Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
May 22, 2018

​MonkeyMoto AGVSPORT LW Wins CMRA Ultra-Lightweight Six-Hour Endurance Race At Hallett

MonkeyMoto AGVSPORT LW (29) leading at Hallett Motor Racing Circuit. Photo by David Gillen/www.dgillenphoto.com, courtesy of CMRA.

MonkeyMoto AGVSPORT LW took the overall win for the Ultra Lightweight Endurance during the Central Motorcycle Roadracing Association’s (CMRA) Fourth Annual Dane Westby Classic this past Saturday, May 19, on the 11-turn, 1.8 mile counter clockwise course at Hallett Motor Racing Circuit, Hallett, Oklahoma.

The morning brought in some rain and lightning, delaying the event an hour or so and with the threat of rain for the remainder of the day the Ultra Lightweight Endurance teams had to hope it would hold off until after the race, and it did.

With the rain mostly staying away the MotoMonkey AGVSPORT LW team members (Marc Edwards, Joseph Guerra, Cody Mecklenburg, Jay Newton) dominated the 6-hour Ultra Lightweight Endurance on their Pirelli-shod, Yamaha R3 finishing with a 2 lap lead over second place, Rusty Nutz Racing (Stephen Guynes, Shane Smith, Derek Thomas), aboard their Honda CBR500R with the new, to The States, Continental Tires. Lawpup Racing (Danny Dominguez, Jordan Pence, Greg Wanless), finished third, 5 laps down, on their Dunlop-shod Honda CBR500R.

Early that morning the Solo 30 Middleweight/Heavyweight grids lined up and battled to the finish in their 30-minute sprint race. Cory Burleson came out on top of the box overall and with a first in S3MW with just under a 4 second lead over Luis Gouveia who took second overall and first in S3HW and had the fastest lap of the race, running a 1.18.757. After they wrapped up, the Solo 30 Lightweight/Solo 30 500 Superstock class gridded up and Cooper McDonald took that win running the fastest lap of the race at a 1:22.676 and finishing first in S3LW on his Yamaha FZ-07R.

The morning sprint races went smoothly and brought some new names to the surface this weekend. Marc Edwards brought home two first place overall finishes aboard his Yamaha YZF-R3. His first in Ultra Lightweight GP Expert running a fastest lap of 1:26.212 and his second first place was in 500 Superstock and he ran a fast lap of 1:26.451.

Jesse Smartt ran the fastest lap of the morning with a 1:26.164 during the 500 Superstock class aboard his Pirelli-shod Kawasaki Ninja 400.

Jeff Reinke shined through this weekend running the fastest time of the Novices in the Solo 30 Middleweight Novice class turning his fast lap of a 1:22.756 aboard his Kawasaki ZX-6R with Dunlop rubber.

MonkeyMotoAGVSPORT LW #29 would like to thank their sponsors: Pirelli, MonkeyMoto, AGVSPORT, and North Texas Superbikes

Lawpup Racing #44 would like to thank their sponsors: RaceworX, EMR Racing, OK Honda and Suzuki, Dunlop, and Timo Geary

Cory Burleson #909 would like to thank his sponsors: MotoBros, Dunlop, Race Tire Services, RaceworX, Yamaha, RES, Country Financial, and Moto Liberty

Marc Edwards #265 would like to thank his sponsors: MonkeyMoto, and AGVSPORT

Jesse Smartt #30 would like to thank his sponsors: Kreuz Market BBQ, MotoMummy, Pirelli and RaceworX

Jeff Reinke #104 would like to thank his sponsor: Dunlop


For a complete list of the weekend results and standings, please visit the CMRA website. www.CMRAracing.com. The next round of Mini and Ultra-Lightweight Sprints, and the third round of the CMRA Championship Endurance Series, will be held on June 15, 2018, at MSR Houston in Angleton, Texas. Details for the weekend will be announced when finalized. Come out and see some great racing action!

SATURDAY RESULTS

E SUPERSTOCK EXPERT

1. Jay Newton (Kaw 250R)

2. Jim Whitten (Kaw 250R)

3. Jordan Pence (Kaw 250R)

4. Kyle Fox (Hon CBR250R)

5. John McKenzie (Kaw 250R)

6. Scott Eichhorn (Kaw 250R)

E SUPERSTOCK NOVICE

1. Hayden Giarratano (Kaw 250R)

2. Adam Rogers (Kaw 250R)

3. Dean Webster (Kaw 250R)

4. Michael DeSimone (Kaw 250R)

5. Jake Boatright (Kaw 250R)

6. Steve Wilson (Kaw 250R)

FORMULA 4

1. Cody Kitchens (Hon RS125)

2. Michael Simon (Hon RS85)

500 SUPERBIKE

1. Jesse Smartt (Kaw 400)

2. Tyler Raboin (Hon CBR500R)

3. Jesse Smartt (Kaw 400)

4. Steven Shakespeare (KTM RC 390)

5. Karl Eason (Hon CBR500R)

6. David Dahms (Kaw 500R)

ULTRA-LW GP EXPERT

1. Marc Edwards (Yam YZF-R3)

2. Dylan Deutschlander (Yam YZF-R3)

3. Jay Newton (Yam YZF-R3)

4. Ryan Deutschlander (Yam YZF-R3)

5. Jim Whitten (Yam YZF-R3)

6. Kyle Fox (Yam YZF-R3)

ULTRA-LW GP NOVICE

1. Rusty Grant (KTM RC 390)

2. Brandon Chaisorn (Yam YZF-R3)

3. Brandon Clark (Yam YZF-R3)

4. Daniel Kinard (Kaw 300R)

5. Casey Scholten (Yam YZF-R3)

6. Mark Lopez (KTM RC 390)

GROM CHALLENGE

1. Isaiah Burleson (Hon Grom)

2. Ryan Rutkowski (Kaw Z125)

3. Sabrina Lee (SSR 125)

FORMULA 5

1. Dezrae Caldwell (Kaw KX65)

FORMULA 6

1. Cody Kitchens (KTM SX65)

FORMULA 8

1. Caleb Wood (Kaw KLX110)

JUNIOR MOTARD

1. Mikey Sanchez (Kaw KLX110)

500 SUPERSTOCK

1. Marc Edwards (Yam YZF-R3)

2. Tyler Raboin (Kaw 400)

3. Jesse Smartt (Kaw 400)

4. Greg Wanless (Hon CRF250)

5. Charles Ergle (Yam YZF-R3)

6. Isaiah Burleson (Yam YZF-R3)

500 CLASSIC

1. David Dahms (Kaw 500R)

2. JoJo Anaya (Kaw 300R)

3. Wiley Clark (Yam FZR400)

4. Noah Lopez (Kaw 250R)

E SUPERBIKE EXPERT

1. Jay Newton (Kaw 250R)

2. Jim Whitten (Kaw 250R)

3. Jordan Pence (Kaw 250R)

4. Kyle Fox (Hon CBR250R)

5. John McKenzie (Kaw 250R)

6. Scott Eichhorn (Kaw 250R)

E SUPERBIKE NOVICE

1. Hayden Giarratano (Kaw 250R)

2. Adam Rogers (Kaw 250R)

3. Brandon Clark (Kaw 250R)

4. Dean Webster (Kaw 250R)

5. Jake Boatright (Kaw 250R)

6. Michael DeSimone (Kaw 250R)

SOLO 30 HEAVYWEIGHT EXPERT

1. Luis Gouveia (Yam YZF-R1)

2. Jack Vigneau (Yam YZF-R1)

3. Andrew Sukach (Kaw ZX-6R/636)

4. Brian Young (Hon CBR1000RR)

5. Jordan Pence (Yam YZF-R6)

6. Cody Mecklenburg (Yam YZF-R1)

SOLO 30 HEAVYWEIGHT NOVICE

1. Bill Klindworth (Yam YZF-R1)

2. Andy Rutkus (Suz GSX-R750)

3. Kevin Manning (Yam YZF-R1)

4. Doug Whitlock (Yam YZF-R1)

5. Ryan Kilburn (Duc Panigale 1299)

SOLO 30 MIDDLEWEIGHT EXPERT

1. Cory Burleson (Yam YZF-R6)

2. Cooper McDonald (Yam YZF-R6)

3. Dustin Tessier (Yam YZF-R6)

4. Andrew Sukach (Kaw ZX-6R/636)

5. Jordan Pence (Yam YZF-R6)

6. Shandra Crawford (Tri Daytona 675)

SOLO 30 MIDDLEWEIGHT NOVICE

1. Jeff Reinke (Kaw ZX-6R)

2. Chad Steinhoff (Yam YZF-R6)

3. Charles Klea (Yam YZF-R6)

4. Allan Boyd (Yam YZF-R6)

5. Josiah Scott (Hon CBR600)

SOLO 30 LIGHTWEIGHT EXPERT

1. Cooper McDonald (Yam FZ-07R)

2. Zach Thomas (Suz SV650)

3. Steven Smith (Suz SV650)

4. Travis Pence (Suz SV650)

5. Danny Dominguez (Suz GSX-R600)

SOLO 30 LIGHTWEIGHT NOVICE

1. Rob Lackey (Suz SV650)

2. Chandler Slagle (Suz SV650)

3. Mark Lopez (KTM RC 390)

4. Hayden Giarratano (Kaw 250R)

5. Jake Boatright (Kaw 250R)

6. Dezrae Caldwell (Yam YZF-R3)

SOLO 30 500 SUPERSTOCK EXPERT

1. Tyler Raboin (Kaw 400)

2. Isaiah Burleson (Yam YZF-R3)

3. Steven Shakespeare (KTM RC 390)

4. Eric Muse (Yam YZF-R3)

5. Craig Hasselman (KTM RC 390)

6. Manny Poulis (Kaw 300R)

SOLO 30 500 SUPERSTOCK NOVICE

1. Nick Lee (Hon CBR500R)

6-HOUR CMRA ULTRA-LIGHTWEIGHT ENDURANCE OVERALL

1. MonkeyMoto AGVSPORT LW (Marc Edwards/Joseph Guerra/Cody Mecklenburg/Jay Newton), Yam YZF-R3, ULGP, 225 laps; 2. Rusty Nutz Racing (Stephen Guynes/Shane Smith/Derek Thomas), Hon CBR500R, 500 Superstock, 223 laps; 3. Lawpup Racing (Danny Dominguez/Jordan Pence/Greg Wanless), Hon CBR500R, 500 Superstock, 220 laps; 4. Your Pace or Mine? (Dylan Deutschlander/Ryan Deutschlander/Jeromy Kumper/Gavin Williams), Yam YZF-R3, ULGP, 218 laps; 5. Heavy Lightweights (Brandon Beals/Dustin Dominguez/Carl Price), Yam YZF-R3, ULGP, 218 laps; 6. 212 Decals (Dirk Anderson/Paul Bradley/Yorke Oldfather/Michael Sanchez/Justin Sonnen), Yam YZF-R3, ULGP, 218 laps; 7. HBR (Allan Boyd/Dave Gallagher/Josh Henke), Yam YZF-R3, ULGP, 218 laps; 8. Altus Motorsports 2 (Draik Beauchamp/Jaret Nassaney), Yam YZF-R3, ULGP, 218 laps; 9. Velocityraptor (Kyle Fox/Ben Gooding/Patrick Ortega/Chris Woolsey), Yam YZF-R3, ULGP, 217 laps; 10. Idiots In Motion (Chris Headley/Ryan Max Johnson/John Orchard/Mark Windham), Yam YZF-R3, ULGP, 216 laps.

ULGP ULW ENDURANCE

1. MonkeyMoto AGVSPORT LW (Marc Edwards/Joseph Guerra/Cody Mecklenburg/Jay Newton), Yam YZF-R3, 225 laps; 2. Your Pace or Mine? (Dylan Deutschlander/Ryan Deutschlander/Jeromy Kumper/Gavin Williams), Yam YZF-R3, 218 laps; 3. Heavy Lightweights (Brandon Beals/Dustin Dominguez/Carl Price), Yam YZF-R3, 218 laps; 4. 212 Decals (Dirk Anderson/Paul Bradley/Yorke Oldfather/Michael Sanchez/Justin Sonnen), Yam YZF-R3, 218 laps; 5. HBR (Allan Boyd/Dave Gallagher/Josh Henke), Yam YZF-R3, 218 laps; 6. Altus Motorsports 2 (Draik Beauchamp/Jaret Nassaney), Yam YZF-R3, 218 laps.

500 SUPERSTOCK ULW ENDURANCE

1. Rusty Nutz Racing (Stephen Guynes/Shane Smith/Derek Thomas), Hon CBR500R, 223 laps; 2. Lawpup Racing (Danny Dominguez/Jordan Pence/Greg Wanless), Hon CBR500R, 220 laps; 3. Atomic Fire Badger (Charles Ergle/Mark Gerow/Shawn Treadaway), Hon CBR500R, 210 laps; 4. Send Nudes Racing (JoJo Anaya/Brandon Chaisorn/David Gonzalez/Jonathan Rocha/Timothy Tran), Yam YZF-R3, 207 laps; 5. FUMM in Real Time (David Felio/Erica Muse/Tyler Raboin/Steven Shakespeare), Yam YZF-R3, 205 laps.

E SUPERSTOCK ULW ENDURANCE

1. Purple Helmets (Mike Boyce/Scott Eichhorn/Dean Webster/Steve Wilson/Shane Zelm), Kaw 250R, -26 laps; 2. Turtle Racing (Anthony Garcia/Richard Garcia/Lee Henry), Kaw 250R, -27 laps; 3. Crazy Jacks Racing (Rusty Grant/Jack Moss/Matthew Palmore), Kaw 250R, -45 laps; 4. BTO (Brad Boyle/Lee Henry/Chris Newhouse), Kaw 250R, -78 laps.

Top 5 This Week