laps 2. Kenneth Gresham (Duc 750) 3. Bruce Barry (Kaw 250R) 4. Brian Mullins (Kaw 250R) 5. John Cohorn (Hus 650), crash 6. Michael Wagner (Kaw EX500)

Clubman Novice: 1. Wm. Chad Lundy (Kaw EX500), 8 laps 2. Joshua Jovi (Kaw 250R) 3. Grady Anderson (KTM 690) 4. Jackson Blackmon (Hon 150) 5. Dante Witter (Kaw 250R) 6. Draik Beauchamp (Kaw 250R)

Formula One Expert: 1. Sean Dwyer (Suz GSX-R1000), 8 laps 2. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000) 3. Reese Wacker (Suz GSX-R1000) 4. Billy Ethridge (Suz GSX-R1000) 5. Scott Harwell (Suz GSX-R1000) 6. Andy White (Kaw ZX-10R)

Formula One Novice: 1. Andrew Fahsholtz (Hon CBR1000RR), 8 laps 2. Mark Patterson (Apr RSV4) 3. Michael Ferro (Yam YZF-R6) 4. Calvin Crosslin (Suz GSX-R1000) 5. Ernie Miller (Hon CBR1000RR) 6. Stephen Tsotsoros (Buell 1125)

Lightweight Twins Superstock Expert: 1. Xavier Zayat (Suz SV650), 8 laps 2. Brian Kcraget (Suz SV650) 3. Chris Parrish (Suz SV650) 4. Harrison Ringel (Suz SV650) 5. Jody Barry (Suz SV650) 6. Darrell Emerson (Suz SV650)

Lightweight Twins Superstock Novice: 1. Tristan Avery (Suz SV650), 8 laps 2. Darren Crooks (Suz SV650) 3. Clay Ernsberger (Suz SV650) 4. Matt Charles (Suz SV650) 5. Pat Wurst (Suz SV650) 6. Joe Barton (Suz SV650)

A Superbike Expert: 1. Sean Dwyer (Suz GSX-R1000), 8 laps 2. Reese Wacker (Suz GSX-R1000) 3. James Dellinger (Suz GSX-R1000) 4. Oleg Pianykh (Suz GSX-R1000) 5. Scott Harwell (Suz GSX-R1000) 6. Andy White (Kaw ZX-10R)

A Superbike Novice: 1. Andrew Fahsholtz (Suz GSX-R1000), 8 laps 2. Robert Woodworth (Hon CBR1000RR) 3. Ernie Miller (Hon CBR1000RR) 4. Calvin Crosslin (Suz GSX-R1000) 5. Clint Austin (BMW S1000RR) 6. Stephen Tsotsoros (Buell 1125)

Top 5 This Week