Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   Win Cool Prizes: Take Our Reader Survey >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
May 13, 2013

Two-Time AMA Pro SuperSport National Champion James Rispoli Headlines WERA Sportsman Regional On Mothers Day At Barber Motorsports Park

James Rispoli (43) on his Celtic Racing GSX-R600 sponsored by National Guard and Hudson Valley Motorsports. Photo by Highsidephoto.com

Celtic Racing's James Rispoli won every race he entered on Sunday of a WERA Regional weekend at Barber Motorsports Park.

Rispoli was getting ready for the upcoming AMA Pro National scheduled for Barber by competing in the club event, which was officially labeled as a WERA Pirelli Sportsman Regional Presented By Marietta Motorsports.

But while Rispoli won four races, 15-year-old Red Bull MotoGP Rookie racer Joe Roberts turned the fastest lap of the weekend, a 1:30.542 on a Team Hammer Honda CBR600RR. Rispoli turned a second-fastest 1:30.679 on his National Guard Suzuki GSX-R600 and Florida star Robert McLendon III was third-fastest with a lap at 1:30.930 on a D&D Cycles-sponsored Triumph 675.

Rispoli won the C Superbike Expert race, beating Roberts by 0.166-second despite Roberts turning his fastest lap in the race. AMA Pro Corey Alexander was well back in third aboard his National Guard Suzuki GSX-R600.

Rispoli then won the Formula One Expert race, using his GSX-R600 to beat Justin Neyra and his ZX-10R by 2.263 seconds with Alexander third on his GSX-R600, 2.429 seconds behind Rispoli. Roberts didn't enter the race.

Rispoli also won the B Superbike Expert race, beating Roberts by an even closer 0.016-second, with Alexander again third, three seconds back. In this race, fourth-place-finisher McLendon turned his best lap, the third-fastest overall during the weekend.

Rispoli's final victory of the weekend came in the A Superbike race, which he won by 3.472 seconds over Bobby Stoker and his GSX-R1000. Alexander was once again third, 7.352 seconds behind Rispoli, and Roberts didn't enter.

Roberts won the C Superstock Expert race by 0.356-second over Alexander, the pair trading the lead multiple times on the last lap. David Brown was third. Rispoli, having completed his testing program, didn't run the race.

Alexander won the B Superstock Expert race, with Joseph Giannotto second on a CBR600RR. Californian Roberts had to leave for the airport and didn't grid up for the race.

Roberts hopes to get a license and make his AMA Pro debut at Barber in about five weeks, a few days after his 16th birthday.

Sunday Results (Chronological Order)

MINI 50: 1. Jackson Blackmon (Hon NSR63), 4 laps; 2. Nicholas Swensgard (Hon NSR63), -6.060 seconds; 3. Jason Clark (Hon NSR50); 4. Scott Parker (Apr 50).

MINI 80: 1. Gavin Mugge (Hon 150), 4 laps.

C SUPERBIKE EXPERT: 1. James Rispoli (Suz GSX-R600), 6 laps; 2. Joe Roberts (Hon CBR600RR), -0.166-second; 3. Corey Alexander (Suz GSX-R600); 4. Robert McLendon (Tri 675); 5. Gio Rojas (Tri 675); 6. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR).

C SUPERBIKE NOVICE: 1. Chris Palmer (Hon CBR600RR), 6 laps; 2. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), -0.020-second; 3. Anne Roberts (Yam YZF-R6); 4. Daniel McAlister (Suz GSX-R600); 5. Ryan Dickerson (Yam YZF-R6); 6. Ron Gallegos (Yam YZF-R6).

HEAVYWEIGHT TWINS SUPERSTOCK EXPERT: 1. Gio Rojas (Tri 675), 6 laps; 2. Alistair Douglas (KTM 1190)), -3.159 seconds; 3. Scott Brown (Duc 1199); 4. Alex Rata (Tri 675); 5. Scott Unger (Duc 1198).

HEAVYWEIGHT TWINS SUPERSTOCK NOVICE: 1. Jacob Smith (Tri 675), 6 laps; 2. Michael Sanders (Tri 675), -30.619 seconds; 3. Andrew McDonald (Buell 1200); 4. Ian Stuart (Tri 675).

FORMULA ONE EXPERT: 1. James Rispoli (Suz GSX-R600), 6 laps; 2. Justin Neyra (Kaw ZX-10R), -2.263 seconds; 3. Corey Alexander (Suz GSX-R600); 4. Bobby Stoker (Suz GSX-R1000); 5. Robert McLendon (Tri 675); 6. Billy Ethridge (Suz GSX-R1000).

FORMULA ONE NOVICE: 1. Andrew Fahsholtz (Yam YZF-R1), 6 laps; 2. Christopher Indahl (Hon CBR1000RR), -26.458 seconds; 3. Stephen Tsotsoros (Buell 1125R); 4. Stephen Todd (Hon CBR1000RR); 5. Coltrane Williams (Suz GSX-R750).

D SUPERBIKE EXPERT: 1. Thomas Webster (Hon 647), 6 laps.

D SUPERBIKE NOVICE: 1. Richie Means (Yam FZR400), 6 laps.

LIGHTWEIGHT TWINS SUPERSTOCK EXPERT: 1. Chris Parrish (Suz SV650), 6 laps; 2. James Young (Suz SV650), -16.424 seconds; 3. Corey Hart (Suz SV650); 4. David Gay (Suz SV650); 5. Kenneth Gresham (Duc 750 SS).

LIGHTWEIGHT TWINS SUPERSTOCK NOVICE: 1. Cristian Capote (Suz SV650), 6 laps; 2. Darren Crooks (Suz SV650), -7.162 seconds; 3. Pat Wurst (Suz SV650); 4. Paulette Gripp (Hon 650); 5. Matt Charles (Suz SV650); 6. Stephen Greene (Suz SV650).

E SUPERSTOCK EXPERT (All Kaw 250): 1. Dustin Ducote, 6 laps; 2. Randy Woodward, -12.327 seconds.

E SUPERSTOCK NOVICE (All Kaw 250): 1. Joshua Jovi, 6 laps; 2. Mitchell Metrick, -15.395 seconds; 3. Dante Witter; 4. Draik Beauchamp; 5. Steve Cappelli.

B SUPERBIKE EXPERT: 1. James Rispoli (Suz GSX-R600), 6 laps; 2. Joe Roberts (Hon CBR600RR), -0.016-second; 3. Corey Alexander (Suz GSX-R600); 4. Robert McLendon (Tri 675); 5. David Brown (Suz GSX-R600),

VINTAGE SEVEN HEAVYWEIGHT: 1. Eric Bozell (Suz GSX-R1100), 6 laps; 2. Jim Bonner (Yam TZ250), -0.096-second; 3. Jeff Johnson (Yam TZ250); 4. Randy Woodward (Hon CBR600); 5. Steve Scott (Yam TZ250); 6. Sean Wray (Yam TZ250).

B SUPERBIKE NOVICE: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 6 laps; 2. Carlos Gonzalez (Apr 1000), -1.638 seconds; 3. Chris King (Suz GSX-R750); 4. Daniel McAlister (Suz GSX-R600); 5. Jacob Smith (Tri 675); 6. Matt Burdett (Suz GSX-R750).

A SUPERBIKE EXPERT: 1. James Rispoli (Suz GSX-R600), 6 laps; 2. Bobby Stoker (Suz GSX-R1000), -3.472 seconds; 3. Corey Alexander (Suz GSX-R600); 4. Robert McLendon (Tri 675); 5. Justin Neyra (Kaw ZX-10R); 6. Nikk Rogers (Kaw ZX-10R).

A SUPERBIKE NOVICE: 1. Brett Acord (Yam YZF-R1), 6 laps; 2. Andrew Fahsholtz, -2.881 seconds; 3. Robert Woodworth (Hon CBR600RR); 4. Daniel McAlister (Suz GSX-R600); 5. Christopher Indahl (Hon CBR1000RR); 6. Stephen Tsotsoros (Buell 1125R).

CLUBMAN EXPERT: 1. Mitchell Bruce (Suz 450), 6 laps; 2. Kenneth Gresham (Duc 750), -1 lap, DNF.

CLUBMAN NOVICE: 1. Chad Lundy (Hon 750), 6 laps; 2. Dante Witter (Kaw 250), -6.358 seconds; 3. Draik Beauchamp (Kaw 250); 4. Meredith Aderholdt (Kaw 250).

FORMULA THREE: 1. Matthew Wallace (Hon RS125), 6 laps; 2. Nicolas Swensgard (Mor MD250H), -62.217 seconds.

A SUPERSTOCK EXPERT: 1. Bobby Stoker (Suz GSX-R1000), 6 laps; 2. Corey Alexander (Suz GSX-R600), -1.495 seconds; 3. Andy White (Kaw ZX-10R); 4. Nikk Rogers (Kaw ZX-10R); 5. Caroline Olsen (Suz GSX-R600); 6. Mark Edwards (Suz GSX-R1000).

A SUPERSTOCK NOVICE: 1. Andrew Fahsholtz (Yam YZF-R1), 6 laps; 2. Brett Acord (Yam YZY-R6), -3.495 seconds; 3. Robert Woodworth (Hon CBR600RR); 4. Chris King (Suz GSX-R750); 5. Matt Burdett (Suz GSX-R750); 6. Daniel McAlister (Suz GSX-R600).

HEAVYWEIGHT TWINS SUPERBIKE EXPERT: 1. Gio Rojas (Tri 675), 6 laps; 2. Scott Brown (Duc 1199), -4.238 seconds; 3. Alistair Douglas (KTM 1190); 4. Alex Rata (Tri 675); 5. Scott Unger (Duc 1198).

HEAVYWEIGHT TWINS SUPERBIKE NOVICE: 1. Carlos Gonzalez, (Apr 1000), 6 laps; 2. Stephen Tsotsoros (Buell 1125R), -17.128 seconds; 3. Michael Sanders (Tri 675); 4. Jacob Smith (Tri 675); 5. Ian Stuart (Tri 675).

VINTAGE SIX HEAVYWEIGHT: 1. Eric Bozell (Suz GSX-R1000), 6 laps.

VINTAGE SEVEN MEDIUMWEIGHT: 1. Randy Woodward (Hon 600).

WOMEN'S SUPERSTOCK NOVICE: 1. Sherry Ravenscroft (Yam YZF-R6), 6 laps; 2. Mary Lis (Suz GSX-R600), -24.027 seconds.

C SUPERSTOCK EXPERT: 1. Joe Roberts (Hon CBR600RR), 6 laps; 2. Corey Alexander (Suz GSX-R600), -0.356-second; 3. David Brown (Suz GSX-R600); 4. Gio Rojas (Tri 675); 5. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR); 6. Caroline Olsen (Suz GSX-R600).

C SUPERSTOCK NOVICE: 1. Robert Woodworth (Yam YZF-R6), 6 laps; 2. Chris Palmer (Hon CBR600RR), -1.744 seconds; 3. Anne Roberts (Yam YZF-R6); 4. Brian Rymer (Hon CBR600RR); 5. Ryan Dickerson (Yam YZF-R6); 6. Daniel McAlister (Suz GSX-R600).

FORMULA TWO EXPERT: 1. Robert McClendon (Suz SV650), 6 laps; 2. Jim Bonner (Yam TZ250), -1.508-second; 3. James Young (Suz SV650); 4. Sean Wray (Yam TZ250); 5. Steve Scott (Yam TZ250); 6. Kory Gill (Yam TZ250).

FORMULA TWO NOVICE: 1. Cristian Capote (Suz SV650), 6 laps; 2. Darren Crooks (Suz SV650), -8.676 seconds; 3. Matthew Wallace (Hon RS125); 4. Matt Charles (Suz SV650); 5. Stephen Greene (Suz SV650); 6. Nicholas Swensgard (Mor MD250H).

SENIOR SUPERBIKE HEAVYWEIGHT EXPERT: 1. Billy Ethridge (Suz GSX-R1000), 6 laps; 2. Mark Edwards (Suz GSX-R1000), -3.444 seconds; 3. Scott Brown (Duc 1199); 4. William Wallace (BMW S1000RR); 5. Francis Duarte (Suz GSX-R750); 6. Ananth Seetharaman (BMW S1000RR).

SENIOR SUPERBIKE HEAVYWEIGHT NOVICE: 1. Jason Buckner (Apr 1000), 6 laps; 2. Chris King (Suz GSX-R750), -0.300-second; 3. Stephen Tsotsoros (Buell 1125R); 4. Stephen Todd (Hon CBR1000RR); 5. James Jackson (Suz GSX-R750).

SENIOR SUPERBIKE MEDIUMWEIGHT EXPERT: 1. Todd Cochran (Yam YZF-R6), 6 laps; 2. William Sweeney (Yam YZF-R6), -13.682 seconds; 3. Craig Working (Kaw ZX-6R); 4. Mike Coop (Suz GSX-R600); 5. Randy Woodward (Hon CBF600RR); 6. Kory Gill (Yam TZ250).

SENIOR SUPERBIKE MEDIUMWEIGHT NOVICE: 1. Ron Gallegos (Yam YZF-R6), 6 laps; 2. Kirk McConnell (Yam YZF-R6), -30.830 seconds; 3. Craig "Huey" Stewart (Suz GSX-R600); 4. Scott Parker (Yam YZF-R6); 5. Robert Welchel (Yam YZF-R6); 6. Stephen Haft (Yam YZF-R6).

B SUPERSTOCK EXPERT: 1. Corey Alexander (Suz GSX-R600), 6 laps; 2. Joseph Giannotto (Hon CBR600RR), -2.891 seconds; 3. Ryan Christian (Yam YZF-R6); 4. Michael Ruditys (Suz GSX-R750); 5. Matthew Dalke (Suz GSX-R600); 6. Caroline Olsen (Suz GSX-R600).

B SUPERSTOCK NOVICE: 1. Robert Woodworth (Hon CBR600RR), 6 laps; 2. Carlos Gonzalez (Apr 1000), -7.201 seconds; 3. Chris King (Suz GSX-R750); 4. Daniel McAlister (Suz GSX-R600); 5. Jacob Smith (Tri 675); 6. Matt Burdett (Suz GSX-R750).