Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >   |   3-Month Trial Subscription >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Sep 19, 2012

Fletcher Wins Overall CRA Championship At Brainerd

Fletcher Wraps Up 2012 CRA Championship

North Dakota's Shane Fletcher brought home the 2012 Central Roadracing Association overall championship during the final event of the season on September 14-16, held on Brainerd International Raceway's Donnybrooke Course. Fletcher continued his strong performances in the Middleweight, Heavyweight and Unlimited classes on his Yamaha R6 and ended the season with a healthy points cushion over rising star Kaleb DeKeyrel.

Mason DeKeyrel made CRA history as the youngest winner of the prestigious Framstad Cup. On Friday, September 14, twelve-year-old DeKeyrel dominated the tortoise vs. hare style race on his Moriwaki MD250H, taking the victory over GSX-R600 mounted Brandon Soine and Shane Keaveny's CBR1000RR. Young DeKeyrel, who turned thirteen the day after his Framstad Cup victory, is clearly following in his brother's footsteps and you can expect to continue hearing more about both DeKeyrels in the future.

While Fletcher ran at the front of the Middleweight and Heavyweight races with the likes of DeKeyrel, Scott Stall and Robert Pretts, some very intense battles occurred behind them as Brian Hebeisen, Kris Skellenger, Jonathan Shore and Jake Northrup put in some fantastic races. Their aggressive, yet clean, racing coupled with multiple last-lap passes resulted in some of the best racing of the weekend.

The Novice championship was wrapped up by Brandon Soine, who continued his solid run of podium finishes as he battled with Novice Middleweight and Heavyweight runners Jordan Imrie and William Vossberg.

Chris Henkel ended his solid rookie season with a narrow victory over Brian Janssen in Lightweight Supersport - Novice while Chris Knauf and Christian Alvarado also took victories in Lightweight Novice Superbike and Grand Prix, respectively.

The traditional season-ender for the CRA is the 5-Hour endurance race and the 2012 edition was a great ending to an overall fantastic CRA season. Suzuki GSX-R1000 mounted Team 250 Ninja (Christian Schmidt, Shane Keaveny and Aaron Anderson) took home the GP4 and overall honors and the record for most number of laps completed in the 5-hour with 167. Team Worldwide (John Anderson, Kaleb DeKeyrel and Pat Stewart) won the GP3 class while bringing home second overall on their Yamaha R6 and third overall went to Flashbang (Jesse Nelson, Erik Devaan and Chase Sellers) as they also picked up second in GP3 on their Yamaha R6. Every team that competed deserves an honorable mention as there were no crashes and every team finished the grueling race.

The CRA would like to thank all of the hard-working volunteer staff and the racers for contributing to another fantastic season. We'll see you in 2013!



Results:

Unlimited Grand Prix Expert
1)Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2)Robert Pretts (Suz GSX-R750)
3)Scott Stall (Yam YZF-R1)
4)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
5)Zach Hughes (Yam YZF-R1)
6)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)

Formula 40 - F2
1)Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2)Derek Gilbertson (Kaw ZX-10R)
3)Jim Milroy (Suz GSX-R600)
4)Mark Miller (Suz GSX-R1000)
5)John Anderson (Yam YZF-R6)
6)Jim Wiles (Suz GSX-R750)

Formula 40 - F1
1)Brent Bixby (Duc 1098)
2)Derek Gallion (Suz SV650)
3)John Buren (Suz SV650)
4)Stephen Johnson (Suz SV650)
5)Robert Barton (Suz SV650)
6)Troy Pierson (Duc 620)

Unlimited Superbike
1)Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2)Scott Stall (Yam YZF-R1)
3)John Staska (Suz GSX-R1000)
4)Robert Pretts (Suz GSX-R750)
5)Zach Hughes (Yam YZF-R1)
6)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)

Unlimited Supersport
1)Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)
2)Scott Stall (Yam YZF-R1)
3)Robert Pretts (Suz GSX-R750)
4)John Staska (Suz GSX-R1000)
5)Zach Hughes (Yam YZF-R1)
6)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)

Heavyweight Grand Prix Expert
1)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)
2)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3)Robert Pretts (Suz GSX-R750)
4)Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
5)Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
6)Kris Skellenger (Suz GSX-R600)

Heavyweight Grand Prix Novice
1)William Vossberg (Kaw ZX-6RR)
2)Ryan Fors (Kaw ZX-6RR)
3)Tim Ruzek (Yam YZF-R6)

Heavyweight Superbike Expert
1)Robert Pretts (Suz GSX-R750)
2)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)
4)Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
5)Chase Sellers (Yam YZF-R6)
6)Jesse Nelson (Yam YZF-R6)

Heavyweight Superbike Novice
1)William Vossberg (Kaw ZX-6R)
2)Ryan Fors (Kaw ZX-6R)
3)David Soderholm (Hon RC-51)
4)Tim Ruzek (Yam YZF-R6)

Heavyweight Supersport Expert
1)Robert Pretts (Suz GSX-R750)
2)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)
3)Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
4)Chase Sellers (Yam YZF-R6)
5)Jesse Nelson (Yam YZF-R6)
6)Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Heavyweight Supersport Novice
1)Brandon Soine (Suz GSX-R600)
2)Ryan Fors (Kaw ZX-6R)
3)Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
4)Greg Bambach (Kaw ZX-6RR)
5)Jeremy Perlick (Yam YZF-R6)

Middleweight Grand Prix Expert
1)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)
2)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
3)Jake Northrup (Yam YZF-R6)
4)Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5)Kris Skellenger (Suz GSX-R600)
6)Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

Middleweight Grand Prix Novice
1)Jordan Imrie (Duc 848)
2)William Vossberg (Kaw ZX-6RR)
3)Ryan Fors (Kaw ZX-6R)
4)Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
5)Benjamin Foreman (Yam YZF-R6)
6)Austin Isfeld (Kaw ZX-6R)

Middleweight Superbike Expert
1)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)
2)Scott Stall (Suz GSX-R600)
3)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
4)Chase Sellers (Yam YZF-R6)
5)Jesse Nelson (Yam YZF-R6)
6)Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Middleweight Superbike Novice
1)Jordan Imrie (Duc 848)
2)William Vossberg (Kaw ZX-6RR)
3)Ryan Fors (Kaw ZX-6R)
4)Kyle Ohnsorg (Suz GSX-R600)
5)Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
6)Austin Isfeld (Kaw ZX-6R)

Lightweight Grand Prix Expert
1)Dan Nygaard (Suz SV650)
2)Jonathan Champ (Suz SV650)
3)Brent Bixby (Suz SV650)
4)Kenneth Earl (Kaw EX650R)
5)Eric Fox (Duc 900Supersport)
6)Cole Naymark (Suz SV650)

Lightweight Grand Prix Novice
1)Christian Alvarado (Hon CBR600F2)
2)Chris Knauf (Kaw EX650R)
3)John Buren (Suz SV650)
4)Chris Henkel (Suz SV650)
5)Stephen Johnson (Suz SV650)
6)J.T. Noehre (Suz SV650)

Lightweight Superbike Expert
1)Dan Nygaard (Suz SV650)
2)Jonathan Champ (Suz SV650)
3)Kyle Knutson (Suz SV650)
4)Brent Bixby (Suz SV650)
5)Eric Fox (Duc 900Supersport)
6)Kenneth Earl (Kaw EX650R)

Lightweight Superbike Novice
1)Chris Knauf (Kaw EX650R)
2)Brian Janssen (Suz SV650)
3)Chris Henkel (Suz SV650)
4)Stephen Johnson (Suz SV650)
5)J.T. Noehre (Suz SV650)
6)Jason Anderson (Suz SV650)

Lightweight Supersport Expert
1)Dan Nygaard (Suz SV650)
2)Kyle Knutson (Suz SV650)
3)Jonathan Champ (Suz SV650)
4)Jason Lanigan (Suz SV650)
5)Jeff Touhey (Suz SV650)
6)Dennis Goman (Suz SV650)

Lightweight Supersport Novice
1)Chris Henkel (Suz SV650)
2)Brian Janssen (Suz SV650)
3)John Buren (Suz SV650)
4)J.T. Noehre (Suz SV650)
5)Jason Anderson (Suz SV650)

Middleweight Supersport Novice
1)Jordan Imrie (Duc 848)
2)Brandon Soine (Suz GSX-R600)
3)Ryan Fors (Kaw ZX-6R)
4)Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
5)Greg Bambach (Kaw ZX-6RR)
6)Benjamin Foreman (Yam YZF-R6)

Middleweight Supersport Expert
1)Shane Fletcher (Yam YZF-R6)
2)Scott Stall (Suz GSX-R600)
3)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)
4)Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5)Jonathan Shore (Yam YZF-R6)
6)Jake Northrup (Yam YZF-R6)

Ultralight Supersport Expert
1)Tony Peterson (Yam YZ450F)
2)Troy Pierson (Duc 620)
3)Jennelle LeBlanc (Hon RS125)

Ultralight Supersport Novice
1)Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2)Brandon Soine (Hon CRF450)
3)John Roswick (Kaw EX500)
4)Tim Ring (Duc 620)
5)Morgan Beving (Suz GS500)

Ninja 250 Expert - Race 1
1)Bryant Soberg (Kaw EX250R)
2)Christian Schmidt (Kaw EX250R)
3)Mark Dargis (Kaw EX250R)
4)Jon Smrecek (Kaw EX250R)
5)Kevin Anibas (Kaw EX250R)
6)Anthony Gallagher (Kaw EX250R)

Ninja 250 Novice - Race 1
1)Sam Miller (Kaw EX250R)
2)Brian Lachmiller (Kaw EX250R)
3)Sean Colton (Kaw EX250R)
4)Jack Barton (Kaw EX250R)
5)Chris Knauf (Kaw EX250R)
6)Eric Barbot (Kaw EX250R)

Ninja 250 Expert - Race 2
1)Christian Schmidt (Kaw EX250R)
2)Bryant Soberg (Kaw EX250R)
3)Jon Smrecek (Kaw EX250R)
4)Anthony Gallagher (Kaw EX250R)

Ninja 250 Novice - Race 2
1)Sam Miller (Kaw EX250R)
2)Brian Lachmiller (Kaw EX250R)
3)Eric Barbot (Kaw EX250R)
4)Chris Knauf (Kaw EX250R)
5)Jack Barton (Kaw EX250R)
6)Justin Gustofson (Kaw EX250R)

Ninja 250 Expert - Race 3
1)Bryant Soberg (Kaw EX250R)
2)Christian Schmidt (Kaw EX250R)
3)Jon Smrecek (Kaw EX250R)
4)Anthony Gallagher (Kaw EX250R)

Ninja 250 Novice - Race 3
1)Sam Miller (Kaw EX250R)
2)Brian Lachmiller (Kaw EX250R)
3)Eric Barbot (Kaw EX250R)
4)Chris Knauf (Kaw EX250R)
5)Jack Barton (Kaw EX250R)
6)Justin Gustofson (Kaw EX250R)

Ultralight Grand Prix Expert
1)Tony Peterson (Yam YZ450F)
2)Troy Pierson (Duc 620)
3)Jennelle LeBlanc (Hon RS125)

Ultralight Grand Prix Novice
1)Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2)John Roswick (Kaw EX500)
3)Morgan Beving (Suz GS500)

Ultralight Superbike Novice
1)Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2)John Roswick (Kaw EX500)
3)Tim Ring (Duc 620)
4)Morgan Beving (Suz GS500)

Ultralight Superbike Expert
1)Troy Pierson (Duc 620)
2)Kevin Anibas (Yam RD400)
3)Jessica Zalusky (Yam YZ450F)
4)Tony Peterson (Yam YZ450F)

125 Grand Prix Expert
1)Jennelle LeBlanc (Hon RS125)

Supertwins Expert
1)Brent Bixby (Suz SV650)
2)Kenneth Earl (Kaw EX650R)
3)Jonathan Champ (Suz SV650)
4)Kyle Knutson (Suz SV650)
5)Eric Fox (Duc 900Supersport)
6)Jaron Gustofson (Suz SV650)

Supertwins Novice
1)David Soderholm (Hon RC-51)
2)Brian Janssen (Suz SV650)
3)Chris Knauf (Kaw EX250R)
4)J.T. Noehre (Suz SV650)
5)John Buren (Suz SV650)
6)Chris Henkel (Suz SV650)

Sportsman Lightweight Expert
1)Derek Gallion (Hon CBR 600 F2)
2)Jason Lanigan (Buell XB9R)

Sportsman Lightweight Novice
1)Christian Alvarado (Hon CBR600F2)
2)John Roswick (Kaw EX500)

Framstad Cup - Race
1)Mason DeKeyrel (Mor MD250H)
2)Brandon Soine (Suz GSX-R600)
3)Shane Keaveny (Hon CBR100RR)
4)Sam Miller (Kaw EX250R)
5)Bryan Lachmiller (Kaw EX250R)
6)Kaleb DeKeyrel (Yam YZF-R6)

New Rider Championship - Race
1)Kyle Ohnsorg (Suz GSX-R600)
2)David Soderholm (Hon RC-51)
3)Tim Ruzek (Yam YZF-R6)
4)Greg Bambach (Kaw ZX600)
5)Kyle Dahl (Kaw EX650R)
6)Brandon Shannon (Hon CBR600RR)

5-Hour Endurance GP4
1)Team Ninja 250 (Suz GSX-R1000)

5-Hour Endurance GP3
1)Team World Wide (Yam YZF-R6)
2)Flashbang (Yam YZF-R6)
3)Team Hoff (Yam YZF-R6)
4)MSpace ODB (Kaw ZX-6R)
5)Team Can-Am (Kaw ZX-6R)
6)Triple S (Suz GSX-R600)

5-Hour Endurance GP2
1)Blockhead Skunkworx (Hon CBR600F2)
2)Pub Scouts (Suz SV650)
3)Fight Like A Girl (Suz SV650)
4)Ride For Alex (Suz SV650)
5)AK Motorsports (Suz SV650)
6)Two Bees Tuning (Hon CBR600F2)

5-Hour Endurance GP1
1)2 Guys and a Ducati (Duc 620)