Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   Win Cool Prizes: Take Our Reader Survey >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Oct 19, 2012

Friday's AHRMA Race Results From Daytona International Speedway

AHRMA Daytona International Speedway Daytona Beach, Florida October 19, 2012 Race Results (as supplied by AHRMA):

200cc GP: 1. Dennis Poneleit 2. Mark Smith

Novice Historic Production Lightweight: 1. Daniel May (BMW) 2. Mark Hoedel 3. Steven Hopkins 4. Bion St. Bernard

Pre-1940: 1. Alex McLean 2. Ralph Wessell 3. Doug Young (Tri) 4. Beno Rodi (Nor) 5. Doc Batsleer (Ind)

Formula 125cc: 1. Lila O'Hara

Battle of the Twins Formula One: 1. Shane Turpin (Duc) 2. Jordan Imrie 3. Dan Bilansky (Buell 1125R) 4. Christopher Boy 5. Dario Marchetti 6. Patrick Lansu

Battle of the Twins Formula Three: 1. Timothy Kennedy (Suz) 2. Garry Owen (Suz) 3. William Billock (Suz) 4. Malcolm Wilkinson (Suz) 5. Paul Canale (Tri) 6. Dick Greenway (Tri)

Vintage Superbike Heavyweight: 1. Peter Politiek (Duc) 2. Edward Barna (Hon)

Formula 750cc: 1. Ken Nemoto (M-G) 2. John Ellis (Yam) 3. Nigel Smallbone (Seely)

500cc Premier: 1. Pat Mooney (Nor) 2. Niek Leeuwis (BSA) 3. Larry Poons (Seely) 4. Sjabbo Van Timmeren (BSA)

500cc GP: 1. Alex McLean 2. David King (Nor)

Sportsman 750cc: 1. Jeff Hargis (Yam) 2. Rich Heritage (BMW) 3. Craig Charles 4. Steven Enter

Vintage Superbike Middleweight: 1. Chris Carr (Kaw) 2. Scott Signorini (Kaw) 3. Courtney Allaert 4. Paul Elledge

Battle of the Twins Formula Two: 1. Christopher Boy 2. Peter Politiek (Duc) 3. Kat Zimpel 4. William Billock (Suz) 5. Tim Batten (Suz)

Open Two-Stroke: 1. Michael Perry 2. Ray Smith

Thruxton Trans-Atlantic Challenge: 1. Tony Blackall (Tri) 2. Fred Willink (Tri) 3. Paul Canale (Tri) 4. Dick Greenway (Tri) 5. Robert Johnson (Tri) 6. David Rhinehart (Tri)

Sound of Singles Two-Stroke: 1. Alex McLean (Hon RS125)

Formula 500cc: 1. Niek Leeuwis (BSA) 2. Sjabbo Van Timmeren (BSA)

Vintage Superbike Lightweight: 1. Paul Elledge 2. John Rickard (Yam) 3. Mike Kirby

Novice Historic Production Heavyweight: 1. Mitch Hamler (BMW) 2. Rolf Janssen (BMW) 3. Daniel May (BMW)

250cc GP: 1. John Stephens (Duc) 2. Eric Pritchard (Duc) 3. Larry Poons (DKW) 4. William Dickert, Jr. 5. Robert Brangaccio (Duc) 6. Mark Smith (Hon)

Class C Foot Shift: 1. Alex McLean 2. David Roper (M-G) 3. Beno Rodi (Nor)

350cc GP: 1. David Roper (M-G) 2. Eric Pritchard (Duc) 3. Tom Fisher 4. Jason Roberts (H-D)

Formula 250cc: 1. Drew Ciriot (Yam) 2. David Pierce

Sportsman 350cc: 1. Jason Bessey (Tri) 2. Blake Wilson (Hon) 3. Michael Mathews (Hon)

Classic 1960s: 1. Alex McLean 2. David King (Nor)

Classic 1960s 650cc: 1. Luke Conner 2. Tim Ivanoff

Sound of Thunder: 1. Shane Turpin 2. Jordan Imrie 3. Dan Bilansky (Buell 1125R) 4. Patrick Lansu 5. Dario Marchetti 6. Tony Blackall (Tri)

BEARS: 1. Jason Bessey (Tri) 2. Nigel Smallbone (Seely) 3. Steve Atlas 4. Rich Heritage (BMW)

Formula Vintage: 1. Ken Nemoto (M-G) 2. Peter Politiek (Duc) 3. Craig Charles 4. Ray Smith 5. Courtney Allaert 6. Niek Leeuwis (BSA)

Class C Hand-Shift: 1. David Bourbeau (H-D) 2. Ralph Wessell (Ind) 3. Doug Young (Ind) 4. Steve Coe