Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
May 16, 2018

OMRRA: Race Results From Round Two At Portland International Raceway

Andy DiBrino (1) leads Jeremy Coffey at PIR. DiBrino won four races. Photo by Shaunna Baganz, courtesy of OMRRA.

Once the morning clouds burned off, blue skies and mid 80’s created perfect track conditions for the second round of OMRRA May 13 at Portland International Raceway, in Portland, Oregon. Lap times were dramatically different from the first round with the top racers in the Overall Championship dropping into the 1:06 lap times and multiple lap records being broken in the Ultra-lightweight and Lightweight classes. All the great early results bode well for the rest of the season!


Andy Dibrino took a lead in the APEX Overall Championship on his Yamaha YZF-R1 by winning all four of his races. The simple results don’t tell the story of the close racing between the competitors with Jeremy Coffey, Ryan Sutton, and Kevin Pinkstaff giving Andy solid battles for the prizes.

APEX Overall Championship Standings – Round 2 of 7

1. Andy DiBrino – 126 pts
2. Jeremy Coffey – 105 pts
3. Ryan Sutton – 80 pts
4. Kevin Pinkstaff – 78 pts
5. Brian Pinkstaff – 46 pts

CycleTune Clubman Championship Standings – Round 2 of 7

1. Matt O’Rourke – 137 pts
2. Nobi Iso – 126 pts
3. Dustin Walbon – 125 pts
4. Austin McCabe – 99 pts
5. Oliver Jervis – 94 pts

Langlitz Leathers Vintage Championship Standings – Round 2 of 7

1. Daric Cheshire – 56.5 pts
2. Mica Grohn – 48 pts
3. Ryan Shanahan – 31 pts
4. Nick Taylor – 16.5 pts
5. Andy Hudock – 14.5 pts

OMRRA, incorporated in 1972 as a non-profit, volunteer run organization, has members ranging in age from 12 to over 70, racing motorcycles of many brands, sizes and ages. OMRRA operates at Portland International Raceway, a city park and world class track. For more information, visit www.omrra.com and join us at www.facebook.com/omrra.racing.

Novice 1000 Saturday

1. Joshua Stefaroi (Hon CBR1000RR)
2. Andy Skov (Suz GSX-R1000)
3. Rodney Roalsen (BMW S1000RR)
4. Joe Pearson (Suz GSX-R1000)
5. Thad Stelly (Hon CBR1000RR)

Novice 600 Saturday

1. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
2. Pearce Lutz (Kaw ZX-6R)
3. Kevin Jones (Yam YZF-R6)
4. Justin Carr (Kaw ZX-6R)
5. Andrew Lane (Yam YZF-R6)

Ultra Lightweight Supersport Saturday

1. Nobi Iso (Yam YZF-R3)
2. Jack Roach (Kaw EX300)
3. Alex Taylor (Yam YZF-R3)
4. David Kohlstaedt (Kaw EX300)
5. Paxton Gray (KTM RC 390)

Lightweight Superbike Saturday

1. Matt O’Rourke (Kra HKR EVO2)
2. Andrew Pignataro (Kra HKR EVO2)
3. Paxton Gray (KTM RC 732 R)

Middleweight Supersport Saturday

1. Dustin Walbon (Suz SV650)
2. Mike Orien (Suz SV650)
3. Jon Campbell (Suz SV650)
4. Danny Houghton (Suz SV650)
5. Travis Johnson (Suz SV650)

Formula Ultra Saturday

1. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)
2. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)
3. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
4. Ryan Sutton (BMW S1000RR)
5. Christopher Ancien (Kaw ZX-10R)

Vintage Middleweight

1. Daric Cheshire (Hon CB160)
2. Mica Grohn (Hon CL175)
3. Nick Taylor (Hon CB160)

250 Ninja Cup Saturday

1. Michael Anderson (Kaw EX250)
2. Hannah Johnson (Kaw EX250)
3. Phillip Melnyk (Kaw EX250)
4. Kumpy Kump (Kaw EX250)
5. Jason Iverson (Kaw EX250)

Middleweight Superbike Saturday

1. Oliver Jervis (Suz SV650)
2. Alex Taylor (Yam YZF-R450)
3. Chris Page (Duc 992)
4. Christian Hansen (Yam YZF-R450)
5. Matt ORourke (Duc 992)

600 Supersport Saturday

1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
2. Philip Melnyk (Yam YZF-R6)
3. Mackenzie Ancien (Tri 675R)
4. Luke Luciano (Yam YZF-R6)
5. Josh McKay (Suz GSX-R600)

Ultra-Lightweight GP Saturday

1. Nobi Iso (Yam YZF-R3)
2. Alex Taylor (Yam YZF-R3)
3. Austin McCabe (KTM RC390)
4. David Kohlstaedt (Kaw 300)
5. Jack Roach (Kaw 300)

600 Sportsman Saturday

1. Aditya Tantry (Yam YZF-R6)
2. Daniel Bricker (Yam YZF-R6)
3. Patrick White (Yam YZF-R6)
4. Ankit Sinha (Duc 848)
5. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)

Open Sportsman Saturday

1. Joshua Steferoi (Hon CBR1000RR)
2. Ramses Hernandez (Suz GSX-R750)
3. Josh McKay (Suz GSX-R750)
4. Adan Mendoza (Hon CBR1000RR)
5. Rodney Roalsen (BMW S1000RR)

Middleweight GP Saturday

1. Matt ORourke (Duc 992)
2. Alex Taylor (Yam YZF-R450)
3. Chris Page (Duc 992)
4. Joe Pethaud (Yam FZR600)
5. Andrew Pignataro (Kra HKR EVO2)

600 Superbike Saturday

1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
2. Mackenzie Ancien (Tri 675R)
3. Luke Luciano (Yam YZF-R6)
4. Josh McKay (Suz GSX-R600)
5. Daniel Bricker (Yam YZF-R6)

Open Supersport

1. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)
2. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)
3. Ryan Sutton (BMW S1000RR)
4. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
5. Mark Wilson (Kaw ZX-10R)

Vintage Lightweight

1. Daric Cheshire (Hon CB160)
2. Ryan Shanahan (Hon CB175)
3. Mica Grohn (Hon CL175)
4. Andy Hudock (Hon CB160)
5. Travis Johnson (Hon CB160)

Ultra Lightweight Supersport Sunday

1. Austin McCabe (KTM RC390)
2. Nobi Iso (Yam YZF-R3)
3. Jack Roach (Kaw 400)
4. Alex Taylor (Yam YZF-R3)
5. Paxton Gray (KTM RC390)

600 Sportsman Sunday

1. Ankit Sinha (Duc 848)
2. Aditya Tantry (Yam YZF-R6)
3. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
4. Adolfo Valdovinos (Yam YZF-R6)
5. Pearce Lutz (Kaw ZX-6R)

Middleweight Sportsman Sunday

1. Danny Houghton (Suz SV650)
2. Hannah Johnson (Yam YZF-R450)
3. Nathan Aldrich (Yam YZF-R450)
4. Julie Razo (Yam YZF-R450)
5. Travis Johnson (Suz SV650)

Formula 40

1. Brian Tallant (Yam YZF-R1000R)
2. Tullio Celano (Yam YZF-R6)
3. Andrew Pfiffer (Kaw ZX-6R)
4. John Peaslee (Yam YZF-R1000R)
5. Eric Gauerke (Suz SV1000)

Middleweight Superbike Sunday

1. Matt ORourke (Duc 992)
2. Oliver Jervis (Suz SV650)
3. Chris Page (Duc 992)
4. Christian Hansen (Yam YZF-R450)
5. Nobi Iso (Hon RS125)

250 Ninja Cup Sunday

1. Michael Anderson (Kaw 250)
2. Hannah Johnson (Kaw 250)
3. Patty Gardner (Kaw 250)
4. Kumpy Kump (Kaw 250)
5. Jason Iverson (Kaw 250)

Formula Ultra Sunday

1. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)
2. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)
3. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
4. Ryan Sutton (BMW S1000RR)
5. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

Lightweight Superbike Sunday

1. Andrew Pignataro (Kra HKR EVO2)
2. Matt ORourke (Kra HKR EVO2)
3. Paxton Gray (KTM RC 732 R)

Middleweight Supersport Sunday

1. Dustin Walbon (Suz SV650)
2. Jon Campbell (Suz SV650)
3. Danny Houghton (Suz SV650)
4. Travis Johnson (Suz SV650)
5. Justin Pyle (Suz SV650)

Ultra-Lightweight GP Sunday

1. Jack Roach (Kaw EX300)
2. Nobi Iso (Yam YZF-R3)
3. Alex Taylor (Yam YZF0R3)
4. Paxton Gray (KTM RC 390)
5. Jon Munns (KTM RC 390)

Novice 1000 Sunday

1. Joshua Stefaroi (Hon CBR1000RR)
2. Rodney Roalsen (BMW S1000)
3. Andy Skov (Suz GSXR1000)

Novice 600 Sunday

1. Andrew Lane (Yam YZF-R6)
2. Jeffrey Toevs (Kaw ZX-6R)
3. Kevin Jones (Yam YZF-R6)
4. Justin Carr (Kaw ZX-6R)
5. Bill Youngblood (Yam YZF-R6)

Open Superbike

1. Andy DiBrino (Yam YZF-R1)
2. Jeremy Coffey (BMW S1000RR)
3. Kevin Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
4. Christopher Pinkstaff (Kaw ZX-10R)
5. Brian Pinkstaff (Kaw ZX-10R)

600 Superbike Sunday

1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
2. Luke Luciano (Yam YZF-R6)
3. Mackenzie Ancien (Tri 675R)
4. Josh McKay (Suz GSXR600)
5. Aditya Tantry (Yam YZF-R6)

Middleweight GP Sunday

1. Matt ORourke (Duc 992)
2. Chris Page (Duc 992)
3. Christian Hansen (Yam YZF-R450)
4. Andrew Pignataro (Kra HKR EVO2)
5. Danny Houghton (Suz SV650)

600 Supersport Sunday

1. Dustin Walbon (Kaw ZX-6R)
2. Mackenzie Ancien (Tri 675R)
3. Josh McKay (Suz GSXR600)
4. Daniel Bricker (Yam YZF-R6)
5. AJ Peaslee (Yam YZF-R6)

Lightweight Supersport Sunday

1. Jack Roach (Kaw EX-400)
2. Jon Munns (KTM RC390)

Open Sportsman Sunday

1. Josh McKay (Suz GSX-R600)
2. Ramses Hernandez (Suz GSX-R750)
3. Adan Mendoza (Suz GSX-R1000)
4. Daniel Bricker (Yam YZF-R6)
5. Andy Skov (Suz GSX-R1000)

Top 5 This Week