Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Feb 12, 2017

CCS Florida Homestead-Miami Speedway Results (Updated)

Danny Eslick (69) and Stefano Mesa (1) battled in the featured CCS Florida Unlimited Shootout race at Homestead-Miami Speedway. Photo by Lisa Theobald.

Posted in Race Order

RACE #1

EXPERT GTO:

1.Danny Eslick (Yam YZF-R1)

2. Stefano Mesa (Kaw ZX-10R), -0.441-second

3. Frankie Babuska (Yam YZF-R1)

4. Sean Dwyer (Kaw ZX-10R)

5. Barrett Long (Yam YZF-R1)

6. Bruno Silva (Kaw ZX-10R)

AMATEUR GTO:

1. Ehud Shuker (Yam YZF-R1)

2. Peter Polakovic (Kaw ZX-10R)

3. Ryan Martin (BMW S1000RR)

4. Brian Gomez (BMW S1000RR)

5. Michael Zumbrum (Hon CBR1000RR)

RACE #2

COMBINED FL GT LIGHTS

1. Charlie Mavros (Duc 1000)

2. Carl Cohen (Duc 1100), -3.533 seconds

3. Robert Fisher (Suz SV650)

4. John Linder (Suz SV650)

5. Marco Martinez (Suz SV650)

6. Steve Johnston (Duc 800)

RACE #3

EXPERT GTU

1. Lucas Silva (Yam YZF-R6)

2. Danny Eslick (Yam YZF-R6), -10.919 seconds

3. Max Angles (Yam YZF-R6)

4. Barrett Long (Duc 848)

5. Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

6. Greg Melka (Yam YZF-R6)

AMATEUR GTU

1. Gal Golan (Suz GSX-R600)

2. Andrew Lavana (Yam YZF-R6)

3. Alejandro Thermiotis (MV Agusta 675)

4. Zale Tutein (Yam YZF-R6)

5. Joshua McKillip (Yam YZF-R6)

6. Joseph Cuiffi (Hon CBR600RR)

RACE #4

COMBINED PREMIER VINTAGE

1. Ben Matheson (Yam 400)

2. Brian Tenn (Yam 600), -1.139 seconds

3. Daniel Paine (Hon 750)

4. Charles Easterling (Yam 400)

5. Michael Perry (Yam 350)

COMBINED GT 300

1. Andres Villalba (Kaw 300)

2. Ehud Shuker (Kaw 300)

3. Charlie Ohana (Kaw 300)

4. Alexis Olivera (Metrakit 125)

RACE #5

EXPERT SUPERSPORT UNLIMITED

1. Stefano Mesa (Kaw ZX-10R)

2. Frankie Babuska (Yam YZF-R1), -0.147-second

3. Felipe MacLean (Kaw ZX-10R)

4. Bruno Silva (Kaw ZX-10R)

5. Vasily Zhulin (Yam YZF-R1)

6. Dominic Vetrano (Kaw ZX-10R)

AMATEUR SUPERSPORT UNLIMITED 

1. Peter Polakovic (Kaw ZX-10R)

2. Michael Zumbrum (Hon CBR1000RR)

3. Richard Rogers (Hon CBR1000RR)

4. Brian Gomez (BMW S1000RR)

5. Ryan Martin (BMW S1000RR)

 RACE #6

COMBINED FL SUPERBIKE ULTRALIGHT

1. Charlie Mavros (Suz SV650)

2. Marco Martinez (Suz SV650), -5.465

3. John Linder (Suz SV650)

4. Jonathan Pellnitz (Suz SV650)

5. Carlos Stadthagen (Suz SV650)

6. Brian Tenn (Yam 650)

COMBINED MOTO3

1. Gabriel Da Silva (Hon RS125)

2. Alexis Olivera (Metrakit 125)

3. Philippe Da Silva (Metrakit 125)

4. Morten Frederiksen (Hon RS125)

RACE #7

EXPERT SUPERSPORT MIDDLEWEIGHT

1. Max Angles (Yam YZF-R6)

2. Lucas Silva (Yam YZF-R6), -0.881-second

3. Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

4. Tony Storniolo (Kaw ZX-RR/636)

5. Brandon Paasch (Suz GSX-R600)

6. Carlos Lorenzo (Yam YZF-R6)

AMATEUR SUPERSPORT MIDDLEWEIGHT

1. Gal Golan (Suz GSX-R600)

2. Alejandro Rei (Hon CBR600RR)

3. Zale Tutein (Yam YZF-R6)

4. Adrian Mitchell (Yam YZF-R6)

5. Sean Kingsbury (Kaw ZX-6R/636)

6. Stefano D'Ambrosio (Yam YZF-R6)

RACE #8

COMBINED FL GRAND PRIX LW

1. Charlie Mavros (Duc 1000)

2. Thomas Eubank (Duc 1100), -1.077 seconds

3. Robert Fisher (Suz SV650)

4. Steve Johnston (Duc 800)

5. Ben Matheson (Yam 400)

6. Daniel McFadyen (Suz SV650)

COMBINED THUNDERBIKE ULTRALIGHT

1. Andres Villalba (Kaw 300)

2. Ehud Shuker (Kaw 300)

3. Juan Zuluaga (Kaw 300)

4. Paul Vance (Kaw 250)

5. Charlie Ohana (Kaw 300)

RACE #9

EXPERT SUPERSPORT HEAVYWEIGHT

1. Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

2. Lucas Silva (Yam YZF-R6), -0.316-second

3. Tony Storniolo (Kaw ZX-6R/636)

4. Carlos Lorenzo (Yam YZF-R6)

5. Bob Damerau (Yam YZF-R6)

6. Christian Miranda (Hon CBR600RR)

AMATEUR SUPERSPORT HEAVYWEIGHT

1. Gal Golan (Suz GSX-R600)

2. Adrian Mitchell (Yam YZF-R6)

3. Joshua McKillip (Yam YZF-R6)

4. Stefano D'Ambrosio (Yam YZF-R6)

RACE #10

EXPERT SUPERBIKE UNLIMITED

1. Stefano Mesa (Kaw ZX-10R)

2. Danny Eslick (Yam YF-R1), -4.268 seconds

3. Sean Dwyer (Kaw ZX-10R)

4. Felipe MacLean (Kaw ZX-10R)

5. Bruno Silva (Kaw ZX-10R)

6. Max Angles (Kaw ZX-10R)

AMATEUR SUPERBIKE UNLIMITED

1. Peter Polakovic (Kaw ZX-10R)

2. Michael Zumbrum (Hon CBR1000RR)

3. Ehud Shuker (Yam YZF-R1)

COMBINED FL SUPERTWINS

1. Kevin Heil (Duc 1199)

2. Tawfik Khalil Jr. (Hon 998)

3. Marcos Martinez (Duc 749)

RACE #11

EXPERT FORMULA 40 MIDDLEWEIGHT

1. Jason Edmonds (Yam YZF-R6)

2. Bob Damerau (Yam YZF-R6), -1.490

3. Brad Gordon (Suz GSX-R600)

4. Timothy Peterman (Yam YZF-R6)

5. Roosevelt Wright Jr. (Yam YZF-R6)

6. Kevin Heil (Yam YZF-R6)

AMATEUR FORMULA 40 MIDDLEWEIGHT

1. Alejandro Rei (Hon CBR600RR)

2. Federico Castano (Yam YZF-R6)

3. Donald Dufresne (Tri 675)

4. Kirk Tulloch (Yam YZF-R6)

RACE #12

COMBINED FL SUPERBIKE LW

1. Charlie Mavros (Duc 1000)

2. Thomas Eubank (Duc 1100), -6.554 seconds

3. Daniel Paine (Suz SV650)

COMBINED FL F-40 LIGHTWEIGHT

1. Marco Martinez (Suz SV650)

2. Robert Fisher (Suz SV650)

3. Steve Johnston (Duc 800)

4. Carlos Stadhagen (Suz SV650)

5. Daniel McFadyen (Suz SV650)

6. Ben Matheson (Yam 400)

COMBINED SUPERBIKE 500

1. Paul Vance (Kaw 500)

2. Miguel Chirino (Kaw 500)

RACE #13

EXPERT FORMULA 40

1. Lisandro Garcia (BMW S1000RR)

2. Josh Anderson (BMW S1000RR), -0.094-second

3. Brad Gordon (Suz SV650)

4. Timothy Chin (Kaw ZX-10R)

5. Alejandro Rodriguez (Kaw ZX-10R)

6. Jose Sojo (Kaw ZX-10R)

AMATEUR FORMULA 40

1. Ehud Shuker (Yam YZF-R1)

2. Chris Hair (Suz GSX-R750)

3. Michael Zumbrum (Hon CBR1000RR)

4. CJ Cohen (Suz GSX-R1000)

5. Richard Rogers (Hon CBR1000RR)

RACE #14

EXPERT SUPERBIKE MIDDLEWEIGHT

1. Lucas Silva (Yam YZF-R6)

2. Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6), -4.994 seconds

3. Greg Melka (Yam YZF-R6)

4. Tony Storniolo (Kaw ZX-6R/636)

5. Sean Dylan Kelly (Yam YZF-R6)

6. Jason Edmonds (Yam YZF-R6)

AMATEUR SUPERBIKE MIDDLEWEIGHT

1. Alejandro Thermiotis (MV Agusta 675)

2. Andrew Lavana (Yam YZF-R6)

3. Federico Castano (Yam YZF-R6)

4. Adrian Mitchell (Yam YZF-R6)

5. Zale Tutein (Yam YZF-R6)

6. Joshua McKillip (Yam YZF-R6)

RACE #15

COMBINED FL THUNDERBIKE

1. Steve Johnston (Duc 800)

2. Daniel Paine (Hon 750)

3. Marcos G. Martinez (Duc 749)

COMBINED FL SUPERSPORT LW

1. Charlie Mavros (Duc 800)

2. John Linder (Suz SV650)

3. Carl Cohen (Duc 1100)

4. Jonathan Pellnitz (Suz SV650)

5. Ian Nichols (Suz SV650)

6. Daniel Pelletier (Suz SV650)

COMBINED SUPERSPORT 500

1. German Vacca (Kaw 300)

2. Paul Vance (Kaw 500)

RACE #16

EXPERT SUPERBIKE HEAVYWEIGHT

1. Lucas Silva (Yam YZF-R6)

2. Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6), -6.409 seconds

3. Greg Melka (Yam YZF-R6)

4. Max Angles (Yam YZF-R6)

5. Tony Storniolo (Kaw ZX-6R/636)

6. Fernando Silva (Yam YZF-R6)

AMATEUR SUPERBIKE HEAVYWEIGHT

1. Sean Kingsbury (Kaw ZX-6R/636),

2. Stefano D'Ambrosio (Yam YZF-R6)

3. Joshua McKillip (Yam YZF-R6)

COMBINED BRIDGESTONE CUP

1. Chris Sullivan (Yam YZF-R6)

2. Federico Castano (Yam YZF-R6)

3. Alejandro Rei (Hon CBR600RR)

4. Juan Zuluaga (Yam YZF-R6)

5. Zale Tutein (Yam YZF-R6)

6. Carlos Henao (Yam YZF-R6)

RACE #17

EXPERT GRAND PRIX MIDDLEWEIGHT

1. Kaleb De Keyrel (Yam YZF-R6)

2. Lucas Silva (Yam YZF-R6), -0.545-second

3. Greg Melka (Yam YZF-R6)

4. Max Angels (Yam YZF-R6)

5. Tony Storniolo (Kaw ZX-6R/636)

6. Fernando Silva (Yam YZF-R6)

AMATEUR GRAND PRIX MIDDLEWEIGHT

1. Alejandro Thermiotis (MV Agusta 675)

2. Carlos Henao (Yam YZF-R6)

3. Zale Tutein (Yam YZF-R6)

4. Sean Kingsbury (Kaw ZX-6R/636)

5. Joshua McKillip (Yam YZF-R6)

RACE #18

AMATEUR GRAND PRIX UNIMITED

1. Ryan Martin (BMW S1000RR)

2. Ehud Shuker (Yam YZF-R1), -7.253 seconds

3. Zale Tutein (Yam YZF-R6)

4. Adrian Mitchell (Yam YZF-R6)

5. Peter Polakovic (Kaw ZX-10R)

6. Richard Rogers (Hon CBR1000RR)

RACE #18

EXPERT GRAND PRIX UNLIMITED (SHOOTOUT)

1. Danny Eslick (Yam YZF-R1)

2. Stefano Mesa (Kaw ZX-10R), -1.042 seconds

3. Sean Dwyer (Kaw ZX-10R)

4. Frankie Babuska Jr. (ZX-10R)

5. Felipe MacLean (Kaw ZX-10R)

6. Barrett Long (Yam YZF-R1)

7. Max Angles (Yam YZF-R1)

8. Marcin Biernacki (BMW S1000RR)

9. Anthony Kosinski (Yam YZF-R1)

10. Vasily Zhulin (Yam YZF-R1)

11. Bruno Silva (Kaw ZX-10R)