Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Aug 27, 2014

Canadian Imrie Triumphs In 11 CRA Races At Brainerd

Jordan Imrie (45). Photo by Steve Diamond Elements, courtesy of CRA.

IMRIE DEMOLISHES THE COMPETITION AT CRA ROUND FOUR

The fourth round of the Central Roadracing Association season took place August 22-24 on Brainerd International Raceway's Competition Course and featured dominating performances by TPL Racing's Jordan Imrie, Christian Schmidt, Dave Pederson, Sam Miller, Brilly Lachmiller and Bell Helmets rider Shane Keaveny.

Winnipeg's Jordan Imrie competed in 12 races over the course of the weekend, winning 11 of them with a poor tire choice dropping him to fourth place in Saturday's Heavyweight Supersport Expert race the only thing that prevented the TPL Racing backed rider from taking victory in every race he took the green flag for. While Imrie took control of the Middleweight and Heavyweight classes, 14-year old Mason De Keyrel (brother of AMA Pro Kaleb De Keyrel) served notice that he is a serious talent by winning his first Expert race on a Worldwide Machining & Welding Yamaha R6. The Novice Middleweight and Heavyweight race wins were split between the standard class front runners: Harry Jensen, Clark Davis, Jes Schwartz and Aaron Duchon (who stole a win from Clark Davis by .005 seconds) with Jensen taking a majority of the victories.

The Unlimited class saw the return of Bell Helmets' Shane Keaveny's unbeatable form. After an unusual July weekend for Keaveny which saw a relative lack of pace and a few uncharacteristic mistakes, the veteran rider showed up in August with renewed vigor and took victory in each of the six Unlimited races throughout the weekend. Pat Stewart played the part of bridesmaid in five of the six races and looked close to challenging Keaveny for the victory multiple times but was never able to make the decisive move.

The class of the Lightweight Novice class was undoubtedly Dave Pederson. Riding a second generation SV650, Pederson was on the pace immediately and was unchallenged on his way to victory in every Lightweight Novice class. The Expert victories were split between Christian Schmidt, Jan Chomp and Chris Henkel with the latter of the three making his first visit to the Lightweight Expert victory lane.

The Ultralight class didn't offer the consistent battles for the overall victory like it usually does throughout the weekend but frontrunners Christian Schmidt and Trevor Treviranus did keep it interesting in a few races, with Schmidt taking victory over Treviranus by .012 seconds. Chris Spargo enlivened the Ultralight battle on his two-stroke but was unable to take an overall victory.

Sam Miller and Brilly Lachmiller were able to continue their season-long dominance of the Expert and Novice (respectively) Ninja 250 classes. Veteran Mark Dargis took his zebra-inspired Ninja 250 into battle against Miller but despite some inspired riding, was unable to hold off Miller at the line.

The final Central Roadracing Association round of the season will be occurring on Brainerd International Raceway's Donneybrooke course September 19-21 and will feature the prestigious Framstad Cup race and the annual 5-hour endurance race. For more information, visit www.cra-mn.com.

RESULTS:

Michelin Unlimited Supersport - Race 1:

1) Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)

2) Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3) John Staska (Suz GSX-R1000)

4) Zach Hughes (Yam YZF-R1)

5) Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

6) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

Michelin Unlimited Supersport - Race 2:

1) Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)

2) John Staska (Suz GSX-R1000)

3) Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

4) Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

5) Zach Hughes (Yam YZF-R1)

6) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

Unlimited Superbike - Race 1:

1) Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)

2) Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3) John Staska (Suz GSX-R1000)

4) Zach Hughes (Yam YZF-R1)

5) Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

6) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

Unlimited Superbike - Race 2:

1) Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)

2) Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3) Zach Hughes (Yam YZF-R1)

4) Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

5) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

6) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

Unlimited Grand Prix - Race 1:

1) Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)

2) Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3) Zach Hughes (Yam YZF-R1)

4) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

5) Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

6) Brandon Punt (Yam YZF-R6)

Unlimited Grand Prix - Race 2:

1) Shane Keaveny (Hon CBR1000RR)

2) Pat Stewart (Kaw ZX-10R)

3) Zach Hughes (Yam YZF-R1)

4) Tony Mahto (Hon CBR1000RR)

5) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

6) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

Formula 40 F2 - Race 1:

1) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

2) Kurt Schuschke (Tri 675)

3) Harry Jensen (Duc 848)

4) John Anderson (Yam YZF-R6)

5) Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

6) Dwayne Stroman (Apr RSV-4)

Formula 40 F2 - Race 2:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

3) John Anderson (Yam YZF-R6)

4) Matt Cina (Duc 1198R)

5) Matthew Nardo (Suz GSX-R750)

Formula 40 F1 - Race 1:

1) Josh Pangier (Yam FZR400)

2) Jeff Stokoe (Yam TZ250)

3) Stephen Johnson (Suz SV650)

4) Barry Schmidt (KTM 690)

5) Paul Satterlee (Suz SV650)

Formula 40 F1 - Race 2:

1) Stephen Johnson (Suz SV650)

2) Barry Schmidt (KTM 690)

3) Troy Pierson (Kaw EX250)

Michelin Heavyweight Supersport Expert - Race 1:

1) Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

2) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

3) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

4) Jordan Imrie (Duc 848)

5) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

6) Kurt Schuschke (Tri 675)

Michelin Heavyweight Supersport Expert - Race 2:

1) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

2) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

3) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4) William Vossberg (Kaw ZX-6R)

5) Brandon Punt (Yam YZF-R6)

6) Gus Aramayo (Yam YZF-R6)

Michelin Heavyweight Supersport Novice - Race 1:

1) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

2) Clark Davis (Suz GSX-R600)

3) Dan Krambeck (Tri 675)

4) Drew Sivertsen (Yam YZF-R6)

5) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

6) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

Michelin Heavyweight Supersport Novice - Race 2:

1) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

2) Jon Graus (Yam YZF-R6)

3) Clark Davis (Suz GSX-R600)

4) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

5) Dan Krambeck (Tri 675)

6) Ryan Alvar (Yam YZF-R6)

Heavyweight Superbike Expert - Race 1:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

3) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4) Drew See (Yam YZF-R6)

5) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

6) Brandon Punt (Yam YZF-R6)

Heavyweight Superbike Expert - Race 2:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

3) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

4) Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

5) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

6) Drew See (Yam YZF-R6)

Heavyweight Superbike Novice - Race 1:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Dan Krambeck (Tri 675)

3) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

4) Clark Davis (Suz GSX-R600)

5) Jonathon Schwartz (Yam YZF-R6)

6) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

Heavyweight Superbike Novice - Race 2:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Clark Davis (Suz GSX-R600)

3) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

4) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

5) Drew Sivertsen (Yam YZF-R6)

6) Jon Graus (Yam YZF-R6)

Heavyweight Grand Prix Expert - Race 1:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

3) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

4) Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

5) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

6) John Anderson (Yam YZF-R6)

Heavyweight Grand Prix Expert - Race 2:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

3) Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

4) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

5) Drew See (Yam YZF-R6)

6) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

Heavyweight Grand Prix Novice - Race 1:

1) Clark Davis (Suz GSX-R600)

2) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

3) Jon Graus (Yam YZF-R6)

Heavyweight Grand Prix Novice - Race 2:

1) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

2) Clark Davis (Suz GSX-R600)

3) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

4) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

5) Jon Graus (Yam YZF-R6)

6) Ryan Alvar (Yam YZF-R6)

Supertwins Expert - Race 1:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Christian Schmidt (Suz SV650)

3) Kyle Knutson (Suz SV650)

4) Aaron Collins (Duc 800)

5) Stephen Johnson (Suz SV650)

6) Jeff Touhey (Suz SV650)

Supertwins Expert - Race 2:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Christian Schmidt (Suz SV650)

3) Kyle Knutson (Suz SV650)

4) Aaron Collins (Duc 800)

5) Chris Henkel (Suz SV650)

6) Stephen Johnson (Suz SV650)

Supertwins Novice - Race 1:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Matt Cina (Duc 1198R)

3) Dave Pederson (Suz SV650)

4) Jeff Stokoe (Yam TZ250)

5) Paul Satterlee (Suz SV650)

6) David Hanson (Suz SV650)

Supertwins Novice - Race 2:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Dave Pederson (Suz SV650)

3) Matt Cina (Duc 1198R)

4) David Hanson (Suz SV650)

5) Pamela Dupont (Suz SV650)

Michelin Middleweight Supersport Expert - Race 1:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

3) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

5) Kurt Schuschke (Tri 675)

6) Drew See (Yam YZF-R6)

Michelin Middleweight Supersport Expert - Race 2:

1) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

2) William Vossberg (Kaw ZX-6R)

3) Brandon Punt (Yam YZF-R6)

4) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Michelin Middleweight Supersport Novice- Race 1:

1) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

2) Clark Davis (Suz GSX-R600)

3) Drew Sivertsen (Yam YZF-R6)

4) Dan Krambeck (Tri 675)

5) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

6) Jon Graus (Yam YZF-R6)

Michelin Middleweight Supersport Novice - Race 2:

1) Clark Davis (Yam YZF-R6)

2) Travis Opgenorth (Yam YZF-R6)

3) Dan Krambeck (Tri 675)

4) Scott Masterton (Yam YZF-R6)

5) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

6) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

Middleweight Superbike Expert - Race 1:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

3) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4) Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

5) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

6) Drew See (Yam YZF-R6)

Middleweight Superbike Expert - Race 2:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

3) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

5) Drew See (Yam YZF-R6)

6) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

Middleweight Superbike Novice - Race 1:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

3) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

4) Dan Krambeck (Tri 675)

5) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

6) Clark Davis (Suz GSX-R600)

Middleweight Superbike Novice - Race 2:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Clark Davis (Suz GSX-R600)

3) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

4) Drew Sivertsen (Yam YZF-R6)

5) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

6) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

Middleweight Grand Prix Expert - Race 1:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

3) Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)

4) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

5) Brandon Punt (Yam YZF-R6)

6) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

Middleweight Grand Prix Expert - Race 2:

1) Jordan Imrie (Duc 848)

2) Mason De Keyrel (Yam YZF-R6)

3) Drew See (Yam YZF-R6)

4) Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

5) Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

6) Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

Middleweight Grand Prix Novice - Race 1:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

3) Clark Davis (Suz GSX-R600)

4) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

5) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

6) Dan Krambeck (Tri 675)

Middleweight Grand Prix Novice - Race 2:

1) Harry Jensen (Duc 848)

2) Clark Davis (Suz GSX-R600)

3) Aaron Duchon (Yam YZF-R6)

4) Jonathan Schwartz (Yam YZF-R6)

5) Jake Hawthorne (Yam YZF-R6)

6) Jon Graus (Yam YZF-R6)

Sportsman Middleweight Novice - Race 2:

1) Jason Weidholz (Hon CBR600F3)

Sportsman Lightweight Expert - Race 1:

1) Josh Pangier (Yam FZR400)

2) Christopher Spargo (Yam RD400)

3) Barry Schmidt (KTM 450)

Sportsman Lightweight Novice - Race 1:

1) Adam Harrison (Hon CBR600F2)

Sportsman Lightweight Novice - Race 2:

1) Adam Harrison (Hon CBR600F2)

Michelin Lightweight Supersport Expert - Race 1:

1) Christian Schmidt (Suz SV650)

2) Jan Chomp (Suz SV650)

3) Kyle Knutson (Suz SV650)

4) Jack Barton (Kaw EX650R)

5) Chris Henkel (Suz SV650)

6) Aaron Collins (Duc 800)

Michelin Lightweight Supersport Expert - Race 2:

1) Christian Schmidt (Suz SV650)

2) Jan Chomp (Suz SV650)

3) Kyle Knutson (Suz SV650)

4) Jack Barton (Kaw EX650R)

5) Aaron Collins (Duc 800)

6) Stephen Johnson (Suz SV650)

Michelin Lightweight Supersport Novice - Race 1:

1) Dave Pederson (Suz SV650)

2) Mike Knoll (Suz SV650)

3) Paul Satterlee (Suz SV650)

4) Aaron Foss (Suz SV650)

5) Katie Champ (Suz SV650)

6) David Hanson (Suz SV650)

Michelin Lightweight Supersport Novice - Race 2:

1) Dave Pederson (Suz SV650)

2) Mike Knoll (Suz SV650)

3) Katie Champ (Suz SV650)

4) David Hanson (Suz SV650)

5) Bill Plucky (Suz SV650)

Lightweight Superbike Expert - Race 1:

1) Christian Schmidt (Yam YZF-R5)

2) Jon Champ (Suz SV650)

3) Josh Pangier (Yam FZR400)

4) Aaron Collins (Duc 800)

5) Chris Henkel (Suz SV650)

6) Stephen Johnson (Suz SV650)

Lightweight Superbike Expert - Race 2:

1) Christian Schmidt (Yam YZF-R5)

2) Chris Henkel (Suz SV650)

3) Kyle Knutson (Suz SV650)

4) Jon Champ (Suz SV650)

5) Aaron Collins (Duc 800)

6) Stephen Johnson (Suz SV650)

Lightweight Superbike Novice - Race 1:

1) Dave Pederson (Suz SV650)

2) Mike Knoll (Suz SV650)

3) Paul Satterlee (Suz SV650)

4) Aaron Foss (Suz SV650)

5) Bill Plucky (Suz SV650)

6) Katie Champ (Suz SV650)

Lightweight Superbike Novice - Race 2:

1) Dave Pederson (Suz SV650)

2) Brilly Lachmiller (Suz SV650)

3) Mike Knoll (Suz SV650)

4) Bill Plucky (Suz SV650)

5) David Hanson (Suz SV650)

6) Katie Champ (Suz SV650)

Lightweight Grand Prix Expert - Race 1:

1) Christian Schmidt (Yam YZF-R5)

2) Jon Champ (Suz SV650)

3) Chris Henkel (Suz SV650)

4) Aaron Collins (Duc 800)

5) Kyle Knutson (Suz SV650)

6) Stephen Johnson (Suz SV650)

Lightweight Grand Prix Expert - Race 2:

1) Chris Henkel (Suz SV650)

2) Jack Barton (Kaw EX650R)

3) Stephen Johnson (Suz SV650)

4) Jon Champ (Suz SV650)

Lightweight Grand Prix Novice - Race 1:

1) Dave Pederson (Suz SV650)

2) Adam Harrison (Hon CBR600F2)

3) Mike Knoll (Suz SV650)

4) Jeff Stokoe (Yam TZ250)

5) Aaron Foss (Suz SV650)

6) Katie Champ (Suz SV650)

Lightweight Grand Prix Novice - Race 2:

1) Dave Pederson (Suz SV650)

2) Adam Harrison (Hon CBR600F2)

3) Mike Knoll (Suz SV650)

4) David Hanson (Suz SV650)

250GP Novice - Race 1:

1) Jeff Stokoe (Yam TZ250)

Ultralight Expert - Race 1:

1) Christian Schmidt (Kaw EX300)

2) Barry Schmidt (KTM 690)

3) Christopher Spargo (Yam RD400)

Ultralight Expert - Race 2:

1) Christian Schmidt (Kaw EX300)

2) Christopher Spargo (Yam RD400)

3) Barry Schmidt (KTM 690)

Ultralight Expert - Race 3:

1) Christopher Spargo (Yam RD400)

2) Christian Schmidt (Kaw EX300)

3) Barry Schmidt (KTM 690)

Ultralight Expert - Race 4:

1) Barry Schmidt (KTM 690)

2) Christian Schmidt (Kaw EX300)

Ultralight Expert - Race 5:

1) Christian Schmidt (Kaw EX300)

2) Barry Schmidt (KTM 690)

Ultralight Expert - Race 6:

1) Christian Schmidt (Kaw EX300)

2) Barry Schmidt (KTM 690)

3) Christopher Spargo (Yam RD400)

Ultralight Novice - Race 1:

1) Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

2) Matt Cina (Duc 620)

3) Tim Ring (Duc 620)

Ultralight Novice - Race 2:

1) Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

2) Matt Cina (Duc 620)

3) Tim Ring (Duc 620)

Ultralight Novice - Race 3:

1) Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

Ultralight Novice - Race 4:

1) Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

Ultralight Novice - Race 5:

1) Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

2) Matt Cina (Duc 620)

Ultralight Novice - Race 6:

1) Trevor Treviranus (Yam YZ450F)

Ninja 250 Expert - Race 1:

1) Sam Miller (Kaw EX250)

2) Mark Dargis (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 2:

1) Sam Miller (Kaw EX250)

2) Mark Dargis (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 3:

1) Sam Miller (Kaw EX250)

2) Mark Dargis (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 4:

1) Sam Miller (Kaw EX250)

2) Mark Dargis (Kaw EX250)

3) Troy Pierson (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 5:

1) Sam Miller (Kaw EX250)

2) Mark Dargis (Kaw EX250)

3) Troy Pierson (Kaw EX250)

Ninja 250 Expert - Race 6:

1) Sam Miller (Kaw EX250)

2) Mark Dargis (Kaw EX250)

3) Troy Pierson (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 1:

1) William Miller (Kaw EX250)

2) Ashley Stansberry (Kaw EX250)

3) Jeffrey Quam (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 2:

1) Ashley Stansberry (Kaw EX250)

2) William Miller (Kaw EX250)

3) Jeffrey Quam (Kaw EX250)

4) Pierre Champon (Kaw EX250)

5) Joseph Karvonen (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 3:

1) William Miller (Kaw EX250)

2) Ashley Stansberry (Kaw EX250)

3) Pierre Champon (Kaw EX250)

4) Jeffrey Quam (Kaw EX250)

5) Joseph Karvonen (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 4:

1) Bryan Lachmiller (Kaw EX250)

2) Ashley Stansberry (Kaw EX250)

3) William Miller (Kaw EX250)

4) Pierre Champon (Kaw EX250)

5) Jeffrey Quam (Kaw EX250)

6) Joseph Karvonen (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 5:

1) Bryan Lachmiller (Kaw EX250)

2) William Miller (Kaw EX250)

3) Ashley Stansberry (Kaw EX250)

4) Pierre Champon (Kaw EX250)

5) Joseph Karvonen (Kaw EX250)

6) Jeffrey Quam (Kaw EX250)

Ninja 250 Novice - Race 6:

1) Bryan Lachmiller (Kaw EX250)

2) William Miller (Kaw EX250)

3) Pierre Champon (Kaw EX250)

4) Ashley Stansberry (Kaw EX250)

5) Jeffrey Quam (Kaw EX250)

New Rider Race

1) Mark Grey

2) Travis Opgenorth

3) Aaron Day

4) Joseph Karvonen