Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Sep 4, 2018

Kyle Ohnsorg Wraps Up 2018 CRA Championship Early At Brainerd International Raceway

Kyle Ohnsorg (2). Photo by Sendy Photography, courtesy of CRA.

KYLE OHNSORG WRAPS UP CRA CHAMPIONSHIP ONE ROUND EARLY

Brainerd, MN – In a move to keep the general public on their toes, the Central Roadracing Association (CRA) held the “August” race weekend on September 1-2 at Brainerd International Raceway’s Competition Course. Okay, so technically the weekend started in August with Friday practice occurring on August 31, but that’s some fuzzy math if you ask me. While the August weekend happening in September was a bit of a surprise, Kyle Ohnsorg wrapping up his second overall championship was as shocking as being told that circles are indeed round.

After a dominating weekend during the July round, Ohnsorg continued his run at the front of every race he entered but as he suffered a few DNS and DNF’s, he didn’t take home first in every race he entered. Poor guy. We’re all hoping his luck will finally turn around and he can finish the season on a high note during the September weekend. This press release isn’t going to be an Ohnsorg lovefest but it has to be said that he was 1/3 of one of the most amazing Unlimited races we’ve seen in some time.

Jesse Nelson had been struggling with fueling issues on his stunning Yamaha R1 all season as it was drinking like a college frat boy which caused it to stutter a lot and run really weird. Prior to the “August” round, he had some massive work done to the electronics package which addressed most of its issues and he was finally able to run the pace he’d been expecting to all season. Jake Schmotter, ever the opportunist, slyly borrowed the fuel map that Jesse and Jason Farrell spent hours working on and Schmotter used it to great effect. During Sunday’s Unlimited Superbike race, Schmotter, Scott Stall and Kyle Ohnsorg ran nose-to-tail for the entire race distance with no clear favorite for the win. When they started the last lap, Stall led Ohnsorg and Schmotter but Ohnsorg’s race almost ended when his Husman Race Engineering BMW S1000RR started pondering what life would be like without Kyle on it. Somehow Kyle saved the highside (realistically, he accidentally landed back in the seat and kept going) but the incident made chances of victory almost impossible. Or so we thought. Somehow, Ohnsorg collected himself and put the hammer down, emerging from Turn 3 leading Stall with Schmotter still a close third. Coming out of the “Joker,” Stall’s challenge for the win was over but excessive throttle application, and the resultant wicked-cool wheelie, hurt his drive out of the first gear corner enough for Schmotter to slot into second place. All three riders served as stars of the show and that race will undoubtedly go down as one of the best of the season.

In the Middleweight/Heavyweight classes, Jes Schwartz continued his upward trajectory in the Expert field, notching up his first Expert race win on his Sand Law Motorcycle Lawyers Yamaha R6. The Novice ranks saw some fantastic rides by Mike Scherlin, who put on a clinic of daring moves into the notoriously difficult turn 12 throughout the weekend, and Zack Abraham as both riders went home with a victory to their names.

In the 90s cup, a class that has been the surprise of the season, Leif Nadeau had the field covered on his vintage Yamaha R6 but Adam Harrison, James Michaelson, Chris Mattson and Adam Knauer put on great battles all weekend long.

The Lightweight class served up some great battles and while finishing races at all was a great relief to Harry Jensen, finishing in first multiple times only sweetened his weekend. The best performance in Lightweight unquestionably went to Jack Barton, who used his Ultralight-spec Kramer HKR Evo 2 to beat Jon Champ and the rest of a very talented Lightweight field to the overall race win in Saturday’s combined Ultralight/Lightweight Supersport race.

The award for Ultralight rider of the weekend was given to Stephen Peterson in a private ceremony at an undisclosed location on Sunday evening that was kept so secret that not even Stephen was aware of it. The details of the ceremony, if it even happened, will remain locked away in the minds of the few souls in attendance but still, congrats on a job well done, Stephen. We will be sending you the bill for the catering at the ceremony in the near future.

The Featherweight races were home to the usual closely fought battles as Expert class debutant Kurt Ohnsorg tried his best to knock his brother Kyle off of the top step of the podium. He ultimately failed but he was able to at least keep Kyle honest throughout the race. The Novice Featherweight class had standout performances from Brady Fors who grabbed onto the opportunity to ride the Fisk Brothers Racing Yamaha R3 with both hands to finish second multiple times and Bill Nystrom as he steadily continues his march toward the front of the class.

The final CRA round will take place September 21-23 on Brainerd International Raceway’s notorious Donnybrooke configuration with sprint races being held on Saturday and the annual 5-Hour endurance race on Sunday. For more information on racing, volunteering or spectating, please visit www.cra-mn.com.

RACE RESULTS

Unlimited SS Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (BMW S1000RR)

2 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

3 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)

4 Jesse Nelson (Yam YZF-R1)

5 Tony Mahto (Yam YZF-R1)

6 Brett Donahue (Suz GSX-R750)


Unlimited SS Novice - Race 1

1 Trevor Gumm (Kaw ZX-10R)

2 Patrick O'Daniel (Yam YZF-R1)

3 Lance O’Daniel (Yam YZF-R1)

Unlimited SS Expert - Race 2

1 Scott Stall (Kaw ZX-10R)

2 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

3 Brett Donahue (Suz GSX-R750)


Unlimited SS Novice - Race 2

1 Trevor Gumm (Kaw ZX-10R)


Unlimited SB Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (BMW S1000RR)

2 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

3 Scott Stall (Kaw ZX-10R)

4 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)

5 Jesse Nelson (Yam YZF-R1)

6 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)


Unlimited SB Novice - Race 1

1 Trevor Gumm (Kaw ZX-10R)

2 Kyle Franz (Duc 899)

3 Patrick O'Daniel (Yam YZF-R1)

4 Lance O’Daniel (Yam YZF-R1)


Unlimited SB Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (BMW S1000RR)

2 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

3 Scott Stall (Kaw ZX-10R)

4 Jesse Nelson (Yam YZF-R1)

5 JR Hiebert (Duc 1299)

6 Brett Donahue (Suz GSX-R750)


Unlimited SB Novice - Race 2

1 Trevor Gumm (Kaw ZX-10R)

2 Kyle Franz (Duc 899)


Unlimited GP Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (BMW S1000RR)

2 Scott Stall (Kaw ZX-10R)

3 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

4 Jesse Nelson (Yam YZF-R1)

5 Tony Mahto (Yam YZF-R1)

6 JR Hiebert (Duc 1299)


Unlimited GP Novice - Race 1

1 Trevor Gumm (Kaw ZX-10R)

2 Kyle Franz (Duc 899)


Unlimited GP Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (BMW S1000RR)

2 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

3 Jesse Nelson (Yam YZF-R1)

4 JR Hiebert (Duc 1299)

5 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

6 David Stone (Yam YZF-R6)


Unlimited GP Novice - Race 2

1 Trevor Gumm (Kaw ZX-10R)

2 Kyle Franz (Duc 899)


Middleweight SS Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

3 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

5 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)

6 Dan Krambeck (Yam YZF-R6)


Middleweight SS Novice - Race 1

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

3 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

4 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

5 Tom Marchant (Kaw ZX-6R)

6 Austin Isfeld (Yam YZF-R6)


Middleweight SS Expert - Race 2

1 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

2 Kenneth Nielsen (Yam YZF-R6)

3 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

4 Matt Cina (Yam YZF-R6)

5 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

6 Josh Harein (Yam YZF-R6)


Middleweight SS Novice - Race 2

1 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

2 Brandon Pierce (Kaw ZX-6R)

3 Tom Marchant (Kaw ZX-6R)

4 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

5 Donald Romer (Hon CBR600RR)

6 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)


Middleweight SB Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

3 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)

5 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

6 Kenneth Nielsen (Yam YZF-R6)


Middleweight SB Novice - Race 1

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

3 Austin Isfeld (Yam YZF-R6)

4 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

5 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

6 Shaun Blake (Yam YZF-R6)


Middleweight SB Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

3 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

5 Thomas Austin (Hon CBR600RR)

6 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)


Middleweight SB Novice - Race 2

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

3 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

4 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

5 Brandon Pierce (Kaw ZX-6R)

6 Kyle Franz (Duc 899)


Middleweight GP Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

3 Justin Ebnet (Honda CBR600RR)

4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

5 Kenneth Nielsen (Yam YZF-R6)

6 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)


Middleweight GP Novice - Race 1

1 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

2 Justin Miest (Yam YZF-R6)

3 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

4 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

5 Austin Isfeld (Yam YZF-R6)

6 Tom Marchant (Kaw ZX-6R)


Middleweight GP Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

4 Thomas Austin (Hon CBR600RR)

5 Ryan Alvar (Yam YZF-R6)

6 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)


Middleweight GP Novice - Race 2

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

3 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

4 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

5 Tom Marchant (Kaw ZX-6R)

6 Brandon Pierce (Kaw ZX-6R)


Lightweight SS Expert - Race 2

1 Jon Champ (Suz SV650)

2 Daniel Mataczynski (Suz SV650)

3 Chris Mattson (Suz SV650)

4 Brian Rogers (Suz SV650)

5 Nathan Jessup (Suz SV650)

6 Sonia Pond (Suz SV650)


Lightweight SS Novice - Race 2

1 Thomas Conroy (Yam FZ-07)

2 Zack Johnson (Suz SV650)


Lightweight GP Expert - Race 1

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Harry Jensen (Yam FZ-07)

3 Chris Mattson (Suz SV650)

4 Bill Plucky (Suz SV650)

5 Brian Rogers (Suz SV650)

6 Daniel Mataczynski (Suz SV650)


Lightweight GP Novice - Race 1

1 Zack Johnson (Suz SV650)

2 Thomas Conroy (Yam FZ-07)

3 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

4 Jeff Franz (Yam FZ-07)


Lightweight GP Expert - Race 2

1 Harry Jensen (Yam FZ-07)

2 Chris Mattson (Suz SV650)

3 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

4 Bill Plucky (Suz SV650)

5 Brian Rogers (Suz SV650)

6 Sonia Pond (Suz SV650)


Lightweight GP Novice - Race 2

1 Kyle Franz (Yam FZ-07)

2 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

3 Zack Johnson (Suz SV650)

4 Thomas Conroy (Yam FZ-07)

5 Jeff Franz (Yam FZ-07)


Formula 40 - F2

1 Jesse Nelson (Yam YZF-R1)

2 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)

3 Tony Mahto (Yam YZF-R1)

4 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

5 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

6 Matt Cina (Yam YZF-R6)


Formula 40 - F1

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

2 Ward Jensen (Yam FZ-07)

3 Jeffrey Quam (Suz SV650)

4 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

5 Phillip Mitteness (Yam YZF-R3)


Formula 40 - F1

1 Jesse Nelson (Yam YZF-R6)

2 Harry Jensen (Yam FZ-07)

3 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

4 Ward Jensen (Yam FZ-07)

5 Jeff Franz (Yam FZ-07)

6 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)


Formula 40 - F2

1 JR Hiebert (Duc 1299)

2 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

3 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

4 Matt Cina (Yam YZF-R6)

5 Bill Plucky (Suz SV650)

6 Mark Miller (Hon CBR600F2)


Michelin Cup GP1 Expert

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)


Michelin Cup GP2 Expert

1 Harry Jensen (Yam FZ-07)

2 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

3 Nathan Jessup (Suz SV650)

4 Ward Jensen (Yam FZ-07)

5 Brian Rogers (Suz SV650)

6 Anthony Marcinek (Suz SV650)


Michelin Cup GP0 Expert

1 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

2 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

3 William Miller (Yam YZF-R3)


Michelin Cup GP0 Novice

1 Si Klien (Yam YZF-R3)

2 Jonathan Myers (Kaw EX250)

3 Max Bullard (Yam YZF-R3)

4 Karyna Veisberg (Yam YZF-R3)

5 Harlan Bullard (Yam YZF-R3)

6 Roy Konicek (Yam YZF-R3)


Michelin Cup GP1 Novice

1 Brady Fors (Kaw EX250R)


New Rider Race

1 Yenghoua Pha (Hon CBR600RR)

2 Kevin Yang

3 Lance O’Daniel (Yam YZF-R1)

4 Amanda Kreller (Yam YZF-R3)


Michelin Cup GP4 Expert

1 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

2 JR Hiebert (Duc 1299)

3 Brett Donahue (Suz GSX-R750)


Michelin Cup GP3 Expert

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)

4 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)

5 Kenneth Nielsen (Yam YZF-R6)

6 Thomas Austin (Hon CBR600RR)


Michelin Cup GP3 Novice

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Donald Romer (Hon CBR600RR)

3 Jacque Smith (Yam YZF-R6)


Michelin Cup GP4 Novice

1 Trevor Gumm (Kaw ZX-10R)


Ultralight Cup Expert - Race 1

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

3 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

4 Timothy Ring (Duc 620)

5 Christopher Spargo (Hon RS125)

6 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)


Lightweight SS Expert - Race 1

1 Jon Champ (Suz SV650)

2 Chris Mattson (Suz SV650)

3 Bill Plucky (Suz SV650)

4 Nathan Jessup (Suz SV650)

5 Daniel Mataczynski (Suz SV650)

6 Sonia Pond (Suz SV650)


Lightweight SS Novice - Race 1

1 Thomas Conroy (Yam FZ-07)

2 Zack Johnson (Suz SV650)


Ultralight Cup Novice - Race 1

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

2 Justin Miest (Kaw EX300R)

3 Si Klien (Yam YZF-R3)

4 Brady Fors (Kaw EX250R)

5 Roy Konicek (Yam YZF-R3)


Featherweight GP Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R3)

2 Kurt Ohnsorg (Yam YZF-R3)

3 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

4 Lawrence Lin (Yam YZF-R3)

5 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

6 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)


Featherweight GP Novice - Race 1

1 Justin Miest (Kaw EX300R)

2 Brady Fors (Yam YZF-R3)

3 Si Klien (Yam YZF-R3)

4 David Schaenzer (Kaw EX300R)

5 William Nystrom (KTM RC390 Cup)

6 Max Bullard (Yam YZF-R3)


Heavyweight GP Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

4 David Stone (Yam YZF-R6)

5 Ryan Alvar (Yam YZF-R6)


Heavyweight GP Novice - Race 1

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

3 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

4 Kyle Franz (Duc 899)

5 Jeff Franz (Duc 899)


90s Cup Expert - Race 1

1 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

2 Chris Mattson (Suz SV650)

3 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

4 James Michaelson (Hon CBR600F2)

5 Daniel Mataczynski (Suz SV650)

6 Adam Knauer (Hon CBR600F2)


90s Cup Novice - Race 1

1 Lucas Landin (Yam YZF-R6)

2 Gregory Kastner (Yam YZF-R6)


Heavyweight SS Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)

4 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

5 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

6 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)


Heavyweight SS Novice - Race 1

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

3 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

4 Joel Nelson (Yam YZF-R6)


Middleweight SS Expert - Race 1

1 Thomas Austin (Hon CBR600RR)


90s Cup Expert - Race 1

1 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

2 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

3 James Michaelson (Hon CBR600RR)

4 Chris Mattson (Suz SV650)

5 Adam Knauer (Hon CBR600F2)

6 Daniel Mataczynski (Suz SV650)


250GP Expert - Race 1

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)


Featherweight SB Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R3)

2 Kurt Ohnsorg (Yam YZF-R3)

3 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

4 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

5 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)

6 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)


250GP Novice - Race 1

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)


Featherweight SB Novice - Race 1

1 Justin Miest (Kaw EX300R)

2 Brady Fors (Yam YZF-R3)

3 Jonathan Myers (Kaw EX250R)

4 William Nystrom (KTM RC390 Cup)

5 Si Klien (Yam YZF-R3)

6 Darren Winfield (KTM RC390 Cup)


Ultralight Cup Novice - Race 2

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

2 Justin Miest (Kaw EX300R)

3 Si Klien (Yam YZF-R3)


Ultralight Cup Expert - Race 2

1 Christopher Spargo (Hon RS125)

2 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

3 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

4 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

5 Leif Nadeau (Suz GS500)


Ultralight Cup Expert - Race 2

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

3 Leif Nadeau (Suz GS500)

4 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

5 Robin Schmidt (Yam YZF-R3)


Featherweight SS Expert - Race 2

1 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

2 Ryan Music (Kaw EX300R)

3 William Miller (Yam YZF-R3)

4 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

5 Sean Stettnichs (Kaw EX300RR)


Featherweight SS Novice - Race 2

1 Brady Fors (Kaw EX250R)

2 Lee Stuessi (Yam YZF-R3)


Heavyweight SS Expert - Race 2

1 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)

2 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

3 Eric Hjelter (MV 800)


Heavyweight SS Novice - Race 2

1 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

2 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

3 Joel Nelson (Yam YZF-R6)


90s Cup Expert - Race 2

1 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

2 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

3 Chris Mattson (Suz SV650)

4 James Michaelson (Hon CBR600F2)

5 Daniel Mataczynski (Suz SV650)


90s Cup Novice - Race 2

1 Mark Miller (Hon CBR600F2)


Heavyweight GP Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

4 Ryan Alvar (Yam YZF-R6)

5 David Stone (Yam YZF-R6)

6 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)


Heavyweight GP Novice - Race 2

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

3 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

4 Kyle Franz (Duc 899)

5 Jeff Franz (Duc 899)


90s Cup Expert - Race 2

1 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

2 Chris Mattson (Suz SV650)

3 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

4 James Michaelson (Hon CBR600F2)

5 Adam Knauer (Hon CBR600F2)


Lightweight SB Expert - Race 1

1 Jon Champ (Suz SV650)

2 Harry Jensen (Yam FZ-07)

3 Brian Rogers (Suz SV650)

4 Chris Mattson (Suz SV650)

5 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

6 Ward Jensen (Yam FZ-07)


Lightweight SB Novice - Race 1

1 Kyle Franz (Yam FZ-07)

2 Thomas Conroy (Yam FZ-07)

3 Zack Johnson (Suz SV650)

4 Jeff Franz (Yam FZ-07)

5 Jeffrey Quam (Suz SV650)


Ultralight Cup Expert - Race 1

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

3 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

4 Christopher Spargo (Hon RS125)

5 Timothy Ring (Duc 620)

6 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)


Ultralight Cup Novice - Race 1

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

2 Justin Miest (Kaw EX300R)

3 Si Klien (Yam YZF-R3)

4 Brady Fors (Kaw EX250R)


Ultralight Cup Expert - Race 1

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Christopher Spargo (Hon RS125)

3 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

4 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

5 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

6 Leif Nadeau (Suz GS500)


Ultralight Cup Novice - Race 1

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

2 Justin Miest (Kaw EX300R)

3 Mark Miller (Duc 620)

4 Si Klien (Yam YZF-R3)


Supertwins Expert - Race 1

1 JR Hiebert (Duc 1299)

2 Chris Mattson (Suz SV650)

3 Daniel Mataczynski (Suz SV650)

4 Brian Rogers (Suz SV650)

5 Nathan Jessup (Suz SV650)

6 Brian O'Mara (Suz SV650)


Sportsman Middleweight Expert - Race 1

1 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

2 Kenneth Nielsen (YamYZF-R6)


Sportsman Lightweight Expert - Race 1

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

3 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

4 John Roswick (KTM 690)


Supertwins Novice - Race 1

1 Kyle Franz (Yam FZ-07)

2 Jeff Franz (Yam FZ-07)


Sportsman Lightweight Novice - Race 1

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)


Sportsman Middleweight Novice - Race 1

1 Si Klien (Yam YZF-R3)


Heavyweight SB Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

3 Jacob Hennen (Yam YZF-R6)

4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

5 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

6 David Stone (Yam YZF-R6)


Heavyweight SB Novice - Race 1

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

3 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

4 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

5 Kyle Franz (Duc 899)

6 Jeff Franz (Duc 899)


90s Cup Expert - Race 1

1 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

2 Chris Mattson (Suz SV650)

3 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

4 James Michaelson (Hon CBR600F2)

5 Daniel Mataczynski (Suz SV650)

6 Adam Knauer (Hon CBR600F2)


90s Cup Novice - Race 1

1 Lucas Landin (Yam YZF-R6)

2 Gregory Kastner (Yam YZF-R6)


Featherweight GP Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R3)

2 Kurt Ohnsorg (Yam YZF-R3)

3 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

4 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

5 William Miller (Yam YZF-R3)

6 Robin Schmidt (Yam YZF-R3)


Featherweight GP Novice - Race 2

1 Justin Miest (Kaw EX300R)

2 Brady Fors (Yam YZF-R3)

3 Si Klien (Yam YZF-R3)

4 William Nystrom (KTM RC390 Cup)

5 David Schaenzer (Kaw EX300R)

6 Phillip Mittness (Yam YZF-R3)


Featherweight SS Expert - Race 1

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R3)

2 Kurt Ohnsorg (Yam YZF-R3)

3 Brian Hebeisen (Yam YZF-R3)

4 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

5 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

6 Sean Stettnichs (Kaw EX300RR)


Featherweight SS Novice - Race 1

1 Justin Miest (Kaw EX300R)

2 William Nystrom (KTM RC390 Cup)

3 Jonathan Myers (Kaw EX250R)

4 Si Klien (Yam YZF-R3)

5 Darren Winfield (KTM RC390 Cup)

6 David Schaenzer (Kaw EX300R)


Heavyweight SB Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Brett Donahue (Suz GSX-R750)

4 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)

5 Ryan Alvar (Yam YZF-R6)

6 David Stone (Yam YZF-R6)


Heavyweight SB Novice - Race 2

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Joel Nelson (Yam YZF-R6)

3 Mike Scherlin (Yam YZF-R6)

4 Zack Abraham (Kaw ZX-6R)

5 Kyle Franz (Duc 899)

6 Jeff Franz (Duc 899)


90s Cup Expert - Race 2

1 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

2 Chris Mattson (Suz SV650)

3 James Michaelson (Hon CBR600F2)

4 Adam Knauer (Hon CBR600F2)

5 Adam Harrison (Hon CBR600F2)


250GP Novice - Race 2

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)


Featherweight SB Expert - Race 2

1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R3)

2 Kurt Ohnsorg (Yam YZF-R3)

3 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

4 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

5 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

6 Ryan Music (Kaw EX300R)


Featherweight SB Novice - Race 2

1 Justin Miest (Kaw EX300R)

2 Brady Fors (Yam YZF-R3)

3 William Nystrom (KTM RC390 Cup)

4 Si Klien (Yam YZF-R3)

5 David Schaenzer (Kaw EX300R)

6 Max Bullard (Yam YZF-R3)


Lightweight SB Expert - Race 2

1 Harry Jensen (Yam FZ-07)

2 Jon Champ (Suz SV650)

3 Chris Mattson (Suz SV650)

4 Brian Rogers (Suz SV650)

5 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

6 Bill Plucky (Suz SV650)


Lightweight SB Novice - Race 2

1 Kyle Franz (Yam FZ-07)

2 Thomas Conroy (Yam FZ-07)

3 Zack Johnson (Suz SV650)

4 Mark Miller (Hon CBR600F2)

5 Jeff Franz (Yam FZ-07)


Ultralight Cup Novice - Race 2

1 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)

2 Justin Miest (Kaw EX300R)

3 Si Klien (Yam YZF-R3)

4 Brady Fors (Kaw EX250R)


Ultralight Cup Expert - Race 2

1 Christopher Spargo (Hon RS125)

2 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)

3 Brad Kreller (Yam YZF-R3)

4 Dave Juntunen (KTM RC390 Cup)

5 Leif Nadeau (Suz GS500)

6 Robin Schmidt (Yam YZF-R3)


Supertwins Expert - Race 2

1 JR Hiebert (Duc 1299)

2 Harry Jensen (Yam FZ-07)

3 Chris Mattson (Suz SV650)

4 Brian Rogers (Suz SV650)

5 Bill Plucky (Suz SV650)

6 Nathan Jessup (Suz SV650)


Sportsman Middleweight Expert - Race 2

1 Kenneth Nielsen (Yam YZF-R6)

2 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)


Sportsman Lightweight Expert - Race 2

1 Jack Barton (Krä HKR Evo 2)

2 Billy Lachmiller (Kaw EX300R)


Supertwins Novice - Race 2

1 Kyle Franz (Yam FZ-07)

2 Jeff Franz (Yam FZ-07)

3 David Schaenzer (Kaw EX300R)


Sportsman Lightweight Novice - Race 2

1 Zack Johnson (Suz SV650)

2 Stephen Peterson (Krä HKR Evo 2)


Sportsman Middleweight Novice - Race 2

1 Si Klien (Yam YZF-R3)