Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   Win Cool Prizes: Take Our Reader Survey >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Jun 17, 2013

Palmer, Miller Win Big At ASRA/CCS/USGPRU Event At Virginia International Raceway

ASRA/CCS/USGPRU Series John Palmer (131) in action at VIR. Photo by Lisa Theobald, courtesy of CCS.
Festival of Speed
CCS Southeast/Mid Atlantic, ASRA, & USGPRU
Virginia International Raceway
June 15-16, 2013

During the 13th annual Festival of Speed at Virginia International Raceway (VIR) with CCS Southeast and Mid Atlantic regions, AMA Sanctioned ASRA and USGPRU championship series presented by Michelin Tire, John Palmer won the Expert Unlimited Grand Prix race on his Suzuki GSX-R1000. He took an early lead and left the rest of the field to battle behind him, finishing ahead of Tim Bemisderfer’s Suzuki GSX-R1000 and Lloyd Bayley’s Suzuki GSX-R1000. He also won the Unlimited Superbike, Unlimited Supersport, and ASRA Superstock races.

Team TOBC swept the ASRA Team Challenge classes with wins in all three classes. TOBC 1000 won the GTO class on board their Suzuki GSX-R1000. TOBC 600 won the GTU class on board their Suzuki GSX-R600. And, Team TOBC 650 won the GT Lights class on board their Suzuki SV650.

Mark Miller, Jr. was the biggest expert winner of the weekend with five first-place finishes. Miller won the ASRA Sportbike race after qualifying fourth behind Seth Starnes. Starnes set the fastest lap time of the day of 1:30.977 around VIR’s 2.25 mile North Course during his qualifying session. Miller also won the Middleweight Supersport, Heavyweight Superbike, Middleweight Superbike, GTU, and Middleweight Grand Prix classes riding his Yamaha YZF-R6’s.

Benjamin Stockdale was the winningest amateur of the weekend with five first place finishes as well. Stockdale won the ASRA Thunderbike, Lightweight Grand Prix, Lightweight Superbike, GT Lights, and Thunderbike classes.


RESULTS

SATURDAY ASRA TEAM CHALLENGE:

ASRA TEAM CHALLENGE GTO: 1 TOBC 1000 (Suz GSX-R1000); 2. Chester Auto Repair (BMW S1000RR); 3. Farrell Performance (Kaw ZX-10R); 4. Thrashed Bike (Bue 1125); 5. LB Racing (Suz GSX-R1000).

ASRA TEAM CHALLENGE GTU: 1. TOBC 600 (Suz GSX-R600); 2. RnR Repsol Racing (Suz GSX-R600); 3. RnR Racing (Kaw ZX-6R); 4. XRay Meekma (Yam YZF-R6); 5. JINBA ITTAI (Yam YZF-R6); 6. RaM (Yam YZF-R6).

ASRA TEAM CHALLENGE GT LIGHTS: TOBC (Suz SV650); 2. Rawspeed (Duc 1100); 3. G-Baby Racing (Suz SV650).


SATURDAY CCS RACES

GTU EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Daniel Heverly (Hon CBR600RR); 3. Ryan Lash (Kaw ZX-6R); 4. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 5. Arthur Aznavuryan (Suz GSX-R600); 6. Jawant Leggette (Yam YZF-R6).

GTU AMATEUR: 1. Cullen Morris (Hon CBR600RR); 2. Jeff Schoff (Kaw ZX-6R); 3. Beau Bennett (Yam YZF-R6); 4. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 5. Kim Grews (Suz GSX-R600); 6. Randy Hall (Suz GSX-R600).

GTO EXPERT: 1. Lloyd Bayley (Suz GSX-R1000); 2. David Loikits (Suz GSX-R1000); 3. Paul Manuel (Suz GSX-R1000); 4. Rick Johnson (Suz GSX-R1000); 5. Troy Summer (Kaw ZX-10R); 6. Phillip Doyle (Suz GSX-R750).

GTO AMATEUR: 1. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 2. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 3. Jeremy Krasny (BMW S1000RR); 4. David Moser (Apr RSV4).

GT LIGHTS EXPERT: 1. Rodolfo Ramirez (Suz SV650); 2. Palmer Kling (Suz SV650); 3. Charlie Mavros (Duc 1000); 4. David Hanig (Bim 1100); 5. Chris Cooke (Suz SV650); 6. Darrell Emerson (Suz SV650).

GT LIGHTS AMATEUR: 1. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Nathan Wills (Suz SV650); 4. Nathan Jennings (Suz SV650); 5. Tommy Wilson (Suz SV650); 6. Tristan Avery (Suz SV650).

UNLIMITED SUPERSPORT EXPERT: 1. John Palmer (Suz GSX-R1000); 2. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 3. Rick Johnson (Suz GSX-R1000).

UNLIMITED SUPERSPORT AMATEUR: 1. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 2. Spencer Cole (Suz GSX-R1000); 3. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 4. Dirk Diviney (Yam YZF-R1).

MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Daniel Heverly (Hon CBR600RR); 3. Ryan Leah (Kaw ZX-6R); 4. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 5. Darren Leonard (GSX-R600); 6. George Latakis (Suz GSX-R600).

MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX AMATEUR: 1. Mike Materi (Yam YZF-R6); 2. Sloan West (YZF-R6); 3. Steven Bellamente (Kaw ZX-6R); 4. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 5. Jeff Schoff (Kaw ZX-6R); 6. Cullen Morris (Hon CBR600RR).

THUNDERBIKE EXPERT: 1. Christopher Boy (Duc 1000); 2. Ray Hofman (Duc 749); 3. Palmer Kling (Suz SV650); 4. Chris Dodd (Duc 1000): 5. David Hanig (Bim 1100); 6. Harrison Ringel (Suz SV650);.

THUNDERBIKE AMATEUR: 1. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Tommy Wilson (Suz SV650); 4. Nathan Wills (Suz SV650); 5. Tristan Avery (Suz SV650); 6. James Tuttle (Duc 748).

SATURDAY QUALIFYING:

ASRA SUPERSTOCK: John Palmer 1:30.525
USGPRU 250 GP: Palmer Kling 1:37.634
ASRA SPORTBIKE: Seth Starnes 1:30.977
ASRA THUNDERBIKE: Bryan Kcraget 1:35.927
USGPRU MOTO 3: Palmer Kling 1:37.234



SUNDAY CCS:

ROOKIES CUP GTO AMATEUR: 1. Stephen Horman (Suz GSX-R750); 2. Jeremy Krasny (BMW S1000RR); 3. Dirk Diviney (YAM YZF-R1).

ROOKIES CUP GTU AMATEUR: 1. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 2. Jeff Schoff (Kaw ZX-6R); 3. Randy Hall (Suz GSX-R600); 4. Enrique Biosca (Hon CBR600RR); 5. Ryan Nakonechny (Yam YZF-R6); 6. Hutch Hutchens (Yam YZF-R6).

ROOKIEIS CUP GTL AMATEUR: 1. Nathan Jennings (Suz SV650); 2. Joseph Lonon (Suz SV650).

ULTRALIGHT THUNDERBIKE: 1. Anthony Mazziotto, III (Kaw 250R); 2. Brandon Paasch (Kaw 250R); 3. Ray Hofman (Kaw 250R); 4. Sabrina La Paz (Kaw 250R)

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Brian Kcraget (Suz SV650); 2. Tracy Church (Suz SV650); 3. Harrison Ringel (Suz SV650); 4. Mark Every (Suz SV650); 5. Casey Church (Suz SV650); 6. Kevin Coughlin (Suz SV650).

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Dedric Bond (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Nathan Jennings (Suz SV650); 4. Jonathan Farmer (Suz SV650); 5. Brian Mullen (Suz SV650); 6. Dan Dolan (Duc 999).

MOTO 3: 1. Palmer Kling (Mor MD250H); 2. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 3. Adrian Jasso (Yam TZ125); 4. Brandon Paasch (Kaw 250R); 5. Tanya Jungenberg (Hon RS125).

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Curtis Murray (Suz GSX-R600); 3. Daniel Heverly (Hon CBR600RR); 4. Nick McFadden (Suz SV650); 5. Mike Skowronek (Yam YZF-R6); 6. Ryan Lash (Kaw ZX-6R).

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Sloan West (Yam YZF-R6); 2. Steven Bellamente (Kaw ZX-6R); 3. Jeff Schoff (Kaw ZX-6R); 4. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 5. Joel Lerk (Yam YZF-R6); 6. Randy Hall (Suz GSX-R600).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Jimmy Merck (Suz GSX-R750); 2. Nick McFadden (GSX-R600); 3. Ryan Lash (Kaw ZX-6R); 4. Arthur Aznavuryan (Suz GSX-R600); 5. Darren Leonard (Suz GSX-R600); 6. George Letakis (Suz GSX-R600).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Sloan West (Yam YZF-R6); 2. Mike Materi (Yam YZF-R6); 3. Steven Bellamente (Kaw ZX-6R); 4. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 5. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 6. Adrian Hackett (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 EXPERT: 1. Rick Beggs (Kaw ZX-6R). 2. Mark Gage (Suz GSX-R600); 3. Michel Perussault (Suz GSX-R600); 4. Jon Foy (Kaw ZX-6R); 5. Paul Burns, Jr (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 2. Darron Fuller (Duc 848); 3. Randy Hall (Suz GSX-R600); 4. Doug Startt (Yam YZF-R6); 5. Bruce Higgs (Yam YZF-R6); 6. Steven McClure (Hon CBR600RR).

ULTRALIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Rodolfo Ramirez (Suz SV650); 2. Darrell Emerson (Suz SV650); 3. Tracy Church (Suz SV650); 4. Christian Crosslin (Suz SV650); 5. Chris Cooke (Suz SV650); 6. Charlie Mavros (Duc 1000).

ULTRALIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Dedric Bond (Suz SV650); 2. Tristan Avery (Suz SV650); 3. Jonathan Farmer (Suz SV650); 4. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 5. Mary-Jo Fitzgerald (Suz SV650).

UNLIMITED GRAND PRIX EXPERT: 1. John Palmer (Suz GSX-R1000); 2. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 3. Lloyd Bayley (Suz GSX-R1000); 4. Scott Carpenter (Suz GSX-R1000); 5. David Loikits (Suz GSX-R1000); 6. Eric Helmbach (BMW S1000R).

UNLIMITED GRAND PRIX AMATEUR: 1. Stephen Horman (Suz GSX-R750); 2. Darron Fuller (Duc 848); 3. Conor Coughlin (Kaw ZX-6R).

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX EXPERT: 1. Brian Kcraget (Suz SV650); 2. Rodolfo Ramirez (Suz SV650); 3. Chris Dodd (Duc 1000); 4. Charlie Mavros (Duc 1000); 5. David Hanig (Bim 1100); 6. Mark Every (Duc 1000).

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX AMATEUR: 1. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 2. Dedric Bond (Suz SV650); 3. Nathan Wills (Suz SV650); 4. Tristan Avery (Suz SV650); 5. Jonathan Farmer (Suz SV650); 6. Jonathan Farmer (Suz SV650).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Ryan Lash (Kaw ZX-6R); 3. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 4. Darren Leonard (Suz GSX-R600); 5. Arthur Aznavuryan (Suz GSX-
R600); 6. Alison Fournier (Hon CBR600RR).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 2. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 3. Jason Lawson (Hon CBR600RR); 4. Darron Fuller (Duc 848); 5. Andrew Gardner (Yam YZF-R6); 6. David Moser (Apr RSV4).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Brian Kcraget (Suz SV650); 2. Rodolfo Ramirez (Suz SV650); 3. Chris Dodd (Duc 1000); 4. David Hanig (Bim 1100); 5. Tracy Church (Suz SV560); 6. Charlie Mavros (Duc 1000).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Tristan Avery (Suz SV650); 4. Nathan Wills (Suz SV650); 5. Dedric Bond (Suz SV650); 6. Nathan Jennings; (Suz SV650).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. J. Seth Starnes (Yam YZF-R6); 3. Christian Crosslin (Suz GSX-R600); 4. Daniel Heveryly (Hon CBR600RR); 5. Ryan Lash (Kaw ZX-6R); 6. Andrew Hiller (Suz GSX-R600).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Mike Materi (Yam YZF-R6); 2. Sloan West (Yam YZF-R6); 3. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 4. Jeff Schoff (Kaw ZX-6R); 5. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 6. Kim Grews (Suz GSX-R600).

UNLIMITED SUPERBIKE EXPERT: 1. John Palmer (Suz GSX-R1000); 2. Paul Manuel (Suz GSX-R1000); 3. Scott Carpenter (Suz GSX-R1000); 4. David Loikits (Suz GSX-R1000); 5. Eric Helmbah (BMW S1000RR); 6. Rick Johnson (Suz GSX-R1000).

UNLIMITED SUPERBIKE AMATEUR: 1. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 2. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 3. Jeremy Krasny (BMW S1000RR).

SUPERTWINS EXPERT: 1. Christopher Boy (Duc 1000); 2. Eric Ashbaugh (Bue 1125); 3. Jared McCoig (Duc 749).

SUPERTWINS AMATEUR: 1. David Moser (Apr RSV4); 2. Bruce Higgs (Hon CBR1000RR)

LIGHTWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Jeri Blackwood (Suz SV650); 2. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 3. Brian Mullen (Suz SV650); 4. Joseph Lonon (Suz SV650); 5. Dan Dolan (Duc 999); 6. James Tuttle (Duc 748).

FORMULA 40 EXPERT: 1. Paul Manuel (Suz GSX-R1000); 2. David Loikits (Suz GSX-R1000); 3. Eric Helmbach (BMW S1000RR); 4. Rick Johnson (Suz GSX-R1000); 5. William Arnold (BMW S1000RR); 6. Jon Foy (Kaw ZX-6R).

FORMULA 40 AMATEUR: 1. Dirk Diviney (Yam YZF-R1); 2. David Moser (Apr RSV4); 3. Hubert Moore (Kaw ZX-6R); 4. Greg L’Hereaux (Yam YZF-R6).

SUNDAY ASRA RACES:

SUPERSTOCK EXPERT: 1. John Palmer (Suz GSX-R1000); 2. Tim Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 3. Paul Manuel (Suz GSX-R1000); 4. Scott Carpenter (Suz GSX-R1000); 5. Jimmy Merck (Suz GSX-R600); 6. Eric Helmbach (BMW S1000RR).

SUPERSTOCK AMATEUR: 1. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 2. Jeremy Krasny (BMW S1000RR).

SPORTBIKE EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Nick McFadden (Suz GSX-R600); 3. Jimmy Merck (Suz GSX-R600); 4. Daniel Heverly (Hon CBR600RR); 5. Rick Beggs (Kaw ZX-6R); 6. Michel Perssault (Suz GSX-R600).

SPORTBIKE AMATEUR: 1. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 2. Darron Fuller (Duc 848); 3. Doug Startt (Yam YZF-R6); 4. Andrew Gardner (Yam YZF-R6).

THUNDERBIKE EXPERT: 1. Brian Kcraget (Suz SV650); 2. Christopher Boy (Duc 1000); 3. Ray Hofman (Duc 749); 4. Darrell Emerson (Suz SV650); 5. David Hanig (Bim 1100); 6. Jim Bonner (Yam 125).

THUNDERBIKE AMATEUR: 1. Benjamin Stockdale (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Tommy Wilson (Suz SV650); 4. Nathan Willis (Suz SV650); 5. Brian Mullen (Suz SV650); 6. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650).


SUNDAY USGPRU RACES:

250cc GP: 1. Palmer Kling (Mor MD250H); 2. Adrian Jasso (Yam TZ125); 3. Anthony Mazziotto, III (Kaw 250R); 4. Stu Aitkin-Cade (Hon RS125); 5. Jim Bonner (Yam TZ125); 6. Brandon Paasch (Mor MD250H).

MOTO 3: 1. Palmer Kling (Mor MD250H); 2. Anthony Mazziotto, III (Kaw 250R); 3. Stu Aitkin-Cade (Hon RS125); 4. Brandon Paasch (Mor MD250H); 5. Adrian Jasso (Yam TZ125); 6. John Hjelm (Hon RS125).