Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   3-Month Trial Subscription >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Apr 16, 2013

Mark Miller, Jr. Wins Eight Races During CCS Twin-Sprint Weekend At Carolina Motorsports Park

Championship Cup Series (CCS): Mark Miller, Jr. (777) in action at Carolina Motorsports Park. Photo by Lisa Theobald, courtesy of CCS.
CCS Southeast, Atlantic, and Mid-Atlantic
Carolina Motorsports Park
Kershaw, South Carolina

Day One of a two-day, action-packed, twin-sprint weekend with CCS, USGPRU, and the ASRA Team Challenge at Carolina Motorsports Park included 16 races, 41 classes, and two qualifying sessions.

On Saturday, Ryan Kerr won the first of the Expert Unlimited Grand Prix races on his Suzuki GSX-R1000 after taking over the lead from Suzuki GSX-R1000-mounted, early front-runner Tony Leong. By lap two, Timothy Bemisderfer was in second place on his Suzuki GSX-R1000 and hunting down the leader, but Kerr started to open a gap on the rest of the field and won the race. Timothy Bemisderfer finished second with Tony Leong, Kiurys Martinez, and Eric Helmbach rounding off the top five.

Mark Miller, Jr., was the winningest racer of the entire weekend with eight first-place finishes. He won the GTU, Middleweight Superbike, Middleweight Grand Prix (twice), Heavyweight Superbike (twice), Middleweight Supersport, and Heavyweight Supersport. Jon Glaefke was not far behind with four victories. Glaefke won the GT Lights, Lightweight Grand Prix, Lightweight Superbike, and Lightweight Formula 40 classes.

In the amateur ranks, Tommy Wilson racked up a whopping five victories in GT Lights, Lightweight Supersport, Lightweight Grand Prix, Ultralight Superbike, and Thunderbike.

Anthony Mazziotto, III qualified with the fastest times in both the USGPRU qualifying sessions with a time of 1:44.864 in the Moto3 class, and a 1:43.106 in the 250cc GP class.

On Day Two, Sunday’s sprint races were even more action packed with Jason Farrell taking home the victory in that day’s Unlimited Grand Prix class after battling with the previous day’s front-runner Ryan Kerr. Kerr had nailed the holeshot and taken the top spot in the first lap, with Farrell using his Kawasaki ZX-10R to claim the lead in the second lap and hold on to it until the checkered flag. Kerr finished second, with Timothy Bemisderfer, Tony Leong, and Arnold Hastings rounding off the top five.

Anthony Mazziotto, III took an early lead in the USGPRU Moto3 class on his Moriwaki MD250H and led the race from start to finish. Behind him Stu Aitken-Cade and Adrian Jasso were battling for second and unable to catch the early race leader. Mazziotto claimed the victory. And, in the 250cc GP class, Adrian Jasso was able to get through traffic on his Yamaha TZ250 and finish ahead of the rest of the field.

Team Performance Speed, with Jason Farrell and Calvin Martinez on board a Kawasaki ZX-10R, won the ASRA Team Challenge GTO and finished first overall after completing 65 laps in the endurance event. Chester Auto Repair and RnR Repsol Racing finished second and third, respectively, also completing the entire 65-lap event.


SATURDAY RESULTS:

GTU EXPERT: 1. Mark Miller, Jr. (Yam YZF-R6); Brian Livengood (Yam YZF-R6); 3. Nicholas Noll (Kaw ZX-6R); 4. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 5. David Rising (Kaw ZX-6R); 6. Kevin Wiater (Kaw ZX-6R).

GTU AMATEUR: 1. Rashad Brandon (Yam YZF-R6); 2. Ryan Lutz (Yam YZF-R6); 3. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 4. Christopher Blake (Yam YZF-R6); 5. Ian St. Rose (Yam YZF-R6); 6. Kim Grews (Suz GSX-R600).

GT LIGHTS EXPERT: 1. Jon Glaefke (Pierobon 1100); 2. Al Smith (Suz SV650); 3. Jason Zelibor (Suz SV650); 4. Bart DeFrancesco (Suz SV650); 5. Mark Evry (Duc 1000); 6. Anthony Mazziotto, III (Kaw 250R).

GT LIGHTS AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Joe Scanlon (Suz SV650); 3. Brian McGlade (Suz SV650); 4. Nathan Jennings (Suz SV650); 5. Tristan Avery (Suz SV650); 6. Brian Mullen (Suz SV650).

GTO EXPERT: 1. Jason Farrell (Kaw ZX-10R); 2. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 3. Kiurys Martinez (Suz GSX-R1000); 4. Tony Leong (Suz GSX-R1000); 5. Paul Scalph (Suz GSX-R1000); 6. Ivan Debord (Suz GSX-R1000).

GTO AMATEUR: 1. Anthony Giangrasso (Yam YZF-R1); 2. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 3. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1); 4. Nick Preziosi (Duc 996).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. James Fotinopoulos (Yam YZF-R6); 3. Kevin Wiater (Kaw ZX-6R); 4. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 5. Michael Faillace (Yam YZF-R6); 6. Jason Zelibor (Suz GSX-R600).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Sloan West (Yam YZF-R6); 2. Steven Bellamente (Kaw ZX-6R); 3. Ryan Lutz (Yam YZF-R6); 4. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 5. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 6. Jason Lawson (Hon CBR600RR).

SUPERTWINS EXPERT: 1. Ian Helmke (Duc 1198); 2. Kiurys Martinez (Duc 1199); 3. Jon Glaefke (Pierobon (1100); 4. Chad Martin (Duc 1199); 5. Doug Stuffelbeam (Duc 848); 6. Tim Ivanoff (Bue 1200).

SUPERTWINS AMATEUR: 1. Michael Eaton (Duc 1298); 2. Bruce Higgs (Hon RC51).

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Jason Zelibor (Suz SV650); 2. Charlie Mavros (Duc 1000); 3. Anthony Mazziotto, III (Suz SV650); 4. Bart De Francesco (Suz SV650); 5. David Zylerberg (Suz SV650); 6. William Finnerty (Bue 1200).

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Nathan Jennings (Suz SV650); 4. Brian McGlade (Suz SV650); 5. Jonathan Farmer (Suz SV650); 6. Lawrence Trepel (Suz SV650).

UNLIMITED SUPERBIKE EXPERT: 1. Jason Farrell (Kaw ZX-10R); 2. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 3. Tony Leong (Suz GSX-R1000); 4. Paul Scalph (Suz GSX-R1000); 5. William Arnold (BMW S1000RR); 6. Clinton Nawara (BMW S1000RR).

UNLIMITED SUPERBIKE AMATEUR: 1. Benjamin Seville (Suz GSX-R 750); 2. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 EXPERT: 1. Brian Livengood (Yam YZF-R6); 2. James Fotinopoulos (Yam YZF-R6); 3. Rick Beggs (Kaw ZX-6R); 4. Mark T Gage (Suz GSX-R600); 5. Anthony Fania (Yam YZF-R6); 6. Doug Stuffelbeam (Duc 848).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 2. Bruce Higgs (Yam YZF-R6); 3. Hubert Moore (Kaw ZX-6R); 4. Greg L’Hereaux (Yam YZF-R6); 5. Veronica Tsai (Yam YZF-R6).

FORMULA 40 EXPERT: 1. Ian Helmke (Duc 1198); 2. Eric Helmbach (BMW S1000RR); 3. William Arnold (BMW S1000RR); 4. Jon Foy (Yam YZF-R6); 5. Alan Knitter (Suz GSX-R750).

FORMULA 40 AMATEUR: 1. Michael Eaton (Duc 1098); 2. Matthew Bruno (Suz GSX-R750); 3. Peter Nicolosi (Kaw ZX-10R); 4. Hubert Moore (Kaw ZX-6R); 5. Dirk Diviney (Yam YZF-R1); 6. Greg L’Hereaux (Yam YZF-R6).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Jon Glaefke (Pierobon 1100); 2. Al Smith (Suz SV650); 3. David Hanig (Bim 1100); 4. Jason Zelibor (Suz SV650); 5. Bart DeFrancesco (Suz SV650); 6. William Finnerty (Bue 1200).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Brian McGlade (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. Nathan Jennings (Suz SV650); 4. Tristan Avery (Suz SV650); 5. James Tuttle (Suz SV650); 6. Edward Scammon (Suz SV650).

MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. James Fotinopolous (Yam YZF-R6); 3. Nick McFadden (Suz GSX-R600); 4. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 5. David Rising (Kaw ZX-6R); 6. Michael Faillace (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX AMATEUR: 1. Rashad Brandon (Yam YZF-R6); 2. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 3. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 4. Ryan Lutz (Yam YZF-R6); 5. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 6. Jason Lawson (Hon CBR600RR).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Arnold Hastings (Suz GSX-R750); 3. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 4. Arthur Aznavuryan (Suz GSX-R600); 5. Brad Plemmons (CBR1000RR); 6. Wilfredo Rodriguez (Yam YZF-R6).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Michael Eaton (Duc 1098); 2. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 3. Jason Lawson (Hon CBR600RR); 4. Matthew Bruno (Suz GSX-R750); 5. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 6. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750).

MOTO3: 1. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 2. Adrian Jasso (Yam TZ125); 3. Christian Meekma (Yam TZ125); 4. Joe Scanlon (Hon RS125); 5. Casey Tobolewski (Hon RS125).

LIGHTWEIGHT FORMULA 40 EXPERT: 1. Jon Glaefke (Pierobon 1100); 2. Al Smith (Suz SV650); 3. Doug Stufflebeam (Duc 749); 4. Kevin Coughlin (Suz SV650).

LIGHTWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Jeri Blackwood (Suz SV650); 2. Joseph Lonon (Yam 450); 3. Lawrence Trepel (Suz SV650); 4. Anthony Rosati (Bue 1200); 5. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 6. Brian Mullen (Suz SV650).

UNLIMITED GRAND PRIX EXPERT: 1. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 2. Timothy Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 3. Tony Leong (Suz GSX-R1000); 4. Kiurys Martinez (Suz GSX-R1000); 5. Eric Helmbach (BMW S1000RR); 6. Paul Scalph (Suz GSX-R1000).

UNLIMITED GRAND PRIX AMATEUR: 1. Anthony Giangrasso (Yam YZF-R1); 2. Peter Nicolosi (Kaw ZX-10R); 3. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1).

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX EXPERT: 1. Jon Glaefke (Pierobon 1100); 2. Chris Dodd (Duc 1000); 3. David Haning (Bim 1100); 4. Charlie Mavros (Duc 1000); 5. Mark Evry (Duc 1000); 6. Al Smith (Suz SV650).

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Joe Scanlon (Suz SV650); 3. James Tuttle (Suz SV650); 4. Tristan Avery (Suz SV650); 5. Jonathan Farmer (Suz SV650); 6. Brian McGlade (Suz SV650).

ULTRALIGHT THUNDERBIKE: 1. Anthony Mazziotto, III (Kaw 250R); 2. Jacob Hardes (Kaw 250R)

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Ryan Jones (Suz GSX-R600); 3. Nick McFadden (Suz GSX-R600); 4. Kevin Wiater (Kaw ZX-6R); 5. Eziah Davis (Yam YZF-R6); 6. David Rising (Kaw ZX-6R).

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Rashad Brandon (Yam YZF-R6); 2. Sloan West (Yam YZF-R6); 3. Steven Bellamente (Kaw ZX-6R); 4. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 5. Salvatore Ruffino (Yam YZF-R6); 6. Robert Miller (Hon CBR600RR).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Arnold Hastings (Suz GSX-R750); 3. Arthur Aznavuryan (Suz GSX-R600); 4. Nicholas Noll (Kaw ZX-6R); 5. Wilfredo Rodriguez (Yam YZF-R6); 6. Wince Flores (Yam YZF-R6).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 2. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 3. Robert Miller (Hon CBR600RR); 4. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 5. Jason Lawson (CBR600RR); 6. Benjamin Seville (Suz GSX-R750).

ULTRALIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Charlie Mavros (Duc 800); 2. Bart DeFrancesco (Suz SV650); 3. Jason Zelibor (Suz SV650); 4. Mark Evry (Suz SV650); 5. David Zylberbert (Suz SV650); 6. Leonard Roy (Suz SV650).

ULTRALIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Joe Scanlon (Suz SV650); 3. Joseph Lonon (Yam 450); 4. Jonathan Farmer (Suz SV650); 5. Tirstan Avery (Suz SV650); 6. John Dodson (Suz SV650).

MIDDLEWEIGHT FEMMOTO: 1. Kat Zimpel (Yam YZF-R6).

THUNDERBIKE EXPERT: 1. Chris Dodd (Duc 1000); 2. David Hanig (Bim 1100); 3. Doug Stufflebeam (Duc 749); 4. William Finnerty (Bue 1200).

THUNDERBIKE AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. James Tuttle (Duc 748); 4. Lawrence Trepel (Suz SV650); 5. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650).

UNLIMITED SUPERSPORT EXPERT: 1. Tony Leong (Suz GSX-R1000); 2. Arnold Hastings (Suz GSX-R750); 3. Kiurys Martinez (Suz GSX-R1000); 4. Ivan Debord (Suz GSX-R1000); 5. Clinton Nawara (BMW S1000RR); 6. Travis McNerney (Apr RSV1000).

UNLIMITED SUPERSPORT AMATEUR: 1. Matthew Bruno (Suz GSX-R750); 2. Adrian Hackett (Yam YZF-R6).

USGPRU QUALIFYING:

MOTO3: 1. Anthony Mazziotto, Jr., 1:44.864; 2. Stu Aitken-Cade, 1:45.143; 3. Casey Tobolewski, 1:47.554; 4. Adrian Jasso, 1:49.794; 5. Joseph Scanlon, 1:56.248.

250cc GP: 1. Anthony Mazziotto, III, 1:43.106; 2. Adrian Jasso, 1:44.630; 3. Stu Aitken-Cade, 1:45.552; 4. Casey Tobolewski, 1:47.391.


SUNDAY RESULTS – CCS RACES:

UNLIMITED SUPERSPORT EXPERT: 1. Timothy Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 2. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 3. Arnold Hastings (Suz GSX-R750); 4. Tony Leong (Suz GSX-R1000); 5. Travis McNerney (Apr RSV1000); 6. Wence Flores (Yam YZF-R6).

UNLIMITED SUPERSPORT AMATEUR: 1. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 2. Matthew Bruno (Suz GSX-R750); 3. Salvatore Ruffino (Yam YZF-R6); 4. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1); 5. Nick Preziosi (Duc 996).

LIGHTWEIGHT FORMULA 40 EXPERT: 1. Dougl Stufflebeam (Duc 749); 2. Kevin Coughlin (Suz SV650); 3. Al Smith (Suz SV650); 4. Kirk Wehner.

LIGHTWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Jeri Blackwood (Suz SV650); 2. Joseph Lonon (Yam 450); 3. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 4. Anthony Rosati (Bue 1200); 5. Lawrence Trepel (Suz SV650); 6. Biran Mullen (Suz SV650).

MOTO3: 1. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 2. Adrian Jasso (Yam TZ125); 3. Casey Tobolewski (Hon RS125).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Ryan Jones (Suz GSX-R600); 2. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 3. Nick McFadden (Suz GSX-R600); 4. Arnold Hastings (Suz GSX-R750); 5. Nicholas Noll (Kaw ZX-6R); 6. Mark Gage (Suz GSX-R600).

HEAVYWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 2. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 3. Jason Lawson (Hon CBR600RR); 4. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 5. Christopher Blake (Yam YZF-R6); 6. Robert Miller (Hon CBR600RR).

ULTRALIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Jason Zelibor (Suz SV650); 2. Charlie Mavros (Duc 800); 3. Russell Masecar (Suz SV650); 4. Bart DeFrancesco (Suz SV650); 5. Leonard Roy (Suz SV650); 6. Todd Alberico (Suz SV650).

ULTRALIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Brian McGlade (Suz SV650); 3. Joe Scanlon (Suz SV560); 4. Jonathan Farmer (Suz SV650); 5. Joseph Lonon (Yam 450); 6. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650).

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. J Seth Starnes (Yam YZF-R6); 2. Ryan Jones (Suz GSX-R600); 3. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 4. Nick McFadden (Suz GSX-R600); 5. Kevin Wiater (Kaw ZX-6R); 6. Eziah Davis (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Sloan West (Yam YZF-R6); 2. Rashad Brandon (Yam YZF-R6); 3. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 4. Jason Lawson (Hon CBR600RR); 5. Salvatore Ruffino (Yam YZF-R6); 6. Robert Miller (Hon CBR600RR).

UNLIMITED GRAND PRIX EXPERT: 1. Jason Farrell (Kaw ZX-10R); 2. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 3. Timothy Bemisderfer (Suz GSX-R1000); 4. Tony Leong (Suz GSX-R1000); 5. Arnold Hastings (Suz GSX-R750); 6. Kiurys Martine (Suz GSX-R1000).

UNLIMITED GRAND PRIX AMATEUR: 1. Anthony Giangrasso (Yam YZF-R1); 2. Darron Fuller (Duc 848); 3. Peter Nicolosi (Kaw ZX-10R); 4. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1).

ROOKIE’S CUP GTO AMATEUR: 1. Anthony Giangrasso (Yam YZF-R1); 2. Stephen Hoffman (Yam YZF-R6); 3. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1); 4. Nick Preziosi (Duc 996); 5. Dick Diviney (Yam YZF-R1).

ROOKIE’S CUP GTU AMATEUR: 1. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 2. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 3. Ryan Nakonechny (Yam YZF-R6); 4. Jason Adams (Kaw ZX-6R); 5. Hutch Hutchens (Yam YZF-R6).

ROOKIE’S CUP GT LIGHTS AMATEUR: 1. Nathan Jennings (Suz SV650).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. J Seth Starnes (Yam YZF-R6); 2. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 3. Brian Livengood (Yam YZF-R6); 4. David Rising (Kaw ZX-6R); 5. Eziah Davis (Yam YZF-R6); 6. Andrew Hiller (Suz GSX-R600).

MIDDLEWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Sloan West (Yam YZF-R6); 2. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 3. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 4. Ryan Lutz (Yam YZF-R6); 5. Gabe Miller (Tri 675); 6. Spencer Cole (Suz GSX-R600).

FORMULA 40 EXPERT: 1. Eric Helmbach (BMW S1000RR); 2. Ian Helmke (Duc 1198); 3. William Arnold (BMW S1000RR); 4. Jon Foy (Yam YZF-R6).

FORMULA 40 AMATEUR: 1. Michael Eaton (Duc 1098); 2. Matthew Bruno (Suz GSX-R750); 3. Peter Nicolosi (Kaw ZX-10R); 4. Jonathan Landwer, Jr (Yam YZF-R1); 5. Dirk Diviney (Yam YZF-R1); 6. Greg L’Hereaux (Yam YZF-R6).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. David Hanig (Bim 1100); 2. Charlie Mavros (Duc 1000); 3. Chris Dodd (Duc 1000); 4. Bart DeFrancesco (Suz SV650); 5. Tracy Church (Suz SV650); 6. Jason Zelibor (Suz SV650).

LIGHTWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Jeri Blackwood (Suz SV650); 2. Nathan Jennings (Suz SV650); 3. Jonathan Farmer (Suz SV650); 4. James Tuttle (Suz SV650).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. Arnold Hastings (Suz GSX-R750); 3. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 4. Brad Plemmons (CBR1000RR); 5. Jon Foy (Yam YZF-R6); 6. Wence Flores (Yam YZF-R6).

HEAVYWEIGHT SUPERBIKE AMATEUR: 1. Michael Eaton (Duc 1098); 2. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 3. Stephen Hoffman (Suz GSX-R750); 4. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 5. Veronica Tsai (Yam YZF-R6).

FEMMOTO MIDDLEWEIGHT: 1. Kat Zimpel (Yam YZF-R6); 2. Veronica Tsai (Yam YZF-R6).

THUNDERBIKE EXPERT: 1. Chris Dodd (Duc 1000); 2. David Hanig (Bim 1100); 3. Doug Stufflebeam (Duc 749).

THUNDERBIKE AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Jeri Blackwood (Suz SV650); 3. James Tuttle (Duc 748); 4. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 5. Anthony Rosati (Bue 1200).

MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX EXPERT: 1. Mark Miller, Jr (Yam YZF-R6); 2. David Rising (Kaw ZX-6R); 3. Michael Faillace (Yam YZF-R6); 4. Jason Zelibor (Suz GSX-R600); 5. Andrew Hiller (Suz GSX-R600); 6. George Letakis (Suz GSX-R600).

MIDDLEWEIGHT GRAND PRIX AMATEUR: 1. Rashad Brandon (Yam YZF-R6); 2. Michael Spisak (Suz GSX-R600); 3. Ryan Lutz (Yam YZF-R6); 4. Adrian Hackett (Yam YZF-R6); 5. Gabe Miller (Tri 675); 6. Damian Klyza.

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX EXPERT: 1. David Hanig (Bim 1100); 2. Charlie Mavros (Duc 1000); 3. Chris Dodd (Duc 1000); 4. Mark Evry (Duc 1000); 5. David Zylberberg (Duc 1000); 6. Tracy Church (Suz SV650).

LIGHTWEIGHT GRAND PRIX AMATEUR: 1. Tommy Wilson (Suz SV650); 2. Joe Scanlon (Suz SV650); 3. James Tuttle (Suz SV650); 4. Yuttichai Yasothonsrikul (Suz SV650); 5. Jonathan Farmer (Suz SV650); 6. Brian McGlade (Suz SV650).

ULTRALIGHT THUNDERBIKE: 1. Anthony Mazziotto, III (Kaw 250R); 2. Jacob Hardes (Kaw 250R).

UNLIMITED SUPERBIKE EXPERT: 1. Ryan Kerr (Suz GSX-R1000); 2. Eric Helmbach (BMW S1000RR); 3. Tony Leong (Suz GSX-R1000); 4. Paul Scalph (Suz GSX-R1000); 5. William Arnold (BMW S1000RR); 6. Travis McNerney (Apr RSV1000).

UNLIMITED SUPERBIKE AMATEUR: 1. Benjamin Seville (Suz GSX-R750); 2. Peter Nicolosi (Kaw ZX-10R); 3. Jonathan Lander, Jr (Yam YZF-R1).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 EXPERT: 1. Brian Livengood (Yam YZF-R6). 2. Doug Stufflebeam (Duc 848); 3. Mark Gage (Suz GSX-R600); 4. Jon Foy (Yam YZF-R6); 5. Kevin Coughlin (Yam YZF-R6).

MIDDLEWEIGHT FORMULA 40 AMATEUR: 1. Darron Fuller (Duc 848); 2. Spencer Cole (Suz GSX-R600); 3. Bruce Higgs (Yam YZF-R6); 4. Greg L’Hereaux (Yam YZF-R6).

SUPERTWINS EXPERT: 1. Ian Helmke (Duc 1198); 2. Chad Martin (Duc 1199); 3. Doug Stufflebeam (Duc 848).

SUPERTWINS AMATEUR: 1. Michael Eaton (Duc 1098); 2. Bruce Higgs (Hon CBR1000RR).

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT EXPERT: 1. Charlie Mavros (Duc 1000); 2. Bart DeFrancesco (Suz SV650); 3. Tracy Church (Suz SV650); 4. Anthony Mazziotto, III (Kaw 250R); 5. Mark Evry (Suz SV650); 6. Kirk Wehner (Suz SV650).

LIGHTWEIGHT SUPERSPORT AMATEUR: 1. Jeri Blackwood (Suz SV650); 2. Tommy Wilson (Suz SV650); 3. Nathan Jennings (Suz SV650); 4. Jonathan Farmer (Suz SV650); 5. Lawrence Trepel (Suz SV650); 6. Brian Mullen (Suz SV650).


ASRA TEAM CHALLENGE:

GTO: 1. Performance Speed (Kaw ZX-10R); 2. Chester Auto Repair (BMW S1000RR); 3. RnR Repsol Racing (Suz GSX-R1000); 4. Thrashed Bike (Bue 1125R).

GTU: 1. RnR Racing (Kaw ZX-6R); 2. XRay Meekma (Yam YZF-R6); 3. Foy Brothers Racing (Yam YZF-R6).



USGPRU:
MOTO3: 1. Anthony Mazziotto, III (Mor MD250H); 2. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 3. Adrian Jasso (Yam TZ125); 4. Casey Tobolewski (Hon RS125); 5. Joe Scanlon (Hon RS125).

250cc GP: Adrian Jasso (Yam TZ250); 2. Stu Aitken-Cade (Hon RS125); 3. Casey Tobolewski (Hon 250); 4. Anthony Mazziotto, III (Mor MD250H).