Digital Edition Subscribers: Read Roadracing World Magazine Now >
Roadracing World.com - An Online Service of Roadracing World Magazine
SHARE:
Apr 17, 2013

"Aussie Dave" Anthony Wins Three Moto West GP Races At Streets Of Willow

Moto West GP: Formula One race winner "Aussie Dave" Anthony (center), runner-up Reno Karimian (left) and Scott Tillery (right), who suffered a mechanical problem and retired while running second. Officially, Tillery DNF, according to Moto West GP.

Moto West GP's round two April 13-14 at Streets of Willow in Rosamond, CA.

There is no question that David Anthony is keeping his skills sharp having taken home three wins in the three races he entered this past weekend with Moto West GP. Aboard his Dunlop-shod Suzuki GSX-R1000, Anthony achieved wins in Formula One, Open Superbike and the Road Warriors sponsored class Open Superstock. Reno Karimian followed up his second-place finish in Formula One during the opening round of Moto West GP last month with another second-place finish in Formula One during round two with his Dunlop-shod Kawasaki ZX-10R. Karimian is now the Moto West GP points leader in Formula One.

In the 600cc classes, Bryce Prince took a clean sweep of first-place finishes in Formula Two (the premier 600cc class), 600cc Superbike, and the Tuned Industries-sponsored 600cc Superstock aboard his Dunlop-shod Tuned Industries Yamaha YZF-R6. The Formula Two points championship is now tied between Travis Goldstein and Fabrice Vilder. Formula Two is always packed with action and excitement as the spectators watched a great battle for the lead between Tuned Industries' Bryce Prince and Zag Racing's Javelin Broderick. Watch for Broderick to challenge Prince again next month when racing returns to the big track at Willow Springs.

Moto West GP Streets of Willow Rosamond, California April 13-14, 2013

Results: SATURDAY, APRIL 13:

NOVICE HEAVYWEIGHT: 1. Samuel Fels (Apr 1000) 2. Ron Cole (Yam YZF-R1) 3. Aaron Guidacan (Suz GSX-R1000) 4. Casey Salkauskas (Hon RC51) 5. Tyler Valle (Suz GSX-R1000) 6. Adam Lindt (Suz GSX-R750)

NOVICE MIDDLEWEIGHT: 1. Tori Miller (Yam YZF-R6) 2. Zach Harrington (Yam YZF-R6) 3. Matt Tarry (Yam YZF-R6) 4. Mike Ripley (Hon CBR600RR) 5. Nicholas Frust (Suz GSX-R600) 6. Rich Hua (Hon CBR600RR)

RUN WHAT YA BRUNG: 1. Daniel Padilla (BMW S1000RR) 2. Daryl Williams (Yam YZF-R6) 3. Robert Leon (Kaw ZX-6R)

SUNDAY, APRIL 14:

TUNED INDUSTRIES - 600cc SUPERSTOCK: 1. Bryce Prince (Yam YZF-R6) 2. Javelin Broderick (Yam YZF-R6) 3. Jason Aguilar (Yam YZF-R6) 4. Mike Pond (Yam YZF-R6) 5. Chris Duran (Yam YZF-R6) 6. Travis Goldstein (Yam YZF-R6)

BRACKET B: 1. Randall Workman (Suz GSX-R600) 2. Max Cappellari (Duc 848) 3. Rob Weaver (EBR 1190RS)

FORMULA 50 HEAVYWEIGHT: 1. Jaime Mantel (Hon CBR1000RR) 2. Leo Ramirez (Suz GSX-R1000) 3. Bob Setbacken (Duc 1098) 4. Rocky Caceres (Suz GSX-R1000) 5. Steve Slaughter (Buell XB9R)

FORMULA 40 MIDDLEWEIGHT: 1. Gregory Rand (Yam YZF-R6) 2. Fabrice Vilder (Yam YZF-R6) 3. Mike DeJohn (Suz GSX-R750) 4. Tony DeAugusta (Suz GSX-R600) 5. Alex White (Yam TZ250) 6. Willard Ivins (Hon RS125)

BRACKET C: 1. Dan McCormack (Duc 1199) 2. Omar Smith (Yam YZF-R6) 3. Desmond Ramos (Suz GSX-R750) 4. Matt Greenstone (Yam YZF-R6) 5. Brian Lensch (Suz SV650)

BRACKET D: 1. Alan Brown (Duc 999) 2. Cody Burton (MZ 660) 3. Stuart Erskine (Suz SV650)

600cc SUPERBIKE: 1. Bryce Prince (Yam YZF-R6) 2. Jason Aguilar (Yam YZF-R6) 3. Chris Duran (Yam YZF-R6) 4. Jake Dolan (Buell 1125R) 5. Mike Pond (Yam YZF-R6) 6. Gregory Rand (Yam YZF-R6)

DUCATI CUP HEAVYWEIGHT: 1. Bob Setbacken (Duc 1098) 2. Max Cappellari (Duc 848) 3. Donnie Belansky (Duc 999) 4. Dan McCormack (Duc 1199)

BOTT MIDDLEWEIGHT: 1. Evan Markus (Suz SV650) 2. Douglas Hay (Duc 749) 3. John Morena (Duc 1000) 4. Steve Slaughter (Bue XB9R)

TRACK TIRE SERVICE - FORMULA 40 HEAVYWEIGHT: 1. David Price (Suz GSX-R1000) 2. Leo Ramirez (Suz GSX-R1000) 3. Jaime Mantel (Hon CBR1000RR) 4. Andrew Kenefick (Suz GSX-R750)

UVASUN - FORMULA 50 MIDDLEWEIGHT: 1. Gregory Rand (Yam YZF-R6) 2. John Morena (Duc 1000) 3. David McLarty (Suz GSX-R750) 4. Douglas McLarty (Suz GSX-R750) 5. Lloyd Johnson (Duc 1000)

FORMULA 500cc GP: 1. Andy Edwards (Apr RSV250) 2. Clinton Whitehouse (Yam RZ350) 3. Amanda Erickson (Kaw 250R)

OPEN SUPERBIKE: 1. David Anthony (Suz GSX-R1000) 2. Scott Tillery (Kaw ZX-10R) 3. Chris Duran (BMW S1000RR) 4. David Price (Suz GSX-R1000) 5. Luke Lucky Huff (Apr RSV4-R) 6. Jaime Mantel (Hon CBR1000RR)

PODIUM TIRE - 750cc SUPERBIKE: 1. Travis Goldstein (Yam YZF-R6) 2. Mike DeJohn (Suz GSX-R750) 3. Matt Tarry (Yamaha YZF-R6) 4. Douglas McLarty (Suz GSX-R750) 5. Desmond Ramos (Suz GSX-R750) 6. David McLarty (Suz GSX-R750)

FORMULA TWINS HEAVYWEIGHT: 1. Jake Dolan (Buell 1125R) 2. Bob Setbacken (Duc 1098) 3. Dan McCormack (Duc 1199) 4. Rob Weaver (EBR 1190RS) 5. Douglas Hay (Duc 749) 6. Steve Slaughter (Bue XB9R)

CM MOTORSPORTS - FORMULA TWINS LIGHTWEIGHT: 1. Michael Gilbert (Suz SV650) 2. Evan Markus (Suz SV650) 3. Tony Moniz (Suz SV650) 4. Peter Switzer (Suz SV650) 5. Brian Lensch (Suz SV650) 6. Amanda Erickson (Kaw 250R)

FORMULA TWO: 1. Bryce Prince (Yam YZF-R6) 2. Javelin Broderick (Yam YZF-R6) 3. Mike Pond (Yam YZF-R6) 4. Travis Goldstein (Yam YZF-R6) 5. Fabrice Vilder (Yam YZF-R6) 6. Tony DAugusta (Suz GSX-R600)

125cc GP: 1. Willard Ivins (Hon RS125)

MOTORCYCLE PERFORMANCE SERVICES - 250cc GP: 1. Andy Edwards (Apr RSV250)

FORMULA ONE: 1. David Anthony (Suz GSX-R1000) 2. Reno Karimian (Kaw ZX-10R)

250cc CUP: 1. Tony Serra (Kaw 250R) 2. Jamie Lenore (Kaw 250R)

FORMULA SINGLES: 1. Alan Brown (Husq SMR510) 2. Cody Burton (MZ 60)

WEST COAST GP CYCLES - DUCATI CUP MIDDLEWEIGHT: 1. Max Cappellari (Duc 848) 2. Douglas Hay (Duc 749)

BOTT LIGHTWEIGHT: 1. Michael Gilbert (Suz SV650) 2. Evan Markus (Suz SV650) 3. Willard Ivins (Hon RS125) 4. Tony Moniz (Suz SV650) 5. Peter Switzer (Suz SV650) 6. Clinton Whitehouse (Yam RZ350)

TRACKXPERIENCE - NOVICE HEAVYWEIGHT: 1. Aaron Guidacan (Suz GSX-R1000) 2. Ron Cole (Yam YZF-R1) 3. Casey Salkauskas (Hon RC51) 4. Rich Hua (Kaw ZX-10R) 5. Marc Rittner (Suz GSX-R1000) 6. Tyler Valle (Suz GSX-R1000)

ROAD WARRIORS - OPEN SUPERSTOCK: 1. David Anthony (Suz GSX-R1000) 2. Jake Dolan (Buell 1125R) 3. Luke Lucky Huff (Apr RSV4-R) 4. Rob Weaver (EBR 1190RS) 6. Rory Mcninch (GSX-R1000)

CT RACING - 750cc SUPERSTOCK: 1. Javelin Broderick (Yam YZF-R6) 2. Jason Aguilar (Yam YZF-R6) 3. Travis Goldstein (Yam YZF-R6) 4. Douglas McLarty (Suz GSX-R750) 5. David McLarty (Suz GSX-R750)

MOTOYARD - NOVICE MIDDLEWEIGHT: 1. Chris Gerdell (Yam YZF-R6) 2. Zach Harrington (Yam YZF-R6) 3. Rich Hua (Kaw ZX-6R) 4. Mike Ripley (Hon CBR600RR) 5. Nicholas Furst (Suz GSX-R600) 6. David Garner (Suz GSX-R600)