Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   Win Cool Prizes: Take Our Reader Survey >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Jun 19, 2013

Kaleb DeKeyrel, Shane Keaveny Take Multiple CRA Victories At Brainerd

CRA Series: Mason DeKeyrel (54). Photo by Nick Campbell/Steve Diamond Elements Photography, courtesy of CRA.
KYLE OHNSORG WINS ELEVEN RACES AT BRAINERD INTERNATIONAL RACEWAY

Rising star Kyle Ohnsorg of Belle Plaine, MN simply dominated the novice Middleweight and Heavyweight field during round two of the Central Roadracing Association season on Brainerd International Raceway's Competition Course. Ohnsorg took victory in every race he started and easily extended his lead in the Novice Overall Championship with performances that would see him battle for the top-5 positions in the Expert field. Shortly after the race weekend, Ohnsorg successfully petitioned the club to be promoted to expert status, and his Yamaha YZF-R6 will compete in future CRA events with a white number plate.

Another Kyle made headlines as well, with Kyle Dahl taking victory in six races, including the historic Framstad Cup. Created in honor of racer Don Framstad, the Framstad Cup is an invitation-only staggered start race with riders and motorcycles from every CRA class competing. The starting intervals between each rider are calculated based on their best lap time with the ultimate goal being all riders in the race crossing the finish line after five laps at the same time. Historically run on the Donnybrooke Course, the 2013 edition of the Framstad Cup was the first to be run on Brainerd International Raceway's Competition Course and there was no shortage of excitement. As the laps wound down, Dahl was able to put passes on former Framstad winners Christian Schmidt and Mason DeKeyrel and pull away for the win.

The DeKeyrel brothers, Mason and Kaleb, had outstanding weekends in preparation for major moves for both of them coming in the next few weeks. While Mason DeKeyrel wasn't able to take home a second straight victory in the Framstad Cup, he made up for that by taking multiple wins in the Ultralight Novice class throughout the weekend. He continued to feature at the front in the most competitive races in the CRA and announced that his days on the "small bikes" were coming to an end as he expects to be mounted on a 600cc bike for the next round, July 5-7. Meanwhile, Kaleb showcased his consistent riding en route to multiple wins and podiums as he prepares to make his AMA debut at Barber Motorsports Park June 21-23.

The Unlimited field was once again dominated by Bell Helmets rider, Shane Keaveny. Keaveny held steady when challenged by new track record holder Scott Stall (1:37.089) and continued his winning streak in the Unlimited class. The only blip on Keaveny's form sheet was his result in the Framstad Cup as his attempt to go four-wide into the tightest corner on the track resulted in both he and TPL Racing's Jordan Imrie running off track and ending any chances they had at victory.

Fan favorite Jan Chomp wasn't able to continue the Lightweight Expert class domination he showed in round one yet he still brought home three victories while battling with Kyle Knutson, Dan Nygaard and Cole Naymark. The Lightweight Novice classes saw great performances by the aforementioned Kyle Dahl, as well as winners Chris Henkel and Luke Trombley, who extraordinarily took the win in his first race weekend.

Results:

Framstad Cup
1 Kyle Dahl (Kaw EX650R)
2 Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
3 Jon Smrecek (Kaw EX250)
4 Tim Ring (Duc 620)
5 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
6 John Buren (Kaw EX250)

Unlimited SS Expert - Race 1
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 John Staska (Suz GSX-R1000)
3 Scott Stall (Kaw ZX-10R)
4 Jesse Nelson (Suz GSX-R1000)
5 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
6 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

Unlimited SS Expert - Race 2
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 John Staska (Suz GSX-R1000)
3 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
4 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)
5 William Vossberg (Kaw ZX-6R)
6 Derek Gilbertson (Kaw ZX-10R)

Unlimited SB Expert - Race 1
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 John Staska (Suz GSX-R1000)
3 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)
4 Christian Schmidt (Suz GSX-R1000)
5 Aaron Anderson (Suz GSX-R1000)
6 Jordan Imrie (Hon CBR600RR)

Unlimited SB Expert - Race 2
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3 John Staska (Suz GSX-R1000)
4 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)
5 Christian Schmidt (Suz GSX-R1000)
6 Aaron Anderson (Suz GSX-R1000)

Unlimited GP Expert - Race 1
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3 John Staska (Suz GSX-R1000)
4 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)
5 Christian Schmidt (Suz GSX-R1000)
6 Aaron Anderson (Suz GSX-R1000)

Unlimited GP Expert - Race 2
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3 Pat Stewart (Kaw ZX-10R)
4 William Vossberg (Kaw ZX-6R)
5 Derek Gilbertson (Kaw ZX-10R)
6 Ryan Fors (Kaw ZX-6R)

Heavyweight SS Expert - Race 1
1 Scott Stall (Suz GSX-R600)
2 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
4 Drew See (Yam YZF-R6)
5 James Milroy (Suz GSX-R600)
6 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

Heavyweight SS Expert - Race 2
1 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
2 Jordan Imrie (Hon CBR600RR)
3 Scott Stall (Suz GSX-R600)
4 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
5 Drew See (Yam YZF-R6)
6 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Heavyweight SS Novice - Race 1
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
3 Jake Schmotter (Kaw ZX-6RR)
4 Bradley Kreller (Tri 675)
5 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)
6 Benjamin Foreman (Yam YZF-R6)

Heavyweight SS Novice - Race 2
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
3 Jake Schmotter (Kaw ZX-6RR)
4 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
5 Bradley Kreller (Tri 675)
6 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Expert - Race 1
1 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
3 James Milroy (Suz GSX-R600)
4 Erik Devaan (Yam YZF-R6)
5 Brandon Punt (Yam YZF-R6)
6 Gus Aramayo (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Expert - Race 2
1 Scott Stall (Suz GSX-R600)
2 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3 Drew See (Yam YZF-R6)
4 William Vossberg (Kaw ZX-6R)
5 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
6 Erik Devaan (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Novice - Race 1
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
3 Harry Jensen (Duc 848)
4 Jake Schmotter (Kaw ZX-6RR)
5 Bradley Kreller (Tri 675)
6 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Novice - Race 2
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Jake Schmotter (Kaw ZX-6RR)
3 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
4 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
5 Bradley Kreller (Tri 675)
6 Benjamin Foreman (Yam YZF-R6)

Heavyweight GP Expert - Race 1
1 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
2 Drew See (Yam YZF-R6)
3 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)
4 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
5 William Vossberg (Kaw ZX-6R)
6 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Heavyweight GP Expert - Race 2
1 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
2 Scott Stall (Suz GSX-R600)
3 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
4 William Vossberg (Kaw ZX-6R)
5 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
6 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

Heavyweight GP Novice - Race 1
1 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
2 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
3 Bradley Kreller (Tri 675)
4 Benjamin Foreman (Yam YZF-R6)
5 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)


Heavyweight GP Novice - Race 2
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
3 Bradley Kreller (Tri 675)
4 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)

Middleweight SS Expert - Race 1
1 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
2 Drew See (Yam YZF-R6)
3 Jordan Imrie (Hon CBR600RR)
4 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
5 Scott Stall (Suz GSX-R600)
6 Mike Schley (Kaw ZX-6R)

Middleweight SS Expert - Race 2
1 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
2 Jordan Imrie (Hon CBR600RR)
3 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5 Drew See (Yam YZF-R6)
6 Mike Schley (Kaw ZX-6RR)

Middleweight SS Novice - Race 1
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
3 Jake Schmotter (Kaw ZX-6RR)
4 Harry Jensen (Duc 848)
5 Jacob Bauerfeld (Yam YZF-R6)
6 Bradley Kreller (Tri 675)

Middleweight SS Novice - Race 2
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
3 Jake Schmotter (Kaw ZX-6R)
4 Harry Jensen (Duc 848)
5 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
6 Bradley Kreller (Tri 675)

Middleweight SB Expert - Race 1
1 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
2 Drew See (Yam YZF-R6)
3 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
4 Jordan Imrie (Hon CBR600RR)
5 William Vossberg (Kaw ZX-6R)
6 Mike Schley (Kaw ZX-6RR)

Middleweight SB Expert - Race 2
1 Scott Stall (Suz GSX-R600)
2 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3 Jordan Imrie (Hon CBR600RR)
4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5 Drew See (Yam YZF-R6)
6 Mike Schley (Kaw ZX-6RR)

Middleweight SB Novice - Race 1
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Harry Jensen (Duc 848)
3 Jake Schmotter (Kaw ZX-6RR)
4 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
5 Jacob Bauerfeld (Yam YZF-R6)
6 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)

Middleweight SB Novice - Race 2
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Harry Jensen (Duc 848)
3 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
4 Jake Schmotter (Kaw ZX-6RR)
5 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
6 Bradley Kreller (Tri 675)

Middleweight GP Expert - Race 1
1 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
2 Jordan Imrie (Hon CBR600RR)
3 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
4 Mike Schley (Kaw ZX-6RR)
5 Drew See (Yam YZF-R6)
6 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Middleweight GP Expert - Race 2
1 Scott Stall (Suz GSX-R600)
2 Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3 Mike Schley (Kaw ZX-6RR)
4 Chase Sellers (Yam YZF-R6)
5 Drew See (Yam YZF-R6)
6 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Middleweight GP Novice - Race 1
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
3 Harry Jensen (Duc 848)
4 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
5 Bradley Kreller (Tri 675)
6 Jes Schwartz (Yam YZF-R6)

Middleweight GP Novice - Race 2
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Harry Jensen (Duc 848)
3 Michael Crotty (Yam YZF-R6)
4 Bradley Kreller (Tri 675)
5 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
6 Clark Davis (Suz GSX-R600)

Formula 40 - F2 - Race 1
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 James Milroy (Suz GSX-R600)
3 Kurt Schuschke (Tri 675)
4 Derek Gilbertson (Kaw ZX-10R)
5 Harry Jensen (Duc 848)
6 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)

Formula 40 - F2 - Race 2
1 Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2 Harry Jensen (Duc 848)
3 Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
4 Robert Barton (Kaw ZX-6R)
5 John Anderson (Yam YZF-R6)
6 David Johnson (Kaw ZX-6R)

Formula 40 - F1 - Race 1
1 Derek Gallion (Hon CBR600F2)
2 Kyle Knutson (Suz SV650)
3 J.T. Noehre (Suz SV650)
4 Stephen Johnson (Suz SV650)
5 Mike Atlas (Suz SV650)
6 Barry Schmidt (KTM 640)

Formula 40 - F1 - Race 2
1 Derek Gallion (Hon CBR600F2)
2 J.T. Noehre (Suz SV650)
3 Stephen Johnson (Suz SV650)
4 David Burke (Suz SV650)
5 Barry Schmidt (KTM 640)

Lightweight SS Expert - Race 1
1 Kyle Knutson (Suz SV650)
2 Cole Naymark (Suz SV650)
3 Jonathan Champ (Suz SV650)
4 Dan Nygaard (Suz SV650)
5 Aaron Collins (Duc 800)
6 J.T. Noehre (Suz SV650)

Lightweight SS Expert - Race 2
1 Jonathan Champ (Suz SV650)
2 Dan Nygaard (Suz SV650)
3 Kyle Knutson (Suz SV650)
4 J.T. Noehre (Suz SV650)
5 Stephen Johnson (Suz SV650)
6 Mike Atlas (Suz SV650)

Lightweight SS Novice - Race 1
1 Chris Henkel (Suz SV650)
2 Justin Gustofson (Kaw EX650R)
3 Jack Barton (Kaw EX650R)
4 David Burke (Suz SV650)
5 Lucas Trombley (Suz SV650)
6 Walied Feshir (Suz SV650)

Lightweight SS Novice - Race 2
1 Chris Henkel (Suz SV650)
2 David Burke (Suz SV650)
3 Justin Gustofson (Kaw EX650R)
4 Lucas Trombley (Suz SV650)
5 Drew Sivertsen (Suz SV650)
6 Walied Feshir (Suz SV650)

Lightweight SB Expert - Race 1
1 Jonathan Champ (Suz SV650)
2 Cole Naymark (Suz SV650)
3 Dan Nygaard (Suz SV650)
4 Kyle Knutson (Suz SV650)
5 Christian Schmidt (Yam YZ450F)
6 Eric Fox (Duc 900SS)

Lightweight SB Expert - Race 2
1 Kyle Knutson (Suz SV650)
2 Jonathan Champ (Suz SV650)
3 Eric Fox (Duc 900SS)
4 Christian Schmidt (Yam YZ450F)
5 J.T. Noehre (Suz SV650)
6 Stephen Johnson (Suz SV650)

Lightweight SB Novice - Race 1
1 Kyle Dahl (Kaw EX650R)
2 Justin Gustofson (Suz SV650)
3 Jack Barton (Kaw EX650R)
4 Lucas Trombley (Suz SV650)
5 Mike Knoll (Suz SV650)
6 David Burke (Suz SV650)

Lightweight SB Novice - Race 2
1 Kyle Dahl (Kaw EX650R)
2 Lucas Trombley (Suz SV650)
3 David Burke (Suz SV650)
4 Jon Krog (Suz SV650)
5 Bryan Lachmiller (Suz SV650)

Lightweight GP Expert - Race 1
1 Dan Nygaard (Suz SV650)
2 Jonathan Champ (Suz SV650)
3 Cole Naymark (Suz SV650)
4 Derek Gallion (Hon CBR600F2)
5 Kyle Knutson (Suz SV650)
6 Eric Fox (Duc 900SS)

Lightweight GP Expert - Race 2
1 Jonathan Champ (Suz SV650)
2 Kyle Knutson (Suz SV650)
3 Christian Schmidt (Yam YZ450F)
4 Derek Gallion (Hon CBR600F2)
5 Stephen Johnson (Suz SV650)

Lightweight GP Novice - Race 1
1 Kyle Dahl (Kaw EX650R)
2 Chris Henkel (Suz SV650)
3 Justin Gustofson (Kaw EX650R)
4 Jack Barton (Kaw EX650R)
5 Bryan Lachmiller (Suz SV650)
6 Mike Knoll (Suz SV650)

Lightweight GP Novice - Race 2
1 Luke Trombley (Suz SV650)
2 Chris Henkel (Suz SV650)
3 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

Supertwins Expert - Race 1
1 Derek Gilbertson (Hon RC51)
2 Cole Naymark (Suz SV650)
3 Jonathan Champ (Suz SV650)
4 Kyle Knutson (Suz SV650)
5 Eric Fox (Duc 900SS)
6 J.T. Noehre (Suz SV650)

Supertwins Novice - Race 1
1 Kyle Dahl (Kaw EX650R)
2 Justin Gustofson (Kaw EX650R)
3 David Burke (Suz SV650)
4 Drew Sivertsen (Suz SV650)
5 Walied Feshir (Suz SV650)
6 Jeff Grant (Suz SV650)

Supertwins Expert - Race 2
1 Derek Gilbertson (Hon RC51)
2 Jonathan Champ (Suz SV650)
3 Kyle Knutson (Suz SV650)
4 Eric Fox (Duc 900SS)
5 J.T. Noehre (Suz SV650)
6 Jaron Gustofson (Suz SV650)

Supertwins Novice - Race 2
1 Kyle Dahl (Kaw EX650R)
2 David Burke (Suz SV650)
3 Chris Henkel (Suz SV650)
4 Drew Sivertsen (Suz SV650)
5 Justin Gustofson (Kaw EX650R)
6 Jon Krog (Suz SV650)

Sportsman Lightweight Expert - Race 1
1 Derek Gallion (Hon CBR600F2)

Sportsman Lightweight Novice - Race 1
1 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

Sportsman Lightweight Expert - Race 2
1 Derek Gallion (Hon CBR600F2)

Sportsman Lightweight Novice - Race 2
1 Adam Harrison (Hon CBR600F2)
2 John Roswick (Kaw EX500)

Ultralight SS Expert - Race 1
1 Christian Schmidt (Yam YZ450F)
2 Brandon Soine (Hon CRF450)
3 Barry Schmidt (KTM 640)
4 Jaron Gustofson (Yam YZ450F)
5 Kevin Anibas (Yam RD400)
6 Robin Schmidt (Kaw EX300)

Ultralight SS Expert - Race 2
1 Barry Schmidt (KTM 640)
2 Jaron Gustofson (Yam YZ450F)
3 Christian Schmidt (Yam YZ450F)

Ultralight SS Novice - Race 1
1 Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2 Jake Schmotter (Hon CRF450)
3 Tim Ring (Duc 620)
4 Matt Cina (Duc 620)
5 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

Ultralight SS Novice - Race 2
1 Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2 Tim Ring (Duc 620)
3 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
4 John Roswick (Kaw EX500)
5 Matt Cina (Duc 620)
6 Jake Schmotter (Hon CRF450)

Ultralight SB Expert - Race 1
1 Christian Schmidt (Yam YZ450F)
2 Brandon Soine (Hon CRF450)
3 Barry Schmidt (KTM 640)
4 Kyle Ohnstad (Kaw KX450F)
5 Kevin Anibas (Yam RD400)
6 Robin Schmidt (Kaw EX300)

Ultralight SB Expert - Race 2
1 Christian Schmidt (Kaw EX300)
2 Jaron Gustofson (Yam YZ450F)

Ultralight SB Novice - Race 1
1 Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2 Jake Schmotter (Hon CRF450)
3 Tim Ring (Duc 620)
4 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
5 Matt Cina (Duc 620)

Ultralight SB Novice - Race 2
1 Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2 Jake Schmotter (Honda CRF450)
3 Tim Ring (Duc 620)
4 John Roswick (Kaw EX500)
5 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
6 Matt Cina (Duc 620)

Ultralight GP Expert - Race 1
1 Christian Schmidt (Yam YZ450F)
2 Barry Schmidt (KTM 640)
3 Brandon Soine (Hon CRF450)
4 Kyle Ohnstad (Kaw KX450F)

Ultralight GP Expert - Race 2
1 Brandon Soine (Hon CRF450)
2 Christian Schmidt (Kaw EX300)
3 Barry Schmidt (KTM 640)

Ultralight GP Novice - Race 1
1 Jake Schmotter (Hon CRF450)
2 Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
3 Tim Ring (Duc 620)
4 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

Ultralight GP Novice - Race 2
1 Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2 Jake Schmotter (Hon CRF450)
3 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

Ninja 250 Expert - Race 1
1 Jon Smrecek (Kaw EX250)
2 Alex Freeman (Kaw EX250)
3 John Buren (Kaw EX250)
4 James Roberts (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 2
1 Jon Smrecek (Kaw EX250)
2 Alex Freeman (Kaw EX250)
3 John Buren (Kaw EX250)
4 Andy Martin (Kaw EX250)
5 James Roberts (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 3
1 Jon Smrecek (Kaw EX250)
2 John Buren (Kaw EX250)
3 Andy Martin (Kaw EX250)
4 James Roberts (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 4
1 Sam Miller (Kaw EX250)
2 Mark Dargis (Kaw EX250)
3 Jon Smrecek (Kaw EX250)
4 Andy Martin (Kaw EX250)
5 Robin Schmidt (Kaw EX250)
6 John Buren (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 5
1 Sam Miller (Kaw EX250)
2 Mark Dargis (Kaw EX250)
3 Jon Smrecek (Kaw EX250)
4 John Buren (Kaw EX250)
5 Robin Schmidt (Kaw EX250)
6 James Roberts (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 6
1 Sam Miller (Kaw EX250)
2 Mark Dargis (Kaw EX250)
3 James Roberts (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 1
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250)
2 Lucas Scanlan (Kaw EX250)
3 Drew Sivertsen (Kaw EX250)
4 Ashley Stansberry (Kaw EX250)
5 Tanner Hunter (Kaw EX250)
6 Jeffrey Quam (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 2
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250)
2 Drew Sivertsen (Kaw EX250)
3 Lucas Scanlan (Kaw EX250)
4 Ashley Stansberry (Kaw EX250)
5 Tanner Hunter (Kaw EX250)
6 Dustin Miller (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 3
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250)
2 Lucas Scanlan (Kaw EX250)
3 Drew Sivertsen (Kaw EX250)
4 Ashley Stansberry (Kaw EX250)
5 Tanner Hunter (Kaw EX250)
6 Dustin Miller (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 4
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250)
2 Drew Sivertsen (Kaw EX250)
3 Lucas Scanlan (Kaw EX250)
4 Ashley Stansberry (Kaw EX250)
5 Mark Praska (Kaw EX250)
6 Tanner Hunter (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 5
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250)
2 Drew Sivertsen (Kaw EX250)
3 Lucas Scanlan (Kaw EX250)
4 Ashley Stansberry (Kaw EX250)
5 Mark Praska (Kaw EX250)
6 Jeffrey Quam (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 6
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250)
2 Lucas Scanlan (Kaw EX250)
3 Drew Sivertsen (Kaw EX250)
4 Ashley Stansberry (Kaw EX250)
5 Jeffrey Quam (Kaw EX250)
6 Tanner Hunter (Kaw EX250)

New Rider Race
1 Adam Hanson (Suz GSX-R600)
2 Adam Knauer (Yam YZF-R6)
3 Jeff Grant (Suz SV650)
4 Christian Nemes (Duc 848)
5 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
6 Ariel Martinez (Kaw EX250)